Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
redakcia
20. júl 2020
1984 

Ideme do finále - pripravte sa na príchod svojho bábätka zodpovedne

Hovorí sa, že na materstvo sa nedá vopred pripraviť. Skrátka to príde a zmení to náš život úplne od základov. Narodenie dieťatka je čas plný radosti, milých starostí, očakávaní, zmien, dojčenia i hojenia - niekedy nielen tela, ale aj duše. Je to čas, kedy je spánok luxus a laktačná kríza viac než iba pojem. Keď už je všetko úspešne za nami, mnohé z nás sa zamýšľajú nad tým, prečo všetci budúcu mamičku pripravujú iba na pôrod, no nikto nám nepovie, čo prichádza po ňom...

Každá z nás má od príchodu svojho malého človiečika vlastné očakávania, a s tým súvisí aj celý proces rozhodovania. Ktorá nemocnica je naj, či si zazmluvniť pôrodníka, rodiť na koze, vo vani, doma alebo v nemocnici? Čím je táto magická chvíľa bližšie, zaplavuje nás stále viac otázok. A my? Trochu stresujeme, no najmä zodpovedne hľadáme tie správne odpovede. Pretože vieme, že dôkladná príprava pred pôrodom nám uľahčí nielen pobyt v nemocnici, ale aj radostné starosti s naším vytúženým bábätkom. Aj preto je dobré pripraviť sa na príchod bábätka včas a nič nenechať na náhodu. Ak chcete vedieť, na čo je dobré myslieť ešte pred narodením dieťatka, ako sa správne pobaliť do pôrodnice, prečo na výbere pôrodnice záleží, ako by mala vyzerať výbavička pre vášho drobca a aké úradné povinnosti na nás čakajú po príchode bábätka na svet, pohodlne sa usaďte, vyložte si nôžky a prečítajte si tento článoček, ktorý je užitočný nielen pre budúce maminky.

Balíme...

Čo by nemalo chýbať na zozname vecí, ktoré budete potrebovať? Ak sa termín vášho pôrodu nezadržateľne blíži, je najvyšší čas začať baliť do pôrodnice všetko potrebné pre vás, aj vaše bábätko. Nepodceňujte a neodkladajte balenie na poslednú chvíľu, pretože príchod dieťatka vás môže nečakane prekvapiť. Potom je už takáto príprava v zhone zbytočne stresujúca, takže zbalená taška do pôrodnice v 8. mesiaci tehotenstva by už mala byť samozrejmosťou. Je veľké množstvo „mamičkovských zoznamov“. Kto sa v tom má vyznať, však? Niekedy sú to veci praktické, inokedy zbytočnosti, ktoré so sebou do pôrodnice naozaj nepotrebujeme, ako napríklad 5 párov teplých ponožiek uprostred leta. Každá pôrodnica má však pre budúce mamičky svoje vlastné požiadavky. To, čo je niekde bežné, nemusí byť inde samozrejmosťou. Ak sa už rozhodnete, kde budete rodiť, najlepšie bude informovať sa vopred, priamo na oddelení nemocnice, a opýtať sa, čo všetko budete potrebovať. Často sú nápomocné aj rady iných rodičko-mamičiek, ktoré už vo vami vybranej pôrodnici rodili. 

Oblečenie. To si, samozrejme, prispôsobíte podľa seba, no určite by vo vašej taške do pôrodnice nemal chýbať župan, nočné „kojo-košele“, popôrodné nohavičky, dojčenská podprsenka, ponožky, papuče a bezpečné prezuvky do sprchy. Nezabudnite, že vaše oblečenie sa s veľkou pravdepodobnosťou znečistí krvou, takže si so sebou zabaľte dostatočné množstvo. Aj keď som sa pred svojím prvým pôrodom, ako osoba citlivá na svoj osobný priestor a šatstvo 😀, bránila takzvaným „erárnym“ nemocničným pyžamám, napokon som zistila, že využiť ich je tá lepšia alternatíva. Prezliekať sa môžete niekoľkokrát denne podľa vašej osobnej potreby a pranie nepríjemne znečistenej bielizne vyriešia za vás v nemocničnej práčovni 😊 Oblečenie, v ktorom pôjdete vy aj váš drobec domov, môžete zobrať so sebou, alebo ho nechajte pripravené doma. Pokojne siahnite po oblečení, ktoré ste nosili počas tehotenstva, dôležité je, aby ste sa cítili pohodlne. Okrem základných, každodenných hygienických potrieb a uterákov je dôležité myslieť aj na dostatočnú zásobu popôrodných vložiek, jednorazových podložiek do postele či tampónov do podprsenky, ktoré využijete aj po príchode domov. Nezabudnite si vziať nevyhnutné doklady, ako občiansky preukaz, kartu poistenca, kópiu sobášneho listu a tehotenskú knižku. Pre drobca môžete zabaliť základnú výbavičku, deku, prípadne zavinovačku, bavlnenú plienku, oblečenie podľa potreby, balenie jednorazových plienok, vlhčené utierky a krém proti zapareninám. Ak sa vám narodila malá princezná, ktorej chcete dať prepichnúť ušká ešte v pôrodnici, zvyčajne sa to robí tesne pred vaším odchodom z pôrodnice, takže nezabudnite na náušnice. Určite si pribaľte aj vlastný príbor, pohár a dostatočný pitný režim. A ešte nabíjačku na mobil - aby ste mohli odpovedať na gratulácie 😊

