Príspevky pre registrovaných používateľov sa ti nezobrazujú.
    tinka.binka
    18. sep 2019    Čítané 312x

    Puberta, alebo Čo príroda robí, dobre robí...

    Marek Eben o pubertě

    "Možná, že puberta je jeden z nástrojů, jak příroda pečuje o lidský rod, aby nevyhynul. Protože člověk by asi nikdy dobrovolně neopustil to bezpečí vlastní rodiny, kde je o něj postaráno milujícími rodiči a rodiče by těžko přenesli přes srdce, že to rozkošné a bezproblémové dítě najednou odchází. Ale pak přijde spásná puberta a z toho rozkošného dítěte se stane nesnesitelný jedinec, který opovrhuje svými rodiči, jejich hudbou, jejich oblečením, jejich životním stylem, takže nakonec jednou, když praští dveřmi a odejde, rodiče to jakž takž přežijí.
     A co je zajímavé, že hned venku na toho nesnesitelného jedince čeká jiný nesnesitelný jedinec, ovšem opačného pohlaví, který také před chvílí někde praštil dveřmi a ti dva nesnesitelní pocítí k sobě tak neuvěřitelnou náklonnost, že spojí své životy, a stanou se z nich ti báječní milující rodiče, od kterých by žádné dítě neodešlo, nebýt puberty. Je to podle mě velmi rozumné, a co příroda dělá, dobře dělá." 

    tinka.binka
    31. máj 2019    Čítané 495x

    O smútku...

    Moja babka mi povedala, že keď sa žena bude cítiť smutná, to, čo môže urobiť, je pozapletať si vlasy.

    Bolesť tak zostane uväznená medzi jej vlasmi a nebude môcť dosiahnuť zvyšok tela.

    Musíme sa postarať, aby smútok nezasiahol oči, pretože potom budeme plakať.

    Musíme sa postarať, aby smútok nezasiahol naše pery, pretože potom by sme hovorili nepravdivé slová.

    Musíme sa postarať, aby smútok nezasiahol naše ruky, pretože potom by sme varili horké jedlá.

    Keď sa budeme cítiť smutné, zapleťme si vlasy a uväzníme v nich smútok.

    A keď zafúka vietor, tak ich uvoľníme, nech vietor náš smútok odnesie preč.

    Naše vlasy sú ako sieť a sú schopné všetko zachytiť.

    Nenechajme sa zastihnúť nepripravené smútkom, aj keď máme srdce zlomené, alebo telo studené niekoho neprítomnosťou.

    Nenechajme smútok vniknúť do nás, zapleťme ho do vlasov.

    A zajtra, keď sa zobudíme do nového rána, nájdeme ho vyblednutý v prameňoch našich vlasov.

    zdroj:Stará mať vravievali, ~ Jana Klug

    tinka.binka
    7. jan 2019    Čítané 3723x

    „Mnoho žien hovorí, len nech je dieťa v pohode, a potom aj ja budem v pohode. No algoritmus života je iný. Takto to nefunguje. Na prvom mieste v rodine nie je dieťa a nikdy nebolo. Na prvom mieste je vždy mama. Vždy.“

    Povinne prečítat tento vynimocny clanok pre vsetky unavene a obetave mamy a kludne ho podsunte aj manzelom! Neolutujete 🙂

    Marek Herman o výchove detí: Akékoľvek naše problémy sú získané. Dieťa sa rodí naprogramované správne

    Autor článku Zuzana Gránska

    Marek Herman je presvedčený, že najväčší podiel na tom, kým sa staneme, má mama a až potom otec a všetci ostatní.

    MAREK HERMAN, uznávaný český vysokoškolský pedagóg a lektor so špecializáciou na deti do 6 rokov, hovorí, ako sa z nás stávajú ľudia, ktorými sme dnes vďaka výchove a o fungovaní dnešnej rodiny.

    Rodina je pre každé dieťa to najdôležitejšie, čo dostane do daru pri príchode na svet. Formuje jeho osobnosť a vo veľkej miere ovplyvní, kým sa dieťa stane a ako sa mu bude v živote dariť. Charizmatický vysokoškolský pedagóg a lektor Marek Herman hovoril na konferencii Umenie byť ženou v Bratislave o tom, akú rolu zohráva v živote dieťaťa matka, ako veľmi je pre nás dôležitý most dôvery, prečo je dieťa „smetiakom“ rodiny a aj o tom, prečo sú dnešní chlapi iní ako ich otcovia.

    Prvé 3 roky sú rozhodujúce

    Marek Herman hovorí, že mnoho rodičov má pocit, že na formovanie osobnosti dieťaťa máme v živote kopec času. No nie je to podľa neho celkom tak. Rozhodujúce veci sa dejú v ranom veku. „Až 90 percent našej osobnosti sa formuje do 3 rokov,“ upozorňuje a tvrdí, že o väčšine z toho, akí budeme, rozhoduje v prvom rade mama a až potom otec.

    A čo je v tomto období najdôležitejšie? „To, ako sa nám v tomto období mama prihovárala,“ približuje a dodáva, že práve to sú tie najsilnejšie odtlačky, ktoré nám v našom vnútri zostanú zakódované celý život. Uvádza dve rozdielne skúsenosti, ako si jeho klienti spomínajú na svoje detstvo:

    „Spomínam si, že mi moja mama vždy hovorievala kráľ Dávid. A mne sa to strašne páčilo. A potom mi hovorila, že môžem dokázať v živote veľké veci. A ja som jej za to dodnes veľmi vďačný.“

    Ďalší klient, s ktorým pracoval, mal však v detstve diametrálne inú skúsenosť: „Spomínam si, ako na mňa otec vždy kričal, že mu je zo mňa zle a že mi tú moju hlúposť vymláti z hlavy. A ja som očami hľadal mamu, ale ona tam nebola...“

    Čo všetko potrebuje podľa Mareka Hermana zažiť dieťa do 6 rokov? „Potrebuje pochopiť tretiu zradu matky, prejsť si mostom dôvery, objaviť si svoje JA, potrebuje nasať čo najviac vecí, mať svoju osobnú mapu a vytvoriť si svoj životný scenár. To všetko sme urobili, keď nám bolo menej ako 6 rokov,“ hovorí Marek Herman.

    Najdôležitejšie je v tomto veku to,
    aby dieťa zažilo pocit bezpečia a lásky.
    Nič dôležitejšie na svete nie je.

    - Marek Herman

    Základný zdroj pocitu bezpečia je podľa jeho slov mama. „Je to diamant, tá najcennejšia väzba, akú máme. Nič dôležitejšie nenájdete. Maminka je nikým a ničím nenahraditeľná. Ak vám niekto povie opak, neverte mu. Mama nie je nahraditeľná pre žiadne dieťa,“ vysvetľuje.

