Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  familytravel
  14. mar 2019    Čítané 1288x

  Mallorca – ideál rodinnej dovolenky

       Keď sa povie dokonalá rodinná dovolenka, napadne ma ako prvé Mallorca. Široké piesočnaté pláže, pozvoľný vstup do mora, chutné jedlo a pitie, dych vyrážajúce prírodné scenérie, kvalitné akvaparky, zábavné parky a v neposlednom rade výborné cesty, bezpečné letoviská, to všetko sú dieliky tej pravej dovolenkovej mozaiky.

  Po dva a pol hodinovom lete z Bratislavy vystúpite na rušnom letisku v Palme, ktoré na vás hneď dýchne tou pravou dovolenkovou atmosférou.

      Z letiska sa môžete dostať tromi spôsobmi. Úplne najjednoduchšie a najmenej stresujúce je zabezpečiť si transfer priamo pri kúpe zájazdu. Ak sa rozhodnete cestovať na vlastnú päsť, môžete využiť autobusovú dopravu. Tá je na Mallorce kvalitná a dovezie vás z letiska do všetkých väčších letovísk.

      Čo však vrelo doporučujem – požičajte si auto. Požičovne tu nie sú drahé a cesty sú výborne upravené, takže šoférovať zvládne každý priemerne zdatný šofér. Naviac ostrov nie je veľký, takže aj do najvzdialenejších oblastí sa dostanete do 90 minút.

  Ktoré letovisko zvoliť?

  Mallorca ponúka veľké množstvo letovísk, ale zďaleka nie všetky sú vhodné na rodinnú dovolenku. Vyhnite sa veľkému a hlučnému El Arenalu, zvoľte si radšej pobyt v Alcúdii, prípadne na východnom pobreží, ktoré je známe svojimi nádhernými dlhými piesočnatými plážami. Za zmienku stoja strediská Cala Millor, Sa Coma, S’Illot, Porto Colom, Cala Mandia.

                  zdroj obrázku: abcmallorca.com

  Chcete ísť na výlet?

  Mallorca je ako stvorená na strávenie aktívnej dovolenky s deťmi. Okrem pláží ponúka aj množstvo ďalších aktivít...

  Palma de Mallorca 

  Vyrazte na výlet do hlavného mesta Palmy de Mallorca. Palma vás privíta malebnými historickými uličkami a námestiami. S deťmi zamierte do prístavu, kde kotvia obrovské výletné lode, jachty a plachetnice. Zaplesá tu srdiečko každého dobrodruha. Naopak, všetkým sa určite zapáči majestátna Katedrála La Seu, čiže katedrála Slnka. Dospelých očarí nadpozemské  farebné divadlo, ktoré rozohrajú slnečné lúče svietiace cez obrovské vitráže v oknách katedrály, deťom učaruje ihrisko, ktoré je priamo pod katedrálou.

  Palma Aquarium (https://palmaaquarium.com/en/) - rybičky, ryby, rybiská

  V Palme nemôžete vynechať miestne akvárium. Hlavným lákadlom sú obrovské žraloky a dažďový prales, ktorý akoby z oka vypadol tomu skutočnému. No a samozrejme tu nájdete Nema aj Dory🙂

  Marineland Mallorca (https://www.marineland.es/mallorca/en/planifica-tu-visita/) - ďalšie rybičky a iné príšery

  Keďže zvieratiek nie je nikdy dosť, zoberte deti na predstavenie tuleňov a delfíniu šou v Marinelande. V kontaktnom bazéne si pohladkajú raje a zabavíte sa pri vtipnej pirátskej šou s papagájmi. Naviac sa deti dozvedia veľa aj o záchrane morských živočíchov, keďže súčasťou Marinelandu je nemocnica, kde sa starajú o choré alebo zranené korytnačky, rybky alebo iné zvieratká, ktoré to potrebujú.

  Vlakom do Solléru (http://trendesoller.com/en/timetable/ ). 

