Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

  Výsledky vyhľadávania pre slovo #praca

  Zruš hľadanie

  #vylev #praca ..baby, mam obdobie, kde absolutne nestiham svoje pracu, aj keby som tam sedela do polnoci, stale mam co robit. Sef mi dal toho az prilis vela tento mesiac, pritom sme v praci plny stav, aj ked nieco rozdelil medzi kolegovcov. Jednoducho to nestiham, a taktiez nemam zaujem robit nadcasy zadarmo. Konci mi doba urcita, a neviem, ci tam mam vysedavat do vecera, alebo chodit domov ako kelegovia🙂 teraz je tazka situacia, avsak mam tiez male deti a rodinu.

  Hľadá sa sestrička do zubnej ambulancie. Zaučíme. #praca

  #praca z domu# Dievky, pracujete niektorá z domu popri rodicovskom príspevku?Len nie pre zamestnávateľa pre ktorého ste robili pred materskou.Myslim niečo úplne iné, na financne prilepšenie.Premýšľam, že by som niečo rada robila.Len zatiaľ co som našla, tak vsetko v štýle Avon lady, oslovovanie ludi, ankety a pod.a to nechcem.Ďakujem za akýkoľvek napad...

  stanus19
  15. máj 2017    Čítané 678x

  Živnosť popri materskej alebo rodičovskej dovolenke

  Obdobie materskej a rodičovskej dovolenky je častokrát pre mamičky obdobím, kedy sa rozhodnú pustiť do svojho vlastného podnikania. Na rozbehnutie podnikania je toto obdobie veľmi výhodné. Nič Vás netlačí a ak to nevyjde, nič strašné sa nestane (ak ste do toho samozrejme nemuseli investovať tisíce eur) a vy sa môžete vrátiť do práce.

  Ak ste aj vy popri kočíkovaní dostali nápad a chcete to rozbehnúť, pravdepodobne zvažujete, či vôbec môžete a ako na to.

  Prvé rozhodnutie, ktoré Vás čaká, je vybrať si formu svojho podnikania. Môžete sa rozhodnúť medzi živnosťou, kapitálovou spoločnostou (najčastejšie sro) alebo ,v niektorých prípadoch, slobodným umelcom.

  V tomto článku si podrobnejšie rozoberieme podnikanie na živnosť, čo je častokrát najlepšie a najjednoduchšie riešenie pre začiatok podnikania.

  Začnem dobrou správou. Podnikať na živnosť možno popri materskej a rodičovskej dovolenke bez obmedzenia. Je jedno, či ste už na živnosť podnikali pred nástupom na materskú alebo rodičovskú dovolenku, alebo ste si živnosť založili až neskôr. Nárok na materské a rodičovský príspevok máte stále a o svoje peniaze neprídete.

  Pokračovať budem upozornením: Ak ste na materskej alebo rodičovskej zo zamestnania, pozor na zákaz konkurencie. Vaša živnosť nesmie mať konkurenčný charakter s vašim pôvodným zamestnávateľom. Ak by tento charakter mala, môžete ju vykonávať iba s predchádzajúcim súhlasom zamestnávateľa.

  Zamestnávateľovi treba doručiť žiadosť, že chcete takúto prácu vykonávať. Ten vám písomne potrvdí, či môžete. Ak by sa nevyjadril do 15 dní od doručenia žiadosti, tak sa to berie ako súhlas. Súhlas nie je potrebný pre výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

  A teraz už k konečne k živnosti...

  Živnosť je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom.

  Živnosti môžu byť:

  • voľné,
  • remeselné,
  • viazané.

  Pre založenie živnosti musíte splniť nasledovné všeobecné podmienky:

  • vek 18 rokov,
  • spôsobilosť na právne úkony a
  • bezúhonnosť.

  V prípade remeselných a viazaných živností existujú ešte osobitné podmienky, ktoré musia byť splnené. V týchto prípadok sa jedná predovšetkým o požiadavky na vzdelanie pre danú oblasť.

  Prvá vec, ktorú treba urobiť, je založenie živnosti a vybaviť si živnostenský list.