    Herman upozorňuje, že aj v Česku bojujú s tým, že ženy skoro odchádzajú do práce, aby si budovali kariéru. „Ja ich presviedčam, aby s dieťaťom zostali doma dlhšie, vydržali a nedávali ho do jaslí. Verím tomu, že si chcú budovať kariéru, ale pravdou je, že nikdy v živote nie sme tak citliví a zraniteľní, ako v tomto období. To, akí sme, sa vyformovalo práve v období, keď sme boli absolútne bezbranní.“

    Ak sa ako malé deti stretávame s množstvom stresových situácií, odlúčením od matky a nepochopením sveta, nesie si to so sebou následky. „Akékoľvek naše problémy, aké máme, sú získané problémy, pretože dieťa sa rodí naprogramované správne.“ Podľa Mareka Hermana svet nie je ideálne miesto a mali by sme byť obozretní, čomu dieťa vystavujeme, pretože z detstva si podľa neho pamätáme všetko. A ak sa snažíme meniť určité vzorce správania, teda napr. to, že matka je v rodine prítomná málo, skoro odchádza od dieťaťa a podobne, mali by sme si podľa jeho slov uvedomiť, že to bude mať následky.

    „Ja som starý konzervatívec. Vždy budem brániť staré rozdelenie rolí, kde je mama mamou a otec otcom. Môžeme veci do nejakej miery meniť. Treba si ale uvedomiť, že to všetko má potom nejaké následky. Keď veci meníme, mali by sme sa pýtať, či je to dobré. A ja by som bol pri tej odpovedi naozaj opatrný.“

    Stačí dobre žiť a dieťa sa pridá

    „Výchova nie je cesta po diaľnici. Výchova je alchýmia. Návod na dobrú výchovu dieťaťa neexistuje,“ hovorí Herman. Čo je však pre nás dôležité, tak to je poznanie, že dieťa sa učí od prvej sekundy, ako príde na svet. Nasáva a nasáva. Kľúčové sú pritom zrkadliace neuróny, ktoré mu to umožňujú. „Zrkadliace neuróny vždy opakujú len to, čo vidia.“

    „Keď za mnou chodia klienti, aby som napravil ich dieťa, tak im stále hovorím, aby mu jednoducho ukazovali, čo chcú, aby robilo. To je už ale väčšinou ťažké, a tak to radšej tomu dieťaťu naďalej hovoria, ale to nefunguje.“

    Ako sa dieťa bude vnímať, záleží aj od toho, ako sa voči nemu správame my sami. „Hovorí sa, že kráľ sa nehrá. Kráľa hrajú všetci naokolo. Presne tak to funguje aj s dieťaťom. Keď sa narodí, nevie kým je. Ako sa k nemu budete správať, tak sa bude cítiť. Ak sa budete k dcére správať ako ku princeznej, tak sa bude cítiť ako princezná. Ak sa k nej budete správať ako k teliatku, bude teliatkom. Deti nevedia, kým sú a práve to ich učíme cez zrkadliace neuróny,“ opisuje Marek Herman.

    Silný most dôvery určí, kým sa staneme

    „Kľúčové obdobie, kde sa všetko vytvára, je medzi 6 – 24 mesiacom. Dieťa už nikdy viac nie je tak citlivé na prítomnosť maminky ako práve v tomto období,“ vysvetľuje. Kritizuje v tejto súvislosti dávanie detí v dojčenskom veku do jaslí, čo je dnes bežnou realitou v mnohých krajinách ako v Španielsku, Holandsku alebo vo Švédsku, kde mamy odchádzajú od detí od 3 mesiacov. „V tomto čase dieťa nepozná pojem návratu. Ono sa lúči navždy. Nevie, že vy sa vrátite. Dieťa sa v brušku maminky vyvíja 9 mesiacov a potom sa ďalší rok len dovyvíja na jej tele. Ono nevie, že je samostatná bytosť. Nevie, kde začína matka a kde končí. Ona a dieťa sú jedno. Len časom sa dieťa učí oddeľovať.“

    A prečo to takto príroda zariadila? „Presne preto, aby sa mohol u nás vybudovať dôležitý most dôvery alebo bezpečná väzba.“ Marek Herman upozorňuje, že dieťa vôbec netuší, kým je a na toto všetko prichádza len vďaka vzťahu k mame. „Na to, kým som, prichádzam cez to, aký má ku mne moja mama vzťah. Podľa toho vnímam samého seba. Potom začínam objavovať otca, brata a ostatný svet. Toto je most dôvery.“

    „Ak sa vám podarí tento most vybudovať, máte bezpečnú väzbu. Mama vás vyšle na obežnú dráhu s pocitom dôvery – ja som v poriadku a aj svet okolo mňa je v poriadku. Ak sa toto nevytvorí, tak sa to vpíše do tela v rôznych kombináciách a je to v každej bunke nášho tela.“

    Matka je na to, aby sýtila všetky potreby dieťaťa. Ak to robí dobre, sprevádza nás to navždy. „To je tá hudba v pozadí, ktorá nám znie celý život – Mám ťa rada a vždy ťa budem mať rada. A aj keby sa celý svet postavil na hlavu, na mňa sa môžeš spoľahnúť.“

    Mamy sú tiež jedinečné v tom, ako dokážu odpúšťať. Kým dieťa zaspí dokážu mu odpustiť všetky previnenia počas dňa. „Mama je inštitút odpúšťania. Po chvíli, ako dieťa neposlúcha, mama ho pohladí po vláskoch a odpustí, lebo je to jednoducho jej dieťa.“

    Mama most dôvery tvorí vďaka nehe, dotyku, vôni, nežnému hlasu, hre pohľadov, rytmu. „Rytmus je tu prítomný napríklad už v čase, keď dieťa nosí v brušku a pravidelne sa s ním v jednom rytme húpe, neskôr dieťa pravidelne budí a kŕmi. To všetko dieťa učí, že svet je predvídateľný a je v poriadku.“

    Nech robíme čokoľvek, každé dieťa sa potrebuje uisťovať, že sme tam, že sme ho neopustili. Môžete to vidieť, aj keď sa hrá doma na koberci a podchvíľou na vás zakričí „Mami?“ a vlastne nič nechce. Možno vtedy znervózniete, prečo vás stále oslovuje, ak nič nepotrebuje, ale „dieťa sa týmto spôsobom len uisťuje, že je všetko v poriadku, že tá maminka tam pre neho stále je. Keď mama nie je doma, tak svet nie je v poriadku.“

    Čo ak sa most dôvery nevytvorí? Človek má potom v živote primárne pocit viny. Čokoľvek sa mu stane, myslí si, že za to môže on. „Som ja ale hlupák, hlupaňa! Máte pocit, že svet nie je v poriadku, vy nie ste v poriadku a hlavne, že sa to nikdy nezlepší. To spôsobili tie zrkadliace neuróny,“ vysvetľuje Marek Herman.

