Všetko som bral ako samozrejmosť a teraz prežívame krízu. Ako vylepšiť náš vzťah?

Zodpovedané
1. okt 2023

Dobrý deň,

s manželkou sme spolu skoro 15 rokov, z toho 9 rokov manželia. Dlhšiu dobu máme vo vzťahu krízu. Všetko som bral ako samozrejmosť, nevyjadroval som k nej svoje city, málo som jej pomáhal. Teraz u nej nie je tá "iskra" a už stratila city. Ja som si to uvedomil, ale asi je už trochu neskoro.

Je šanca, že sa náš vzťah zlepší a dáme ho dokopy?

Ďakujem

Dobrý deň,

s manželkou ste spolu 15 rokov a momentálne máte krízu. Priznávate, že chyba je aj vo Vás, lebo ste jej nevyjadrovali city, nepomáhali jej a všetko ste brali ako samozrejmosť. Tým pádom sa vytratila zo vzťahu iskra a vy by ste to rád vrátilii späť. Pýtate sa, či sa dá zlepšiť vzťah medzi Vami.

Neviem Vám so stopercentnou istotou zaručiť, že keď vyviniete úsilie, tak sa všetko zmení. Ale keby ste sa o to nepokúsili, budete si to vyčítať.

Pokiaľ chcete manželku späť, musíte urobiť radikálnu zmenu. Vo Vašom prípade presný opak toho, čo ste robili doteraz. Teda vyjadrovať jej city, pomáhať jej a byť jej vďačný za to, čo pre Vás robí. Súčasťou komunikácie má byť aj pochvala a tiež aspoň občas dotyk. Nezaškodí jej sem tam doniesť kvety. Neviem, čo všetko ste predtým brali ako samozrejmosť, ale tiež by pomohol presný opak. Jednoducho sa k nej správajte ako k žene, o ktorú máte záujem.

Pozvite ju von na kávu, niekde mimo domova a tam sa s ňou porozprávajte. Ospravedlňte sa jej a požiadajte o druhú šancu. Pokiaľ k Vám ešte niečo cíti, bude súhlasiť. A ak nebude súhlasiť, nevzdávajte sa a buďte trpezlivý. Kazili ste niečo 15 rokov a teraz nemôžete čakať, že sa to napraví za jeden deň.

Je toho naozaj veľa, čo môžete aplikovať do svojho života a správania. Nechajte sa inšpirovať aj internetom a pokiaľ to nepomôže, navrhnite jej párovú terapiu.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online