  Nádherný výlet historickým vláčikom pomedzi hory, pretkaný množstvom tunelov a krásnych výhľadov. Štartovacia stanica je v hlavnom meste Palma, pre tých, ktorí si chcú skrátiť rovinatú panorámu odporúčame nastúpiť v stanici Bunyola. Možno tam uvidíte aj veľkého čierneho kocúra vylihujúceho v pletenom košíku vystlanom novinami. Pamätajte, že počas jazdy platí „Nenakláňajte sa z okien“, keďže citrónovníkové a pomarančovníkové plantáže sa zdajú byť naozaj na dosah ruky.

  Deťom sa jazda dreveným vláčikom bude určite páčiť a ak budete mať chuť, môžete ju doplniť ešte historickou električkou, ktorá premáva z mestečka Sollér až do malebného prístavu Port de Sollér.

  Pláž Sa Calobra
  Na túto pláž a na cestu k nej sa jednoducho nedá pripraviť. Treba to zažiť. Cesta sem je tak kľukatá, že pre tých, čo horšie znášajú cestu autom, alebo autobusom je Kinedril povinná výbava. Máte pocit, že serpentíny sa snáď nikdy neskončia, deti budú výskať nadšením. Na vzdialenosti 13 kilometrov klesnete o neuveriteľných 900 výškových metrov z pohoria Tramuntana až k moru. Vydržať cestu ale stojí za to. Pláž je skrytá medzi skalami a vy aj deti sa budete cítiť ako moreplavci, ktorí objavia novú, dosiaľ nepoznanú krajinu.

  A čo ešte?

  Možností je nepreberné množstvo.

  Môžete navštíviť napríklad jeden z výborných aquaparkov, vydať sa na výlet „na koniec sveta“ k majáku na polostrove Cap de Formentor, či navštíviť Dračie jaskyne. Ako bonus všade nájdete vybavenie pre deti a detské ihriská. Deti sú na Mallorce totiž viac než vítané.

  Naše tipy na ubytovanie:

  Grupotel Gran Vista & Spa - Gran Vista

  Insotel Cala Mandia

  Condesa de la Bahia

  Hipotels Mediterraneo Club

  Martina Pfeilerová

  www.rodinnedovolenky.skInsotel Cala Mandia

  Keď najmladšia spí a "dospeláci" žúrujú 🙂

  Dnes sme organizovali cestovateľské popoludnie v Pezinku. Dobre nám veru bolo.

  Pozývam vás srdečne do skupiny Rodinné dovolenky, kde vám budeme dávať tipy na dovolenky pre rodiny s deťmi u nás, pri mori aj na horách.
  https://www.modrykonik.sk/group/8355/

  familytravel
  14. nov 2017    Čítané 915x

  V zime k moru, alebo Nebojte sa exotiky

  Zrazu vás prepadne pocit, že sa potrebujete okúpať v mori a že by ste sa radi vyhriali na slniečku na pláži. A vlastne aj deťom by prospelo pár dní v teple. Do hlavy sa vkradne neodbytná myšlienka na exotickú dovolenku.

  Aj s deťmi sa dá užívať exotika. Tu je pár tipov na destinácie, ktoré vás nesklamú a sú na rodinnú dovolenku ako stvorené.

  Omán

  Dĺžka letu: 6:30 hodiny (priamy let z Bratislavy)

  Nájdete tu:

  pokojnú dovolenku na nádherných plážach (hovorí sa, že v Ománe je piesok jemný ako múka), vône a chute Orientu, luxusné hotelové rezorty.

  Omán bol dlho prehliadanou destináciou na zimnú dovolenku, ale v posledných rokoch je stále populárnejší. A právom. Pre rodinnú dovolenku je ako stvorený. Je to relatívne blízka destinácia so širokými plážami s jemným bielym pieskom, tropickým podnebím a luxusnými rezortami.

  Vďaka svojmu životnému štýlu a bezpečnosti je Omán často označovaný ako Švajčiarsko Stredného východu.

  V ponuke cestovných kancelárií nájdete oblasť okolo Salalah, ktorá je charakteristická príjemným počasím, nádhernými plážami a prírodnými scenériami. Oblasť je známa aj svojimi kokosovými palmami, plantážami s banánovníkmi a papájou.

  Okrem kúpania v mori ponúka Omán aj možnosti na výlety, či netradičné zážitky – pozorovanie delfínov a veľrýb, púštne safari, rybárčenie, či výlety za Ománskou históriou.

  Komu sa bude v Ománe páčiť?

