Ľubošova kuchyňa #4: Pestrofarebné polievky (video, 5 min.)
Ahojte. Ľubošova kuchyňa vám dnes prináša krátky návod na jednoduché zeleninové polievky. Uvaríme ich tak, aby "spievali" zdravými farbami a chuťami. Poďme na to!
Video nájdete na konci článku.

Prečo vôbec variť polievky?
- Zahrejú nás, nasýtia, napoja a chutia.
- Veľmi jednoduchá príprava.
- Uvoľníme miesto v priečinku na zeleninu v našej chladničke.
- Ľahko z nich spravíme hlavné jedlo. Hurá!
- Mnohé deti tolerujú zeleninu v polievke (fúj, petržlen).
- Skoro všetko dobro zo zeleniny a vývaru v polievkach zostáva (chuť, minerály a nejaké tie vitamíny).
- Kto nemá rád polievky? Teda, jedného poznám.

Ako zahustiť polievky (a spraviť z nich hlavné jedlo)?
- Odvážni môžu na konci pridať klasickú smotanu, crème fraîche, kokosové mlieko alebo inú bezlaktózovú alternatívu,
- pridať do varenia červenú šošovicu,
- nastrúhať zemiak na pár minút pred koncom varenia,
- obľúbenou múkou alebo krupicou,
- povariť v polievke v studenej vode rozmiešaný škrob (kukuričný, zemiakový, ...),
- časť uvarenej zeleniny z polievky pomixovať a vrátiť späť do polievky,
- na záver povariť v polievke cestoviny.
Na jar a v lete, keď je teplé počasie a zelenina je prirodzene sladká a krehká, varíme polievky krátko. V zime môžeme variť polievky hustejšie a dlhšiu dobu, zahrejú.
Veľa zdaru prajem,
váš Ľuboš.
Ďalšie videá zo série Ľubošova kuchyňa:
Heštegy: #polievky #lubosovakuchyna
Odporúčame
Bolí to, keď rastieš? - 167. časť
mam rada len kremove polievky a Hrstkovu od mojej maminy , inak polievky unas vobec nejdu
@lubos ja som zase polievkovy typ, nezjem kazdu (cibulovu , mliecnu a s fazulovymi strukmi - bleee) no moja najoblubenejsia je slepaci/kuraci vyvar najlepsie z domacej sliepocky a k tomu domace cestoviny ♥ najlepsi vyvar aj tak robi moja mamca , no mne sa nikdy nepodari taky ako jej ... 😊😁
@taniellita najvyšší čas prevziať od mamy žezlo. Veľa dobrôt v hrnci + čas = "láska na tanieri". Uvar, odfoť a napíš do správy ako tu: https://www.modrykonik.sk/blog/lubos/article/titulok-1bo8gk/
@lubos fuuuha , to sa mi nepodari, vies , su veci/jedla, ktore najlepsie (aj keby som sa neviem ako snazila) urobi mama 🙂 prave preto sa k nej vraciam kazdu nedelu na polefku a nabali mi aj na pondelok 😀
@taniellita skúsenosti nie sú blchy - samé na Teba nepreskočia. Treba začať, byť zvedavá, pýtať sa a všetko, čo sa naučíš, poslať ďalej!
@taniellita toto poznám, ja som takto bojovala s pečeným kuraťom, nikdy nechutilo tak super ako u našich. po cca 9 rokoch som konečne na to prišla. vééééééľa masla.🙂
U nas su polievky takmer denne, takze super prispevok..dnes vyskusam tu porkovo brokolicovu a pridam k nej peceny cesnak, davam ho do brokolicovej kremovej a da tomu smrnc 🙂
My to máme trošku ťažšie,malý je veľký potravinový alergik (vajce,mlieko,strukoviny,orechy,hydina,pšenica,jablko), takže u nás do všetkého zeleninový alebo hovädzí vývar,čo trošku mení chuť. Inak s manželom milujeme napr kukuricnu polievku 🙂
Moj krpec zboznuje polievky 🙂 Ine na obed ani nepotrebuje, 6 dni v tyzdni odmietne hlavne jedlo, ale polievku si da vzdy 🙂 Vdakabohu za polievky.
perfektné.... oporúčam polievky zahusťovať rozmixovaním časti polievky...to je proste geniálne. Môj syn zahlási ja budem iba čistú.. a ja sa iba smejem popod fuz lebo to má jedno kedže to čo chcem aby papal je aj rozmixované... xixi
dnes som robila polievku čo dom dal.. a bola fantastická.
Opražiť por s nastruhanou mrkvou na oleji, pridač 2 PL Inaktivne droždie, troška kurkumy, soľ zaliať vodou pridať zemiaky tak cca. 2-3, povariť, rozmixovať ponormým a nakoniec som pridala opražené nakrájané párky a tvárila som sa, že párková ako vždy... lebo kde je párok to moji synovia zedia... xixi
@gabika783 Surové žĺtko od domácich sliepok z voľného výbehu pridávať do šejkov, kašičiek a teplých (nie horúcich) polievok. Množstvo inšpirácií je dostupných na nete.
Napr. vyhľadať na www.westonaprice.org
Stručne na http://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-...
Niekto dáva surové žĺtko už od prvých príkrmov. Zrejme nie je vhodné pre každé dieťa. Ďakujeme za prianie. Pokojné sviatky prajem aj vašej rodinke.

ja nemám rada polievky😀 ale kvôli malému ich začínam variť takže vdaka za tento článok🙂