Priateľ mi nepomáha a chodí po večeroch von. Ako zlepšiť náš vzťah?

Zodpovedané
31. máj 2023

Dobrý deň,

s priateľom som dva roky. Z bývalého manželstva mám 5-ročného syna. Vzťah majú perfektný. S malým som na predĺženej platenej rodičovskej a partner chodí do práce - živí nás.

Trápi ma, že doma nič neurobí. Bordel si po sebe neuprace, niekedy ani tanier po raňajkách. Na upratovanie som sama. Raz za čas uprace kuchyňu tak, že naplní umývačku a umyje dres a sporák. Ja mu aj poďakujem za upratovanie.

Keď sme u nich doma, tak vždy si všetko po sebe uprace a aj omrvinky okamžite povysáva. Tam robí všetko, ale u nás doma neurobí nič. Vadí mi aj to, že ide aj dvakrát za týždeň von s kamarátmi. On sa s nimi dohodne a mne len oznámi - idem von. Príde až nad ránom. Pritom mi povie, že do desiatej bude doma. On si užíva život a ja som na domácnosť a dieťa sama.

Už ma to nebaví a rozmýšľam, či má takýto vzťah zmysel. Aj som mu povedala, že si môže vybrať buď čas strávený so mnou a s malým, alebo život s kamarátmi.

Inak nie je zlý, chodíme spolu na výlety aj s malým, finančne mi dosť pomáha. Aj malému kúpi všetko, čo potrebuje. Berie ho ako svojho. On by aj chcel bábätko. Plánujeme spolu, že čo by sme chceli, aj sa veľa rozprávame. Problém je, že niektoré veci berie inak. Resp. mu to nedochádza.

Ako zlepšiť náš vzťah?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že problém ako vy má asi každá žena. Tým, že Váš partner zabezpečuje financie pre domácnosť si automaticky nárokuje na to, robiť si vo voľnom čase to, čo baví jeho. A tiež nezabudnime, že tým, že zarába má pocit, že mu niečo dlhujete. Preto partner berie Vašu obsluhu a starostlivosť o seba ako automatickú vec. Domácnosť je na Vás, veď ste na materskej. Keď mu to vyčítate, nedeje sa nič. Sama vidíte, že aj také metódy ako je ultimátum jednoducho muži neriešia. Maximálne to môže skončiť hádkou. Preto, ak sa len trochu dá, nepoužívajte vo Vašom vzťahu metódu buď – alebo. Teda u Vás konkrétne “Buď kamaráti, alebo vy“. Jedného dňa Vám totiž len z trucu môže povedať „OK, tak teda kamaráti“. Ak počítate aj s takou odpoveďou, je to v poriadku. Ak však nemáte situáciu premyslenú a neviete, čo by ste potom urobili, radšej to ani nespomínajte. V tejto chvíli si zrejme poviete, že tým pádom si on môže robiť čo len chce a Vám neostáva nič iné len sa s tým zmieriť. To určite nie.

Čo s tým teda môžete robiť?

Napríklad to, že použijete jeho vlastné zbrane. V prvom rade zmeňte typ komunikácie. Prestaňte vyčítať, vyžadovať a dávať ultimáta. Začnite žiadať o pomoc. A to touto formou: „Prosím ťa, mohol by si?“ Ak do vety pridáte ešte pekné oslovenie, napríklad zlatko, miláčik, tak to bude ešte účinnejšie.

Nerobte mu slúžku. Snáď ešte zvládne po sebe odpratať jeden tanier. Ak ho nechá na stole, nechajte ho tam aj vy až kým nepríde z práce. Potom mu s jemným úsmevom pripomeňte, že si ho po sebe zabudol upratať. Ak to ráno zopakuje, zopakujte to aj vy, až kým nepochopí. Čo sa týka chodenia von, oznámte mu /príjemný ton a úsmev/, že to úplne chápete, lebo každý potrebuje vypnúť a že ho teda poprosíte nech jedenkrát do týždňa postráži dieťa a vy pôjdete von tiež. Vopred si dohodnite miesto, kde budete, pretože Vašou úlohou bude prísť domov čo najneskôr. Jednoducho mu treba ukázať jeho správanie. Upozorňujem, že toto všetko musíte robiť s dobrou náladou, príjemným tónom a úsmevom. Nesmiete to robiť nahnevaná, ukrivdená a s pocitom pomsty. Keď sa bude chcieť porozprávať o tomto Vašom novom správaní, povedzte mu, že robíte len to, čo robí on. A ak má pocit, že u neho je to v poriadku, určte to bude akceptovať aj u Vás. Hrajte sa s ním, vymýšľajte nové situácie a hádanky. Muži sú veľmi hraví, tak to využite vo svoj prospech.

Zmena jeho správania bude vyžadovať veľa času, ale pomalými krokmi to pôjde. Musíte len vždy byť o krok dopredu, čiže vytvárať tieto situácie a vedieť aspoň približne ako zareaguje. Neuvažujte o skončení vzťahu, Vaše dôvody sú len ujasňovanie si pozícií a práv vo vzťahu. Teda čo si ešte môžete dovoliť a čo už nie.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online