    V prípade, že sa vašim rodičom podarilo vytvoriť pevnú väzbu, tak v prípade, že máte problém, hľadáte najprv pomoc u seba, upokojíte sa a dávate si otázky. Chcete to riešiť. Ak to nepomôže, hľadáte pomoc u blízkych, ktorých máte radi.  Ak má však človek neistú väzbu, siaha po cigarete, droge, po umelých veciach. Má pocit beznádeje a chybu vidí v sebe.

    Marek Herman upozorňuje, že dieťaťu musíme dať do života veľa, ale nesmie sedieť v rodine na tróne.  /  Foto: Zuzana Gránska

    Každá mama by mala mať hodinu denne iba pre seba

    Aby mama dokázala sýtiť všetky potreby dieťaťa, musí myslieť aj na seba a mať rada samú seba.

    „Mnoho žien hovorí, len nech je dieťa v pohode, a potom aj ja budem v pohode. No algoritmus života je iný. Takto to nefunguje. Na prvom mieste v rodine nie je dieťa a nikdy nebolo. Na prvom mieste je vždy mama. Vždy.“

    Dobrá mama potrebuje v prvom rade dokázať ochrániť sama seba, aby mohla byť k dieťaťu nežná. „Žena je najväčším nebezpečenstvom sama pre seba, pretože má nevyčerpateľné množstvo energie a podľa starých vzorcov, ktoré máme, tak žena sa spája s obetou. Má tendenciu sa obetovať. Všetko dáva do rodiny, do vzťahu. Nemôže byť jednoducho trošku tehotná. Buď je, alebo nie je. V tomto to má chlap iné. Ten si môže diktovať podmienky, že si niečo chce ešte premyslieť... Žena nie.“

    Ženy by preto nemali zabúdať na seba, pretože ony sú zdrojom energie pre svoje deti, pre celú rodinu a jej pohodu. Neustále obetovanie nie je to, čo nasýti všetky jej potreby. „Každá maminka má povinnosť nájsť si hodinu denne pre seba, kedy jednoducho bude oddychovať, bude čítať časopisy, piť nerušene kávu, čokoľvek, čo bude chcieť.“

    Marek Herman hovorí, že mamy by si mali uvedomovať, že všetko, čo robia pre seba, robia pre svoje deti. Dieťa si čerpá lásku, pohodu, radosť z mamy, ale tiež stres a záťaž. Prvý zákon pre šteňa znie, že vlčica musí prežiť. Ak prídete domov z práce nahnevaná a máte ešte mnoho povinností, stres, môžete si všimnúť, že keď sa ráno dieťa zobudí bude mrnčať bez toho, aby sa s vami bavilo. Dieťa jednoducho cíti váš stres, záťaž a nasaje to. Bude sa vám stále pokúšať pomáhať, ako vie. Stále vás bude dávať do poriadku, aby ste boli ako mama spokojná. A urobí pre to všetko, aj pokiaľ by sa malo zničiť. Dieťa je tzv. „smetiakom rodiny“ alebo tiež „nemocnicou rodiny“. Nasaje z vás všetko. Dieťa ochorie dokonca aj z nezdravého vzťahu mamy a otca.

    Dieťa nesmie sedieť na tróne

    „Cieľom výchovy je, aby deti vedeli čeliť životu. Preto ich treba učiť tzv. miernemu nedostatku. Postupne ich učiť, že musia vedieť aj čakať, lebo to je princíp života.“ Na dieťa by sme mali reagovať okamžite v šestonedelí. Naplniť jeho potreby a dať mu ešte niečo naviac. „Hneď po tomto období však ten čas napĺňania potrieb po pikosekundách predlžujte, aby deti pochopili, že nedostanú všetko hneď. Ak sa vám to podarí, tak sa v deťoch začnú prebúdzať tie správne princípy života,“ hovorí.

    Mama si musí dokázať určiť hranice, aby sa tiež nestala slúžkou v rodine, aby nerobila za deti veci, ktoré dokážu dávno samy, lebo tak sa k nej budú správať. Ak by v takejto rodine navyše chýbal otec, tak deti by si ešte viac mysleli, že v živote všetko budú dostávať automaticky. Ale tak to nebude, upozorňuje Herman.

    Otec má byť pevný, ale veľmi často nie je

    Pre rodinu je strašne dôležité, aby muž bol pevný a spoľahlivý. „Otcom hovorím, aby deťom nepomáhali. Nech počkajú, kým to dieťa urobí, a potom ho pochvália. Otec má byť pre dieťa záťažou, trénerom, ten, kto má byť večne nespokojný,“ hovorí Herman. Deti majú potom tendenciu správať sa pri otcovi akoby boli staršie. Dokážu zvládať prekážky a viac si veriť.

    „Za otcom má stáť v rodine mama, ktorá všetko riadi. Každú zdravú rodinu riadi žena. Ona má prístup k tajomstvám, informáciám, ako sa veci robia. Každá žena však potrebuje, aby sa mala o koho doma oprieť,“ dodáva.

    Ak otec v rodine chýba úplne alebo veľa času trávi mimo rodiny, hlavne pre synov je to ťažké. Žijú v akomsi opustení. Nevidia otca, že by doma robil zmysluplné činnosti ako rúbal drevo, oral, nemajú možnosť vnímať prirodzené mužské autority. Dnes aj preto hovoríme o generácii stratených mužov. Dospelí muži hrajú denne niekoľko hodín online hry a ani partnerky ich nie sú schopné od nich dostať. Tiež porno úplne devastuje vzťahy. Chlapci dnes majú online niečo, čo by v živote nikdy nemali a je to devastujúci a zvrátený svet.

    Dôvodom, prečo sú dnes otcovia v rodine takí slabí je aj to, že chlapci si neprechádzajú prechodovým rituálom, kedy sa stávajú mužmi a zostávajú deťmi. „Otec má byť aj ten, kto rodinu zabáva, zľahčuje veci, ale nemôže byť deckom v dôležitých veciach. A to je ten problém. Mnoho chlapcov dnes nedospieva a ženy sa nemajú vo vzťahoch o koho oprieť,“ hovorí Herman. Upozorňuje, že dôsledkom toho je aj fakt, že má dnes 40 percent Západnej Európy problém s otehotnením. „Prečo? Lebo partner je dieťa. Žena vie, že sa o nich nepostará, že je nespoľahlivý. A 58 percent to aj skúsi, no aj tak sa o pár rokov rozvedú. Dnes po prvý raz zažívame, že chlapci nechcú byť silnejší a statočnejší ako ich otcovia,“ dodáva Marek Herman.

    tinka.binka
    28. feb 2018    Čítané 1430x

    Dovidenia 😊

    Ahojte dievčatá moje 😉

    Presne takto som sa Vám prihovárala z modrého koníka takmer denne počas celých 3rokov, ako ambasádorka pre našu vynikajúcu značku Rajo.

