Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
  Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
  katkadr
  8. okt 2017    Čítané 5337x

  Ozdravenie kvásku

  Áno, stáva sa to aj nám skúsenejším v kváskovaní... Môj miláčik kvások "FERO" ochorel :((((

  Dôvodov môže byť viac od nekvalitnej múky, nečistej vody, lyžičky, nádoby..ale v mojom prípade mám pocit, že bolo doma v ovzduší viac baktérií ako inokedy keďže s nástupom do škôlok máme doma chorého malkáča.

  Ako zistíme, že kvások nie je v dobrej kondičke? Pri tom mojom kvásku som najprv spozorovala, žer už samotný rozkvas (štartér) trval dlhšie ako inokedy. Cesto sa mi síce vypracovávalo dobre, ale už aj prvé a druhé kvasenie bolo pomalšie. A výsledok? Chlebík bol mokrý, lepkavý a vyzeral ako nedopečený. Zlú kondíciu kvásku vám prezradí aj jeho vôňa ktorá bude časom nepríjemná, štiplavá. Dobrý kvások by mal mať vínovo ovocnú vôňu. Acetónový zápach neznamená zlú kondíciu, ale treba ho len prikŕmiť múkou a vodou.

  Ako postupovať pri ozdravení?

  Z chorého kvásku si odoberieme malé množstvo do čistého sterilizovaného pohárika - stači 1 čl. Zakŕmime ho s 50 g ražnej chlebovej múky a 50 g vlažnej vody (alebo s takou múkou ako ste mali kvások založený) a zamiešame. Takto necháme kvások na linke s jemne položeným viečkom. Starý pokazený kvások môžeme vyhodiť.

  Po 24 hodinách proces zopakujeme. Zoberieme si znovu čistý pohár, odoberieme z ozdravovaného kvásku 1 čl a vmiešame k nemu 50 g ražnej chlebovej múky a 50 g vlažnej vody. A opäť necháme nabublať na linke na 24 hodín.

  Tretí deň odporúčam ešte raz celý proces zopakovať. Potom už môžte vyskúšať z kvásku piecť.

  Dúfam, že tento postup niekomu pomôže a ja idem dať tiež tomu môjmu ozdravnú kúru, aby som vám niečo dobré mohla napiecť 🙂

  Nesmierne množstvo informácií a hlavne skvelé recepty nájdete v knižnom bestsellery Kváskovanie 1 a jeho pokračovaní Kváskovanie 2: http://www.kvaskovanie.sk?a_box=qfjas7nc a v  MK skpine Pečieme s kváskom: https://www.modrykonik.sk/group/9089/

  Katy 🙂

  Par mojich receptov z knihy Kvaskovanie 2

  katkadr
  25. feb 2017    Čítané 15589x

  KVÁSOK

  Viete čo to je? Prečo je lepší ako kvasnice? Kde ho použiť? A ako si ho pripraviť? Ako ho ozdraviť? Ak nie, tak čítajte, priatelia.... 

  Pred istou dobou som bola rozhorčená kvalitou pečiva v našich obchodoch a mala som pár pokusov, kedy som si kúpila zmes do domácej pekárničky a jednoducho pripravila chlebík. Potom som si začala viac veriť a upiekla kvasnicový chlebík. Bol chutný, ale stále tam boli kvasnice, ktoré nám nerobili veľký osoh. Nakoniec som sa dostala ku kvásku, a v ten moment som vedela, že je to tá správna voľba a konečne som zistila čo je to chuť pravého CHLEBA s pozitívnym dopadom pre naše zdravie.  Avšak informácií bolo málo a skúseností ešte menej, tak som sa bezhlavo do toho vrhla a pár mojich postrehov vám spíšem 🙂  

  Kvások - je zmiešaná voda s múkou, kde vzniknú kvasinky a baktérie. Vzniká tu prirodzený proces mliečneho kvasenia. Je to stará forma prípravy chlebíka, takže žiadny novodobý výmysel, ako by sa zdalo. Toto tradičné pečenie vám prináša neodolateľnú chuť tradičného chlebíka bez prídavných chemických látok, aditív, stabilizátorov a iných látok. Neverili by ste, ale kváskový chlebík vydrží čerstvý minimálne týždeň... Len múka a voda, zázrak, že?