  Pri založení živnosti, máte na výber z dvoch spôsobov:

  • osobne na príslušnom okresnom úrade (zastúpené jednotným kontaktným miestom) podľa miesta trvalého bydliska alebo
  • elektronicky prostredníctvom portálu www.slovensko.sk. V tomto prípade je potrebné mať občiansky preukaz s čipom, čítačku a certifikát eID.

  Na založenie živnosti si treba pripraviť aj  peniaze na poplatok, ktorý je v prípade voľných živností 5 € (elektronicky bez poplatku) a pre remeselné a viazané živnosti je to 15 € (elektronicky za 7,5 €).

  Živnostenský úrad vydá Osvedčenie o živnostenskom oprávnení, známy ako živnostenský list. Veľkou výhodou je, že za Vás  zabezpečí automaticky registráciu na daňovom úrade a v zdravotnej poisťovni.

  Daňový úrad

  Daňový úrad Vám pridelí daňové identifikačné číslo do 30 dní od založenia živnosti. Toto číslo uvádzate na svojich daňových dokladoch.

  Ak budú vaše celkové zdaniteľné príjmy vyššie ako 1901,76€ (suma platná pre rok 2017), máte povinnosť podať Daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typ B. Túto povinnosť máte do 31.3. nasledujúceho roka. Môžete však požiadať o odklad termínu na podanie daňového priznania o 3 mesiace alebo o 6 mesiacov pri príjmoch zo zahraničia.

  Veľkou výhodou živnosti je možnosť uplatniť si paušálne výdavky, a to vo výške 60 % z príjmov. Daň z príjmov sa platí vo výške 19 %, príp. 25 € pri vyšších príjmoch, zo zisku.

  Zdravotná poisťovňa

  Ako osoba na materskej alebo rodičovskej dovolenke ste poistenec štátu, čo je na začiatok veľká výhoda. Znamená to, že nemusíte platiť minimálne preddavky na zdravotné poistenie. Prvé dva roky si dokonca môžete zvoliť nulové preddavky, teda neplatíte preddavky vôbec. So svojou zdravotnou poisťovňou sa treba dohodnúť na výške preddavkov, aj na tých nulových.

  To však neznamená, že odvody na zdravotné poistenie nezaplatíte. Zaplatíte ich pri ročnom zúčtovaní, a to zo zisku.

  Po podaní daňového priznania, vám zdravotná poistovna vykoná ročné zúčtovanie, kde Vám vyjde preplatok alebo nedoplatok a aj výška preddavkov na zdravotné poistenie, ktoré už budete platiť od 1.1. nasledujúceho roka. Preddavky sú splatné do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.

  Zdravotné poistenie sa platí vo výške 14% z vymeriavacieho základu. Vymeriavaci základ je v prípade živnosti zisk vydelený koeficientom. Koeficient pre rok 2017 je 1,486.

  Sociálna poisťovňa

  Pri sociálnom poistenie už taká výnimka ako pri tom zdravotnom nie je a platia tu rovnaké pravidlá ako pre každého iného živnostníka.

  Počas prvého roka ste od platenia sociálneho poistenia oslobodený. Povinnosť platiť sociálne poistenie vzniká po prekročení určitej hranice príjmov. Pre rok 2017 je to suma 5472 €.

  Ak hranicu prekročíte, po podaní daňového priznania, sociálna poisťovňa Vám oznámi výšku odvodov splatných od 1.7. v tom roku, kedy sa podáva daňové priznanie. Odvody sú splatné do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.

  Ak vznikne povinnosť platiť odvody na sociálne poistenie, ich výška závisí od Vášho príjmu. Sociálne odvody sa platia vo výške 44,2 % z vymeriavacieho základu (postup výpočtu je totožný so zdravotným poistením). V tomto prípade, existujú však minimálne a maximálne hranice. Minimálne odvody na sociálne poistenie pre 2017 sú vo výške 146,35 € mesačne.

  Počas pozastavenia živnosti sa odvody neplatia. A aj toto je dôvod, prečo odporúčam začať zo živnosťou. V prípade, ak by sa Vaše podnikanie rozbehlo, vznikne Vám povinnosť vysokých odvodov, tak vtedy môžete živnosť pozastaviť a založiť si napr. sro.

