Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
pehe
6. máj 2017
1774 

Odúčanie od cumľa: 10 spôsobov, odporúčaných rodičmi

Cumeľ, cumlík, dudka, dudlík, kojko... Malý pomocník, ktorý nám pomáha upokojiť našu ratolesť. Tažšie je, keď chceme, aby si od tohto návyku odvyklo.

To, ako dieťa zvládne chvíle počas ktorých sa musí rozlúčiť s cumlíkom, záleží od jeho povahy. Niektoré deti nemajú pri odvykaní od "dudky" takmer žiadny problém, iné rodičov veľmi potrápia. Preto je dôležité starostlivo zvážiť čas, kedy sa do tohto kroku pustiť.

Je to náročné pre dieťa aj pre rodičov. Mamičky, ktoré toto obdobie úspešne zvládli, sa zhodujú v tom, že pri odúčaní dieťaťa od cumlíka treba veľa trpezlivosti a nehy. Pomáhajú objatia, dotyky, rozhovory a všetky možné prejavy lásky, ktoré mu pomôžu vyrovanať sa s touto stratou. Odvykanie môže trvať rôzne dlho, niektoré deti to zvládnu za dva dni, iné potrebujú  viac času, ale  do dvoch týždňov by to malo zvládnuť každé. 

Kedy odnaučiť dieťa od cumľa?

Ak sa vám to podarí do veku jedného roka, je to veľký úspech. Všetko záleží od intenzity sacieho reflexu. V troch rokoch by už dieťa cumeľ používať nemalo.

Prečo deti obľubujú cumlíky?

Súvisí to so spomínaným sacím reflexom, ktorý je súčasťou ich vrodenej "výbavy". Keď má dojča 4 až 6 mesiacov, tento reflex sa prirodzene vytráca a dieťa si sanie  začína uvedomovať.

Kedy neodúčať dieťa od cumľa?

Rozhodnutie odučiť  dieťa od cumľa by ste mali odložiť, ak je choré alebo prechádza náročným obdobím, napríklad nastúpilo do škôlky, do rodiny pribudol súrodenec, presťahovali ste sa...

10 tipov mamičiek, ako odučiť dieťa od cumľa

1. Zobrali ho smetiari

"Mňa raz dcéra tak naštvala, že som dudel skryla a povedala, že ho vzali smetiari, ktorí aj v tú chvíľu boli pred našim domom. Mala 3 roky a bolo. Dve, tri noci pýtala dudel, ale potom bolo OK a to bola závislá!  Keď chodila spávať, dva dudle mala v ruke a tretí v ústach, nedajbože, aby jeden chýbal. Samozrejme, že je to individuálne, niekomu sa zdá už aj v dvoch rokoch dudel nevhodný, niekomu aj hneď od začiatku, " popisuje svoju skúsenosť mamička vo fóre Modrého koníka.

2. Nastrihneme gumenú alebo latexovú časť

"Ja som malému zrušila dudku, keď mal skoro tri roky, už bol z neho závislák.  Zobrala som jednu, odstrihla koniec a dala mu ju  ochutnať.  Nebola dobrá, tak sme hodili do koša. Tak som urobila aj s druhou, tiež skončila v koši. Tretiu som nechala ako zálohu. Keď si syn vypýtal dudku, povedala som, že nech si ide zobrať z koša, ale nechcel.  Večer sme sa nemohli pred spaním dorozprávať, tak nám dudka chýbala, ale trvalo to tak dva dni a už si vôbec nezmyslel," napísala iná mamina.

3. Dali sme ho cumlíkovej víle

"My sme dali cumlík dobrej víle, ktorá nám pod vankúšom ráno nechala cukríky.  Samozrejme, ona naše cumlíky dala bábätkam, čo ich potrebujú. A nebol žiaden problém. Malý sa všade chválil, že cumlíky má dobrá víla. Bolo to zo dňa na deň. Cumlík už ani len nespomenul. Hoci bolo prvých pár nocí, kedy sa zobudil a bol trošku nervózny, ale hneď na to zaspal," poradila si šikovná mamička.

4. Natriete ho jedlým, ale nechutným prípravkom

Aj toto je riešenie, ktoré prináša úspech. Pri menšom dieťati je lepšie poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom, ktorý prípravok je pre tento účel vhodný.  Táto metóda sa používa napríklad aj keď si dieťaťa ohrýza nechtíky.

5. Trojročnému dieťaťu už poviete pravdu

V tomto veku volí veľa rodičov metódu "pravdy." Svojmu synovi alebo dcére v príjemnom rozhovore vysvetlia, že trojročné deti cumeľ nenosia. Ako zdvôvodnenie používajú napríklad to, že budú mať škaredé zúbky. Niektorí dokonca poprosia o spoluprácu detskú zubárku, ktorá dieťaťu vysvetlí, že cumeľ naozaj nie je pre jeho zúbky vhodný. Pred zubárkou majú deti rešpekt a rýchlejšie si uvedomia, že cumlíka sa naozaj musia vzdať.

