Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
tinka349
20. nov 2020
848 

RECENZIA CEREÁLIÍ CHEERIOS

Pred necelými dvomi týždňami mi na dvere zazvonil kuriér, že mi doniesol balíček, ktorého obsahom boli cereálie Cheerios na testovanie z Modrého koníka. Moja 3 ročná dcéra ho vítala už pri dverách so slovami WÁÁÁU (teší sa každému balíčku, či je, alebo nie je určený pre ňu). V balíčku nás čakali dve 400 g balenia cereálií Cheerios – ovsené a jablkovo-škoricové.

Staršia 10-ročná dcéra 5 dní v týždni raňajkuje cereálie každého druhu, tvaru, či príchute s mliekom alebo jogurtom, keďže popri dištančnom vzdelávaní sa jej nechce skoro vstávať a chystať si iný typ raňajok (pečivo, mäsové výrobky, zelenina, vajíčka, syry), ktoré zas preferuje cez víkend, kedy si k stolu sadá spoločne celá rodina. Mladšia, 3-ročná, dcéra Grétka zas uprednostňuje šunku, syr a pečivo a cereálie chrúmala skôr ako desiatu, či olovrant. No a posledným "testovačom", ktorého tiež testovanie neminulo, bola naša niekoľkomesačná mačička Charlie, ktorú potajme kŕmila Grétka so slovami: „Papaj, mňam, mňam!“

Testovať sme začali najprv balíček s jablkovo-škoricovými cereáliami, neskôr ovsené (môj favorit do bielych jogurtov). Po otvorení jablkovo-škoricového balenia ma ovanula neskutočne príjemná vôňa jablka a škorice (priznám sa, že som si k cereáliám privoniavala veľmi často). Obal je hnedo zelený, s dominantným zeleným jabĺčkom a škoricou. Ovsený balíček má zas hnedo-béžový obal, na ktorom je znázornená obilnina a „kolieskové“ cereálie. Tieto oba obaly na prvý pohľad nezaujmú deti, skôr rodičov.

Niektoré cereálie, ktoré sa predávajú na slovenskom trhu, obsahujú veľa cukru a namiesto celozrnnej múky sú vyrobené z bielej múky, preto som sa zamerala nielen na prednú, ale aj na bočnú, či zadnú stranu, kde je podrobne popísané zloženie na jednu porciu (30 g), na 100 g a na jednu porciu vrátane mlieka (30g cereálií a 125 ml mlieka).

Bielkoviny zastávajú v organizme predovšetkým stavebnú funkciu a potrebujeme ich na rast a obnovu všetkých buniek a tkanív  v tele, na činnosť svalov, na tvorbu hormónov, enzýmov, protilátok a ďalších biologicky významných látok a okrem iného prispievajú aj k pocitu nasýtenia.

Sacharidy sú súhrnný názov pre všetky cukry, teda cukry zložené, cukry jednoduché i vlákninu. Z týchto všetkých cukrov sú jednoznačne najrizikovejšie jednoduché cukry, konkrétne sacharóza, laktóza, glukóza a fruktóza. Jednoduché cukry prijímame hlavne v podobe sladených produktov, vrátane cereálií. Ich vyšší príjem je spojený s vyšším rizikom vzniku inzulínovej rezistencie a tiež s ochoreniami ako sú obezita, cukrovka, či metabolický syndróm.

Vláknina urýchľuje pohyby čriev, čím podporuje prechod obsahu čriev. Pritom zároveň zoškrabuje zbytky potravy usadenej na stenách čriev, čiže zohráva aj úlohu čističa čriev. Zvýšený príjem vlákniny znižuje krvný tlak a hladinu sérového cholesterolu, ďalej zvyšuje citlivosť na inzulín, čo je mimoriadne dôležité v prípade cukrovky. U obéznych ľudí podporuje príjem vlákniny chudnutie, okrem toho sa však odporúča aj pri mnohých ochoreniach žalúdka a črevného traktu.

Pri výbere cereálií sa odporúča siahnuť po výrobkoch, ktoré by mali na 100 g cereálií v tom lepšom prípade obsahovať najviac 28 g cukru, aspoň 6,65 g bielkovín a najmenej 5 g vlákniny.

  • Jablkovo- škoricové cereálie Cheerios obsahujú na 100 g: 13,4 g cukru, 9,7 g bielkovín a 9,7 g vlákniny a podiel celozrnnej múky predstavuje 85%, čo je výrazné vyznačené aj na prednej strane obalu.
  • Ovsené cereálie Cheerios obsahujú na 100 g: 9 g cukru, 10,4 g bielkovín a 10,3 g vlákniny, pričom celozrnná múka je v zastúpení až 91%.

Obsah tuku a soli bol v oboch produktoch v primeranom množstve v porovnaní s inými cereáliami, ktoré máme doma, neobsahujú palmový olej ani umelé arómy. Okrem iného obsahujú oba typy cereálií aj vitamín D, C, B2, B3, B6, kyselinu listovú a pantoténovú, vápnik, a železo.

Celkovo hodnotím tieto cereálie veľmi pozitívne – okrem príjemnej vône, sympatického tvaru mini koliesok (cca 1 cm v priemere), výborného zloženia, predstavujú ideálnu verziu rýchlych raňajok, doplnené naviac o vitamíny, vápnik a ďalšie pre telo prospešné látky, ktoré ocenili obe moje dcéry, a aj ja sama (mačička Charlie však naďalej ostane verná svojim granulkám a pri testovaní jej nebolo ublížené).

Ďakujeme Modrý koník za túto možnosť byť „testovačkami“ cereálií Cheerios.

Mama Tinka s dcérami Rebekou a Grétkou.

#test_cheerios #recenzia #cheerios_skusenosti

Začni písať komentár...

Odošli