    Tento týždeň moja rajská cesta konci, bolo to tu s vami prekrásne obdobie a ja som šťastná, že si Rajo vybralo práve mna a tiež, že sme to spolu tak dlho potiahli 😘

    Keď som pred tromi rokmi prišla do Bratislavy do Rajo, baby boli úžasne a ja som cítila na každom kroku vynimocnu, až rodinnú atmosféru. Pamätám si, že sa ma vtedy pýtali, akú príchuť cottage syra by som chcela a ja že “medvedí cesnak”. Tak ktovie, možno sa mi to raz splní 🤪 Tiež si viem predstaviť, ako Rajo prinesie na trh “cuckačky” pre najmenších a teda kapsičky plne mňam mňam zdravých pochúťok pre batoľatá ;) Potom už nebudem musieť Martinkovi dávať probiu do našej kapsicky ☺️

    Milujem Rajo, na tom sa nič nezmenilo a nikdy nezmení. Keďže som mala možnosť nahliadnuť do “zákulisia”, môžem s čistým svedomím povedať, že tejto značke budem vždy na 100% dôverovať a bude mat stále miesto v našej chladničke.

    Som nesmierne šťastná, že taká veľká firma sa neustále rozvíja a snaží sa vychádzať v ústrety svojim zakaznikom. Zníženie obsahu cukru v Brejkoch na omnoho nižšiu hranicu, ako povoľuje EU pre školský mliečny program, či “vyčistenie” už aj tak skvelej Probie - to sú podľa mna NAJ kroky, kde Rajo potvrdilo, že im záleží na kvalite. 

    Dakujem ešte 1000x za príležitosť, bola to skvela jazda 🤩 a tiež to samozrejme bolo vylepšenie rodinného rozpočtu, za čo som rovnako veľmi vďačná 😉

    Urcite to každej z vás odporúčam vyskúšať! 

    Janka

    tinka.binka
    6. feb 2018    Čítané 404x

    Voňavé škoricové rolky, ktoré si zamilujete na prvé sústo

    Jednoduchý recept na voňavé škoricové rolky, buchty, ktoré sú zaujímavou obdobou škoricových hniezd. Keď ich raz ochutnáte, hneď sa stanú vašim verným spoločníkom nielen nedeľných raňajok. Spolu s horúcim čajom alebo kakaom sú ideálnym sladkým začiatkom príjemného dňa.

    Ingrediencie:

    Na cesto

    • 12g sušeného droždia,
    • 250ml mlieka
    • 80g masla,
    • štvrť šálky kryštálového cukru,
    • 1 čajová lyžička škorice,
    • 3,5 pohára múky

    Na plnku

    • 80g masla,
    • pol šálky kryštálového cukru,
    • 3 čajové lyžičky škorice,
    • 1 vajce

    Postup

    1. Droždie zmiešajte s niekoľkými lyžicami teplého mlieka a nechajte 5-10 minút postáť.
    2. V kastróle rozpustite maslo a nalejte doňho mlieko. Nechajte vychladnúť.
    3. Nalejte mlieko s maslom do kvasiniek. Jemne primiešajte cukor, škoricu a múku a vymieste cesto.
    4. Cesto hneťte 15 minút. Vyformujte guľu, vložte do misy a prikryte vlhkou utierkou. Pri izbovej teplote ho nechajte odstáť 30 minút. Malo by sa dvojnásobne zväčšiť.
    5. Cesto vyvaľkajte na hrúbku 3 mm. Potrite ho maslom a posypte cukrom a škoricou.
    6. Stočte cesto a pokrájajte ho na malé kúsky, hrubé cca 3cm. Tie nechajte kysnúť prikryté utierkou asi hodinu.
    7. Poukladajte ich tesne seba na pekáč a potrite vajíčkom a posypte cukrom.
    8. Pečte vo vyhriatej rúre 10-15 minút, na 200°C.
    9. Podávajte so smotanou, karamelom alebo javorovým sirupom.

    zdroj: http://www.kreativita.info/skoricove-rolky-recept/

    tinka.binka
    23. aug 2016    Čítané 2312x

    ...a je to vonku...

    Takto pred pár týždňami som mala rozpísanú túto správu, no nedokázala som ju uverejniť: 

    Ahojte dievcata. Uz dlhsie som sa vam chcela zdoverit s novinkou, co mame a to, ze adelka bude mat od novembra surodenca. Cakala som uz len na vysledky testu, co sa robi v 17tt a potom som uz chcela mat srdce na mieste, mala som strach... test zial dopadol zle... Screening je pozitivny a mne tam vyslo riziko genetickeho poskodenia. Cely den som si odplakala. Kludne mozem napisat, ze som uplne v p... Teraz mam utlm. Tlak 90 na 50... Zajtra idem na genetiku, potom morfologicky ultrazvuk, pravdepodobne amniocenteza... Myslite prosim na nas...

    Pár týždňov prešlo, my sme sa rozhodli amniocentézu odmietnuť a myslím, že to bola správna voľba. Totiž na rozdiel od toho, ako báječne som sa v tehu cítila s Adelkou, je to teraz úpne iné... Poslali sme si teda krv do labáku v BA a nechali si urobiť TRISOMY test. Táto sranda nás stála 350Eur, no do 4 dní som mala v ruke výsledky a tie boli dobré 🙂 Nič nepoukazuje na to, že by naše druhé dieťatko malo byť choré. 

    Žiaľ ten týždeň, čo to celé trvalo, od telefonátu z ambulancie môjho dr, až po výsledky testov spôsobilo, že som krvácala, začalo mi tvrdnúť bruško, dostala som lístok na hospitalizáciu a ja som sa z dobrých výsledkov ani poriadne nedokázala tešiť. Som teraz veľmi opatrná. Stále mám strach a to tu už máme 7.mesiačik.

    Stále si opakujem, čo mi povedal môj doktor, ktorému nadošetko dôverujem a to: Neboj sa, väčšina detí sa rodí zdravých.

    Aj tak mám strach. Viem, nie je to dobre, ale čo narobím.

    Výsledky testov ukázali aj to, že mám v krvi Y chromozóm a teda budeme mať chlapčeka 🙂 Adelka síce veˇmi chcela sestričku, tak teraz cíti krivdu, no dúfam, že ju to čoskoro prejde 🙂

    Držte mi palce dievčatá moje, termín mám na konci novembra... som rada, že to tu môžem napísať, že sa môžem zdôveriť.

    janka

    tinka.binka
    19. apr 2016    Čítané 145x

    Básničky pre všetky mamičky

    Moja mama – Bibiana Wallnerová

    Moja mama, tá je veľmi bohatá:

    zo striebra má hlások, ruky zo zlata.

    Mamy – Božena Trilecová

    Mladé mamy, staré mamy,

    natrápia sa veru s nami.

    Šijú, perú, varia stále,

    boli raz aj ony malé?

