Som bez nálady, postava nič moc a nič ma nebaví. Ako zlepšiť osobný a partnerský život?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

s manželom som 20 rokov, máme 2 deti. Milujem ho a aj on mňa. Posledné roky ma trápi pár vecí. Všetko mi to pôsobí na psychiku a som úplne vycucnutá, bez nálady. Bývam smutná, ani sex ma nebaví a nechcem ho. Moja postava je nič moc a nemám chuť niečo s tým robiť. Viem, že manžel chce sex, lebo ho má rád a je to muž s potrebami. Viem, že si ho však neužíva. Cítim to a on mi to nepovie.

Rada by som začala s premenou. Sú dní kedy mám chuť začať a vzápätí sa to zmení a nechcem to.

Ako sa premôcť?

Nikdy som nemala pevnú vôľu. Syn má od malička problémy a ešte aj puberta. Kvôli synovi som dlhodobo doma na opatrovateľskom. Ani ja a ani manžel tu nemáme rodinu. Všetci žijú veľmi ďaleko, takže sme sami. Kamarátov moc nenáme a čo sme mali, tak posledný rok sa akosi z našich životov vytratili.

Manžel zarába a ja sa starám o všetko. On povie, že to čo robím nie je nič ťažké. On maká. Občas pomôže a aj postráži. Deti majú 15 a 9. Všetci hovoria, že sú už veľkí a môžu sami.

Ja si neviem predstaviť že by boli večer sami alebo cez deň a ja by som s manželom išla von. Manžel nie je ten typ robiť výlety, romantika... Ja sa snažím a snažila som sa. Ale časom som prestala a je toho pomenej.

Asi pred 3 rokmi sa mohlo niečo stať medzi kamarátkou a manželom, ale prišla som tam. Nič sa nestalo, len ja som to videla a to ma veľmi štve. Neviem ako to vymazať z pamäti, nehovorila som o tom ani s nimi a ani s nikým iným. Možno aj preto moja chuť na sex je nič moc. Ona má peknú postavu a ja nie. Bojím sa, že on má so mnou sex len preto, aby sa urobil.

Minulý rok som neplánovane otehotnela, čo bol šok pre oboch. Mala som aj termín na potrat, ktorý sa ale zrušil. Už sme sa aj tešili, ale v lete v rovnaký mesiac manžel ochorel a ja som nakoniec v 5. mesiaci potratila. Bola som v nemocnici, kde mi museli pôrod vyvolať. Trvalo to 4 dni pokiaľ som porodila.

Keď ma prepustili, tak manžel išiel do nemocnice. Zase som bola sama a všetko sa točilo okolo manžela. Mňa sa nik nepýtal ako som psychicky na tom. Doteraz som z toho na nič, ale proste žijeme ďalej.

Ako dosiahnuť normálny život?

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy príde v živote obdobie, že sa Vám všetko rúca a aj ked sa snažíte koľko sa dá, ani za ten svet sa to nechce obrátiť na tú lepšiu stranu. Práve naopak, pripomenú sa Vám aj staré záležitosti. A tak si niekedy možno poviete, že niektoré dni sú také, že sa neoplatí ani vstať z postele. Ale vraj máme zhora naložené len toľko, koľko zvládneme. Berme to teda tak, že to tak naozaj je a poďme o to svojej šťastie zabojovať.

V prvom rade sa musíte naučiť myslieť pozitívnejšie. Prečo?

Lebo ak sa dlhodobo zamestnávame negatívnym pocitom, zvyšujeme jeho energiu a priťahujeme si do života negatívne veci. A presne kvôli tomu to platí aj naopak, keď myslíme pozitívne, prináša to ďalšie pozitíva.

A aby sme to mali ešte ťažšie, všetko to by sme mali zvládať s úsmevom. Nie, to nie je môj výmysel, to je celé učenie systém práce Dr. Norbekova, ktorý tvrdí, že by sme sa mali usmievať vždy, aj keď nám do smiechu skutočne nie je. Verte mi, skúsila som. Prvý týždeň to vyzeralo akoby som mala kŕč, druhý týždeň som si všimla, že sa na mňa začínajú okoloidúci usmievať. Úsmev je to totiž nákazlivý.

Ste ešte mladá, zdravá žena. Nič Vám preto nebráni v tom, urobiť radikálnu zmenu vo Vašom živote. Ak neviete ako, nájdite si na to ľudí.

Ak neviete ako začať cvičiť, nájdite si osobného trénera. Ak potrebujete pomôcť so zlou náladou a depresiami, nájdite si terapeuta. Ak potrebujete celkovú zmenu a ukázať smer, nájdite si osobného kouča. Na všetko čo Vás trápi je tu niekto, kto môže pomôcť. Ale hlavne si treba nájsť niekoho, kto bude počas zmeny stáť pri Vás a ďalej Vás motivovať.

Zároveň sa začnú objavovať noví ľudia vo Vašom živote. A potom sa to už rozbehne a Vy sa nebudete stačiť čudovať.

Najťažšie je urobiť prvý krok. Bez neho sa však celý proces zmeny nespustí. No a čo, ak sa to na prvýkrát nepodarí. Len Vy si dáte hranice, nikto iný na to nemá nárok. No tak možno urobíte tých prvých krokov viac. Je to len a len na Vás.

Človek zvládne všetko a myslím si, že žena ešte oveľa viac.

Tak to aspoň skúste a nezabudnite sa pri tom usmievať, aj keď niekedy to bude možno cez slzy. Ukážete však iným, že Vás len tak ľahko život nezlomí.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online