Priateľ mal dlhy a vzali ho do väzby. Mám ho čakať?

Zodpovedané
3. jún 2023

Dobrý deň,

s partnerom som cca 12 rokov a máme dve deti. Náš vzťah bol samé klamstvo, on vždy klamal, nikdy sa s ním nedalo porozprávať. Klamal ma ohľadom jeho dlhov, ktorých je veľa. Ja som ho tak ľúbila a vlastne chcela som udržať rodinu, že som všetko odpustila. Niekedy ma aj bil. Teraz ho vzali do väzenia, lebo mal dlhy cca 20 000 eur - dane, zdravotná a sociálna, nebankovky...

Teraz to znie, že ozaj som hlúpa, ale vážne som chcela rodinu držať pri sebe.

Čo mám robiť?

Mám čakať?

Bude mi lepšie samej s deťmi?

Deťom hovorím, že ocino sa vráti a všetko bude v poriadku. Ako otec je najlepší na svete, deti ho milujú a aj on ich. Sľúbil, že keď sa vráti, tak všetko bude riešiť a nebude mi klamať. Vraj budeme všetko spolu riešiť ako rodina a partneri.

Mám mu veriť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš partner je vo väzení a to samo o sebe stačí na to, aby ste pochybovala o tom, že všetko, čo povie myslí úprimne. Okrem toho sama ste zdôraznili, že je chronický klamár a klamal Vám aj v takých závažných veciach, ako sú peniaze. Dokonca, to sa mi už nedá ani komentovať - Vás niekoľkokrát zbil. Čo dobré od neho ešte očakávate? Asi Vás sklamem, ale ten, kto sa pre klamstvá dostal až do väzenia, ten s klamstvami ťažko skončí. Čiže predpokladám, že keď sa vráti, možno chvíľu vydrží, ale veľmi rýchlo pôjde do starých koľají podvodov a klamstiev.

Píšete tiež, že je výborný otec. Dobre, neprotestujem. Výborný otec je však väčšinou pri svojich deťoch doma a snaží sa ich vychovávať aj správnym príkladom. Aký správny príklad však dáva svojim deťom otec z väzenia? Doteraz sme spomenuli väčšinou dôvody, prečo ho nečakať a zariadiť si život po svojom.

Ale ani ja nie som neomylná a nemám patent na rozum. Preto Vám neviem stopercentne vyhlásiť, že tento človek je už stratený. Okrem toho môže mať naozaj snahu o zmenu a v tejto chvíli to myslieť úprimne. Teraz som Vám asi dala chrobáka do hlavy.

Poďme sa pozrieť na riešenia.
1. Nechajte to tak. On je vo väzení, aj tak momentálne neurobíte nič, nie je totiž čo robiť. Môžete maximálne čakať na jeho návrat a medzitým sa pokúsiť normálne žiť.
2. Zreteľne ho odmietnite. Ak Vám už problémy, ktoré Vám vyrába nestoja za to, aby ste ho počkali, rozlúčte sa s ním. V pokoji a kľude mu oznámte rozchod. Je pravdepodobné, že sa mu to nebude páčiť a začne Vás citovo vydierať. Na to musíte byť pripravená a za žiadnu cenu sa nedať.
3. Počkať ho a pokračovať ďalej.

Určite sú aj iné riešenia. Dosaďte si ich do zoznamu a potom sa už len rozhodnite.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online