  Kvások vs kvasnice - rozdiel je veľký a to hlavne v tom, aký dopad na naše zdravie majú. Pokým kvasnice majú len efekt rýchleho nakvasenia. Kvások, na rozdiel od kvasníc, má pozitívum že: nenadúva, je pripravený tradične bez chémie, je ľahšie stráviteľný, vydrží dlhšie. Jedinou nevýhodou je, že kvások potrebuje na prípravu chlebíka viac času, ale na dobré veci si radi počkáme, že?

  Kvások používame všade tam, kde aj kvasnice, čiže ich ním vieme úplne nahradiť.

  Ako sa ku kvásku dostanem? Možností je viac, buď vám ho podaruje niekto z vašich priateľov, čo ho už má, alebo si nájdite cez vyhľadávač: KVASKOVA MAPA a tam po zadaní odkiaľ ste, vám jednoducho nájde niekoho z vášho okolia, kto vám kvások rád podaruje. Najlepší spôsob je však, ak si ho vypestujete sami - bude len VÁŠ. A tu vám ukážem, ako na to:

  ZALOŽENIE KVÁSKU
  Odporúčam vám založiť si ražný kvások, pretože najmenej podlieha kazivosti. Ak máte ražný kvások, bez problémov si z neho pripravíte špaldový, pšeničný alebo iný rozkvas kde ide len 1 PL ražného kvásku a ostatok múka podľa vášho želania. Mne už viac pokusov o iný ako ražný kvások nevyšlo a pokazili sa mi do mesiaca. Nie je problém založiť si aj bezlepkový kvások s použitím bezlepkových múk. Na založenie kvásku vám bude stačiť 10 dní a odporúčam vášmu novému členovi dať aj meno. Určite si ho zaslúži za tie dobrotky, ktoré vám potom bude vypekať 🙂 

  Budeme potrebovať: váhu, lyžičku, 7 dcl zavaraninový pohár, celozrnnú ražnú múku, chlebovú ražnú múku, vodu, kúsok jablka (nemusí byť).

  1. deň ráno - do pohára si odlejeme 30 g odstátej, čistej vody izbovej teploty a pridáme 15 g ražnej celozrnnej múky izbovej teploty, zamiešame a môžme na lepšie kvasenie pridať dva centimetrové kúsky jablka. Priložíme na pohár viečko (neprikrúcame) a necháme pohár na linke pri izbovej teplote.

  1. deň večer - zopakujeme postup z rána. Do pohára prilejeme 30g vody a 15g ražnej celozrnnej múky (jablko už nedávame). Zamiešame.

  2. deň ráno - zopakujeme ten istý postup

  2. deň večer - zopakujeme ten istý postup

  3. deň ráno - zopakujeme ten istý postup

  3. deň večer - zopakujeme ten istý postup

  4. deň ráno - ZMENA - z kvásku necháme v pohári len 60 g (vyberieme jablká, ak tam ešte sú) a k tomu primiešame 30 g vody a (!!!POZOR iná múka!!!) 30 g ražnej chlebovej múky. Zamiešame.

  Odobratý kvások nemusíte vyhadzovať, môžte si skúsiť pripraviť svoje prvé kváskové lievance. (Recept nájdete nižšie)

  4. deň večer - to isté ako ráno 

  5. až 10. deň (alebo aj dlhšie pokiaľ kvások ešte bujne bublinkuje a je nestabilný) - kŕmime 30 g vody a 30 g ražnej chlebovej múky, už len raz denne.

  Zo začiatku vám bude kvások rásť nepravidelne, možno až bujne a niekedy aj z pohára vytečie. To je v poriadku. Potom okolo 7 - 9 dňa sa začne ustalovať a začne rásť a klesať pravidelne. Môžete si fixkou pri prikŕmení označiť jeho výšku a uvidíte pravidelnosť rastu. Ak sa vám zdá, že kvások nebublinkuje alebo slabo, tak ho skúste dať na teplejšie miesto - teplo má rád 🙂. Ak sa na povrchu objaví voda, tak ju zamiešajte a pozorujte kvások. Kvások je pokazený, ak sa na povrchu vytvorí pleseň (vtedy bez milosti kvások vyhoďte). Vôňa kvásku má byť taká vínovo-ovocná. Ak náhodou začne voňať acetónovo, tak je to znak, že potrebuje prikŕmiť. Ale riaďte sa postupom.

