emma_932
13. feb 2015
0 

Ako si privyrobiť popri materskej?

Dve veci ma inšpirovali k napísaniu tohto článku. Prvá je množstvo tém na tomto fóre, ktoré majú rovnakú podstatu, a to je ako zarobiť popri materskej. Druhá je novootvorená téma užívateľky seemani „ako začať od nuly“. Sama som si všimla, že je tu veľa mamičiek, aj nemamičiek, ktoré sú v nezávideniahodnej situácii, aj by menili, aj by odišli, ale nemajú kam a za čo a pod.

Čo s tým?

Po prvé, chcite a robte – možné je naozaj všetko. Nemám teraz na mysli ten americký optimizmus v zmysle, seďme na zadku a čakajme na kufrík s euráčmi a on príde. Lebo on nepríde.  Musíte sa zdvihnúť a tie euráče si odmakať.  Takže dôležitá je druhá časť tej vety – robte. Dá sa to pri dieťati? Samozrejme. Nebude to vždy ružové, úplne isto budete musieť zmeniť niektoré svoje zvyky ale stojí to za to.

Prečo píšem, že všetko je možné? Mám reklamnú agentúru, sezóna, keď mám najviac práce trvá od septembra do Vianoc. Začiatok roka býva taký „lightový“ Keď som bola tehotná so synom, termín pôrodu som mala koncom februára. Povedala som si výborné, sezónu zvládnem a pred pôrodom budem mať pokoj. Lenže človek mieni, klient mení. Februárová realita bola taká: v pondelok ráno som odovzdala poslednú zákazku, odišla som do pôrodnice, v utorok som bola na vyšetreniach, v stredu ráno som porodila. V nedeľu sme došli z pôrodnice, maily som vybavila už v nedeľu večer a od pondelka som normal fungovala.

Malý mal dva týždne, keď som mala dohodnuté stretko, išlo len o odovzdanie zákazky. Manžel nestihol prísť, tak som naložila bábo do auta a išlo sa. Takže, keď som písala, že je všetko možné, myslela som to naozaj vážne.

Stálo to za to? Určite áno. Obišla ma tzv. „materská demencia“, vedela som sa porozprávať aj o inom, než pokakaných plienkach a ogrckaných bodynkách, tiež nebolo od veci vymeniť raz za čas rifle-tričká-tenisky za sukničku, pančušky a ihličky a čo je najdôležitejšie, syn /momentálne 4-ročný/ je šikovné a hlavne samostatné dieťa, keďže nie je zvyknuté, že v momente, keď pípne je maminka pri ňom. Pomoc si žiada, až keď si už naozaj nevie rady a myslím, že má lepší pocit z vecí, ktoré zvládne sám.

Samozrejme, malo to aj negatíva – synove prvé narodeniny /nie oslavu, samozrejme/ som presedela u klienta nad projektom, na prvého Mikuláša som mala stretko kdesi za Martinom /ale večer som bola doma! /, „nočné“  som ťahala väčšinou kvôli práci /syn od začiatku prespí noc/.

Takže výhovorky zrušené ;) a môžeme ísť na to.

Čo robiť popri materskej a kedy to robiť?

Začnime s tým druhým, to bude jednoduchšie. Takže kedy? Keď dieťa spí. Príp. si privstanete, zostanete večer dlhšie, zaangažujete maminu, babičku, susedku, manžela. Ja som bola sama, manžel chodil neskoro z práce, keď prišli naši, poslala som ich kočíkovať, inak som pracovala, keď malý spal. Chce to trochu plánovania, ale aj to berte s rezervou. Veď to poznáte: mamička mieni, dieťa mení ;) Nebudete mať každý deň dve – tri hodiny pri PC, takže dôležité je aby ste spravili niečo KAŽDÝ deň. Niekedy sa povenujete práci 10 minút, inokedy dve hodiny. Dôležité je aby ste stále napredovali.

Budete musieť študovať a pracovať. To čo sa naučíte, preneste do praxe. Že čakáte, že to bude dokonalé? Nečakajte, ono to dokonalé nebude. NIKDY. Začnite čokoľvek, preneste to hneď do praxe a priebežne to budete upravovať, prispôsobovať a zdokonaľovať. Neustále.

A teraz to dôležité, ČO robiť aby sme si privyrobili k tým 200 eurám, čo nám náš štát uštedrí. Hocičo, čo môžete robiť z domu a flexibilne. Každá z nás má iné možnosti, silné a slabé stránky, tak skúste nájsť niečo, čo vyhovuje práve Vám.