  A ešte pre lepšie pochopenie príklad:

  V máji 2017 som si založial živnosť, som na rodičovskej dovolenke. Zvolila som si nulové preddavky na zdravotné poistenie. Príjem za rok 2017 je 4500 €, zisk je 1800 €. Iný príjem (rodičovského príspevku) nemám.

  Mám povinnosť podať daňové priznanie do 31.3.2018. Keďže si uplatním na seba nezdaniteľnú časť základu dane, daňovú povinnosť nebudem mať.

  Toto daňové priznanie je následne posunuté do zdravotnej poistovne. Tá mi vypočíta nedoplatok na zdravotnom poistení. Od 1.1.2019 budem platiť nové preddavky, prvý krát sú splatné do 8.2.2019.

  Sociálne poistenie platiť nebudm.

  Poznámka: ak by boli príjmy (príjmy, nie zisk!!) vyššie, napr. 5500€, vznikne mi aj povinnosť platiť sociálne postenie. Prvý krát od 1.7.2018, splatné do 8.8.2018.

  Ak ste sa rozhodli, že toto je pre vás tá správna forma zárobku popri materskej alebo rodičovskej dovolenke, čakajú Váš ešte ďalšie povinnosti ako napríklad vystavovanie a archivácia dokladov.

  Ak by som ich tu mala všetky vymenovať, tento článok by bol strašne dlhý a nikto by ho nedočítal 🙂.

  Tie najčastejšie, s ktorými som sa s mojimi klientami stretla, som dala dokopy vo forme ebooku, ktorý si môžete voľne stiahnuť tu >>

  Základné pojmy, ktoré by ste mali poznať, nájdete v článku: 

  Ako začať zarábať počas materskej či rodičovskej "dovolenky"

  stanus19
  12. apr 2017    Čítané 133x

  Ako sa vypočítava čistá mzda?

  Keď som dostala svoju prvú výplatnú pásku, jediná suma, ktorá ma zaujímala a ktorú som si kontrolovala, bola výplata na účet. Porovnala som, či sedí to, čo mi prišlo na účet, s tým, čo je na páske.

  O pár rokov neskôr som sa však dopočula príbeh, ako jednej známej počítali zle zdravotné poistenie počas piatich rokov a ona to všetko musela následne doplácať. A tak som sa začala zaujímať aj o ostatné položky, ktoré sa na páske nachádzajú. 

  Ak si aj vy chcete prekontrolovať jednotlivé položky, tento článok je pre Vás.

  Prvá suma, ktorá sa na páske nachádza je hrubá mzda.

  Hrubá mzda je odmena, ktorú dostávate sa svoju prácu. Častokrát sa skladá z viacerých častí. Tvorí ju predovšetkým základná mzda, tiež odmeny, preplatenie dovolenky či návštevy lekára a pod.

  Hrubá mzda môže byť peňažná ale aj nepeňažná. Peňažnú asi vysvetľovať netreba, sú to peniaze, ktoré Vám zamestnávateľ vyplatí. Nepeňažná mzda je iná forma odmeny, ako napr. príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie, vstup do fitka.

  Hrubá mzda je teda súčet jednotlivých odmien, ktoré ste od zamestnávateľa prijali. Z hrubej mzdy sa následne robia zrážky. Odvádzajú sa z nej odvody na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a daň.

  Zdravotné poistenie je poistenie, na základe ktoré dostávame ošetrenie u lekára, príspevok na svoje lieky,... Suma sa odvádza do Vašej zdravotnej poisťovne.

  Z hrubej mzdy platí zamestnanec zdravotné poistenie vo výške 4 %. Zamestnávateľ odvádza za Vás zdravotné poistenie vo výške 10 %. Zdravotná poisťovňa teda dostane mesačne 14 % z Vašej hrubej mzdy.

  Zdravotné poistenie sa platí preddavkovo a raz za rok Vám poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie. 


  Zdravotné poistenie možno pri veľmi nízkych príjmoch znížiť o odpočítateľnú položku. Môžete si ju uplatniť priebežne mesačne alebo sa uplatní pri ročnom zúčtovaní.