    Vraj chodili do školy,

    keď sme tu my neboli.

    Čas ten ako oblak letí,

    prišla svadba, prišli deti.

    A starosti, to viem sama.

    Ja som svojej bábe mama,

    aj ja dnes svoj sviatok mám,

    lebo je deň všetkých mám.

    Mamička - Elena Čepčeková

    Tak ako tmavú noc

    rozjasní hviezdička,

    rozjasní u nás deň

    s úsmevom mamička.

    Tak ako od rosy

    nad ránom skrásnie kvet,

    v maminom objatí

    zjasnie mi celý svet.

    Vďaka ti, mamička,

    rozovri teplú dlaň,

    nech na tvoj sviatok

    kytičku do nej dám.

    Milan Ferko – Darček

    Ivan spravil mame k sviatku

    dve figúrky maličké.

    A čo ja dám na pamiatku

    svojej drahej mamičke?

    Dať jej ruže? Kvety zvädnú.

    Brošňu? Tú si neželá.

    Knihu? Málo jej dať jednu

    a dve hádam priveľa.

    Nuž čo – kúpim čokoládu:

    hocikam ju možno skryť,

    veľa nestojí a hlavne –

    dá sa ľahko roz-de-liť.

    K sviatku - Elena Čepčeková

    Dneska ráno, keď som vstala,

    postieľka sa opýtala:

    „Či si nezabudla, Helka,

    aká je dnes slávnosť veľká?“

    Slniečko sa na mňa smialo

    a takto mi zavolalo:

    „Kde máš kvietky, kde máš kvietky?“

    Dnes ich nesú deti všetky.

    Nezabudnem, nebojte sa.

    Srdiečko mi šťastím plesá.

    Ja dnes mamke ku jej sviatku,

    kvietky dám i pusu sladkú.

    Otázky pre mamu - Jozef Pavlovič

    „Povedz, mama, prečo si si nášho ocka vzala?“

    „Lebo som ho zo srdiečka veľmi rada mala.“

    „A nikdy tá vaša láska od nás neuletí?“

    „Neuleť, prejde ona, do vás, moje deti.“

    „Povedz, mama, prečo vstávaš prvá?“

    „Keď tej práce vždy je toľko, a deň krátko trvá.“

    „Prečo mama, keď sa hneváš, siahaš za vareškou?“

    „Aby som vás pohladkala, roztopašných smieškov.“

    Mamičke k sviatku - Elena Čepčeková

    Do ruky ti kvietok vkladám,

    moja milá mamička.

    Skloň sa ku mne, dám ti ešte

    horúci bozk na líčka.

    Dnes ti želám veľa šťastia,

    usmievaj sa celý deň.

    Povedz, ak chceš modré z neba,

    zabehnem ti chytro preň.

    Ja viem, ty ho nebudeš chcieť,

    nemáš času hrať sa s ním.

    Tak ti, mamka, dneska aspoň

    topánočky vyčistím.

    Mamičkino poď - Ján Navrátil

    Mama má v očiach nezábudky,

    na lícach beláska.

    Keď mi je clivo, povie: „Poď,

    mamička si ťa poláska.“

    A dych má ako harmanček,

    čo kvitne na lúkach.

    Keď ublížiš si, povie: „Poď,

    mamička ti to pofúka.“

    Nadídu mrazy, prituhne,

    A vietor kopí záveje.

    Už pri dverách ma čaká: „Poď,

    mamička si ťa zohreje.“

    I v strachu iba ku nej bežím,

    na perách joj! A bieda!

    Otvorí náruč, povie: „Poď,

    mamička si ťa nedá.“

    Ja mám mamu – Mária Rázusová-Martáková

    Ja mám mamu mamičku,

    ráno varí kávičku,

    izbu riadi, perie šaty,

    ja mám mamu, poklad zlatý.

    Červený kvet – Elena Čepčeková

    Sporím si korunky, už ich mám päť,

    Kúpim dnes mamičke červený kvet.

    Kvet taký červený ako lienka,

    Ľúbim ťa, ľúbim ťa, mamulienka.

    Mamičke - Josef Václav Sládek

    Mamka moja milá pošepkám vám sladko,

    vy ste ako holub a ja holúbätko.

    Vy ste holub sivý, ja holúbä biele

    a my v šírom svete našli sme sa cele.

    Vaše srdiečko sa samou láskou trasie.

    Schovajte ma k nemu pod krídelká vaše.

    Mamulienka – Ján Čarek

    Vraj som motýľ,

    vraj som lienka,

    vraj som ako holubienka,

    ale to je klam!

    Krajšiu ako holubienku

    svoju mamu mám.

    Tá má také milé oči

    a v nich svetielka,

    a má také tmavé vlasy,

    tmavé asi ako tma,

    tak tmavé ich má.

    Keby mala ale vlasy

    hoci ako ľan,

    nestratila by z tej krásy,

    bola by vždy krásna asi

    ako jarná stráň.

    Ľúbim ťa - Elena Čepčeková

    Ľúbim kvety, ľúbim vtáčky,

    každú hračku maličkú,

    lež najväčšmi zo všetkého

    ľúbim svoju mamičku.

    Mamičke – Elena Čepčeková

    Maľujem, maľujem krásny kvet.

    taký kvet nevidel ešte svet.

    Maľujem, maľujem, ako viem,

    mamičke tento kvet zanesiem.

    Krásny kvet – Mária Ďuríčková

    Mäkká je trávička,

    vonný je kvet,

    jasná je hviezdička,

    sladký je med,

    dobrá je mamička,

    bozkám ju na líčka.

    tinka.binka
    18. apr 2016    Čítané 306x

    Deti netreba vychovávať, stačí pekne žiť, dieťa sa pridá.

    Po škôlke sme išli na chvíľku von, len tu, na uličku. Nič zvláštne. No keď sme sa o pol siedmej vracali, Adelka hovorí:

    ´Maminka, toto bol ten najkrajší deň zo všetkých v mojom živote. V škôlke som ti nakreslila obrázok, boli sme vonku a ja som si mohla odtrhnúť orgován. Skvelý deň!´

    ...a ja som ani nevedela, čo jej mám na to povedať.

    Pravdou je, že ja som celý deň upratovala, pracovala na fotografiách z domu, utekala na poštu, navarila, letela som do škôlky a vzala som to moje krásne dievčatko von, aby som sa s ňou ´nemusela´ doma hrať, či vymýšľať jej program, lebo som naozaj unavená.

    Totálne ma tá jej veta odrovnala, zahanbila.

    Veď Adelke netreba program. Ani výlet. Ani aby som pri nej sedela, keď si vyfarbuje obrázok. Jej úplne stačí, že mi v škôlke mohla nakresliť obrážtek a vonku si odtrhnúť pár kvietkov do vázičky.

