Mali sme mať svadbu a partner sa so mnou rozišiel. Ako mám ďalej žiť?

Zodpovedané
24. apr 2019

Dobrý deň,

som 5 rokov vo vzťahu a máme 8 mesačné bábätko. Bábätko je vytúžené, keďže predtým som dvakrát potratila.

Z predchádzajúceho vzťahu mám 13 ročného syna, ktorý je v puberte a dosť sa kvôli nemu hádame. Partner je za fyzické tresty, no ja som zásadne proti. Syn dosť odvráva a občas je drzí. Partner je na to háklivý. Ja sa to snažím riešiť zákazmi. Môj syn otca nepozná, keďže on nikdy o neho záujem nemal.

Partner sa so mnou po každej hádke rozchádza. Bývame v jeho byte. Naposledy sme sa pohádali kvôli banalite. Podľa neho mám rozkazovačnú povahu a jeho to už nebaví.

Tak sa so mnou rozišiel, mám si nájsť bývanie a odísť. V auguste sme mali mať svadbu. Ešte uvediem, že keď sa pohádame, tak sa so mnou nebaví týždne. Vie, že ma to psychicky ničí, ale žiadna zmena doteraz nenastala.

Najhorsie na tom je, že stále poukazuje len na moje nedostatky. Ja som tá nahoršia a nedá sa so mnou žiť. Som z toho všetkého veľmi smutná a neviem ako ďalej.

Aký je Váš názor na môj problém a čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa mi, že máte dva problémy. Jeden so synom a jeden s partnerom (expartnerom).

Váš syn sa nachádza v období puberty a môj názor je, že potrebuje viac pozornosti a možno aj lásky. Viete, máte teraz malé dieťa, ktoré je stredobodom pozornosti, k tomu plánovaná svadba, „nový“ otec, s ktorým neviem, či si veľmi rozumie. Pre 13 ročného chlapca sú to všetko záťažové situácie a plus to, že sa celkovo mení jeho telo, vnímanie, myslenia - obdobie puberty. Treba s ním určite veľa komunikovať, o všetkom sa rozprávať a venovať sa aj jemu. A čo sa týka fyzických trestov určite ich neodporúčam!

Čo sa týka Vášho partnera, ja by som Vám určite odporučila navštíviť čo najskôr poradňu. Vzhľadom na všetky okolnosti. Ak Váš vzťah bol niekedy dobrý a je aspoň malá nádej dať ho do poriadku - skúste to.

To, že partner po hádke mlčí môže byť len o tom, že nevie komunikovať. Komunikácia a nepočúvanie partnera sú vo vzťahoch veľmi častým problémom. Partner asi tiež potrebuje viac pozornosti, prejavov lásky, rešpekt, uznanie. Ale to sú len moje dohady.

Vnímam to tak, že ste všetci dosť vyčerpaní aktuálnou životnou situáciou. Malé dieťa v rodine je síce úžasným darom, ale na druhej strane starostlivosť oň je záťažou pre všetkých a najmä pre mamu. Okrem toho dieťa v puberte, svadba. Niet divu, že to s Vami ako partnermi otriaslo.

Ak je šanca na záchranu vzťahu a máte o to záujem obaja, vyhľadajte pomoc - neodkladnú.

Ak je však rozchod nezvratný, bolo by vhodné s partnerom doriešiť minimálne to, ako sa chce o Vás postarať ako otec.

Prajem Vám veľa sily.

Mgr.Veronika Rosinová
Poradenské a konzultačné centrum Nové Zámky, Súkromná poradňa psychológa
web: www.pkc-psycholog.eu
tel: 0917 022 755
mail: rosinova.pkc@gmail.com