  Sociálne poistenie zahŕňa nemocenské poistenie, starobné poistenie, invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančný a rezervný fond a poistenie v nezamestnanosti. Na základe tohto poistenie dostávame jednotlivé sociálne dávky ako materské, nemocenské, starobný dôchodok či podpora v nezamestnanosti.

  Rovnako ako zdravotné poistenie sa počíta z hrubej mzdy a zráža sa vo výške 9,4%. Zamestnávateľ odvádza sociálne poistenie tiež, a to vo výške 25,2 % z hrubej mzdy.

  Pri sociálnom poistení existuje maximálny vymeriavací základ. Pre rok 2017 je to suma 6181 €. Takže, ak je Váš príjem vyšší ako táto suma, sociálne poistenie sa platí vždy len z maximálneho vymeriavacieho základu.

  Posledný odvod štátu je daň z príjmu. Ako prvé si musíme vypočítať základ dane. Ten sa zistí tak, že z hrubej mzdy odpočítame preddavky na zdravotné poistenie a odvody do sociálnej poisťovne. Základ dane si tiež môžete znížiť každý mesiac o nezdaniteľnú časť základu dane. Ten je pre rok 2017 v sume 3803,33 € na celý rok, mesačná čiastka je teda 316,94 €.

  Keď už máme základ dane, tak sa z toho jednoducho vypočíta daň. Daň sa vypočítava vo výške 19 % a z príjmov nad 35 022,31 € sa platí vo výške 25 %.

  Vypočítanú daň si môžete ešte znížiť o daňový bonus na nezaopatrené dieťa. Mesačná čiastka daňového bonusu pre rok 2017 je suma 21,41 €.

  Po odpočítaní jednotlivých odvodov a dane dostávame hodnotu, ktorá sa nazýva čistý príjem.

  Z tohto čistého príjmu ešte môže zamestnávateľ vykonávať rôzne iné zrážky, napr. na stravné, doplnkové dôchodkové sporenie.

  A aby sa to lepšie chápalo, tak jeden jednoduchý príklad na záver.

  Zamestnanec má za január 2017 priznanú hrubú mzdu vo výške 1000€, odmenu vo výške 200 € a preplatenú dovolenku 100 €. Uplatňuje si nezdaniteľnú časť základu dane počas roka. Má jedno dieťa, na ktoré si uplatňuje daňový bonus.

  Zo mzdy mu bolo zrazené 13,5 € za stravné lístky.

  Hrubý príjem = 1000+200+100 = 1300 €

  Preddavky na zdravotné poistenie = 1300 x 4 % = 52 €

  Odvody na sociálne poistenie = 1300 x 9,4 % = 122,20 €

  Základ dane = 1300 - 52 - 122,2 = 1125,80 €

  Základ dane pred zdanením = 1125,80 - 316,94 € = 808,86 €

  Daň = 808,86 x 19 % = 153,68 €

  Daň znížená o daňový bonus = 153,68 - 21,41 = 132,27

  Čistý príjem = 1300 - 52 - 122,20 - 132,27 = 993,53 €

  Mzda na výplatu = 993,53 - 13,50 = 980,03 €

  Keď tento mesiac dostanete svoju výplatnú pásku, prepočítajte si svoju mzdu. A napíšte, či všetko sedí. Ja sa riadim heslom dôveruj, ale preveruj 🙂, a obzvlášť ak sa to týka osobných financií.

  stanus19
  11. feb 2017    Čítané 13886x

  Zamestnanie popri materskej alebo rodičovskej dovolenke

  Ak patríte medzi mamičky, ktoré majú možnosť, chuť a priestor pracovať v zamestnaní, tak tento článok je pre vás. Dozviete sa, čo všetko môžete, aby ste o svoje materské alebo rodičovský príspevok neprišli. 

  Možno to niekoho prekvapí, ale aj popri materskej či rodičovskej  je možné byť zamestnaný, či už u svojho pôvodného zamestnávateľa alebo u nového zamestnávateľa. 

