9 overených tipov na zero-waste darčeky
Prinášajú Ti Vianoce každý rok okrem radosti aj stres? Presne viem, ako sa cítiš. Na jednej strane je túžba urobiť radosť a obdarovať. No a na druhej strane množstvo darčekov, ktoré nie vždy trafia do čierneho. A vlastne ich často ani nepotrebujeme.
Človek ani nemusí byť žiaden minimalista a zero-waster – vymyslieť darček pre dospeláka, čo už má doma všetko, je každý rok výzva. Ja si pravidelne lámem hlavu pri vymýšľaní darčekov pre mojich rodičov - nechcem im kúpiť nejakú zbytočnosť. A zároveň viem, že ich oblieva studený pot pri náznaku akéhokoľvek "zážitkového darčeka".
V prípade detí mám zas opačný problém - babky sa ma pravidelne pýtajú, čo majú deťom pod stromček kúpiť. Ja mám pocit, že v podstate nič nepotrebujú, hračiek majú dosť. Ale niečo babkám predsa poradiť musím, ak nechcem, aby kúpili niečo, z čoho zas bude oblievať studený pot mňa.
Ak si na tom podobne, tak čítaj ďalej, tento článok Ti s tým pomôže.
Všetko sú to veci, ktoré som už darovala alebo dostala, takže poradím aj, u koho sa osvedčili (a kedy som napriek dobrým úmyslom úsmev na tvári nevyčarila).
9 superschopností, ktoré vaše deti získajú vďaka Legu
Hra je pre deti nástroj na spoznávanie sveta. A hračky, s ktorými sa hrajú, výrazne ovplyvňujú schopnosti, ktoré si pri hre rozvíjajú. LEGO je súčasťou detských izieb už od 50tych rokov minulého storočia. Za ten čas ho vedci podrobili mnohým výskumom. Možno vás prekvapí, že zdanlivo jednoduché spájanie kociek, môže mať pozitívny vplyv na široké spektrum schopností vášho dieťaťa.
1.Rozvoj jemnej motoriky
LEGO kocky sú malé a spojiť ich nie je jednoduché ani pre mnohých dospelých. Hra s nimi pomáha deťom (aj dospelým) rozvíjať jemnú motoriku. Menej známy je fakt, že rozvoj jemnej motoriky a koordinácie medzi rukami a očami má pozitívny vplyv aj na rozvoj mozgu.
2.Rozvoj kreativity
Niektorí rodičia majú pocit, že Lego už nie je to, čo bývalo. Namiesto jednej “univerzálnej stavebnice”, z ktorej sa stavalo hlavne “podľa fantázie” je na trhu množstvo setov, z ktorých sa dá postaviť iba konkrétny model. Myslia si, že stavaním podľa návodu, sa u detí nerozvíja kreativita. V skutočnosti je opak pravdou. Stavaním podľa návodu deti zbierajú skúsenosti a učia sa rôznym technikám stavania. Tie neskôr dokážu využiť pri stavaní vlastných diel. Stavanie Lega u detí rozvíja kreativitu, bez ohľadu na to, ako stavajú.
3.Schopnosť riešiť problémy a divergentné myslenie
Skvelá hra bez prípravy
Na skvelú zábavu nepotrebujete veľa Lega. Stačí tradičné stavanie kociek trochu obmeniť a užijete si kopec zábavy - a deti sa pritom aj niečo naučia.
Na túto hru potrebujete iba podložku na stavanie, niekoľko rôznych kociek v nádobe a šatku na zaviazanie očí. Zaviažte dieťaťu oči a nechajte ho postaviť vežu zo všetkých kociek vo vedierku. Nie je to zďaleka také jednoduché, ako sa zdá. Obzvlášť nie pre deti, ktoré majú 8 a menej rokov. Obtiažnosť môžete meniť tým, aké kocky do vedierka vyberiete - polguľové kocky, kruhové kocky alebo obrátené šikmé kocky sú oveľa náročnejšie ako klasické kvádriky. Pri opakovanom skúšaní deti postupne zisťujú, že niektoré kocky je lepšie nechať si na záver a naopak (a učia sa pritom o ťažisku telies, aj keď o tom nevedia).