Aby dojčenie nebolelo

Dodnes mám v živej pamäti moment, keď mi „laktačná sestra“ na oddelení šestonedelia niekoľko hodín po pôrode akútnym cisárskym rezom uštipla bradavku. Na toto neúspešné prisatie iba dodala, že to nevadí, lebo som mladá, neskúsená prvorodička a ak sa nenaučím dojčiť a dcérka nebude jesť ešte niekoľko hodín, tak sa nič nestane. Proste ju nechajú hladnú, veď má ešte z bruška dostatočné zásoby, následne jej dajú cukrovú vodu a ak to nepôjde vôbec, po konzultácii s pediatrom nasadia náhradnú mliečnu výživu. A verte mi, že v tom momente sa mi od strachu o svoje nenajedené dieťa spustilo mlieko potokom. Ale stále tu nebol nikto, kto by mi to celé rozumne vysvetlil. Ak by som sa vtedy bola spoliehala iba na "pomoc" ochotnej laktačnej sestry, asi by som svoje dieťa nikdy nedojčila. No mlieka som mala odrazu akosi viac, než bolo vôbec potrebné. Prsníky sa mi začali bolestivo nalievať a mala som zvýšenú teplotu a veľké bolesti. No o tom, že odsávačka mlieka, kvetinková masáž pod ľadovou sprchou a krém na ubolené bradavky sú skutočný zázrak, mi povedal len doktor Google. Po uplakanom telefonáte s mojím milovaným mužom, čo bude s naším hladným, niekoľkohodinovým dieťaťom, som si spomenula na laktačnú poradkyňu z predpôrodného kurzu. A aleluja, ešte v ten večer som úspešne dojčila svoje dieťa bez klobúčika, aj bez bolesti.

Ak potrebujete pomôcť s dojčením, vyhľadajte pomoc skúsenej laktačnej poradkyne čo najskôr. Nečakajte na komplikácie a pamätajte, že žiadna otázka nie je banálna, veď dojčenie je základ pre zdravie vášho dieťatka. Získavajte informácie už počas tehotenstva, napríklad aj na kurze prípravy na dojčenie. Vyberte si pôrodnicu nielen podľa toho, ako pristupuje k pôrodu, ale aj ako podporuje dojčenie. Kľúčové pre správne dojčenie je poznať, či vaše bábätko naozaj pije, vďaka čomu budete mať istotu, že je všetko v poriadku, váš drobček má plné bruško a vy sa nemusíte zbytočne znervózňovať. A aj keď dojčiť nebudete vôbec, netrápte sa tým, aj tak budete pre svoje dieťa tou najlepšou mamou na svete. 

