nesvadbovo
25. okt 2021
687 

Na mame záleží!

Materstvo je… 

A za tými tromi bodkami sa píšu milióny príbehov. Hoci to môže znieť neuveriteľne, každý je jedinečný. Presne tak, ako odtlačok prsta. Niektoré sú ťažké, iné ešte ťažšie. Iné sú zas veselé a hravé. Avšak každý sa začína v momente, kedy žena na svet priviedla nový život. 

Ten, ktorý bude už navždy jej súčasťou. Niekto si na novú rolu zvykne okamžite, iná potrebuje času viac, niekto sa s tým možno nestotožní do konca života (nebudeme si klamať, aj také príbehy sa dejú). 

A hoci sú v ideálnom prípade na dieťa dvaja, nemusíme si nič nahovárať, aj tak je najväčšia zodpovednosť na pleciach matky. Ten jej svet sa zrazu scvrkne na to malé stvorenie. Tak bezbranné, ako len malý človek môže byť. 

Všetky traumy pôrodu sú zabudnuté v pohľade naň a nič nie je dôležitejšie, ako naše dieťa.

Nuž, tu sa zastavím a poviem jedno: na mame záleží tiež. Lebo je to pre mňa večná pravda - spokojná mama je tým pilierom, na ktorom stojí šťastie a pohoda celej rodiny. 

Práve preto netreba zabúdať aj na seba! Vyrovnať sa aspoň s niektorými aspektami novej úlohy pomáha aj rad výrobkov Mama od #babylove, ktorý sa zameriava práve na spríjemnenie tohto (občas, veruže, pekelne náročného) obdobia. 

Tak si ich poďme predstaviť.

Ako prvé spomeniem dva výrobky, ktoré sú síce primárne určené pre budúce maminy, ale ktoré majú zároveň potenciál s vami vydržať mnoho rokov. Pretože tak vám poviem, je to dva a pol roka od môjho druhého pôrodu a stále si ich kupujem. Lebo sú viac než super.

Prvým je olej určený pre tehotenstvom namáhané bruško (samozrejme aj na ostatné časti tela). Má veľmi príjemnú vôňu, ktorá nie je zbytočne intenzívna (čo som v tehotenstve citlivom na pachy veľmi ocenila), pomerne rýchlo vsiakne a pokožka je po jeho použití krásne vláčna a hydratovaná. Ako píšem, ja ho používam už viac ako tri roky a ešte ho dlho používať budem. Lebo nie je nič príjemnejšie, ako sa po sprche celá ponatierať a cítiť sa (aspoň na chvíľu) viac než dobre.

Druhou stálicou je tento chladivý sprej na nohy. Som si takmer istá, že tehotenstve ho ocení každá žena, lebo tie nohy (hlavne ku koncu) už dostávajú slušne zabrať a vedia ukrutne bolieť. Ale keď pol dňa pobehujete za krpcami, alebo idete na túru, alebo ste si dali do tela vo fitku, alebo ste po celom doobedí KONEČNE uspali to malé stvorenie.. V každom prípade si zaslúžite sadnúť si na pohodlné kreslo, vyložiť si nohy a na ne si nastriekať toto chladivé potešenie. A nie že nie 🙂 

Vyskúšajte a myslím, že mi dáte za pravdu…

A teraz sa presunieme k veľkej kategórii, ktorá zahŕňa hádam najdiskutovanejšiu oblasť po pôrode - dojčenie. Pretože to nie je vždy jednoduché a bezbolestné a prirodzené (kiežby tak bolo, však áno!).

Prvú vec, ktorú spomeniem, je tento krém na poranené bradavky. Medzi nami mamami, nemusíme si ani hovoriť, aká to vie byť nepríjemná bolesť. Pre mňa to pri M. bolo niečo, s čím som teda absolútne nepočítala. Prakticky celý prvý mesiac som chodila doma “hore bez”, lebo som na sebe nič nezniesla a tento krém by som vyvážila zlatom. Bodka.

Má správnu konzistenciu, prakticky žiadnu vôňu, obsahuje lanolín, mandľový a kokosový olej a je “za babku”. Nemusí sa umývať pred priložením dieťatka, ale ideálne je aplikovať ho medzi dojčeniami a nie tesne pred ním. Ja som ho so sebou nosila asi všade a minula som dobré dve balenia, kým sa to ako-tak ustálilo.

Inak, ak vám nejaký zostane, keď už si bradavky na dojčenie “zvyknú”, určite ho nevyhadzujte. Ja som ho využila aj keď som sa popálila, mala som záder a podobne a vždy mi uľavil od nepríjemných pocitov.