 1. Virtuálna sekretárka – už v malej sro-čke je množstvo administratívnej práce /vlastná skúsenosť/ ale firiem si nemôže dovoliť zamestnať sekretárku /tiež vlastná skúsenosť J /. Pre nich je výhodná taká „virtuálna sekretárka“, ktorá je k dispozícii flexibilne, keď ju firma potrebuje. Môžete sa dohodnúť na hodinovej mzde, s tým, že zadania odovzdáte do 48 hodín. V prípade, že sa vyskytne niečo súrne, urobíte do do 12 hodín za 50% - nú prirážku. Môžete  fungovať cez maily a skype. 
 2. Hobby – vyučovanie – ak vás niečo baví, vyznáte sa v tom, môžete svoje vedomosti odovzdať ďalej. okrem vyučovania u seba doma môžete napísať e-book, video na youtube alebo nahrať inštruktážne DVD /jedno aj druhé zvládnete doma pri PC/.
 3. Stráženie detí – ak máte doma dosť priestoru, môžete postrážiť detičky. Dnes, keď sú škôlky preplnené, súkromné škôlky drahé, pre niektorých je to vítaná možnosť.
 4. Doučovanie – mám pocit, že je to tak trochu zabudnutá vec, ale o to užitočnejšia. Odovzdáte svoje vedomosti, pri väčších detí sa to dá vyriešiť aj cez skype.
 5. Organizovanie osláv – oslavy všetkého druhu sú teraz veľmi populárne, nie každý má čas a zmysel pre detaily. Môžete robiť tematické oslavy, resp. ponúkať zopár tém, na ktoré potom dodáte všetko od torty  cez oblečenie po výzdobu.
 6. Oprava kožených predmetov – tiež trochu zabudnuté, pritom sa to dá propagovať cez internet, pokazenú vec jednoducho pošlete poštou. Je to aj lacnejšie a rýchlejšie, ako precestovať pol mesta.
 7. Predaj darčekových predmetov – tiež je to dobré urobiť tematicky, blížia sa Vianoce, Veľká noc, Mikuláš, babičkine, dedove meniny, narodeniny a tak ďalej. Veľa ľudí má problém vymyslieť vhodný darček, čakajú do poslednej chvíle, pre tých bude váš obchodík vykúpením.
 8. Šitie – ale aj opravovanie šiat, individuálne šitie. Veľa ľudí nemá rád tuctové veci, nemá konfekčnú postavu a pod.
 9. Poradňa krásy, štýlu – môžete si vybrať  cieľovú skupinu, napr. dámy 50+, manažérky, a pod. Podľa cieľovej skupiny si môžete vybrať aj modelku.
 10. Aranžérka kvetov – môžete na internete propagovať svoje produkty, napr. vianočné, veľkonočné, narodeninové, meninové alebo smútočné väzby. Dá sa to riešiť nielen lokálne, ale v tom prípade sa vám bude hodiť zmluva s nejakou kuriérskou spoločnosťou.  
 11. Catering – ak dobre a rady varíte, robíte krásne studené misy, torty, sladkosti,  môžete zabezpečovať catering na súkromné a firemné akcie.  Budete potrebovať kvalitný blog, SEO, referencie, prosto propagáciu na webe.
 12. Vybavovačky – sem patria všetky vybavovačky na úradoch, napr. stavebné povolenie, predaj auta, vybavovačky pre podnikateľov, materská, rodičovská.  Musíte si naštudovať, k čomu čo treba, aby ste vedeli poradiť a aby ste urobili všetko na 100%. Tiež je dôležitá dôvera, tú istí dobrá zmluva.  
 13. Hand – made vecičky – tu vám môže pomôcť špecializácia na úzku cieľovú skupinu, napr. darčeky pre bábätká, pre mamičky, pre staršie deti, len pre chlapov.
 14. Webshop – predaj cez internet má výhodu, že nepotrebujete vlastný produkt. Čo ale potrebujete, je vynikajúce SEO a kvalitnú databázu, aby ste boli aktívne v kontakte so svojimi zákazníkmi.
 15. MLM marketing – nemá najlepšiu povesť,  ale sama som registrovaná v dvoch MLM spoločnostiach, a síce to aktívne nepredávam, ale používam ich výrobky a som s nimi veľmi spokojná. Tu je dôležité, aby ste nezatajovali, že robíte MLM, ale jednali s ľuďmi seriózne a dodržiavali presné pravidlá firmy, ktoré bývajú férové voči zákazníkom.

Ako na to? Určite vám nie je cudzie pojem self-branding. Ponúkate tovar alebo službu, ktorý, ktorú chcete predať a ktorý ponúka aj x ďalších firiem. Takže v prvom rade si musíte získať dôveru zákazníka. Ako? Presvedčte ho o svojej odbornosti, majte prehľad o problematike, váš zákazník si musí byť istý, že VY jeho problém skutočne vyriešite.