Hra sa dá hrať individuálne (prípadne môžete s dieťaťom súťažiť), ale je to skvelá aktivita aj na domácu LEGO párty. Pre starších môžete hru skomplikovať a nechať ich stavať na určitú tému (napr. dom, zviera či robota). Alebo môžete vytvoriť tímy a stavať jednoduché veci podľa návodu - jeden člen tímu má zaviazané oči a stavia, druhý ho podľa návodu naviguje.
Veľa zábavy!
Zábavná matematika s Legom
Opäť sa začal školský rok. Po dlhej pauze nie je na škodu si s menšími školákmi zopakovať veci, ktoré vedeli, ale ... Len ako to urobiť tak, aby sa im do toho chcelo? Ak sú vaše deti ako moja dcéra, treba jej veci podsúvať nenápadne ;) Napríklad tak, že vytiahnete Lego.
Lego a čísla jednoznačne patria k sebe. Viaceré štúdie potvrdili, že deti hrajúce sa s Legom majú aj lepšie matematické schopnosti. Okrem toho je Lego aj výborný prostriedok na pochopenie rôznych matematických a číselných konceptov.
Matematické kartičky sú skvelý spôsob ako pretaviť rôzne matematické koncepty (sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie a pod.) do hmatateľnej podoby. Úlohy na našich kartičkách sú vhodné pre približne 6 – 8 ročné deti, ale nič vám nebráni vymyslieť ďalšie podľa schopností vašich detí.
Budete potrebovať:
Ak by ste nemali dosť kociek vo veľkosti 2x2, môžete ich doplniť o kocky 2x4. Najlepšie je mať viacero kociek z rovnakej farby – napríklad po 10 kusov z každej farby. Tak budete môcť pri úlohách používať kocky rovnakých farieb, ako sme to urobili my na niektorých obrázkoch. Hlavne pre menšie deti budú úlohy takto jednoduchšie na pochopenie a zvládnutie.
6. týždeň - O kuchyni
Na týždeň O kuchyni som sa veľmi tešila. Nielen preto, že hneď po ňom nám začína dovolenka (a teda budete musieť na 2 týždne oželieť aj naše články k Prečítanému letu). Ale aj preto, že som hneď vedela, čo budeme stavať. U nás doma máme totiž Lego aj v kuchyni ;) Tohtotýždňový tip bude nanajvýš praktický a pritom zábavný aj pre deti. A vlastne budú Lego tipy hneď 2. A k tomu aj odporúčanie na skvelú knihu.
O kuchyni a Legu #1
Tohto pomocníka máme doma už niekoľko rokov. Už si ani presne nepamätám, ako sme k nemu prišli. Tuším to začalo tým, že naša (vtedy ešte malá) dcéra porozsýpala drevené špáradlá z krabičky po celej kuchyni. A Matej sa rozhodol, že si vyrobí držiak na špáradlá z Lega. Šup, šup, šup a bolo hotovo:
Rovnakým spôsobom si môžete skúsiť vyrobiť aj soľničku. Na korenie neodporúčam, teda pokiaľ nemáte radi extra pálivé.
A prečo je to skvelý tip aj pre deti? Nášho Huga (2 roky) už takmer pol roka baví zastrkovať do dierok v držiaku špáradlá. Takže keď potrebujem v kuchyni niečo dokončiť, vyberiem mu túto vecičku a mám takých 10 minút na to, aby som dovarila, dokrájala či dostrúhala, čo práve robím ;)
O kuchyni a Legu #2
5. týždeň: O tichu a načúvaní
Na tento týždeň by sme vlastne nemuseli vymýšľať nič. Lebo ak máte doma Lego maniaka určite viete, že ak má dobrú inšpiráciu a dostatok kociek, bude ticho dosť dlho. No ale zas až tak sme si to neuľahčili ;)
Navyše, tento týždeň Prečítaného leta mal na starosti Matej (moja drahá polovička). Tí, čo nás sledujú už dlhšie vedia, že spod jeho rúk vychádzajú samé Lego klenoty – napríklad tajná skrýša na čokoládu ukrytá pod guličkovým bludiskom, Lego bublifuk, vystreľovač lietadielok alebo dávkovač cukríkov. Ani tentokrát to nebolo inak.