  Po desiatom dni, alebo ak bude kvások ustálený, môžete skúsiť prvý kváskový chlebík. Recept naň a aj postup, čo robiť s hotovým kváskom, nájdete v mojom druhom článku.

  Ozdravenie kvásku - niekedy sa stane, že sa vám váš vysnívaný chlebík nedarí. Je hutný, ťažký, rozkvas nebublinkuje tak ako by mal... Vtedy je kvások dobré ozdraviť - dodať mu silu a kvalitu. A to nasledovne: Z chorého kvásku odoberte 1 PL a primiešajte k nemu 50 g vody a 50 g ražnej chlebovej múky (ostatok chorého kvásku vyhoďte). Nechajte na linke a na druhý deň z tohoto ozdravovaného kvásku odoberte 1 pl kvásku, pridajte 50 g vody a 50 g múky, zamiešajte a nechajte na linke. Toto isté zopakujte aj tretí deň a potom môžete kvások vyskúšať, alebo ho dajte do chladničky

  Recept na bezpracné lievance: 2 hrnčeky múky (zmes špaldovej a pohánkovej - poprípade len špaldová alebo pšeničná), 2 hrnčeky mlieka a odobratý kvások zamiešame v miske a dáme do chladničky vykvasiť na 24 hodín. Na druhý deň pridáme 2 PL trstinového cukru (ak máte radi, tak si prislaďte), 2 PL oleja, 3 vajcia a dobre premiešame, aby sa všetko dopre prepojilo. A klasicky pečieme na panvici.

  Záver:

  Odporúčam vám pre inšpiráciu, rady a recepty pridať sa do skupiny na MK Pečieme s kváskom https://www.modrykonik.sk/group/9089/ , taktiež môžete nakuknúť na môj blog na FB https://www.facebook.com/receptyodkaty/ a keď už odporúčam, tak určite si kúpte skvelú knihu KVÁSKOVANIE, ktorá je plná informácií a skvelých receptov.

  Vaša Katarína 🙂

  Pečte zdravo... v skupine Pečieme s kváskom https://www.modrykonik.sk/group/9089/

  katkadr
  10. nov 2016    Čítané 18581x

  Pečenie kváskového chleba

  Tento článok som sa rozhodla napísať hlavne ako pomôcku pre tých, čo sa v našej skupine Pečieme s kváskom rozhodli založiť kvások a teraz sa prvý krát odhodlali piecť kváskový chlebík a aj pre váhajúcich nadšencov doma upečeného zdravého voňavého chlebíka.

  1. KROK- Základom na kváskový chlebík je KVÁSOK. Ten si môžete zohnať už hotový od niekoho kto kvások už má alebo cez net (kvásková mapa). Alebo jednoducho si ho pripravte doma len z vody a múky za cca 10 dní. Receptov je veľa, ja osobne odporúčam ražný kvások lebo ten najmenej podlieha pokazeniu. V našej kváskujúcej skupine jeden osvedčený recept nájdete. Ak teda idete cestou zakladania kvásku a úspešne ste ho zalozili ...Môžte sa vrhnúť na prvý chlebík.

  Presvedčte sa, že váš novo založený kvások je pripravený a to tak, že podľa nášho receptu na založeie kvásku má už 10-14 dní a už rastie pravidelne, čiže nebublinkuje tak bujne ako na začiatku.

  2. KROK- zamyslite sa kedy bude pre vás najlepšie piecť. Kedy budete doma..doobeda? poobede? Napíšem vám dve varianty (existuje ich určite aj viac spolu s chladničkovým kysnutím).

  - Mám čas doobeda, tak si rozkvas pripravím tesne pred spaním a po 8-10 hodinách začnem hneď ráno zarábať cesto a na obed piecť chlebík.

  - Mám čas poobede (po práci), tak si skoro ráno pred odchodom do práce zarobím rozkvas a cesto z neho zarobím keď prídem po 8-10 hodinách a pečiem večer.