Jedna dobrá rada: robte len to, čo vás naozaj baví a napĺňa. V opačnom prípade vás to bude otravovať, navyše bude z toho cítiť chcem-len-zarobiť-inak-ma-to-otravuje a týmto si zákazníka nezískate.  Ako zistiť, čo vás baví? Skúste tento test:

Spoznajme sa!

2 x 10 minút – vypnite mobil, pc, tablet a zvonček, zoberte si papier a pero a zodpovedajte otázku: čo ma naozaj zaujíma? Napíšte si toho čo najviac, bez rozmýšľania. O pár dní to zopakujte, ale tentokrát odpovedzte na otázku: čo by som chcela robiť? Napíšte si všetko od kozmonauta po smetiara, bez ohľadu na realitu. O pár dní porovnajte tieto dva papiere, bude veľká šanca, že nájdete pár nových myšlienok.

Prvé, čo by ste mali urobiť je vytvorenie pracovného profilu na internete. Žijeme v treťom tisícročí, ľudia googlia keď niečo potrebujú a raz-dva vygooglia aj vás. Facebook /kým si na ňom nezaložíte zvlášť profi stránku/ si nastavte len pre priateľov /už aj kvôli bezpečnosti/ a vytvorte pracovný profil na LinkedIn-e, Twitteri a blogu, resp. na vlastnej webstránke.

Čo keď je to všetko vytvorené? Tak s tým pracujte. Komunikujte so svojimi aktuálnymi aj potenciálnymi zákazníkmi. Študujte, píšte články o danej problematike, pridávajte fotky, odborné články, linky na iných autorov a zaujímavosti, výsledky vašej práce.

A týmto sa postupne dostávame k online marketingu, ale o tom nabudúce ;)