  A teraz už k veci🙂

  Práca pre pôvodného zamestnávateľa

  Popri materskej dovolenke je možné uzatvoriť pracovný pomer so svojím pôvodným zamestnávateľom. Dôležité však je, aby bol uzatvorený nový pracovný pomer. Z toho pôvodného, z ktorého bolo platené nemocenské poistenie, je momentálne vyplácané materské. A teda, aby ste neprišli o materské, nesmiete z tejto zmluvy platiť nemocenské poistenie.

  Pôvodná zmluva ostáva, z nej ste na materskej. Uzatvorí sa nová zmluva na nový pracovnú pozíciu. A môžete pracovať.

  Počas rodičovskej môžete pracovať a už aj na svojom pôvodnom mieste. O rodičovský príspevok neprídete. Rodičovská dovolenka ako taká je ukončená, ale rodičovský príspevok vám bude vyplácaný naďalej.

  Tu len malá poznámka. Štát vypláca aj príspevok na starostlivosť o dieťa. Teda, ak máte dieťa v jasliach, môžete sa rozhodnúť pre dávku, ktorá sa vám viac oplatí.

  Práca pre nového zamestnávateľa

  Ďalšia možnosť ako si privyrobiť popri materskej, je zamestnať sa u nového zamestnávateľa. S tým môžete uzatvoriť akýkoľvek pracovný pomer. O svoje mateské neprídete.

  V prípade rodičovskej dovolenky sú pravidlá rovnaké ako pri materskej. Nie je tu žiadne obmedzenie.

  Pozor však na zákaz konkurencie. Práca, ktorú budete vykonávať, nesmie mať

  konkurenčný charakter s vašim pôvodným zamestnávateľom. Ak by tento charakter mala, môžete ju vykonávať iba s predchádzajúcim súhlasom zamestnávateľa. Zamestnávateľovi treba doručiť žiadosť, že chcete takúto prácu vykonávať. Ten vám písomne potrvdí, či môžete. Ak by sa nevyjadril do 15 dní od doručenia žiadosti, tak sa to berie ako súhlas. Súhlas nie je potrebný pre výkon vedeckej, pedagogickej, publicistickej, lektorskej, prednášateľskej, literárnej a umeleckej činnosti.

  Či už s pôvodným alebo novým zamestnávateľom môžete uzatvoriť:

  • pracovný pomer,
  • dohodu o pracovnej činnosti a
  • dohodu o vykonaní práce

  Ešte existuje aj dohoda o brigádnickej práci študentov, tej sa však venovať nebudem.

  Pracovný pomer je základný druh pracovnoprávneho vzťahu. Pracuje sa na základe pracovnej zmluvy. Upravuje ho Zákonník práce. Pracovná zmluva je najčastejšie uzatváraná zmluva.

  Platia tu rovnaké pravidlá ako pri iných pracovných zmluvách. Je tu skúšobná doba. Máte nárok na dovolenku, stravné a pod.  Základná výmera je 40 hodín týždenne. Pracovný pomer môžete uzatvoriť aj na kratšiu dobu, aj napr. na 4 hodiny týždenne.

  Z pracovného pomeru sa platia odvody na zdravotné poistenie vo výške 4 %, odvody na sociálne poistenie vo výške 9,4 % a daň vo výške 19 %.

  Dohoda je práca mimo pracovného pomeru.

  Dohoda o pracovnej činnosti sa používa v prípade práce vymedzenej druhom. Uzatvára sa písomne, maximálne na jeden rok a 10 h práce týždenne. Môže sa však odpracovať aj menej či vôbec v niektoré mesiace.

  Dohoda o vykonaní práce je určená pre prácu vymedzenú výsledkom práce. Uzatvára sa písomne, maximálne na jeden rok a 350 hodín ročne spolu u jedného zamestnávateľa. Ak by aj boli uzatvorené dve dohody v rámci roka, nesmie sa prekročiť 350 hodín.

  Základný rozdiel medzi nimi je teda vo vymedzení práce. Dobrý poznávací znak je aj to, že či je možné presne určiť, kedy je práca hotová. Ak by ste sa so zamestnávateľom dohodli, že budete prepisovať texty, jedná sa o dohodu o pracovnej činnosti. Ak sa však dohodnete, že prepíšete 10 textov ročne, jedná sa o dohodu o vykonaní práce.