Čaro šestonedelia

A aké bolo moje prvé tehotenstvo, pôrod, obdobie šestonedelia a materstvo? Krásne, no náročné zároveň. Hormóny som mala ako na horskej dráhe. Smiech sa striedal s plačom a ja som to nevedela ovplyvniť. Mala som pocit, že šestonedelie trvá aspoň 10 nedieľ, ale bolo to v poriadku. Všetko potrebuje svoj čas – „mamovatenie“, návštevy, varenie, domácnosť, aj čas pre manžela. A čo ma to naučilo? Že najlepšie je, ak si svoj nový život s vaším malým človiečikom budete užívať a prežívať podľa seba a svojho partnera. Nie podľa rodiny, mamy, svokry, kamošky, ani internetu. Je to vaše dieťa a váš život. Priviedli ste na svet jedinečnú ľudskú bytosť, so svojou vlastnou osobnosťou, ktorá si vyžaduje individuálnu starostlivosť, ale hlavne lásku a vašu spokojnosť. A ešte si dovolím konštatovať, že veľké množstvo vecí naozaj nepotrebujem. A to nie len kúpiť, ale niekedy ani počúvať. Nie ste horšia mama, ak nemáte pôrodný plán, nedáte svoje dieťa do perinky či kočiara, začnete šatkovať, dáte ho zaočkovať, nebudete dojčiť, baliť na široko, alebo nebude nosiť látkové plienky... Vy ste jeho mama a to, čo robíte, robíte s láskou a najlepšie, ako viete. Nie vždy sú predsa tieto momenty rozhodovania len otázkou (ne)chcenia a my nie sme svetu povinné vysvetľovať, prečo je to tak či onak. Na rodičovstvo neexistujú univerzálne návody, ktoré platia v každej rodine a na každé dieťa. Snáď iba, že s úsmevom, láskou, trochou spánku a s pomocou milovanej rodiny ide všetko ľahšie. Pozrite sa na seba menej prísnou optikou a nedovoľte svojmu okoliu pozerať na vás cez prsty a nechávať sa posudzovať. Učíte sa a je normálne občas zmeniť na veci názor. Pretože život s vlastným dieťaťom je pre matku tým najlepším učiteľom. Robte veci podľa seba. Rozhodujte sa zodpovedne a tak, ako to cítite vy.

Čo vybaviť po pôrode?

S príchodom dieťatka sú spojené aj niektoré úradné povinnosti. Po narodení dieťatka dostanete v nemocnici 3 dôležité tlačivá - lekársku správu pre pediatra, ktorú by ste mali detskému lekárovi doručiť čo najskôr, správu pre vášho gynekológa, ktorú odovzdáte pri prvej popôrodnej kontrole, a tiež hlásenie o narodení dieťaťa, ktoré je potrebné pri vybavovaní rodného listu. 

Po získaní rodného listu a  rodného čísla pre vaše bábätko vybavujete jeho trvalý pobyt a prihlásite ho do zdravotnej poisťovne. Nezabudnite doriešiť svoje dôchodkové poistenie v sociálnej poisťovni a žiadať príslušné úrady o všetky príspevky, na ktoré máte nárok, uplatniť si bonusy a odvodové povinnosti. S Union zdravotnou poisťovňou nemusíte pre poistenie vášho bábätka nikam chodiť. Všetko vybavíte jednoducho a za pár minút aj z pohodlia vášho domova. Stačí kontaktovať zamestnancov poisťovne, ktorí vám radi so všetkým pomôžu, alebo vyplníte online formulár na webe poisťovne. Okrem toho, že ušetríte čas zjednodušeným vybavovaním, získate najširšiu ponuku zdravotných benefitovako aj nadštandardné výhody a zľavy u zmluvných partnerov a v zdravotníckych zariadeniach po celom Slovensku. Poistením v Union zdravotnej poisťovni získa vaša ratolesť okrem preplatenia všetkých potrebných vyšetrení a nadštandardnej starostlivosti už od narodenia aj balík výhod v hodnote 100€ a možnosť bezplatného zapožičania monitoru dychu do prvých šiestich mesiacov života dieťatka. Získať môžete aj knihu Naše dieťatko – denníček, ktorý vám pomôže zaznamenať všetky dôležité okamihy v živote vašej malej lásky. Nezabudnite, že čas na podanie prihlášky do zdravotnej poisťovne máte do 60 dní od narodenia dieťaťa.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Union zdravotnej poisťovne

Skvelo napisane !!

8. júl 2020

Na podporu dojcenie sa v porodnici vobec nespoliehajte, na Slovensku take porodnice nie su, ze by mali skutocne vyskolene laktacne sestry. V tehotenstve absolvujte kurz so skusenou laktacnou poradkynou z Mamily, teraz su skvele aj online kurzy a citajte info z mamily.sk. Mne osobne toto najviac pomohlo a uspesne dojcim od narodenia do 3 rokov a nelutujem ani jednu jedinu predojčenu chvilku 🙂 stoji to za to.

8. júl 2020

@simapett ♥️♥️♥️

9. júl 2020

Super článok 🥇🏆
Ešte dodám: stále sa zabúda na sáčky prip.igelitové tašky na špinavé prádlo a smeti (nie vždy sa dá ísť v ,, momente" vyhodiť smeti do koša. Nezabudnúť na suché jedlo ako piškóty, sušienky,sucháre a pod.

13. júl 2020

Ja by som ešte dodala, že vziať so sebou lieky, vitamíny, lebo v nemocnici vám nedajú nic, okrem predpísaných liekov... K pôrodu glukózu,hroznovy cukor.

13. júl 2020

áno súhlasím s @elly23 - hroznový cukor a vineu,kvôli mlieku 😉

13. júl 2020

Začni písať komentár...

Odošli