    Ach my unavené mamy. Stále sa len niekam ponáhľame a potom krútime hlavou, ako to všetko krásne len strašne rýchlo ubehlo a že naše deti nie sú už deti a že nás už ani veľmi nepotrebujú... A pritom tým našim pokladom stačí tak málo, aby sme boli v ich očiach superhrdinkami. Stačí byť, byť tu pre nich, počúvať a nekričať.

    Deti netreba vychovávať, stačí pekne žiť, dieťa sa pridá.

    tinka.binka
    3. feb 2016    Čítané 52x

    Zrodená z prírody 🙂

    Probia Nature jogurt  a zdravie

    Na dokonalú chuť má príroda ten najlepší recept. Práve ňou sa inšpirovala receptúra jogurtov a jogurtových nápojov Probia Nature. Obsahujú len 100 % prírodné zložky – žiadne arómy, žiadne farbivá a žiadne škroby.

    Vychutnajte si iba čistú chuť jogurtu a ovocia, stopercentne zrodenú z prírody. 

    tinka.binka
    18. nov 2015    Čítané 189x

    Bounty koláčik 🙂

    Koláč,ktorý keď raz skúsite,neodoláte..🙂

    Lahodná chuť čokolády a k tomu kokosová príchuť..mňam..🙂

    Cesto:

    250 g múky
    25 gram čerstvého droždia
    50 g cukru
    50 g masla,
    80 ml teplého mlieka
    1 vajce, strednej veľkosti
    štipka soli

    plnka:

    120 ml mlieka
    70g cukru
    20 g masla
    20 g maslo,
    1 bal. vanilkový cukor alebo 1 lyžička vanilkový extrakt
    100 g kokos,
    1 1/2 až 2 bal. mliečna čokoláda,môže byť aj horká

    Na potretie:

    1 vajíčko

    tinka.binka
    24. sep 2015    Čítané 0x

    Jablko a škorica - mňááááám 🙂

    Jablko a škorica. Dve neodlučiteľné suroviny zimných dní. Táto kombinácia sa najčastejšie spája so sviatkami Vianoc a detstvom, ale to neznamená, žeby sme si Vianoce či chvíle našich najkrajších rokov nemohli prinavrátiť aj v obyčajný deň.

    Recept vôbec nie je namáhavý, čo znamená, že ho zvládnu aj menej šikovné ruky, alebo s ním môžete zamestnať aj svoje deti ak s nimi chcete stráviť príjemné a tvorivé popoludnie.

    Ingrediencie

    • 4 veľké jablká (Pozor! Výber jabĺk je veľmi dôležitý. Treba vyberať také, ktoré svoju konzistenciu zachovajú aj po vyprážaní. Najlepšia je odroda Granny Smith. Jemnejšie jablká sa môžu pri vyprážaní zmeniť na kašu.),
    • 1 šálka hladkej múky,
    • 1/4 čl prášku do pečiva,
    • 2 pl lyžice cukru,
    • štipka soli,
    • olej na vyprážanie,
    • 1/8 + 2 čl mletej škorice,
    • vajce,
    • mlieko,
    • škoricový cukor (alebo 1/3 hrnčeka cukru a 2 čl mletej škorice)

    Postup na jablkovo-škoricové krúžky

    Jablká prerežeme horizontále, aby z nich vznikli veľké plné kruhy. Z kruhov vykrajovačkami vyrežeme časť, kde sú jadierka. Konečný krúžok nech je podľa vašich predstáv. Môže byť širší, aj tenší. Po finálnych krúžkoch môžeme prejsť servítkou, aby sme z nich dostali čo najviac šťavy preč.

    Krúžky ponoríme do cestíčka, ktoré sme si vyrobili z múky, mlieka, cukru, prášku do pečiva, soli, 1/8 pl mletej škorice a vajca. Jablká pri vyberaní z cestíčka treba nechať odkvapkať, aby vrstva cesta nebola veľmi hrubá.

    Krúžky obalené cestom pomaly ukladáme do rozpáleného oleja na panvicu, a po krátkych intervaloch otáčame aby mali zlatistú farbu z oboch strán.

    Jablkové krúžky odkvapkané od oleja vložíme do misky so škoricovým cukrom. Pootačáme ich aj niekoľko krát, aby bol cukor všade.

    Podávame teplé, a najlepšie aj s miskou teplého, roztopeného karamelu. Chuťové bunky sa po tomto pôžitku budú môcť akurát tak zblázniť:]

    tinka.binka
    24. sep 2015    Čítané 0x

    Laktofree alebo život bez laktózy


    Každý piaty Slovák trpí laktointoleranciou. Prejavuje sa tak, že po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov majú laktointolerantní ľudia ťažkosti rôzneho druhu. Pri laktózovej intolerancii chýba organizmu enzým laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor. Aj ľudia trpiaci intoleranciou laktózy majú rôzny stupeň intolerancie, niektorým vadí už aj minimálne množstvo laktózy v potrave, niektorí znesú aj väčšie množstvo - záleží od stupňa nedostatku enzýmu. Sú aj ľudia, ktorí laktózu vylúčili dobrovoľne a hľadajú bezlaktózové riešenie svojho stravovania.

    Mliečnych výrobkov by sa však intolerantní ľudia nemali vzdať, pretože mlieko je prirodzeným zdrojom vápniku a pre ľudský organizmus potrebných vitamínov a minerálov.

    Laktofree mlieko je vyrobené pridaním enzýmu laktáza, ktorý zložený mliečny cukor laktózu rozkladá na jednoduchšie a ľahšie stráviteľné formy cukrov. Mlieko si uchová prirodzený obsah vápnika a má mierne sladkú chuť v dôsledku rozkladu laktózy.

    Rajo uviedlo mlieko ako svoj 1.bezlaktózový produkt ešte v roku 2010. Odvtedy sme rozšírili sortiment laktofree produktov o ďalšie 2 produkty – smotanu na varenie a šľahanie. Bezlaktózové produkty Rajo obsahujú najviac 0,01% laktózy.

    Na konci leta 2015 prichádzajú na trh ďalšie 2 produkty – tentoraz v segmente čerstvých chladených výrobkov: laktofree cottage cheese a tvaroh.

    Rajo cottage cheese je veľmi obľúbený čerstvý nízkotučný syr určený na priamu konzumáciu alebo na pridanie do rôznych jedál. Je to chutný a zdravý snack, ktorý si môžete dopriať počas celého dňa – teraz už aj keď trpíte laktointoleranciou.



    Rajo tvaroh má tradičnú receptúru a konzistenciu, hodí sa na pečenie ako aj na priamu konzumáciu – odteraz už aj v laktofree verzii.

    tinka.binka
    16. sep 2015    Čítané 0x

    Čokoládové suflé

    • 200 g horkej čokolády
    • 200 g kryštálového cukru
    • 200 g hladkej múky
    • 200 g masla
    • 4 vajcia

    Postup prípravy

    Krok 1

    Vajcia si vyšľaháme do peny s cukrom.medzitým si dáme do vodného kúpeľa roztopiť čokoládu do ktorej pridáme aj maslo.

