Manžel má psychicky týra. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. jan 2021

Dobrý deň,

chcel aby som sa poradiť ohľadom môjho problému. S manželom sme žili v harmónii. Zo začiatku u jeho rodičov. A ako sa narodil náš synček, tak sa zmenil o 180 stupňov. Všetko mu vadilo, všetko kritizoval, frflal a začal nadávať. Malý nesmel plakať, lebo keď plače to znamená, že sa o neho zle starám.

Za všetko vinil mňa. Vykrikoval, že som neschopná a nič neviem. Nadával na mňa, že som suka,k.rva. Ako som sa snažila, tak bolo ešte horšie. Synček začal chodiť a ak spadol, alebo sa udrel, tak bolo u nás peklo. Manžel zúril, nadával a obviňoval mňa.

Podarilo sa nám kúpiť si dom na hypotéku. Myslela som, že sa zmení, keď už budeme vo vlastnom. No nezmenil sa. Počas korony je to ešte horšie Už aj za to obviňuje mňa, že ja verím na to a on vie iba pravdu, že to je vymyslené celé.

Keď sa hádame, vlastne on nadáva a ja sa ho snažím upokojiť. Vykrikuje, že chce sa rozviesť, lebo takú sprostú kravu ako ja už nechce mať za ženu. Ja mám všetko na starosti okolo domu, syna a aj ja všetko vybavujem. Nemyslím si, žeby som bola sprostá.

Nič ho v živote neteší, nič si neváži. Všetko vidí len čierne a zlé. Ja už nevládzem a vždy tŕpnem, že čo ho zase vytočí a bude vystrájať. Dokonca aj pred cudzími ľuďmi mi nemá problém vynadať. Máva dní, keď je ako tak normálny. Ale väčšinou nadáva každý deň.

Čo by ste mi poradili?

Mám čakať na zmenu, alebo rozísť sa?

Ďakujem

Dobrý deň,

zvyčajne ľuďom neradím konkrétne rozhodnutia, ale príde mi, že takéto zaobchádzanie si určite nezaslúžite a určite by som nečakal pasívne na zmenu.

Jediná šanca udržať a rozvinúť aj takýto vzťah je nastavovať neustále hranice, nedovoliť mu sa k Vám hrubo vyjadrovať a naliehať na zmenu správania.

Avšak z toho, čo píšete to pôsobí tak, že Váš muž má svoje limity a neviem, či je schopný zmeny.

Máte plné právo odísť zo vzťahu, v ktorom sa necítite rešpektovaná. Vážte si samú seba a nenechajte si už ubližovať. Či už rozchod alebo jasné hranice. Ak by ste potrebovala viac podpory neváhajte sa ozvať na môj mail či tel. číslo.

Držím Vám palce.

S pozdravom

Mgr. Andrej Naščák
Tel: +421 948 034 613
Mail: a.nascak@gmail.com
Web: www.onlineterapeut.sk/