Zvuk Lega
Keď dostaviate výtvor z tohto týždňa, budete musieť byť chvíľu ticho, aby ste počuli ten zvuk. U nás bol veľký problém ticho zabezpečiť - buď sa ozývalo niektoré z detí , alebo zaškriekal papagáj Ale keď bolo aspoň trochu ticho, natočili sme toto video:
Pôvodne mal Matej v pláne urobiť uzavretý okruh na štýl GBC (ak neviete, čo to je, pozrite na koniec tohto článku), aby guličky chodili dookola a po ceste hrali na xylofóne. No ale kým by to doladil do dokonalosti, už dávno by nebol týždeň O tichu, ale týždeň O knihách alebo rovno školský rok Takže v tomto týždni vám poradíme, ako si vyrobiť základ. A koho to chytí, môže v ďalších týždňoch dostavovať ďalej (a potom sa pochváliť na našom Facebooku alebo v Rodičovskej skupine Prečítaného leta).
Na tento “náhodný generátor hudby” budete potrebovať:
4. týždeň: O stromoch
Minulý týždeň som písala o našom najčerstvejšom knižnom objave. V týždni O stromoch pre zmenu vytiahnem knižku, ktorú som ako dieťa milovala ja. A som si takmer istá, že tak, ako sa páči mojej dcére, sa bude raz páčiť aj jej deťom. Samozrejme nebude chýbať ani tematické stavanie – tentokrát plne zladené nielen s témou týždňa, ale aj s odporúčanou knižkou.
Ondřej Sekora je známy ako otec Ferda Mravca a Chrobáka Truhlíka. Ale mojou najobľúbenejšou knihou od tohto autora je Utečenec na vtáčom strome, ktorej sme v detstve nehovorili inak ako O modráčikovi. Je to príbeh malého vtáčika modráčika, ktorý nešťastnou náhodou uletí z voliéry chovateľa Františka Tichého a dostane sa do lesa. Tam sa ho vtáky aj pre jeho nezvyčajnú farbu najprv boja a chcú mu ublížiť. Ale vďaka strážcom vtáčieho stromu brhlíkom a papagájovi Kubkovi (ktorý býva u Trpákovcov a má celý deň otvorenú klietku, takže pravidelne lieta za vtákmi na vtáčí strom) sa nakoniec všetko dobre skončí. Modráčik na strome zažije veľa dobrodružstiev kým … ale to si už prečítate sami.
Nepamätám si, aká som bola veľká, keď mi túto knihu rodičia čítali, ale doteraz živo cítim všetky emócie, ktoré som vtedy prežívala, tak veľmi ma zasiahla. Dcére som ju prvýkrát čítala, keď mala približne 3 roky (aj keď bola na svoj vek neobvykle zdatná “čitateľka”) a aj vďaka krásnym a pomerne hojným obrázkom si ju hneď získala.
Okrem úžasných obrázkov a pútavých príbehov má táto kniha ešte jeden dôležitý aspekt. Uvedomila som si ho, až keď o ňom napísala Katka zo Spolu poza školu. Ondřej Sekora bol totiž nielen spisovateľ, novinár a ilustrátor, ale aj nadšený entomológ a milovník prírody. Jeho príbehy sú založené na faktoch a idú do hĺbky, takže bez toho, aby ste si to uvedomili, sa z jeho knihy dozviete o živote vtákov oveľa viac, ako z akejkoľvek učebnice. Takýmto knihám sa zvykne hovoriť aj živé knihy a sú ideálne pre zvedavé deti.
Kým budete deťom túto úžasnú knihu čítať, môžu si vtáčí strom aj s jeho obyvateľmi postaviť. Miniatúrne vtáčiky sme vás naučili stavať už počas minuloročného Prečítaného leta. Takže tentokrát sa zameriame na stavanie stromov. Ako tradične, ukážeme si viacero spôsobov, aby bol váš les pestrý (a aby ste si vedeli poradiť s tými kockami, ktoré doma máte).
1. Stromy pre najmenších (2D)
3. týždeň: O dverách a oknách
Na tento týždeň som sa obzvlášť tešila. Nie tak kvoli stavaniu (aj keď ani to samozrejme nebude chýbať), ale kvoli tipu na knižku. Minulý rok som sa zaľúbila do knihy Andrey Gregušovej Marína a povaľači. A v tomto týždni vám prezradím svoju tohtoročnú srdcovku.