Hlavne si ho netreba zabudnúť pribaliť hneď do pôrodnice a natierať preventívne. Pri L. som bola poučená a bolo to omnoho lepšie. Toto je skutočne vec, ktorú nechcete podceniť. Verte mi 🙂 

A čo si tiež nechcete zabudnúť vziať do pôrodnice, sú vložky do podprsenky. Takto vám poviem, ja som ich teda nepotrebovala na zachytávanie mlieka (lebo mi pomimo nevytiekla asi nikdy ani kvapka), ale neskutočne mi pomáhali, ak som mala ísť niekam von, a teda som sa musela obliecť. Bez nich v podprsenke som trpela ako kôň. Bez preháňania. Vďaka nim som však dokázala ako tak prežiť ten nutný čas, kedy som potrebovala mať na sebe niečo oblečené, lebo sú omnoho príjemnešie pre pokožku. Zároveň sa masť (spomínaná vyššie) nedostávala takto na podprsenku či iné oblečenie a zabránili vzniku fľakov, čo je tiež určite fajn.

Ak by som im mala vytknúť jednu vec, je to veľkosť lepiacej plochy. Vzadu totiž majú lepku, ktorá by ich mala udržať na mieste, ale tá má tak centimeter štvorcový, čo je máličko. Keby bola tá lepiaca plocha aj päťkrát väčšia, vôbec by im to neuškodilo…

Dostupné sú v rôzne veľkých baleniach, 30 kusov, 60 kusov a online môžete kúpiť aj megapack - 6x30 kusov. Voľba je iba na vás. 

Mám dosť mlieka? 

Toto je otázka, ktorú sa pýta čerstvá mamina, nie tam to staré známe "byť či nebyť". Súhlasíte? Aby bolo mlieko dostatok, určite treba viac, ako len piť čaj či nejakú šťavu alebo sa spoliehať na nejaké čarovné skratky. Toto je naozaj veľká téma a ja sa necítim kvalifikovaná sa k nej podrobnejšie vyjadrovať. Ak máte v tomto ohľade nejaké otázky, neváhajte sa obrátiť na skúsenejšiu empatickú kamarátku či laktačnú poradkyňu. Rovnako aj na internete nájdete kopec rád - od kontaktu koža na kožu, dostatočného prikladania, správneho prisatia, nočného dojčenia a podobne. Ak si však chcete trochu  pomôcť, nie je zlé do svojho “arzenálu” pripojiť aj dostatočný pitný režim. A ten si môžete zabezpečiť, napríklad, aj takto.

Za seba môžem povedať, že čaj pre dojčiace ženy som sa donútila vypiť asi trikrát. Pre mňa je fenikel a aníz, ktoré takmer všetky obsahujú, niečo, cez čo sa proste neprenesiem. Vadí mi tá vôňa a neznesiem ich chuť, takže toto pre mňa proste cesta nebola. 

Na druhej strane, ak vám ich chuť nevadí, je to fajn spôsob, ako prijať viac tekútín (nielen) počas dojčenia. Ideálne si ráno spravte veľký čajník a počas dňa ho postupne vypite. Lebo popri starostlivosti o dieťatko, veruže, mama neraz na svoje potreby zabudne...

A teda, hoci čaj nebol nič pre mňa, o tejto šťave sa to už povedať nedá! 🙂

Neobsahuje pridaný cukor a je v podstate zložená z niekoľkých druhov ovocných štiav - jablkovej, hruškovej, hroznovej a ríbezľovej a niekoľkých prídavných látok. Jej odporúčaná denná dávka je 200 ml. 

Teraz som si ju kúpila po dlhšej dobe, aby som ju mohla nafotiť a normálne sme si ju s mužim podelili. Je proste chutná a ak má pomôcť, tak sem s ňou!

A aspoň ten prísun ovocného cukru človeka po ráne pekne nakopne, no, ak kvôli dojčeniu kávu limitujete 🙂

Nuž a ak ste na “druhej strane barikády” a mlieka máte až príliš, alebo skrátka len o niečo viac, ako vaše dieťatko potrebuje, dosť pravdepodobne hľadáte vhodný spôsob, ako ho uchovať. Myslím, že tieto sáčky na uchovanie materského mlieka sú viac než vhodným riešením. 

V balení nájdete 25 kusov, pričom do každého sa zmestí 250ml mlieka. Každý sáčok je pripravený na použitie okamžite, netreba ho umývať ani nič podobné. A aby bola zaistená maximálna čistota, vrchnú časť sáčka musíte odtrhnúť a až následne sa dá otvoriť.