  Pri dohodách je tiež potrebné posúdiť, či sa jedná o dohodu s pravidelným alebo nepravidelným príjmom. Od toho sa odvíjajú aj odvody.

  Dohoda s pravidelným príjmom je v podstate vtedy, ak je v zmluve uvedené, že mzda bude vyplácana mesačne ako u akéhokoľvek iného zamestnanca. Z takejto dohody sa platia aj rovnaké odvody, teda odvody na zdravotné poistenie vo výške 4 %, odvody na sociálne poistenie vo výške 9,4 % a daň vo výške 19 %.

  Dohoda s nepravidelným príjmom je v podstate všetko ostatné. Je to dohoda, ktorá trvá mesiac a menej, ktorá je vyplacaná v inom intervale ako mesačnom (napr. 3-mesačnom) alebo po vykonaní práce. Pri dohode sa neplatia odvody na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti, teda na sociálnom poistení sa ušetrí 2,4 %. Platia sa teda odvody na zdravotné poistenie vo výške 4 %, odvody na sociálne poistenie vo výške 7 % a daň vo výške 19 %.

  Na záver by som ešte rada upozornila na dve dôležité veci, ktoré sa týkajú dôchodkového poistenia a teda aj našich dôchodkov (ak nás niekedy nejaké čakajú).

  Ak sa zamestnáte počas rodičovskej dovolenky, a teda začnete si platiť odvody na dôchodkové poistenie, treba sa ísť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne odhlásiť z dôchodkového poistenia, na ktoré ste sa boli prihlásiť po skončení materskej dovolenky (ak ste tak neurobili a ste na rodičovskej dovolenke, treba to rýchlo napraviť). Na dôchodkové poistenie sa môžete kedykoľvek opätovne prihlásiť, keď prestanete pracovať.

  Druhá vec, ktorú si treba zvážiť, je výška príjmu na dôchodkové poistenie. Aktuálne nám štát platí 60% z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Ale keď sa zamestnáte a zarábate menej, tak sa vám do dôchodku započítava ten nižší príjem. Treba si to zvážiť. Prípadne je tu aj možnosť využiť niektorú zmluvu podľa Občianskeho zákonníka, v tomto prípade sa dôchodkové poistenie neplatí, alebo živnosť (o tom zase inokedy).

  Základné pojmy, ktoré by ste mali poznať, nájdete v článku: 
  Ako začať zarábať počas materskej či rodičovskej "dovolenky"

  stanus19
  28. jan 2017    Čítané 6524x

  Ako začať zarábať počas materskej či rodičovskej „dovolenky“

  Od svojich osemnástich som vždy niekde pracovala. Prvú prácu som mala už cez prázdniny na strednej škole. Pracovala som aj popri výške a rovnako aj popri zamestnaní 🙂 No a keď sa mi pred rokom a pol narodil synček, pracovala som aj popri materskej „dovolenke“. A teraz, keď som na rodičovskej „dovolenke“, pracujem naďalej.

  Mám veľké šťastie, že moja práca je aj moja záľuba. Venujem sa totiž účtovníctvu. Venujem sa mu už vyše 10 rokov. Áno, možno pre niekoho nuda, ale mňa to fakt baví. Narodením môjho synčeka začala vo mne rásť túžba byť pánom svojho času aj po skončení tej takzvanej dovolenky. Chcem sa venovať svojmu milovanému účtovníctvu a popritom by som sa chcela zrozumiteľne vysvetlovať veci z tejto oblasti. Tak držte palce 🙂

  Časom som sa dostala aj do kontaktu s niektorými mamičkami, ktoré chcú začať zarábať. Majú skvelé nápady, ale nevedia sa vymotať z tých našich zákonov. Nevedia, čo môžu a čo nie. Nevedia, čo kam zahlásiť, prihlásiť, na aký úrad ísť... Budem sa tomu postupne venovať a pevne verím, že sa mi to podarí zrozumiteľnou cestou. Ak však čakáš, že ti poviem, čo máš robiť, tak ťa sklamem. S nápadom musíš prísť sama, ale tých máš určite kopec, posnažím sa však byť nápomocná po tej „technickej“ stránke.

