Môj muž si žije životom slobodného mládenca a ešte ma aj klame. Ako mám všetko zvládať?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

som 15 rokov vydatá, máme 3 deti. Zistila som, že môj muž ma klamal a poza chrbát dlhé roky fajčil. S fajčením už prestal. Myslela som si, že všetko bude ok, lenže teraz každý deň pije. Aj predtým pil, len teraz mi to viac vadí. Keď má vypité, tak vyvádza. Mobil má vkuse v ruke a má profilovku na zoznamke - zvrátený a nemravný sex. Vôbec mu nezáleží na deťoch a ani na mne. Nie je lenivý, ale je ľahostajný voči nám.

Som veľmi sklamaná a smutná. Ja makám od rána do večera, som sama na deti a večer padám na hubu. Môj muž príde domov, prezlečie sa a odíde von. A príde vtedy, keď deti už išli späť. Naje sa, ide vypiť, je na mobile a neskoro ide spať. Nechce byť s nami. Keď sa ideme prejsť, tak on sa vždy oddelí. Aj do kostola ide posledný sám (je neveriaci, dôvod prečo tam ide, je na dlho). Nerobíme v podstate nič spoločne.

On má svoj program, v ktorom deti a ja nie sme. Problém bol i v tom, že nikdy som nezapájala muža, aby pomáhal, lebo prerábal dom. Problém je i v tom, že vždy mal muž čo chcel. Zistila som, že on nikdy nebude spokojný. Žije si životom slobodného mládenca a deti sú pre neho otravou. Má všetko čo chce, ale je večne nespokojný. Pochválim ho, on však všetko ofrfle a na zlé obráti.

Snažím sa, aby dobre bolo, ale vadí mi ten alkohol, mobil a nevera. Ale nič mu nevravím, nič mu nevyhadzujem na oči. U nás je tichá domácnosť. Sám tvrdí, že mal by byť ku mne asi úprimnejší, ale tam to skončilo. Klamal ma celý život.

Ako mu môžem dôverovať?

Neznášam hádky, ja som vždy ticho. Nikdy to nikde nevedie, všetko obráti voči mne. Nepijem, nefajčím, nie som neverná. Chodím do roboty a krútim sa okolo deti do večera. Teraz i vonku veľa kosím, starám sa o záhradu. S manželom vôbec nekomunikujeme, len umelo spolu žijeme. A zamýšľam sa, či by nebolo lepšie byť sama s deťmi, však aj tak žijeme a ja by som sa tak netrápila. Ale mne je do plaču. I napriek jeho škaredému správaniu voči mne, ho stále rada a ľúbim ho.

On sa chcel veľakrát rozviesť, ja som nesúhlasila. Možno má milenku, ja neviem. On mi nikdy pravdu nepovie. Zapieral aj neveru, aj fajčenie. Ja si len vymýšľam, všetko obráti opačne. Ale keď máte dôkaz, tak ako keby sa nič nedialo. Nikdy neuzná, že môžem mať aj ja pravdu.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vôbec by som sa nečudovala, keby ste mi ešte dodatočne doplnili, že okrem činností, ktoré bežne robíte sa po nociach učíte čínštinu a počas dovolenky zachraňujete veľryby. Veď len uznajte - staráte sa o tri deti, čo je samé o sebe dosť vyčerpávajúce. Chodíte do práce, kosíte, hrabete, robíte v záhrade. Prebrala ste kompletnú starostlivosť za partnera, čo sa týka domácnosti. Keď sa vráti večer domov namáhavých hodinách s kamarátmi, postaráte sa aj o neho.

Vaše obetovanie rodine nemá široko ďaleko konkurenciu. Všetko zvládnete sama. To je síce výborné, lebo domácnosť ako-tak funguje a o deti je postarané. Úplne ste však odizolovala Vášho manžela od domácnosti a jeho povinnosti. Ako ste to urobili?
Netrvali ste na svojom. Keď bolo treba niečo urobiť, nechcelo sa Vám doprosovať, preto ste si radšej všetko robili sama. To bola veľká chyba. Mali ste zadať úlohu a počkať, kým bude hotová. Ak keby mu to malo trvať týždeň. A pripomínali by ste mu to. Aj každý deň, aj niekoľkokrát. Pretože pre muža je hotová katastrofa, keď mu neustále pripomínate niečo, čo mal urobiť a zatiaľ sa tak nestalo.

Takže Váš muž si pomaly zvykal na skutočnosť, že nemusí doma robiť vôbec nič, pretože všetko vyriešite sama. Chápem, staval dom, ale určite nie pätnásť rokov. A keďže sa doma nudil, veď aká „zábava“ je už len s deťmi a ich „unavenou“ matkou, začal chodiť von. A robí to tak do dnešného dňa - presne ako chalan v puberte. Teda príde domov zo školy, hodí do izby tašku a ide von. A keď sa láskavo objaví doma, postaráte sa o neho, dáte mu jesť a nič mu nevyčítate. Kde nie je akcia, tam nie je reakcia. Dám Vám príklad. Chce chodiť von? Aj vy! Nie sú to len Vaše deti, tak mu oznámte, že dva dni do týždňa si beriete voľno a starať sa bude on. Je jedno, kam pôjdete, hlavne je nutné, aby ste vtedy nebola doma. Pokračujem ďalej. Neurobí doma vôbec nič? Neurobte ani vy! Ale pre neho. Prestaňte mu variť, prať, starať sa o neho. Stanovte mu podmienky. Ak ty urobíš túto vec, ja zase pre teba urobím inú.

Stanovte si presné pravidlá a trvajte na ich dodržiavaní. Veď na čo je Vám taký chlap, ktorý neurobí vôbec nič, okrem toho, že pravidelne testuje pevnosť Vašich nervov.

Pouvažujte, čo by sa ešte dalo urobiť, aby ste mu pripomenuli, že na svete nie je len pre zábavu. Zrejme mu to treba pripomínať častejšie, lebo sa zdá, že sám na to veľmi rád zabúda.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online