Po naplnení mliekom sáčok pekne samostatne stojí a vďaka trojitému zapínaniu vo vrchnej časti máte istotu, že sa ani kvapka tejto vzácnej tekutiny nevyleje. Ja som jeden pre vás otestovala (použila som kravské mlieko) a aj pri otočení hore nohami z neho nič nevytieklo. Zároveň je v hornej časti nad ryskou dostatok priestoru pre expanziu objemu pri mrazení. No a čo je super, na každý sáčok si pohodlne perom vo vyznačenej časti zapíšete objem a dátum odsatia mlieka. 

Myslím, že pomer cena/výkon je v tomto prípade jednoznačne výborný!

A ešte vám sem hodím jednu bonusovku. Tá síce nie je z radu "Mama", ale je to vec, ktorou chcete byť pri malom dieťati obklopené "na tony". Ak aj nebudete látkovať, mať slušnú zásobu bavlnených plienok naozaj oceníte. U nás bola zo začiatku spotreba 6+ kusov za deň, takže som bola veľmi vďačná, že nám so sestrou starká odložila asi 50 klasických plienok, ktoré kúpila pre našu krstnú (len tá nikdy nemala deti). A okrem nich som si zadovážila pár takýchto krajších kusov - na prechádzky, ku doktorke a tak. Prežili doteraz 4 roky prania na 60tke a dva roky sušenia v sušičke a sú úplne v poriadku. Nemôžem inak, ako odporučiť 🙂 

A čo vy? Ako ste sa vysporiadali zo začiatkami materstva? A využili ste niektorý z týchto produktov? Budem rada, ak sa so svojimi skúsenosťami podelíte v komentároch... 

Ahoj. Caj vrelo odporucam. Mne na rozdiel od teba velmi chuti a myslim, ze aj plni funkciu na tvorbu mlieka🙂 co sa tyka vloziek do podprsenky, za mna sklamanie. Velmi rychlo namoknu. Cez den menim aj 3x a to mi toho mliecka az tak netecie. U inych znaciek staci menit 1x a pri dotyku nie su mokre.

27. okt 2021

K masti na bradavky- za mňa ozaj skvelá vec, používame ju od synovho narodenia aj na iné ako na boľavé bradavky- pri nádche a ,,oškretom,, nose som si nos natierala práve týmto zázrakom 😊👍

27. okt 2021

Za mňa tiež babylove vložky do podprsenky žiaľ sklamanie, ja som potrebovala zachytiť väčšie množstvo mlieka a vtedy sa nepríjemne zväčšili a celkovo sa stále lepili na prso. Mala som rada Johnsons, ale prestali sa vyrábať. Ale inak sú DM výrobky kvalitné a fajn, treba si nájsť to svoje

27. okt 2021
nesvadbovo
autorAMBASÁDORKA

@hiddenobject
@basska_b dievčatá, ďakujem pekne za feedback! Ako píšem, toto som fakt nikdy neotestovala, lebo "problém" s nadbytkom mlieka som veruže nikdy nemala, ale dobre vedieť 🙏

27. okt 2021
nesvadbovo
autorAMBASÁDORKA

@babls áno, presne, aj keď som mala nádchu a nos červený, tak dosť pomáhala. Taký malý všeliek na drobné poranenia 😉

27. okt 2021

Z týchto dm výrobkov som neskusala iba mast, používala som lanolinovu z lekárne. Dobre vediet ze aj táto je lanolinova 😀 podľa jej ceny by som to nečakala 👍 určite ju vyskúšam ! A ostatne výrobky mozem len doporučiť, aj čajík je pre mna chutný 😉

28. okt 2021

Jaaaaaj Boooze. Odporúčam nie mama časť, ale tie plienky, tie nás zachránili pri oboch deťoch s refluxom. Minuli sme denne aj 20 kusov. Nič iné nebolo pre mňa v Tom období okrem jednorázových plienok, vlhcenych utierok a týchto plienok potrebnejsie. Všetky krémy, maste, čaje, náplaste a kadečo pre mamy sa môže vysypať do koša, ak mama nie je spokojná aj inak - ak stojíte pri práčke, hádžete do nej, neskôr do sušičky, alebo v prvých dňoch aj zehlite, nepomôže vám ani krém ani masť. A veru, plienky zachranili veľa oblečenia. Nemusela som sa namáhať robotou 🙂

7. nov 2021

Začni písať komentár...

Odošli