“Brata musíš poslúchať” autorky Gabriely Futovej sme prvýkrát počuli na našom obľúbenom Rádiu Junior. Nezachytili sme úplný začiatok, ale už po jednej či dvoch častiach Grétka vítala toto čítanie na pokračovanie nadšeným výkrikom “ide žabaaa” a nasledovalo 20 minút ticha, keď som ani nevedela, že mám dieťa. Výhodou Rádia Junior je, že každú časť niekoľkokrát zopakujú, takže po chvíli som sa aj ja dostala do deja. A potom som si už pri výkrikoch “ide žabááá” nesadala k počítaču, ale hľadala som si takú prácu, pri ktorej som mohla tiež počúvať. Lebo táto kniha sa radí do kategórie kníh, ktoré si po uložení detí do postele potajme dočítate ;)
Keďže ste už iste poriadne zvedaví, prezradím aj trochu podrobnejšie, o čom je. Žaba je prváčka a jej brat Dodo je ôsmak. Ich ocko odišiel na rok za prácou do Anglicka a tak to musia zvládnuť s mamkou bez neho. Takže hlavou rodiny sa dočasne stáva Dodo. A Žabka ho musí poslúchať (teda aspoň by mala). Ich mamka pracuje ako sestrička v nemocnici, takže Dodo sa o Žabku musí starať aj v čase, ktorý by radšej venoval svojej frajerke Zuzke. Už z tohto popisu je jasné, že o vtipné situácie nebude núdza. No celá kniha je o to zábavnejšia, že tie isté situácie sú vyrozprávané z pohľadu Žabky aj Doda. Vekové odporúčanie pre túto knihu je "starší školský vek", ale pokiaľ ju deťom budete čítať vy, pokojne môžete aj oveľa mladším. Dôkazom je naša Grétka (5 rokov). Takisto ju vrelo odporúčam pokiaľ máte viac detí v rôznom veku.
A ako táto kniha súvisí s tohtotýždňovou témou? Zásadnú rolu v nej totiž zohrajú modré dvere do školskej kotolne. Dodo Žabke nahovorí, že za tými dverami je presne tisíc sto jedenásť schodov, ktoré vedú priamo do pekla. Dvere sú modré, lebo to je farba neba a toho sa čerti boja. Kým sú zatvorené, netreba sa ničoho obávať. Až raz … ale to si už prečítate sami ;)
9 okien a desiate dvere
Naše tohtotýždňové stavanie bude ako inak - o oknách a dverách Lebo práve okná a dvere často rozhodujú o tom, ako budú vaše stavby v konečnom dôsledku vyzerať. Ukázali sme si to už pred 2 rokmi, keď sme v týždni O meste stavali rôzne budovy. Postaviť múry je jednoduché - ale pekné okná či dvere dajú každej budove ten správny šmrnc. Tento rok vás naučíme toľko fígľov, že bude odteraz každá vaša stavba vyzerať ako zo série Lego Expert.
O drakoch
Kým predchádzajúci týždeň bol ako stvorený pre väčšie deti, tento týždeň bude od začiatku do konca venovaný tým menším aj najmenším. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže tento týždeň je celý O drakoch.
U nás doma zatiaľ draky nie sú nijako špeciálne obľúbené (našu 5-ročníčku už dlhšie drží pravek a indiáni a 2-ročník je zasa vysadený na všetko, čo má kolesá alebo dokáže bagrovať). Ale jeden druh drakov sa predsa objavuje aj u nás – sú to draky z Lego Elves, ktoré si s Grétkou spoločne staviame.
Lego Elves je séria Lega zameraná na dievčatá, ktorú Lego vyrábalo v rokoch 2015 – 2018. Jej súčasťou boli aj krátke filmy vysielané na YouTube kanáli Lega a na Netflixe. Hrdinkou príbehu je Emily Jonesová, ktorá po smrti starej mamy získa amulet, ktorý ju prenesie do paralelného sveta – sveta elfov. No a každý z elfov, stelesňujúcich jednotlivé živly (zem, vodu, vzduch, oheň a lásku), má aj svojho draka … Lego Elves sa už prestalo vyrábať, ale niekoľko drakov (a aj iných stavebníc z tejto série) nájdete u nás v požičovni v sekcii Pre dievčatá.
Prsty si najprv rozcvičíme pri stavaní takéhoto milého dráčika z Dupla:
Rada #1: Je veľmi ľahko možné, že doma nenájdete presne rovnaké kocky. V prípade Dupla to platí dvojnásobne. Ale to vôbec nevadí – “nasajte” myšlienku a návod si upravte na vaše domáce kocky.