  Rodinám, ktoré hľadajú kľud, pohodu, čisté prostredie, krásne pláže a výborné služby v luxusných rezortoch.

  Dubaj

  Dĺžka letu: 5:35 hod (priamy let z Bratislavy aj Viedne)

  Čaká na vás:

  kozmopolitné mesto s množstvom obchodov, atrakcií a lákadiel priamo v Dubaji, krásne široké piesočnaté pláže a výborné All Inclusive hotely v Ras Al Kaimah, či Fujairah, exkluzívne hotely priamo v Dubaji.

  Dubaj netreba špeciálne predstavovať. Je to stálica na nebi celoročných dovoleniek. Kým v lete stúpajú horúčavy do neznesiteľných výšok, na jeseň prichádza obdobie, kedy si mesto aj pláže užijete v príjemných teplotách 25 – 30 °C .

  Len málo miest na svete má na takom malom území sústredených také množstvo atrakcií pre rodiny s deťmi, ako má Dubaj.

  Tematické parky, všetky možné aj nemožné vodné športy, aquaparky, ale aj ľadovú plochu, či zjazdovku so sedačkovou lanovkou – toto všetko vám a vašim deťom ponúkne Dubaj.

  Ak si chcete užiť hlavne more a dobré služby za prijateľnú cenu, poobzerajte sa po rezorte, ktorý nie je priamo v meste, ale v niektorom z okolitých emirátov. Nádherné pláže má hlavne Ras Al Kaimah, či Fujairah. Kým priamo v Dubaji sú hotely drahé a takmer neponúkajú All Inclusive služby, v spomínaných emirátoch nájdete luxusné All Inclusive hotely za prijateľné ceny.

  Čo si nesmiete nechať ujsť?

  Legoland Dubaj, výstup na Burj Khalifa, fontánu The Dubai Fountain, Dolphin Bay, aquapark Atlantis na Palm Island, predstavenie akrobatov v La Perle, púštne safari, zábavný park Wonderland.

  Zanzibar

  Dĺžka cesty: z Bratislavy s prestupom v Dubaji cca 16:30 hod, z Viedne s prestupom v Addis Abeba cca 12:50 hod

  Čakajú vás:

  široké pláže s bielym pieskom lemované palmami, Stone Town s uchvacujúcou históriou, menšie hotelové areály, ležérny štýl dovolenky.

  Zanzibar je prekrásny ostrov v Indickom oceáne so zaujímavou a bohatou históriou. Je známy svojimi belostnými plážami a fotogenickými západmi slnka.

  Nájdete tu množstvo výborných plážových hotelov, ktoré sú väčšinou neveľké, s kľudnou atmosférou a výborne zapadajú do scenérie exotického pobrežia.

  Takmer celý východ ostrova tvorí jedna dlhá, palmami lemovaná pláž s bielym jemným pieskom. My vám však odporučíme oblasť Nungwi, ktorá nie je tak veľmi ovplyvnená odlivom. Ten je na Zanzibare veľmi výrazný a neraz musíte prejsť za vodou pomerne ďaleko. Preto sa vždy pred pobytom v Zanzibare poraďte, aby ste hotel vhodne zvolili.

  Tipy na aktivity v Zanzibare:

  Stone Town s jeho bohatou históriou, vodné športy – šnorchlovanie, potápanie, rybolov na mori, jazda na kajaku, plachtenie na tradičných plachetniciach, potápanie k lodným vrakom.

  Peknú dovolenku želá Maťa z Family travel

  www.rodinnedovolenky.sk

  Ako sa cvičí egyptská jóga 🙂

  Jesenná prechádzka vinicami nad Svätým Jurom...

  (7 fotiek)
  familytravel
  9. okt 2017    Čítané 327x

  Tip na jesenný výlet: Mohyla na Bradle.

  Tento víkend sme boli s deťmi na "chatovici" kúsok od Brezovej pod Bradlom. V rámci sobotnej kultúry sme sa rozhodli, že pôjdeme pozrieť rodný dom M.R.Štefánika a Mohylu na Bradle.

  Štefánikov rodný dom sme si bohužiaľ nemali šancu pozrieť, keďže od októbra do apríla majú cez víkend zatvorené (je to škoda). Ale hore na Bradle je nádherne a Mohyla je waw.

