S partnerom si nerozumiem. Ako zlepšiť komunikáciu?

Zodpovedané
30. máj 2023

Dobrý deň,

s priateľom sme vyše roka a nechce so mnou bývať. Stále sa hádame. Dnes mi povedal, že má bloknuté city od našich hádok. Je pasívny a uzavretý. Ľúbim ho, ale on asi potrebuje viac času.

Som zúfalá.

Ako sa mám k nemu správať?

Ako zlepšiť vzťah a celkovo komunikáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chcete s partnerom bývať, musíte to urobiť tak, aby Vám to navrhol on. Ja viem, to sa ľahko povie a ťažšie zrealizuje. Ale poďme sa teda na to pozrieť. Je isté, že to, čo muži nemajú radi vo vzťahu k ženám je, keď na nich niekto tlačí. V tomto prípade niekto je definovaný bez problémov, lebo je to ich vlastná partnerka. Ak si raz žena niečo vezme do hlavy, tak ide po tom všetkými možnými prostriedkami. Jednoducho ona to chce a hotovo. Muž tým pádom okamžite nabieha na krízový režim. To znamená pozor, niečo sa deje, chcú mi vziať moju slobodu. Pretože ak navrhne žena spoločné bývanie, určite potom príde reč na zásnuby a po nich reči o svadbe.

Tým, že mu spoločné bývanie neustále vyhadzujete na oči, prípadne k tejto téme máte aj hádky, tým ho len utvrdzujete v tom, že Vám ide len o to jediné, zahniezdiť sa. Tento výraz nie je môj výmysel, je chlapmi bežne používaný. Znamená, že sa chcete usadiť a mať deti. Nič hrozné, poviete si, ale pre chlapa to môže predstavovať obrovskú hrozbu straty slobody. Keby ste pokračovali ďalej, predpokladám, žeby Vás opustil. Preto musíte komunikáciu otočiť. Nie, že on sa nechce nasťahovať k Vám, ale vy to nechcete. Prečo? Lebo takto máte pokoj, veci na svojom mieste, nikoho nemusíte obskakovať. Posledné čo potrebujete do bytu je rozmaznaný chlap, ktorý bude svoje ponožky nechávať všade.

Keby ste komunikáciu s partnerom riešili takto od začiatku, predpokladám, že už by býval u Vás. Takto musíte čakať, kým sa upokojí a nebude Vás podozrievať. Vy zase prestaňte na neho tlačiť. Užívajte si svoj vzťah taký aký je. Ste spolu len rok, tak nie je dôležité, aby ste spolu bývali.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online