  Povedzme... 😉 fajn članok, užitočná téma 😊
  13. feb 2015
  Super članok sa mi veľmi páčil ....
  13. feb 2015
  Vyborny clanok
  13. feb 2015
  13. feb 2015
  dakujem dievcata, dufam, ze niekomu pomoze 😉
  13. feb 2015
  mne pomohol 🙂 nakopol ma ale uz mojim smerom len k vyssej moralke 🙂
  16. feb 2015
  super clanok aj pre rozvedene a osamele mamičky popri beznej praci!!!/vlastna skusenost ked som po rozvode mala zamestnanie ale aj predavala kozmetiku,strazila deti a upratovala-inak sa nedalo/
  16. feb 2015
  @titkovamiriam veru, clovek, kym nie je donuteny, si nevie predstavit, co vsetko dokaze
  16. feb 2015
  @emma_932 normálne mi to spravilo krajší večer, keď som tento článok uvidela vo Vybrali sme
  16. feb 2015
  to som rada, potesila si ma 🙂
  16. feb 2015
  uprimne? zacala som ked mal syn pol roka fotit a doteraz lutujem cas ktory som stratila kym bol maly a ja som bola mimo...
  17. feb 2015
  @olienka12 uprimne. vobec nebolo na skodu raz za cas si odbehnut, podla mna vobec nie je zdrave byt 24/7 s dietatom. potrebujete si od seba oddychnut. a pozor! tento clanok nie je o tom, aby mamicky utekali po porode do prace, ale snazim sa poradit prace, ktore mozu robit z domu, trebars kym maly spi. aby neboli na 100% zavisle ci uz od partnera alebo neskor od zamestnavatela.
  17. feb 2015
  suhlasim, staci len chciet 🙂 aj pri styroch detoch to ide 🙂 teda piatich, ak ratam muza 😃
  17. feb 2015
  Po porode som dostudovala a dorobili sme dom, od 8 mesiacov malej pracujem, aj ked sa musim priznat, ze vdaka mm moc nemusim...ale odmietam ako to ja hovorim "zakrpatiet" na materskej, pretoze si zeny musia uvedomit, ze materska raz skoci a budu sa musiet zaradit do bezneho prac. zivota...a na margo vsetkeho - materska je najkrajsie obdobie v zivote kazdej z nas, pocitujem to tak 🙂 vzdy sa da cas rozvrhnut tak, aby ste si dieta uzili a nieco si aj zarobili
  17. feb 2015
  @laurinka2012 plny suhlas 😉
  17. feb 2015
  @laurinka2012 presne!!!ja som bola doma tak dlho len pri Mialnovi,ked mal Michal rok a pol dostala som ponuku sa zamestnat v praci o akej som snivala,nedalo sa povedat nie a Marek mal dva ked som sa tam zasa z materskej vracala
  17. feb 2015
  @emma_932 - este je moznost robit aj IT pracu len na PC ak sa vies dohodnut s firmou ja to tak planujem robit- najviac prace mame od novembra do januara a ja rodim v juni, ked je najvacsi utlm 🙂 praca nie je zavisla na hodinach vkuse, ale na vykonani prace ...je este vela druhov prac co sa da robit flexibilne a z domu🙂
  18. feb 2015
  Vdaka za clanok. Presne nad podobnym som uvazovala aj ja 🙂 no kedze som presne v tej situacii- cez den mama, v noci hardworkerka, tak som sa k tomu este nedokopala. Som szco- webdizajner fotograf. Podotykam - moj vysnivany job, kvoli ktoremu som ponechala pracu riaditelky a isla si robit to, co ma naozaj naplnalo. Robila som kym som neporodila, porod , nemocnica, vybavovacky, a hned tyzden po porode som pracovala dalej. Zo zaciatku aj cez den, ked malinky spal. Teraz ma polroka, prespi celu noc, tak pracujem v noci. Nemame babicky, dedkov, sestry nikoho, kto by nam s malym pomohol, a tiez boli situacie, ked som isla fotit alebo tlmocit a maleho som mala uviazaneho okolo hrude v manduce. V novembri som mala odpracovanych 175 hodin popri role matky vtedy 3M dietata a manzelky. Da sa to. Vsetko sa da. Ked sa chce. Nielen robit ale aj naucit. Kazdy mame neobmedzene moznosti. Drzim palce vsetkym maminkam, ktore CHCU.
  18. feb 2015
  Všetko fajn, len s tým americkým optimizmom trochu opatrne. V USA sa ľudia inak obracajú, aby dosiahli úspech. Rozhodne nesedia na zadku. Na Slovensku vychovávame deti k flákaniu sa, živíme ich pomaly do 40tky a vysoká škola je pre nich len oddialenie osamostatnenia sa, v USA deti makajú od základky, aby sa im podarilo dostať sa na prestížnu výšku. A tam sa neštuduje ako u nás, že ožranpárty na intráku každý večer. To len tak na okraj. Amerika je krajina úspešných, ale každý úspech je tam tvrdo odmakaný. 🙂
  18. feb 2015
  Super clanok, moja manzelka si hlada zaujímave prace na doma tu: http://superbrigady.zones.sk/brigady/doma Vie si tak aspon trocha privyrobit. Potom existuju aj dalsie weby. Drzim vam vsetkym palce.
  18. feb 2015
  @monca1982 "Takže dôležitá je druhá časť tej vety – robte. " moje články majú byť práve o tom: chcieť - študovať - robiť.
  18. feb 2015
  @natassa22 presne tak, 100% súhlas. niekto buď chce a niečo aj robí, aby dosiahol svoj cieľ alebo, síce chce, ale radšej nadáva na celý svet, ako to nejde...
  18. feb 2015
  Veľmi inšpirujúci článok. 🙂 Ďakujem! Chcem sa Vás opýtať na tie SEO texty a SEO optimalizáciu. To sa robí len v reklamných agentúrach alebo si môžem urobiť nejaké kurzy, osloviť výrobcov webstránok a pod. Neviem, ako to funguje! Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.
  18. feb 2015
  @afrodita10 o SEO budem písať v ďalších článkoch. v krátkosti toľko: reklamná agentúra/grafické štúdio vám urobí webstránku, ak sú ozaj dobrí a seriózni, stránka bude mať aj dobré SEO. ale! po prvé, toto všetko môžete zvládnuť aj sama a ušetriť 500 až 1000 eur /ak ste ochotná čo-to naštudovať/, a SEO nestačí "urobiť" na začiatku, ale pre dobré miesto v googli musíte na svojej stránke neustále pracovať - pridávať obsah, analyzovať kľúčové slová a pod. je toho naozaj veľa, ale určite o tom niečo napíšem. dá sa to všetko naučiť.
  18. feb 2015
  Ďakujem Vám za odpoveď! 🙂 Budem čítať! Už sa teším! 🙂
  18. feb 2015
  aj ja sa tesim, kedze zacinam budovat svoju znacku pls hurry up !
  18. feb 2015
  ja by som z radosťou zorganizovala večierky ale nemám niakích ludí komu by som to mohla to ponukať a reklama by ma zaujala slogá
  19. feb 2015
  @babybumen Musíš začať rozmýšľať inak. Teraz uvažuješ v rovine, čo všetko mi bráni, aby som mohla robiť to, čo chcem. Ale skús myslieť "ako sa to dá".
  http://www.3rokyprazdnin.sk/zmen-svoj-pohlad-na...
  19. feb 2015
  už som nad tím zvikla rozmíšlať len trochu mám strach že by my to nešlo
  20. feb 2015