  Dostanete sa k nej pešo značenou ľahkou turistickou cestou z Košarísk. Trvá to cca  hodinku. Pre neturistov a rodiny s malými detičkami je možnosť vyviezť sa hore pod Mohylu autom a poprechádzať sa po okolí. Zhora je nádherný výhľad do okolia.

  A ešte pár zaujímavostí:

  - Mohylu M.R.Štefánika na Bradle navrhol známy architekt Dušan Jurkovič, ktorý sa preslávil hlavne návrhmi kúpeľných domov v Luhačoviciach

  - Mohylu stavalo 150 až 200 robotníkov, a to nepretržite po dobu 280 dní

  - Mohyla je naozaj impozantná, má 96 m na dĺžku a 70 m na šírku. Je naozaj vysoká, zapôsobila na nás dospelých aj na deti.

  Urobte si peknú prechádzku jesennou prírodou, ktorú takto hravo spojíte s poznávaním našej histórie. 

  familytravel
  17. apr 2017    Čítané 813x

  Ako sme predávali suveníry v Benátkach 🙂

  Toto nebude o pamiatkach, toto bude o zážitkoch a emóciách.

  Benátky máme často zafixované ako romantické mesto pre zamilované páry. Ale čo keď už máte deti a Benátky proste chcete vidieť? Nevadí...

  V Benátkach sme sa zastavili cestou na dovolenku v Toskánsku. Mali sme so sebou 3 ročnú Elišku a 8 ročnú Barborku. Najskôr sme sa obávali, či to malá Eli zvládne, či sa tam nebude nudiť. Obavy boli zbytočné. Trik bol v tom, užiť si to a trošku sa prispôsobiť deťom.

  Už cesta autom do Benátok je zážitok. Do mesta vchádzate vo veľkom štýle po dllllhom moste v mori. Hneď za ním vás víta benátsky prístav. Kotvia v ňom obrovské zaoceánske lode a deti na ne pozerali s otvorenou pusou. Bolo to jasné. Neuteká sa hneď do mesta, treba sa pomotať po prístave.

  Hneď, ako sme zaparkovali, išli sme sa pešo prejsť k tým zakotveným obrom a bol to zážitok. Eli výskala od nadšenia. Barborka sa tvárila cool, ale keďže zabudla zatvoriť pusu vedeli sme, že aj ona bola ohromená 🙂

  TIP PARKOVANIE

  Hneď za príjazdovým mostom do Benátok odbočte doprava. Značky vás budú navigovať do parkovacieho domu Venezia Tronchetto Parking. Parkovanie stojí 21 Eur na celý deň. Tajný tip! Nepokračujte po odbočení do parkovacieho domu, ale hneď zase doprava. Je tam malé strážené súkromné parkovisko, kde sa vám podarí zaparkovať lacnejšie a do mesta je to o niečo bližšie.

  Do mesta sa s prístavu dostanete pešo (s deťmi neodporúčam), lodným taxi alebo môžete využiť Venice PeopleMover. Takéto vtipné označenie dostal malý vláčik, ktorý vás dopraví z prístavu do centra mesta.

  Lístok stoji 1,50 EUR a kúpite ho v automate priamo na stanici. Deti do výšky 1 metra majú dopravu zdarma. Treba ich s veľkou vážnosťou odmerať, bude sa im to páčiť. Meter je priamo pri vstupe na vláčik. A keďže Eli ten meter lízol len tesne, museli sme sa počas čakania merať opakovane niekoľkokrát, aby sa uistila, že za tých 5 minút naozaj nevyrástla a nebude čierny pasažier 🙂

  A už sme v Benátkach a ideme žasnúť.

  Rozhodli sme sa, že pôjdeme pešo popri kanáloch na Nám. Sv. Marka a tam nastúpime na Vaporetto - lodný autobus, ktorý nás odvezie naspäť do prístavu.

  Naša trasa bola z Piazzale Roma cez most Ponte della Costituzione a ďalej po vonkajšej strane kanála at k mostu Rialto a potom uličkami smer Piazza di San Marco. Nemali sme už kočík, takže nás nič neobmedzovalo a išli sme, kam nás oči viedli.