1. týždeň - O mestách
Prvým týždňom Prečítaného leta urobíme radosť všetkým “násťročným”. A samozrejme aj všetkým dospelákom. Lebo rôzne mestá a ich svetoznáme stavby z Lega sú téma, ktorá si získa práve tieto vekové skupiny.
Dobre to vie aj spoločnosť Lego, ktorá už vyše 10 rokov vyrába sériu Lego Architecture. Je určená deťom od 12 rokov a dospelým a nájdete v nej množstvo veľmi známych alebo zaujímavých stavieb z celého sveta. Repliky budov sú úplne identické, a tak jednotlivé modely vyzerajú ako zmenšené, ale úplne reálne budovy. Súčasťou každej stavebnice je prehľadná brožúra v anglickom jazyku, kde sa dočítate detaily o dizajne a histórii danej stavby. Biely dom, Eiffelova veža, Opera v Sydney a mnoho ďalšieho – proste s týmto Legom môžete precestovať celý svet. Je to úžasný relax, ale aj skvelý materiál na školácke projekty z geografie či angličtiny.
Ale nebolo by to Prečítané leto, keby sme si nejaké stavby nepostavili aj spoločne. Kým sa však k tomu dostaneme, poradíme vám skvelú knihu, ktorá vám pri stavaní pomôže. Je to kniha “Celý svet ako na dlani: LEGO a svetoznáme stavby z neho”, ktorú napísal Warren Elsmore.
U nás vyšla v českom preklade v roku 2013, takže novú sa vám už asi kúpiť nepodarí. Ale skúste pozrieť antikvariáty, prípadne ju môžete zohnať v anglickom origináli. Je to kniha, ktorou určite urobíte radosť každému veľkému (vekom i náruživosťou) fanúšikovi Lega. Nájdete v nej mnoho vysvetlení, ktoré vám pomôžu pri vytváraní svojich vlastných modelov stavieb. Pretože pri stavaní zmenšenín budov sa využívajú úplne iné techniky stavania ako pri klasických “detských” Lego stavbách.
Nájdete v nej aj množstvo Warrenových modelov, pri ktorých budete odpadávať úžasom. No a pri tých menších zverejnil aj návod, takže si ich budete môcť aj sami postaviť.
Tak a teraz už k nášmu tohtotýždňovému stavaniu. Lebo Warrenova kniha je síce úžasná, ale hádajte čo – nenájdete v nej ani jediné slovenské mesto. A my tu predsa máme tiež krásne mestá a stavby. Takže to je náš tip na tento týždeň pre vás. Postavte si s deťmi zmenšeninu nejakej zaujímavej budovy z vášho mesta. Alebo z miesta, ktoré sa chystáte počas leta navštíviť. Na Slovensku máme množstvo hradov, kostolov ale aj iných zaujímavých stavieb, ktoré sú na stavanie z Lega ako stvorené.
Prečítané leto 2020
Tento školský rok bol špeciálny. Všetci, čo máme deti vieme, o čom hovoríme. O to lepšie nám rodičom padne tohtoročný jubilejný - čiže piaty - ročník Prečítaného leta. Lebo Prečítané leto, to je taký balíček prvej pomoci pre rodičov aj deti. Aby bez veľkej námahy dokázali deťom pripraviť zábavné a zmysluplné dni.
9 tém na 9 týždňov prázdnin. Na každý týždeň pár tipov na čítanie pre rôzne vekové kategórie. K tomu nápad na hru alebo aktivitu. A keďže medzi nadšencov pripravujúcich Prečítané leto patrím aj ja, nebude chýbať ani inšpirácia na stavanie prípadne inú zábavu s Legom.
Lebo voľné dni sú zradné. Ráno sa zdá, že máte pred sebou celý deň. A potom je odrazu večer, všetci sú spotení a unavení a deň je zrazu preč, ani ste si nevšimli ako. Ak sú deti ponechané svojmu osudu, nezvykne to končiť dobre. Zvykne to končiť pri 17 hodinách telky za týždeň. A deti sa za 2 mesiace prázdnin vrátia o 3 mesiace dozadu vo svojich jazykových zručnostiach. Podobne sú na tom ich matematické schopnosti. Odborne sa tomu hovorí "prázdinový útlm" (v angličtine summer slide) a presne proti tomu Prečítané leto bojuje.
Na čo z našej kuchyne sa môžete tešiť tento rok?
Ak si to neviete celkom predstaviť, pozrite sa, ako vyzeral minulý ročník Prečítaného leta na našom blogu.