Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
katjanka
8. jún 2017
1707 

Proti zápche: 8 domácich receptov, ktoré naštartujú vaše črevá

Máte problém so zápchou a hľadáte nenáročné tipy a domáce recepty, ako s ňou bojovať? Zamyslite sa nad svojím jedálničkom a zaraďte do neho produkty, ktoré vaše črevá opäť naštartujú. Niekedy stačí málo a výsledky pocítite už v krátkom čase.

Problémy so zápchou nie sú zvyčajne tou najpríjemnejšou témou. Zápchu môžu spôsobovať viaceré príčiny, napríklad nedostatočný pitný režim, málo vlákniny v strave, stres či sedavé zamestnanie. Nevyhýba sa ani tehotným ženám či cukrovkárom.

Čo pomáha proti zápche?

1. Raňajky bohaté na vlákninu

Účinným riešením boja proti zápche je zvýšenie príjmu vlákniny v strave, ktorá reguluje pohyb v črevách. Zaraďte preto do svojho jedálnička cereálne raňajky. Ideálne čisté ovsené vločky, zmiešané s čerstvým ovocím. Pridať môžete aj ľanové semiačka či pohánku. Zároveň zvýšte aj príjem tekutín - ideálne čistej vody, keďže vláknina sa pre správne trávenie v črevách viaže na vodu. 

2. Sušené ovocie

Medzi cereálnymi raňajkami a obedom si doprajte ďalšiu vlákninovú bombu v podobe sušeného ovocia. Medzi najúčinnejšie považujeme sušené slivky (v 1 slivke sa ukrýva priemerne až 1 gram vlákniny), marhule, hrozienka či figy.

3. Ricínový olej a ricínová šťava

Ricínový olej chutí podobne ako hroznový, no pri zápche je veľmi efektívny. Úľavu môžete očakávať už po dvoch až šiestiach hodinách. Odporúčame zmiešať ho s čerstvým pomarančovým džúsom.

4. Veľa, veľa vody

Zápcha v mnohých prípadoch nastáva vtedy, keď hrubé črevo absorbuje príliš veľa tekutín z odpadu v črevách, z čoho následne vzniká suchá a tvrdá stolica. Preto pripomíname staré známe - pite dostatok tekutín!

5. Potraviny bohaté na horčík

Horčík je takisto nevyhnutný pre správnu peristaltiku čriev. Obohaťte preto svoj jedálniček o suroviny, bohaté na horčík. Nájdete ho najmä v zelenej listovej zeleniny, orechoch, avokáde či rybách.

6. Probiotiká

Na raňajky alebo kedykoľvek počas dňa odporúčame dopriať si šálku kefíru či biele probiotického jogurtu. Zložky, ktoré tieto výrobky obsahujú - teda Lactobacillus a Bifidobacterium - podporujú správny pohyb v črevách. Konzumujte preto probiotické mliečne výrobky pravidelne, ideálne každý deň.

7. Káva

Nielenže je obľúbeným "štartérom" do nového pracovného dňa. Tmavá pražená (ideálne organická) káva takisto stimiluje trávenie a obsahuje dostatok vlákniny na to, aby udržala vaše črevá v pohybe.

8. Olivový olej

Doprajte si lyžicu olivového oleja na prázdny žalúdok - ideálne ráno pred raňajkami. Pomáha stimulovať tráviaci trakt a takisto lubrikuje črevá.

Náš tip: Dostatok pohybu

Pohyb podporuje vitalitu svalov a zároveň stimuluje trávenie. Nie nadarmo sa hovorí, že po výdatnom obede by sme si mali dopriať miesto poobedňajšej siesty na gauči radšej prechádzku na čerstvom vzduchu. Z cvičení odporúčame pri boji s lenivými črevami najmä jógu, pilates a jogging.

#zdravie #zapcha #prirodna_liecba

Foto: shutterstock

    Odporúčame