  Počítajte ale s tým, že Benátky sú plné schodov. Ak máte ešte dieťa v kočíku, trasu si vopred naplánujte, aby vás neobťažovalo večné vynášanie kočíka hore schodmi. Bezbariérové trasy nájdete tu: http://www.veneziaunica.it/en/content/itineraries-without-barriers

  Spomaliť a nestresovať – to je prvá vec, ktorú musíte pri návšteve Benátok s deťmi akceptovať. Dodržte ich tempo a pomalým krokom sa proste len prechádzajte a kochajte okolím. Chodenie po múzeách a pamiatkach sme obmedzili na minimum, hlavne sme si to užívali a nasávali atmosféru. Pri cestovaní s deťmi platí – nič nesiliť. Pri náznaku nudy sa môžete po Benátkach napríklad pohybovať na štýl benátsky holub 🙂

  Ľudia, virvar, predavači zmrzliny, predavači suvenírov, lode, mosty, farebné domy, masky a všadeprítomné holuby tvoria mozaiku, ktorá deti bude zaručene baviť. Nechajte ich, nech si to užijú.

  Naše dievčatá samozrejme najviac fascinovali pouliční predavači a keby mohli, kúpili by od nich všetko. Uprosíkali nás nakoniec na akúsi podivnú a podozrivo farebnú slizovú hmotu. 🙂 Predavač nemal vydať, a tak nás nechal, aby sme postrážili jeho miesto a išiel rozmeniť. Takto sme sa aj my na malú chvíľku premenili na benátske predavačky suvenírov 🙂 No povedzte, nekúpili by ste? 

  Masky a suveníry

  Ďalšou veľmi vydarenou aktivitou bolo obzeranie benátskych masiek a kupovanie suvenírov. Deti fascinovane pozerali do výkladov, pristavovali sa pri stánkoch. Masky ich veľmi zaujímali a tak sme si porozprávali aj čo to o benátskom karnevale, o jeho histórii.

  Okrem masiek je výborným suvenírom výrobok od sklárov z ostrova Murano. Neskutočné výtvory plné farieb a tvarov, krásna bižutéria, sošky, či bytové doplnky.

  Meranie uličiek

  Keď už boli deti unavené, pomohla výborná talianska zmrzlina a napríklad aj „meranie uličiek“. V Benátkach sú uličky tak uzučké, že sa do nich ledva zmestia dvaja chodci vedľa seba. Tak sme pre spestrenie merali a skúšali, ktorú uličku dokážu „objať“ a dočiahnu z jednej strany na druhú. Nájdete tú najužšiu?

  Najväčší zážitok prišiel na Námestí svätého Marka. Holuby! Je ich tam vždy veľa a deti ich s obľubou naháňajú. Vezmite si so sebou nejaké zrno na kŕmenie a deti majú o zábavu postarané. Vy si zatiaľ dajte kávičku v niektorej z miestnych kaviarní. Len pozor, holuby sú fakt drzé, na malé deti treba dohliadať, aby ich nepoškriabali, sadajú totiž na človeka hlava nehlava.

  Okrem holubov sme si popozerali aj Baziliku sv. Marka. Deti spočítali, koľko koníkov je na priečelí, ukázali sme im zlaté mozaiky a keby nebolo dlhého radu, išli by sme aj dnu. Nechceli sme ich ale vystavovať dlhému čakaniu.

  Na Námestí svätého Marka sme ukončili naše potulky Benátkami. V prístave hneď pri námestí sme nasadli na Vaporetto – lodný autobus a od Námestia svätého Marka sme sa odviezli naspäť do prístavu. Plavba trvá okolo 30 minút a loďka ponúka krásne výhľady na benátske uličky a hlavný kanál Canal Grande. Pre deti to bola odmena za to, že s nami vydržali celodenné potulky, vaporetto sa im totiž veľmi páčilo.

