Som tehotná a manžel mi povedal, že ma už nemiluje. Dá sa nám ešte pomôcť?

Zodpovedané
31. mar 2023

Dobrý deň,

v piatok mi môj manžel povedal, že ma už nemiluje. Vraj ma ľúbi a záleží mu na mne, ale už ma nemiluje. Som z toho extrémne nešťastná, aj som si na tajnáša kvôli tomu už niekoľkokrát poplakala.

Máme 4-ročné dieťa a o niekoľko týždňov príde druhé.

Snažím sa byť dobrou manželkou aj mamou, no často už jednoducho nevládzem a som podráždená. Som bez záujmu o čokoľvek. Vzhľadom na momentálne tehotenstvo sme už cez 7 mesiacov bez sexu. Toho však veľa nebolo už od chvíle, čo sa nám narodilo prvé dieťa. Dôvody boli rôzne - šestonedelie, moje vyčerpanie kvôli spánkovému deficitu, zlý spánok nášho dieťaťa, moja nechuť na intímne záležitosti, jeho únava a vyčerpanie alebo zmeny v práci.

O tomto probléme sme sa rozprávali už niekoľkokrát. Jemu v podstate chýba v našom vzťahu len ten sex, mne zase chuť a energia milovať sa.

Vedeli sme, že stať sa rodičmi nie je a nebude ľahké. Ale ani vo sne by mi nenapadlo, že mi jedného dňa povie, že ma neľúbi - nemiluje.

Ja nepracujem a vzhľadom na blížiaci sa pôrod ešte 3 roky nebudem. Snažím sa odbremeniť ho od vecí okolo domácnosti, aby sme čas voľna mohli tráviť ako rodina a večere spolu len my dvaja.

Som zúfalá, smutná a začínam plakať aj počas písania tejto správy.

Bojím sa, že narodením druhého dieťaťa bude náš vzťah na tom ešte horšie ako teraz.

Dá sa nám pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

poviem Vám, manžel skutočne vie ako si naplánovať dôležité životné debaty. A potom máte byť pokojná a s radosťou čakať príchod dieťatka na svet.

Aj keď Vás táto situácia veľmi trápi, je dôležité ostať v pokoji. Všetko energiu teraz musíte sústrediť na seba a na dieťa. Posledný v poradí je manžel. A to aj napriek tomu, že asi máte pocit, že by ste mu teraz mali venovať čo najviac pozornosti.

Uvažujem, že aké pohnútky ho viedli k tejto aktivite a k faktu, že ohrozuje zdravie svojej manželky a dieťaťa nedospelými rečami. Prečo nedospelými? Lebo aj mne, napriek tomu, že som už zažila kadečo je dosť nejasné stupňovanie lásky aké má Váš manžel. Ľúbi Vás, ale nemiluje. Z toho mi teda vychádza, že u neho je milovať vyššou verziou ľúbiť. Zaujímavá teória pre adolescenta, nie však pre dospelého chlapa, ktorý by si mal uvedomiť, že má zodpovednosť za svoju ženu, aj svoje deti.

Pýtate sa, či sa Vám dá ešte pomôcť. A aj keď sa to nemá, ja sa Vás na otázku opýtam otázkou. Čo všetko ešte chcete robiť? Veď sa len zamyslite. Čakáte dieťa, čo je samé o sebe pre organizmus dosť náročné. Staráte sa o ďalšie dieťa, o domácnosť a o všetko tak, aby keď príde manžel z práce nemusel už robiť nič. Staráte sa kompletne o všetko a do toho sa musíte starať aj o Váš vzťah, lebo pri všetkom, čo pre svojho manžela robíte sa znížila jeho kvalita u neho z milujem ťa na ľúbim ťa.

Vy priznávate, že dôvod poznáte a tým je chýbajúci sex. Zdá sa však, že manžel neurobil vôbec nič, aby ste tieto chvíle mohli aspoň niekedy zažiť. Lebo je pochopiteľné, že po celodennom strese, neprespatých nociach, únave asi nebudete skákať od radosti pri jeho myšlienkach na sex. V tejto chvíli je to úplne jedno. Je nutné riešiť to čo je tu a teraz. A teraz je priorita Vaše dieťa. Je nutné sa udržať do pôrodu aspoň v relatívnej pohode. Ak máte blízku osobu, kamarátku, susedu a podobne, poproste ju o podporu. Vo Vašom prípade to znamená, že Vám bude k dispozícii, ked budete mať smutnú chvíľku. Vtedy by mala ona len počúvať a vy sa jej sťažujte, povedzte čokoľvek, čo Vás trápi, len to nenechávajte v sebe. Ide o Vašu duševnú pohodu. Nik iný teraz nie je dôležitejší.

Čo sa týka manžela, v tejto chvíli s ním veľa nenarobíte. Nemáte čas na rozmaznané dieťa /áno, je to on/, ktorý sa zbavuje zodpovednosti a hľadá výhovorky prečo sa správa tak sebecky. Určite by som však pouvažovala, čo všetko pre mňa robí tento muž a či je to adekvátne tomu, čo robíte pre neho vy. Ak to nie je v rovnováhe, tak to nie je v poriadku.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online