Manžel ma sklamal a neverím mu. Ako zlepšiť náš vzťah?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

manžel urobil jednu chybu a kvôli tej chybe mám narušenú dôveru. Keď niekam ide, tak už mám pocit, že ma podvádza. Keď mu začnem trochu dôverovať, tak ide niekde na šport s kamarátkou. Mne povie, že ide s kolegom alebo sám. Následne sa dozviem, že tam bola aj tá kamarátka. Mne vždy povie, že to bola náhoda.

Pohádame sa a ja ostanem najhoršia, lebo ho kontrolujem.

Ako ďalej postupovať?

Čo robiť?

Zvažujem aj rozvod, len ma trápia deti. Na druhej strane, načo im bude psychicky utrápená matka zo súčasného vzťahu.

Ďakujem

Dobrý deň,

keď sa naruší dôvera vo vzťahu, ťažko sa dáva do poriadku vzťah, ktorý dovtedy fungoval bez problémov.

Váš manžel dôveru narušil a vy sa s tým teraz musíte popasovať. Viem, je to nespravodlivé. On urobil zle, ale trápite sa vy. A viem aj to, aké predstavy asi mávate, keď manžel odchádza z domu. Navyše, keď ho niekto vidí športovať s kamarátkou. Predpokladám, že táto kamarátka nie je osoba, s ktorou narušil Vašu dôveru. Na jednej strane chápem, že ste nahnevaná, keď je videný s kamarátkou pri športe. Na druhej strane je však určite príjemnejšie, keď ho ľudia vidia s kamarátkou pri športe ako keby ho nemali vidieť vôbec a on by výhovorku športu používal na iné činnosti.

Takto to však ďalej nejde. Kvôli jednej chybe ste ochotná hodiť všetko za hlavu. Musíte si uvedomiť, že ďalším podozrievaním a žiarlením nič nedosiahnete.

Ak ale budete manželovi neustále robiť scény, jedného dňa ho to prestane baviť a urobí to, z čoho ho podozrievate. Vy si ale zaslúžite byť nahnevaná. Máte na to plné právo, ale zároveň treba citlivo odhadnúť, kedy už stačí. Lebo iste chápete, že donekonečna sa žiť s výčitkami nedá.

Je možné, že Vás stále trápia veci a otázky, na ktoré ste nedostali odpoveď. Preto si s manželom dohodnite jeden večer, kde budete komunikovať maximálne otvorene. Predpokladám, že bude mať snahu uniknúť. Vy mu však ponúknite možnosť začať odznova. Jednoducho urobíte hrubú čiaru. Po nej žiadne výčitky, žiadne vracanie sa k jeho poklesku. Ešte predtým však vyriešte jeho kamarátku. Povedzte manželovi o svojich obavách s ňou a že ešte chvíľu bude trvať, kým mu budete úplne dôverovať. Na druhej strane je dôležité si uvedomiť, že s manželom nebudete žiť na pustom ostrove a on jednoducho bude stretávať iných ľudí. Samozrejme aj ženy. A to, aby ste sa neobávala každého stretnutia sa nevyrieši tým, že budete manželovi vyčítať a striehnuť na každé stretnutie. Vyriešite to tým, že získate dostatočné sebavedomie a pocit, že žiadna pre neho nie je lepšia ako vy.

Získajte toto sebavedomie tým, že začnete seba viac rozmaznávať. Zmeňte účes, začnite športovať, choďte s kamarátkami na wellness. Urobte čokoľvek, čo ste chceli už dávno. Myslím, že manžel Vás teraz podporí vo všetkom, ak ho teda mrzí celá táto situácia.

A ak budete potrebovať pomoc a podporu, poobzerajte sa a nájdite si niekoho, kto Vám pomôže a ukáže, že sa dá prekonať aj takýto problém bez toho, aby sme urobili radikálne rozhodnutia.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online