  PRAKTICKÉ RADY:

  • Parkovanie najlepšie vyriešite v parkovacích domoch, ktoré sú v prístave. Hneď za príjazdovým mostom doprava.
  • Do mesta vás lacno a rýchlo dostane Venice PeopleMover (šetrite malé nožičky, keď sa to dá 🙂)
  • Gondoly – my sme nestihli, ale je to atrakcia pre celú rodinu. Gondolieri vás povozia po tých najkrajších zákutiach mesta. Skúste nájsť gondolu mimo Námestia sv. Marka. Budete mať lepšiu cenu.
  • Počítajte s tým, že v Benátkach je pomerne málo toaliet na počet návštevníkov. Rátajte aj s dlhším čakaním. Choďte s deťmi vždy, keď máte príležitosť. V naliehavom prípade si dajte kávu v niektorej z kaviarní a využite ich WC, prípadne poproste obsluhu, ak ide o dieťa, väčšinou vám radi vyhovejú.
  • Z Námestia sv. Marka do prístavu sa dostanete Vaporettom, linkou č. 1 a 2. Cesta trvá cca 30 min a lístok kúpite na nástupišti v automate. Deti do 6 rokov cestujú zdarma.
  • Ak budete mať viac času, navštívte ostrov Murano. Získa si vás svojimi farebnými uličkami a nádhernými sklenárskymi výrobkami. Dostanete sa tam Vaporettom.
  • Nezabudnite, že cestujete s deťmi. Prispôsobte sa im, nesnažte sa stihnúť všetko a hlavne si užívajte 🙂

  Pekný výlet želá Maťa

  familytravel
  6. mar 2017    Čítané 1772x

  Ako sme s deťmi precestovali srdce Toskánska a ochutnali najlepšiu zmrzlinu na svete.

  Minulý rok sme sa rozhodli, že bolo dosť veľkých hotelov a preplnených pláží. Vzdali sme sa pohodlia All Inclusive, naštartovali auto a vydali sa do Talianska, priamo do jeho srdca – Toskánska.

  Po dlhej, ale zaujímavej ceste so zastávkou v Benátkach (o tom, ako si užiť Benátky s deťmi nabudúce) nás privítala toskánska vidiecka usadlosť uprostred viníc.

  Ubytovali sme sa v štýlovom apartmáne, kde sme sa okamžite cítili ako doma. Veľa priestoru, vlastná kuchyňa, zelený a čistý areál s bazénmi dávali hlavne deťom pocit ako u babky na záhrade .

  Ale neprišli sme sa sem len kúpať v bazéne, a ochutnávať toskánske špeciality. Urobili sme si aj zopár výletov, z ktorých pre vás vyberám:

  VOLTERRA – Kde Bella zachránila Edwarda

  Volterra je typické toskánske mestečko, ktoré na nás zapôsobilo asi najviac. Atmosféra je taká magická, že podvedome stále očakávate, že sa oproti vám zrazu na ulici objaví Leonardo da Vinci, či Galileo Galilei. Úzke uličky, pôvodné domy z 13. storočia, remeselné dielne, umelecké ateliéry, to je Volterra.

  História Volterry začína Etruskami, pokračuje obdobím rímskej nadvlády, cez časy najväčšej slávy v 13. storočí, až po súčasnosť, kedy je jedným z najnavštevovanejších toskánskych miest.

  Čo vidieť:

  • Rímsky amfiteáter z 1. storočia pre naším letopočtom. Vstupné je 5 eur, ale nie je vôbec nutné platiť za vstup do objektu. Celý amfiteáter totiž uvidíte aj z terasy o ulicu vyššie. Z ulice nad amfiteátrom je krajší pohľad, ako keď ste priamo v areáli.
  • Námestie s výstupom na vyhliadku vo veži. Jazdí tam aj výťah, takže sa tam dostanete aj s malými deťmi. Výhľad do okolia poteší oko aj objektív. Navštívte určite aj katedrálu, toskánske katedrály „Duomo“, majú svoje čaro v každom mestečku.
  • Kávička na námestí – let tak si sadnite a užívajte atmosféru. A možno sa zblížite s miestnymi – naša 3 ročná Eli tam dostala prvý bozk na ruku od galantného 5 ročného fešného Taliana 🙂
  •  Alabastrové dielne, obchody a múzeu. Volterru volajú aj Alabastrové mesto. Miestny remeselníci z alabastru dokážu vyrobiť naozaj všetko. Krásne biele dielka sú aj na predaj, určite si kúpte aspoň nejakú maličkosť na pamiatku. Ako to všetko začalo sa dozviete v Múzeu alabastru. 

