Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
redakcia
23. mar 2020
768 

Tajomstvo šťastných detí? Spokojná mama!

Iba šťastná a spokojná žena dokáže vychovať šťastné deti. Áno, v prvom rade ste mamami, ktoré pracujú na plný úväzok, 24/7, od vidím do nevidím, nepočujem, nevnímam. No nesmiete zabúdať, že ste aj ženami, priateľkami, partnerkami.

Nie, manuál, príručka, ani približný návod, ako viesť šťastný a vyrovnaný život, neexistuje. Každá z nás musí nájsť ten svoj vlastný spôsob. Pretože zvládať každodenné výzvy a pritom byť zodpovedná za formovanie a výchovu malej, no zároveň veľkej osobnosti, akou dieťa definitívne je, nie je vôbec jednoduché.

Každá mama vie, aká dôležitá je jej psychická pohoda. Iba nie každá si to vie naplno priznať a riadiť sa tým. Ak ste unavené, vyčerpané a nespokojné, nevymyká sa vám z rúk iba vlastná pohoda, ale aj pohoda celej rodiny. Ste nervózne, ľahšie vybuchnete či zvýšite hlas. Je to síce otrepaná fráza, ale áno, je potrebné nájsť si čas sama na seba.

Pre mnohé ženy je ťažké vzdať sa pocitu dokonalosti. Poľaviť. Zastaviť. Spomaliť. Všade naokolo na nás vyskakujú slová, že aj po narodení dieťaťa máme naďalej klásť dôraz na seba ako osobu, ženu, nielen mamu. Nie je to vždy jednoduché, to nikto netvrdí, ale s trochou sebazaprenia, motivácie a dobrého „time managementu“ sa to dá. Niekedy postupne. Po troche. Ale dá. 

Uvedomte si hodnotu vlastného zdravia a snažte sa čo najviac spať či cvičiť. Áno, tú chvíľu, keď dieťa spí, chceme využiť efektívne, kmitáme v kuchyni alebo sa zvŕtame s vysávačom v ruke. Skúsme si však bez výčitiek ľahnúť s ním. Oddychovať.

Taká instantná dávka psychickej pohody je stretnutie s kamarátkami. Nepodceňujme priateľstvá. Vedia nás podržať nad vodou a v prípade klesania vytiahnuť aj z úplného dňa. Navyše, základ je nielen hovoriť a rozprávať, ale predovšetkým byť počúvaný. Pochopený.

Stačí napredovať malými krokmi, ktoré budete postupne zväčšovať. Zatvorte sa do kúpeľne, napustite si horúcu vaňu a zahĺbte sa do knižky. Literatúrou si rozšírite obzory a uniknete do iného sveta. Vieme, že nie je vždy jednoduché vyskočiť z toho kolobehu plienok. Ale nebojte sa, manžel, partner, mama, sestra..., veríme, že sa vždy nájde niekto, komu zveríte svoj poklad a vyrazíte von. Či už to bude káva, kaderník, nákup (nie, ten rýchly v potravinách či v drogérii sa neráta ;)), šport alebo prechádzka. Či už v spoločnosti ľudí alebo vlastných myšlienok. Hlavne sa nebojte prijať pomoc. Ako mamy nemusíte robiť všetko samy. Vieme, že veľakrát vás ovládajú myšlienky, že nikto to nezvládne tak ako vy. Že ste nenahraditeľné. Zvládnu to aj ostatní, žiadne strachy. V dnešnej dobe intuitívnych Pampersiek či vlhčených utierok zvládnu všetky činnosti ľavou-zadnou aj oteckovia ;)

Alebo, čo tak sa trocha odviazať? Nemyslíme hneď nutne celonočný výjazd s rukou hore. Pokojne sa odviažte doma! Tancujte si, spievajte, buďte ako tie tínedžerky, ktoré si pustili hudbu a neriešili, či ich niekto vidí, počuje či súdi. Aj keď to bude iba v obývačke, pokojne s dieťaťom pri nohách či na rukách. Je to také kombo – vy vyplavíte endorfíny a dieťa sa zabaví. A na rozdiel od starých čias, nemusíte sa báť bolehlavu z alkoholu ;)

Aj pol hodinka denne dokáže zázraky. Posunie vás vpred a s vašou psychikou narobí divy. Za to ručíme! Nie ste iba matkou, ale aj ženou. Boli ste ňou predtým, budete ňou aj potom. Tak na to nezabúdajte. V tomto prípade platí priama úmera, že ak budete šťastnou ženou, budete aj skvelou mamou so šťastnými deťmi. Pretože deti sa neriadia vašimi radami, všakže - ale riadia sa príkladom, ktorý vo vás vidia.

To, že čas neúprosne plynie, nie je len tvrdenie, ktoré vychádzalo z úst našich mám a pri ktorom sme pretáčali očami. Je to fakt. Preto si musíme užívať každý moment. Deti rastú rýchlejšie, ako by sme chceli. Vychutnávajte si každý jeden deň. Moment. Zážitok. Ako sa vraví, dobré mamy majú síce neporiadok v kuchyni, omrvinky na zemi a hory špinavej bielizne, ale majú zároveň šťastné deti. Nebojte sa nedokonalosti. Nesnažte sa byť dokonalou mamou, pretože všetky vieme, že dokonalosť v rodičovstve je blud. Nonsens. Utópia. Nikto od nás nechce, aby sme boli dokonalé. Ani len deti samotné. Buďme skrátka šťastné a spokojné. To je to najviac, čo môžeme deťom dať.

----------

Tento článok vyšiel s podporou Pampers

  presne....

  23. mar 2020

  Skôr šťastný rodič.. Nielen mama robí deti šťastnými... Napr moja ex je šťastnejší s frajerom a deti až na druhom mieste... Jedno šťastie ze majú mňa 😋😂💪... Čiže šťastný ridis vs šťastné deti 😋💪

  24. mar 2020

  Stastne deti su tie, ktore su milovane, idealne otcom aj mamou... travia s nimi denne cas ... tj. ockovia - viac casu na manzelku deti rodinu seba (v praci ste zastupitelni, doma nie) ... a mamickam - viac casu na seba manzela a deti (domacnost a kamaratky pockaju) ...

  Včera o 11:03

Začni písať komentár...

Odošli

Odporúčame