6. Dávajte ho dieťaťu čoraz menej

Postupné odúčanie je medzi rodičmi považované za síce zdĺhavý, ale pre dieťa citlivý spôsob. Prvým krokom by malo byť  obmedeznie používania cumľa, napríklad tak, že ho budete dieťaťu dávať iba počas zaspávania. Všimte si, kedy drobec cmúľa cumlík. Najčastejšie je to, keď je unavené, mrzuté, nahnevané, choré. Znamená to, že má preň upokojúcu účinok a ak mu ho vezmete, budete ho musieť upokojiť iným spôsobom, napríklad rozhovorom, čítaním rozprávky, spievaním, hladkaním.

7. Vymeníte ho za niečo, po čom dieťa túži

Táto metóda je  vhodná pre staršie dieťa, ktoré si už uvedomuje výhodnosť takejto dohody. Ak túži dieťa po novej hračke alebo po inej veci, tak je vhodná chvíľa skúsiť ho presvedčiť, že to po čo tak veľmi chce mu kúpite, iba ak sa vzdá cumľa.

8. Darujete ho inému bábetku

"My sme dali dudlík malému bábätku. Dcéra mala asi 2 roky a 3 mesiace, kamoška akurát trojmesačné bábo. Síce sme mali dudu len na spánok, ale i tak... A tak sme sa s dcérou dohodli, že ho dáme bábätku a sama ho hodila do kočíka. To bolo doobeda. Obedný spánok plač, že chce dudel a tak som vysvetľovala, že bábo je malinké a potrebuje dudu a že ona má hračky a bábiky a beťárka zahlásila: Dám bábätku bábiku, ja chcem dudu. Potom ho spomínala asi dva - tri dni, mali sme aj pár slzičiek a bolo," aj takto vyriešila problém s cumlíkom mamina z diskusie na Modrom Koníku.

Niekedy sa to udeje  úplnou náhodou...

9. Omylom kúpite taký, ktorý dieťa nechce

"Môjho 20-mesačného som nechtiac (a chvalabohu) odnaučila od cumľa už v ôsmom mesiaci. Mal svoj obľúbený cumeľ jednej značky a omylom som kúpila iný a ten stále vypľúval. Trvalo to asi dva dni a už bol v pohode. Vedel, že ho má, lebo som mu ho stále dávala, keď plakal, ale vtedy ho vypľul," spomína si iná mama.

10. Nechtiac ho zabudnete, keď idete na dlhší výlet

"My sme cumlík zabudli, keď sme cestovali na chalupu. Malému som povedala, že maminka zabudla doma dudinu a či skúsi hajať bez nej a malý povedal, že áno. A aj tak bolo. Klamala by som, keby som napísala, že ju nepýtal. Pýtal. Povedala som mu, že sme ho zabudli a malý, že "AHA". Otočil sa a spal ďalej. A keď sme po víkende prišli domov, tak som hneď bežala schovať dudinky, kým si spomenie. Uz si nespomenul. Mal vtedy asi 1,5 roka," aj takto sa podarilo mamičke odnaučiť synčeka od cumľa.

#cumel #odvykanie #cumlik #dudel #vychova 

Zdroj obrázka: Pixabay

  Hodil by sa clanok oducanie od palca 😵

  6. máj 2017

  Náš sa oducil v 18mesiacoch tak že si ho sám zahodil do koša. Mal ho rozhryzeny, nepáčil sa mu a tak ho zahodil. Keď potom pýtal, stačilo pripomenúť, že ho zahodil a to mu ako odpoveď stačilo. Oducil sa rýchlo a bez plaču.

  6. máj 2017

  U nas cista nahoda... obycajny den.. vecer... pred spanim trebalo upratat hracky... a mladsiemu sa nechcelo a trucoval... tak sme mu povedali za ak nezacne upratovat pojde duda do kosa a on sa nam vyskieral ze to isto neurobime a nechcel upratovat a tak duda letela do kosa... on si uvedomil ze problem ze oni to fakt urobili co povedali... mesiac ci dva sa vsetkym stazoval a vysvetloval ze tata mu hodil dudu do kosa ale prezili sme to bez ujmy... a odvtedy ked nahodou neupratuju tak len nabehnem s vreckom od kosov ze co tam mam nahadzat ked nechcu hracky odlozit a zrazu izba upratana...
  takze dva v jednom to bolo.. 😀

  6. máj 2017

  @lusynqa kamoška lakovala synovi necht s takym hnusnym horkym lakom a pomohlo 🙂

  8. máj 2017

  Čo sa týka u nás cumlíka, ročnej som proste zobrala a už viac nedala...žiadne omáčky okolo toho, 3dni boli všelijaké, ale potom bol kľud...

  8. máj 2017