  Zaujímavosť: 

  Vo Volterre sa točilo niekoľko filmov, medzi inými sa môžete vydať po stopách Belly a Edwarda v Twilight ságe.

  SAN GIMIGNANO – stredoveký Manhattan

  San Gimignano volajú aj Toskánsky Manhattan. Je známy svojimi vežami, ktoré v 12. a 13. storočí stavali bohaté rodiny ako symbol svojej moci a bohatstva. Vybudovali tak mestečko, ktoré sa svojou panorámou skutočne približuje tej v New Yorku. Alebo je to opačne? Manhattan je novoveké San Gimignano? Ako to vlastne je? 🙂 Našli sme aj Twin Towers. Tie tunajšie stále stoja. Nájdete ich na fotke?

  Pôvodne bolo veží okolo 72, v súčasnosti sa ich zachovalo asi 15. Stále však stačia na to, aby vytvorili fotogenické mestečko, v ktorom ucítite podobne ako vo Volterre vplyv dávnych mocných talianskych rodov.

  Ako mestečko vypadalo vo svojej najslávnejšej dobe okolo roku 1300 sme sa dozvedeli v ateliéri SanGimignano1300, kde si môžete pozrieť 3D model mesta vytvorený miestnym umelcom z keramiky. Tvorcovia majú mená hodné svojho diela, veď skúste vysloviť nahlas – Michelangelo Rubino a Raffaello Rubino. Vstupné je dobrovoľné. 

  Čo vidieť:

  • Nezabudnite navštíviť miestnu katedrálu – Duomo of San Gimignano s freskami zo 14. storočia.
  •  Torre Grossa, čiže najvyššia z veží vám poskytne výhľad do okolia.
  • Poseďte si na schodoch katedrály na Piazza Duomo a v kaviarničke na Piazza della Cisterna a nerobte nič, len nasávajte atmosféru.

  Zaujímavosť:

  V San Gimignano nájdete oficiálne najlepšiu zmrzlinu na svete. Ponúka ju Gelateria Dondolli na Piaza della Cisterna. Nenechajte sa odradiť dlhým radom, ide to šup šup. Na návaly maškrtníkov sú tu evidentne zvyknutí. Nájdete tu klasické aj bizarné príchute zmrzliny. Odporúčam jahodovú – chutí ako jahodová pena z čerstvých jahôd od babičky. 

  Pisa – mesto plné rozporov

  Navštíviť Piazza dei Miracolli a urobiť si fotku so šikmou vežou. To sa proste musí J

  Tí odvážnejší môžu vystúpiť až na vrchol veže, vstupné je 18 eur na osobu. Ale pozor, malých výletníkov pustia až od 8 rokov. 

  Na námestí je okrem veže aj nádherná katedrála, do ktorej je vstup zdarma, len si treba v Ticket office zarezervovať lístok na vstup (my sme nešli, namiesto dlhého čakania sme dali prednosť spoznávaniu mesta). Ďalej je tu Baptistérium a cintorín z 13. storočia, kde je originálna lampa od Galilea Galileiho. Lístky sa dajú tiež kúpiť v Ticket office, kombinované vstupné na viac pamiatok je výhodnejšie.

  Pisa je mesto plné rozporov. Na jednej strane nádherne upravené námestie Piazza dei Miracoli so svojimi snehobielymi stavbami, na druhej strane typické talianske mesto, ktoré, ako to povedať... nie je najčistejšie. Ak sa ale nastavíte na správnu taliansku strunu zistíte, že mestečko má svoje čaro – kaviarničky, miestne trhy v 800 rokov starých podlubiach, uličky plné miestnych, ktorí sa miešajú s turistami. To všetko na nás neskutočne zapôsobilo. Tu som mala pocit, že som naozaj v Taliansku.

  A kedy cestovať?

  Za poznaním a oddychom od apríla až do konca októbra, za kúpaním v mori od júna do konca septembra.

  Kde sa ubytovať? Skúste typické usadlosti na toskánskom vidieku. Budete nadšení.

  Napríklad túto: Poggio Al Angelo

  Maťa Pfeilerová

  www.rodinnedovolenky.sk