    Krok 2

    K roztopenej čokoláde primiešame múku po častiach a nakoniec pridáme aj vajcia vymiešané s cukrom.

    Krok 3

    Pripravíme si mištičky na suflé alebo aj aj kávové šálky z hrubého porcelánu a vymastíme ich maslom.

    Krok 4

    Naplníme ich do 3/4 čokoládovou zmesou.Pečieme v predhriatej rúre 8-10 minút.(záleží od rúry )Dezert musí byť zvonku upečený a z vnútra tekutý.Odporúčam to vyskúšať na jednej miske dopredu.

    Krok 5

    Podávame so zmrzlinou ešte teplé..

    tinka.binka
    5. aug 2015    Čítané 0x

    Nepečené Kokosín

    Tento  zákusok  je  nepečenný..ste  prekvapené??

    Skutočne  je  to  tak.

    Na  prípravu  kokosovej  vrstvy  potrebujeme:

    • 250g  masla
    • 300g práškového  cukru
    • 200g +50 g  na  posypanie kokosu

    Čokoládová vrstva:

    • 500 g sušienok (bebe ,marína alebo  podobné )
    • 4 polievkové  lyžice  kakaového  prášku
    • 1 1/2 dcl  rumu
    • 100g práškového  cukru

    Sušienky  si  rozomelieme . Dáme  do  misky  spolu  s  rumom  s  trochou  vody, kakaom a  s  cukrom.

    Vypracujeme tuhé  cesto.

    V  druhej  miske vyšľaháme  maslo  s  práškovým  cukrom, keď  je  maslo  napenené  pridáme  200g  kokosovej  múčky.

    Kakaové  cesto  si  rozdelíme  na  tri  rovnaké  časti.

    Jednu  časť  rozvaľkáme  na pokokosovanej  doske..

    Na  rozvaľkaný  plát  nanesieme kokosovú  plnku.

    Znova  ďalší  plát  si  rozvaľkáme  na  doske  a  valčekom  prenesieme na  kokosovú  plnku.

    Na  plát  natrieme zostávajúcu  plnku a  prikryjeme posledným  kakaovým  plátom.

    Vrch  posypeme  kokosovou  múčkou.

    tinka.binka
    3. aug 2015    Čítané 0x
    Image title

    Kráľovná letnej kuchyne, Cuketka 3 krát inak 🙂

    Prečo je cuketa kráľovnou letnej záhradky? + Kompletné cuketové menu 🙂

    Úžasná plodina, ktorú by bol hriech v kuchyni nepoužiť. Vieme z nej urobiť každý chod, od nátierky cez polievku, hlavné jedlo na milión spôsobov až po dezert. Okrem toho, že má vynikajúcu, lahodnú chuť, je skvelá aj pre zachovanie zdravia, a čo viac, odborníci ju odporúčajú aj na redukciu hmotnosti. Ak si ju doteraz prehliadala, začneš na ňu nazerať úplne inak. Pre nás je kráľovnou letnej záhradky 🙂.

    Prečo práve cukina?

    Dôvod je jednoduchý. Je to vynikajúca zelenina s úžasnými hodnotami. Tak sa teda na ňu lepšie pozrime. Z kalorického hľadiska má 100 g cukiny len 16 kcal, Bielkoviny 1,2 g, Sacharidy 3,1 g a Tuky 0,3 g, Vláknina 1 g. , Malé množstvo sodíka a veľmi veľa draslíka, ktorý prospieva obličkám, kĺbom a srdcovo-cievnemu systému.
    Spomeniem len niekoľko ďalších priaznivých účinkov na organizmus:

    • odkysľuje organizmus,
    • priaznivo pôsobí na trávenie,
    • posilňuje svaly,
    • zvyšuje imunitu organizmu,
    • pôsobí proti stresu,
    • zlepšuje činnosť mozgu,
    • detoxikuje a odvodňuje,
    • má antibakteriálne účinky,
    • pomáha udržiavať štíhlu líniu.

    Tak čo? Presvedčila ťa táto nenápadná zeleninka? Mňa áno. Prinášam ti kompletné letné menu, po ktorom sa budeš len zalizovať 🙂.

    POLIEVKA: Krémová cukinová polievka 

    Čo budeme potrebovať?

    • 3 ks stredne veľkej cukiny
    • 2 väčšie zemiaky (nemusia byť)
    • 1 bio zeleninový bujón
    • 4 strúčiky cesnaku
    • soľ, korenie, majoránka
    • 200 ml mlieka
    • 200 g bieleho jogurtu
    • 4 ČL tekvicového oleja

    Ako budeme postupovať?

    1. Cukinu nakrájanú na kolieska, zemiaky, 2 strúčiky cesnaku, soľ, korenie a bujón dáme variť spolu s vodou.

    2. Po uvarení rozmixujeme ponorným mixérom a dochutíme čerstvo pretlačeným cesnakom, majoránkou a 4 lyžičkami tekvicového oleja. Pridáme mlieko, biely jogurt a premiešame.

    3. Môžeme podávať s bielkovinovými krekrami od Active sports, ktoré zoženieš napríklad v Hypernove.

    HLAVNÉ JEDLO: Cukinový prívarok s kôprom

    Čo budeme potrebovať?

    • 4 ks väčšie cukiny
    • čerstvý kôpor
    • 4 ks bobkový list
    • 2 strúčiky cesnaku
    • soľ, korenie, bio vegeta
    • 400 ml bieleho jogurtu
    • vodu
    • vajíčka uvarená natvrdo

    Ako budeme postupovať?

    1. Cukiny nastrúhame aj so šupkou na hrubšom strúhadle a vložíme do hrnca. Pridáme bobkový list, čierne korenie, soľ a 2 strúčiky cesnaku. Uvaríme domäkka cca 25 minút a pridáme ku koncu varenia čerstvý nasekaný kôpor. Dochutíme bio vegetou.

    2. Necháme trošku vychladnúť a ponorným mixérom jemne zašľaháme biely jogurt. Podávame s varenými vajíčkami, volským okom alebo vareným hovädzím mäskom.

    DEZERT: Šťavnaté cukinové brownies

    Čo budeme potrebovať?

    • 2 ks cukiny
    • 3 vajcia
    • 2 bielka
    • 2 PL hnedého cukru
    • štipka soli
    • vanilková esencia
    • 1 prášok do pečiva
    • 100 g 85 % čokolády
    • 3 PL holandského kakaa
    • 7 PL celozrnnej múky hladkej
    • ríbezle

    Ako budeme postupovať?

    1. Nastrúhame si cukinu na jemno a vytlačíme z nej vodu. V miske si vyšľaháme z bielkov a štipky soli tuhý sneh, primiešame cukor, vanilkovú esenciu a žĺtka.

