Partner ide na dovolenku so svojou rodinou a mňa neberie. Je to normálne?

Zodpovedané
3. jún 2023

Dobrý deň,

trápi ma jednoduchá vec. Priateľ mi oznámil, že plánujú s rodinou dovolenku, ale ja nie som pozvaná.

Je to normálne?

Sme spolu 4 roky, žijeme spolu. Nechápem. Zavolala ho jeho mama. Zavolala aj jeho brata a ich deti. Syn môjho je už dospelý. Vraj si to neželajú ich bývalé, aby som ja išla ako priateľka.

Ako mám reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je situácia, ktorá nahnevá, ale na ktorej môžete veľmi veľa získať. Áno, chápem, ak po štyroch rokoch zistíte, že partnerova rodina neberie do úvahy Váš vzťah, je to pre Vás nepríjemné prekvapenie. Stále však máte len nálepku priateľka, aj keď spolu žijete. Chýba Vám tá najdôležitejšia - manželka.

Verte tomu, že keby ste manželka už boli, tak pozvaná ste. Teraz je ale dôležité, ako sa zachováte.

Môžete okolo tejto situácie urobiť veľké haló, uraziť sa. Môžete vynadať priateľovi, že prečo netrvá na tom, že budete pozvaná. Nakoniec sa Vám to môže aj podariť, že Vás pozvú, ale bude to nasilu a nikto sa nebude tešiť Vašej prítomnosti. Priateľ sa Vám bude vyhýbať, lebo ak by rodina po tomto zážitku k Vám mala vlažný vzťah, musel by aj on ukázať, že aspoň sčasti drží pri nich.

Vy však máte aj druhú možnosť. Zachovať sa veľmi rozumne, čo Vás bude stáť asi dosť trpezlivosti, ale môžete ňou získať veľké plus v rodine. A aká je konkrétne tá druhá možnosť? Veľmi jednoduchá. Budete rešpektovať rozhodnutie rodiny a nijako ho nebudete komentovať a spochybňovať. Práve naopak. Môžete sa vyjadriť, že ste rada, lebo si ešte viac posilnia vzťah medzi sebou a vzájomne užijú samých seba. Dávajte si pozor, aby pri prezentácii týchto viet tam ani na malú chvíľku nebol náznak hnevu a sklamania. Predpokladám totiž, že to, ako to vezmete informáciu o ich spoločnej dovolenke sa bude rozoberať aj pred dovolenkou a aj na dovolenke.

Aby ste počas tejto akcie nesedeli doma a nezožierali sa hnevom a sklamaním, zorganizujte si na ten čas aj vy niečo, čo Vás poteší. Ľahšie potom budete znášať reči, kedy sa už budú na dovolenku pripravovať, aj samotný odjazd. Ak zvládnete s noblesou celú túto situáciu, určite sa odmeňte, kúpte si niečo po čom už dlho túžite.

Nie je totiž jednoduché usmievať sa tam, kde Vás ide od hnevu roztrhať. Niekedy však iná možnosť, ak si chcete zachovať svoju dôstojnosť nie je.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online