Po narodení spoločného dieťaťa nám viazne komunikácia vo vzťahu. Dá sa to zachrániť?

Zodpovedané
12. okt 2023

Dobrý deň,

s partnerom sme spolu 8 rokov. On má z predchádzajúceho vzťahu 15-ročného syna, ja mám z predchádzajúceho vzťahu 13-ročného syna. Naše deti si výborne rozumejú. Spoznali sa vo veku 5 a 7 rokov, vlastne spolu vyrastajú. Hádajú sa minimálne, sú skvelí kamaráti.

Partner bol vždy taký ten menej komunikatívny typ. Pred rokom sa nám narodilo spoločné dieťatko a odvtedy ide náš vzťah z kopca. Som doma s dieťatkom, starám sa o domácnosť, pracujem na živnosť a prispievam do domácnosti nemalými peniazmi. Partner, aj keď mi to pred pôrodom sľúbil, mi s malým skoro vôbec nepomáha. Keď príde z práce o piatej - pol šiestej, musí si stále minimálne na pol hodinku zdriemnuť a potom sa zvyčajne venuje svojim veciam, drobcovi minimálne. Viac mi pomáhajú naše deti ako on.

Ja už fakt nevládzem, valí sa to na mňa z každej strany. Keď mu niečo vytknem, tak je hneď zvada. Dokáže sa so mnou aj vyše týždňa nerozprávať. Veľmi ma trápi, že sa skoro vôbec synčekovi nevenuje. Naša spoločná komunikácia veľmi viazne a ja rozmýšľam, či vôbec a ako to zachrániť.

Ďakujem

Dobrý deň,

uvažujem, kde môže byť problém, ktorý spôsobuje manželovu nevšímavosť. Tak skúsme niektoré situácie vymenovať.

  • Vždy sa správal takto, ale vy ste nemali čas to analyzovať a všímať si to.
  • Pred narodením syna ste trávili čas spolu a venovali sa jeden druhému, po narodení sa cíti Vami odstrčený, preto na všetko reaguje podráždene.
  • Má prechodne zlé obdobie.
  • Má problémy v práci, o ktorých Vám nechce povedať.
  • A ďalšie iné.

Dôvodov môže byť veľa a ten pravý sa v tomto zozname zrejme ani nenachádza. Ťažko ho však zistíte, keď je chlap nevrlý a mrzutý a nekomunikuje. Niekedy však robíme chybu aj my, ženy. Napríklad vtedy, keď nahnevané robíme všetku prácu aj za partnera, nič mu nepovieme. Len čakáme, že mu to dôjde a zrazu mu zasvieti v hlave, žeby Vám mohol pomôcť. Takto to ale nefunguje. Môžem Vás ubezpečiť, že samému mu to nedôjde. Ak niečo od neho chcete, musíte mu to povedať. Niekedy však ani to nestačí, musíte mu to povedať a pre istotu aj niekoľkokrát zopakovať.

To je síce všetko pekné, ale ako si to vypýtať od mrzutého chlapa? Keď mu niečo poviete, okamžite na Vás vyštekne odmietnutie a ešte aj s výčitkou, aká ste neschopná. Skúste teda taktiku – bezradná žena. Vyberte si akúkoľvek činnosť, ktorú chcete, aby urobil. Povedzte mu, čo od neho požadujete tak, aby sa skutočne zdalo, že bez neho to nezvládnete. Nepoužijeme teda napríklad vetu, mohol by si mi viac pomáhať s malým...Môžeme použiť toto... Chcela by som Ťa poprosiť o Tvoju pomoc pri malom. Predsa len máš už skúsenosti, jedno dieťa si už vychovával, bola by som ti vďačná keby si mi vedel poradiť...

Áno viem, teraz ma asi skritizujú čitateľky, ktoré si myslia, že dávam šialené rady. Ale keď neskúsite, nebudete vedieť.

Muži sa radi hrajú na záchrancov, a preto im treba umožniť, aby nimi aj boli. Keď však všetko zvládneme aj bez nich a v kútiku duše čakáme, či sa zapoja aj bez vyzvania, tak Vám môžem garantovať, že nie, nezapoja vo väčšine prípadov. Tak skúste. Čo sa najhoršie môže stať? Maximálne to isté, čo sa dialo doteraz.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online