Priateľka nechce pracovať, len varí a surfuje na internete. Čo mám robiť?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

moja partnerka má 52 rokov, ja 47. Ja deti nemám. Som na ID, na 50%,psychické choroby - úzkosť, depresia, nespavosť. Pracujem ako vodár a o prácu nemám núdzu. Ledva to stíham.

Po rozvode s bývalou manželkou žijeme spolu s partnerkou už 5. rok v mojom rodinnom dome. Keď sme sa našli, hneď sa ku mne prisťahovala. Predtým bývala s bratom 100 km odo mňa. Problém je, že odvtedy sa jej nechce ísť pracovať a ani nehľadá prácu. Tu doma u mňa porobí všetko, porobí aj na dvore. Ja po robote a cez víkendy nemusím nič robiť.

Predtým pracovala v závode na výrobu mobilov. Keď som jej navrhol, že môže sa ku mne prisťahovať, tak dala výpoveď. Odvtedy si neplatí zdravotné a ani nič nedostáva.

Ja som jej dlžobu na poistnom zistil až teraz po rokoch. Je to skoro 3 000 eur. Ona mi klame. Vraj to platí jej 32-ročná dcéra z predošlého vzťahu. Tá pracuje, ale tu u mňa za tie roky ani raz nebola mamu navštíviť. Náhodou som raz hrabal v jej mobile. V sms som zistil, že svojej dcére občas posiela peniaze, ktoré sú moje a mnou zarobené.

Bývajú tu doma v obálke na jedlo, šeky... Ona stadiaľ može kedykoľvek zobrať a nakúpiť všetko, čo potrebujeme. Robí to rafinovane, nikdy tam nechýbala väčšia čiastka. Živím ju a aj jej dcéru, ktorú poznám len z fotiek.

Keď v práci odrobím, tak padnem pred TV. Sex a vzťah nám funguje dobre, je milá. Mám obavy, čo sa stane, ak ju tu nájdu a začnú od nej vymáhať dlžoby na poistnom. Trvalý pobyt u mňa nemá, ani prechodný.

Ja som šetrivý, dobre zarábam, ale má to svoju daň. Som z práce unavený, niekedy spím aj 24 hodín. Som človek, ktorý má svoje veci na poriadku. Nemám pôžičky a všetko riadne platím.

Ona doobeda navarí a pokým neprídem domov, tak surfuje na nete, pozerá seriály. Začína mať nadváhu.

Zatiaľ som o tom nikomu nič nepovedal. Mám 4 mladšie sestry. Im klamem a hovorím, že chodí upratovať. Aj mojim rodičom klamem, že občas pracuje. Ona pomáha aj im, s rodičmi sme susedia. Vyhodiť ju nemám srdce.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

po dlhšom čase tu máme opäť chlapskú otázku a ja sa veľmi teším, že sa na problém môžeme pozrieť aj z inej strany a mužskými očami. Tak v tejto chvíli sa venujem len Vám a zároveň sa chcem ospravedlniť za dlhšie čakanie. Dotazov je skutočne veľmi veľa a nestíham...

Tak poďme najskôr pokecať o Vás. Čo som sa o Vás dozvedela je, že ste na polovičnom invalidnom dôchodku a pracujete až príliš veľa. Lebo ak prespíte pokojne 24 hodín, Vaše telo si to žiada. Potrebujete to. Potom mi ale automaticky napadlo - buď ste v práci, alebo spíte. Kedy sa venujete priateľke? Lebo keď málokedy, tak sa netreba priateľke čudovať, že si hľadá iné zábavky. Doma má všetko porobené až tak, že vy nemusíte doma robiť nič. Dokonca aj rodičom pomôže. Ale má chybu, že nepracuje. Pochopila som, že prácu v domácnosti za prácu nepokladáte.

Vie o tom, že chcete, aby pracovala? Povedali ste jej to takto na rovinu? Alebo by sa mala dovtípiť? Nakoniec, vy ste jej navrhli, nech sa prisťahuje. Povedal ste jej, že sa má hneď aj zamestnať? Lebo je logické, že keď nezarába, ťažko si bude platiť odvody. Nemusíte sa však báť, nikto ju kvôli dlhu na odvodoch ju u Vás hľadať nebude. Vy síce nemáte to srdce ju vyhodiť z domu, ale taktiež jej nepomôžete. Uvažujte však, že kým s Vami nebývala, dlhy nemala, mala svoju prácu a peniaze.

Ktovie, čo ste hľadali, keď ste sa jej náhodou hrabali v mobile. Ale asi ste nečakal ilegálnu komunikáciu s dcérou, ktorá matku ešte nebola pozrieť. Moja otázka je, či ste ju niekedy pozvali.

Je mi ľúto, že som na Vás taká ostrá, neberte to osobne. Ja len poukazujem na to, aké omyly niekedy vznikajú pri komunikácii. V tomto prípade mám ale pocit, že sa svojej priateľky chcete zbaviť a idete na to obrovskou okľukou. V celom texte totiž nebolo nič o tom, že ju máte rád, že Vám na nej záleží. V podstate som sa dozvedela len to, že je milá a aj sex je v poriadku. To je ale dosť málo na seriózny vzťah. Buďte úprimný a povedzte jej, čo si myslíte.

A ak ju naozaj už pri sebe nechcete, tak by ste to mali urobiť čo najskôr a nenaťahovať to, nech si dá svoj život do poriadku aj ona.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online