  3. KROK - spravíme si rozkvas - zoberieme si pohárik s naším založeným (materským) kváskom a odoberieme do ďalšieho 7 dcl pohára asi 3PL kvásku (keď bude silnejší bude stačiť aj 1 Pl). K nemu nalejeme 160 g vlažnej vody (g preto lebo to lejem priamo na váhe) a 140 g ražnej chlebovej múky (tá čo s ňou kŕmite). Toto zamiešame a viečko len jemne priložíme. Dáme na teplé miesto (mikrovlnka, rúra, radiátor, linka) a počkáme dokým nevýjde úplne hore. Môjmu to trvalo asi 8 hodín. Odporúčam nepredlžovať čas, lebo kvások potom prekysne. Môjmu zabehnutom kvásku stačí aj 6 hod.

  4. KROK - čo s materským kváskom? Ak je v ňom ešte dostatok kvásku, tak polku odoberte a zamrazte ho, ak by sa niečo stalo s aktuálnym kváskom tak budete mať zálohu. Materský kvások potom v tom istom poháriku so zaskrutkovaným vrchnákom dáme do chladničky a môžme z neho kedykoľvek piecť. Ak nepečieme, tak ho raz za týždeň prikŕmime 1PL vody a 1 PL ražnej múky a necháme pár hodín na linke a potom zase uložíme do chladničky.

  Ak ideme piecť, tak z neho odoberieme na vyššie spomínaný rozkvas, ale nezabúdajte...koľko Pl z kvásku odoberieme toko mu zase vráťte a nechajte pár hodín na linke a potom ho dajte naspäť do chladničky.

  5. KROK - miesenie cesta - recept na chlebík a postup miesenia nájdete v týchto dvoch videách. Miesiť odporúčam aj 15 min. Ja som to trošku urýchlila nech vás nezdržujem 🙂 A prosím berte video s rezervou..nemám s tým skúsenosť a aj pomocník veľmi nedpolupracoval🙂))

  1. časť https://www.youtube.com/watch?v=PfK8Xa4QI7g

  2. časť https://www.youtube.com/watch?v=IvbQH8CF2sE

  6. KROK vkladanie cesta do ošatky - nezabudnite vybrať správnu ošatku podľa toho, aký veľký chlebík idete piecť, ak nemáte osatku tak si dajte do sítka utierku vysypanú škrobom. Video nájdete tu:   https://youtu.be/3t1B-eSqB9k

  Moje cesto kyslo v ošatke 2,5 hodinky dokým vyšlo až hore, ale kysnutie bude individuálne podľa sily kvásku aj teploty v miestnosti. (Zabehnutý kvások mi kysne v ošatke len hodinku). prikladám foto.

  7. KROK - príprava rúry - tento krok neodfláknite lebo je veľmi dôležité správne nahriatie rúry. Ja zvyknem vyhrievať hodinu pred pečením. Do rúry vložím plech na pečenie chleba na druhý stupeň odspodu a jeden starý plech na záparu na dno rúry. Zapnem ju na 250 stupňov a na funkciu ohrev z hora a zdola.

  8. KROK - vyklopenie cesta do rúry - môžeme použiť dva spôsoby a to prvý, že cesto vyklopíme z ošatky rovno na rozpálený plech v rúre. Druhý spôsob je taký, že si pripravíme pečiaci papier a pod neho dáme dáku dosku (napr. na krájanie), vyklopíme chlebík a prenesieme ho do rúry a dosku vytiahneme ;) V ten moment tam do spodného zaparovacieho plechu chrstneme asi 2 dcl vody a rýchlo zatvárame rúru. Môže sa vám takto trošku rozliať, ale pri správnom nahriati vám porasie.

  9. KROK - pečenie - pečieme 10 minút pri 250 stupňoch a potom vyberieme zaparovací plech. Znížime teplotu na 190-200 stupňov a dopekáme ešte 20 min.

  10. KROK - finále - po upečení zistíme poklepaním na spodok chlebíka, či je prepečený a to tak, že vydáva dutý zvuk. Položíme chlebík na mriežku a režeme až keď vychladne. .nie skôr lebo by sa mohol chlebík "zadusiť".

  Dúfam, že vám môj "manuál" aspoň trošku pomohol a že sa vám podarí upiecť krásny, voňavučký KVÁSKOVÝ chlebík. Ten môj je tu 🙂

  Pre viac inšpirácii vás pozývam aj na moju fb stranku: Recepty od Katy

  Vaša Katarína 🙂