    2. Do žĺtkovej peny metličkou opatrne primiešame prášok do pečiva, kakaový prášok a roztopenú 85 % čokoládu. Postupne po lyžičkách primiešavame celozrnnú múku a nakoniec nastrúhanú cukinu.

    3. Zohrejeme si rúru na 180 stupňov, plech vystelieme papierom na pečenie a cesto naň vylejeme. Pridáme ovocie podľa chuti. Pečieme cca 30 min.

    Prajem dobrú chuť 🙂

    zdroj: http://fitshaker.sk/

    tinka.binka
    15. júl 2015    Čítané 0x
    tinka.binka
    4. jún 2015    Čítané 0x
    Image title

    Túto jahodovú zmrzlinu/mrazený jogurt musíte vyskúšať! 🙂

    Určite je najlepšia z domácich a čerstvých jahôd.

    Budeme potrebovať:

    4 šálky mrazených jahôd
    3 lyžice medu alebo sirup z agáve
    1/2 šálky bieleho jogurtu (bez tuku alebo plnotučný)
    1 polievková lyžica čerstvej citrónovej šťavy

    Postup:

    1. Čerstvé jahody si dáme zamraziť. Všetky suroviny dáme do kuchynského robota a mixujeme, kým nedostaneme krémovú hmotu. Servírujeme ihneď alebo odložíme do mrazničky. Dobrú chuť!

    tinka.binka
    8. apr 2015    Čítané 0x

    Rajo Ľahšie roztierateľné

    Rajo Ľahšie roztierteľné

    Hlavný benefit - Ľahko roztierateľné priamo z chladničky

    Vyrobené z masla - obsah masla až 68%

    Chuť tradičného masla

    Šetrí čas = ideálny pre moderné uponáhľané domácnosti

    Praktické uzatvárateľné balenie pre viacnásobné použitie

    Teraz NOVINKA aj so soľou – v predaji od marca 2015 🙂

    tinka.binka
    13. mar 2015    Čítané 0x

    Je krabicové mlieko skutočné mlieko?

    Určite áno 🙂

    Mlieko pijeme celý život.

    • Mlieko je dokonalý a najprirodzenejší nápoj, s ktorým sa človek stretáva bezprostredne po svojom narodení.
    • Mlieko je po celý život v rôznych formách neopomenuteľnou súčasťou výživy moderného človeka.
    • Bez mlieka by sme sa častokrát nezaobišli ani v pokročilom veku, pretože pôsobí dokonca ako prevencia proti zákernej osteoporóze kostí.

    A ak máte pochybnosti, či je aj krabicové mliečko plnohodnotné, ako to priamo od kravičky, čítajte ďaľej 🙂

    Trvanlivé mlieko Rajo je tepelne ošetrené UHT - ultra vysokým zahriatím na teplotu 135° počas pár sekúnd. Pri tomto procese získava mlieko dlhšiu trvanlivosť. Obsah vitamínov a minerálov zostáva pri tepelnom spracovaní metódou UHT takmer nezmenený. Tepelným ošetrením sa z mlieka stratí maximálne 10% výživných látok. Čerstvé mlieko prechádza iba pasterizáciou, čiže úpravou pri nižšej teplote (70-75°C).

    Do mlieka sa podľa platnej legislatívy EÚ aj SR nemôžu pridávať žiadne prídavné látky, ktoré by pomáhali predĺžiť trvanlivosť. Jedinou povolenou látkou je kyselina fosforečná vo forme fosforečnanov (– di- tri- a polyfosforečnany), Rajo však nemá dôvod do mlieka pridávať žiadne prídavné látky a ani tak nerobí. Spotrebiteľ si na obale mlieka môže jednoducho overiť, či obsahuje nejaké prídavné látky. Ak by mlieko takúto látku obsahovalo, musí to byť uvedené na obale v zložení. Túto povinnosť má každý výrobca a prísne to reguluje slovenská aj európska legislatíva.

    Niekoľkokrát prevárať a prebaľovať mlieko samozrejme nie je možné v žiadnom prípade. Mlieko, ktorému vyprší trvanlivosť, sa likviduje. K tejto téme sa už niekoľkrát vyjadrila aj Štátna veterinárna a potravinová správa. napr tuto: http://diva.aktuality.sk/clanok/31312/predavaju-nam-pokazene-prevarene-mlieko/

    Tak ´nazdravíčko´ priatelia 🙂

    tinka.binka
    5. mar 2015    Čítané 0x

    Na Koníku do Raja

    Minulý rok, ani neviem prečo, zrejme to bude tým, že som objavila čaro skupín, som sa ocitala na Modrom Koníku čím ďalej, tým častejšie. To, že neprejde deň, aby som ho neotvorila, snáď ani písať nemusím, no proste som tu varená-pečená takmer stále🙂

    Preto keď mi ´brnkol´ do nosa článok o Ambasádorkách, neváhala som ani chvíľku a verila som od prvej sekundy tomu, že práve ja budem jednou z nich. Bola som nesmierne šťastná, keď sa Martinov projekt začal rozbiehať, všetko som sledovala a čakala na firmu, ktorá by bola tou mojou srdcovou záležitosťou.

    Po tom, ako som 5 rokov v Londýne pracovala najskôr ako nanny, potom čašníčka, predavačka, barmanka (to všetko už s dokončenou vysokou školou), som sa rozhodla, že sa po materskej nevrhnem na prvú prácu, čo sa mi naskytne, lebo je konečne čas začať robiť to, čo ma bude baviť, napĺňať a urobí ma šťastnou.

    No a potom prišlo RAJO. Do konkurzu som sa zapojila o 5 minút 12 a bála som sa, že som to aj trošku odflákla, ako som sa ponáhľala, len aby som to stihla. Ale našťastie to bol len môj pocit a mne jedného krásneho dňa prišla správa od Martina: "Rajo si ťa vybralo za svoju ambasádorku, gratulujem, držal som ti palce!"

    Páni moji, to si neviete predstaviť, ako sme sa doma tešili! Všetci traja - ja, môj manžel Martinko a trojročná Adelka sme tancovali po kuchyni, až kým nám dych stačil 🙂 My milujeme Rajo, je to značka, ktorej verím ja a verila jej aj moja maminka. Maslo z Raja je každodennou súčasťou nášho života, žiadne maslo mi nechutí tak, ako práve toto. Naša Adelka stále ešte pije mliečko, ráno a večer, máme tiež radi ochutené tvarohy, rýchle smotanové dezerty, jogurtíky... tieto a všetky ostatné výrobky priamo z Raja vám budem rada postupne predstavovať ako hrdá ambasádorka tejto výnimočnej značky.

    Motýle v brušku z mojej novej úlohy a pocit zodpovednosti mám teda statočne, ale neskutočne sa na to všetko už teraz teším. Držte mi palce!


    Janka