  Dôvod, prečo som sa rozhodla stále pracovať, je jasný. Bola to moja potreba realizovať sa, ostať informovaná a mala stále pocit nezávislosti a samostatnosti. A momentálne mám veľkú potrebu pomáhať ;). Dôvodov existuje určite množstvo. Aký je ten tvoj?

  Tak poďme na to, žiaľ nedá sa tomu vyhnúť, čaká nás trochu teórie.

  Pred pôrodom nastupujeme na materskú dovolenku, počas ktorej poberáme materské. Zvyčajne nasleduje rodičovská dovolenka počas ktorej dostávame rodičovský príspevok. Materskú a rodičovskú dovolenku definuje Zákonník práce. Takže sa týka len tých, čo sú zamestnané. Mamičky podnikateľky si dovolenku nemajú brať od koho. Majú však nárok (po splnení podmienok) na materské aj rodičovský príspevok.

  Materskú dovolenku dostávame na to, aby sme porodili a starali sa o narodené dieťa. Trvá 34 týždňov, pre osamelé matky je to 37 týždňov a pre mamičky dvoch a viac detí je to 43 týždňov. Na materkú dovolenku sa nastupuje 6 týždňov (prípadne 8) pred plánovaným pôrodom a musí trvať aspoň 14 týždňov.

  Materské je nemocenská dávka. Na to, aby sme ju mohli dostávať, musíme splniť určité podmienky. Tie sú uvedené na stránke Sociálnej poisťovne. Rovnako aj spôsob výpočtu.

  A čo sa týka príjmov, je tu jedno obmedzenie pre zamestnanca. Ten nemôže mať príjem z pracovného pomeru, z ktorého čerpá materské. Iné príjmy mať môže.

  Rodičovská dovolenka je voľno zo zamestnania na prehĺbenie starostlivosti o dieťa. Tá trvá do 3 rokov (pri nepriaznivom stave do 6 rokov) dieťaťa. Voľno sa poskytuje najmenej na jeden mesiac. Kedy na dovolenku treba nastúpiť nie je určené. Dovolenku si môžno predĺžiť do 5 (príp. do 8) rokov dieťaťa.

  Dostávame rodičovský príspevok, to je štátna sociálna dávka. Tento príspevok dostávajú aj mamičky, ktoré nesplnia podmienky na dostávanie materskej.

  Zarábať možno počas rodičovskej dovolenky bez obmedzenia.

  A konečne ideme do finále. Tu sú možnosti, ako možno zarábať:

  Na ich podrobné rozobratie sa môžete tešiť v ďalších článkoch. Je len na váš, čo vám vyhovuje a ktorú možnosť si vyberiete. 

  Ak máte k čomukoľvek otázky, prípadne niečo, čo by som mala doplniť, tak mi píšte.

  Aj ja som nováčik, teda čo sa týka blogovania.

  Nezdaniteľná časť základu dane na manželku - ako sa v tom vyznať?

  #praca #inzerat Čítali ste si náš včerajší článok? Do Silnej Spinky hľadáme novú kolegyňu: https://www.modrykonik.sk/catalog/vendor/silnas...

  mariosmykal
  6. nov 2013    Čítané 0x

  Ako som sa stal adminom

  Minulý rok som napísal poviedku. O koníkovi. Našiel som totiž pracovnú ponuku adminovať na koníku, ktorá zakazovala posielať životopisy, ale žiadala len jednoducho predstaviť sa. Neváhal som, napísal som poviedku a poslal. Zverejňujem v 100% znení. Prajem príjemné čítanie 🙂

  --

  Maľoval som. Ako malý chlapec som veľa maľoval a kreslil. Miloval som vodové farby, s voskovkami mi to nešlo. Neraz sa stalo, že som na štetec nabral viac vody ako bolo treba, a dielo ihneď menilo svoj charakter. Podobne sa stalo aj pri zrode môjho prvého koníka. Modrého. Z môjho sna. Už bol na výkrese celý, stačila len posledná bodka znázorňujúca oko.

  A vtedy to prišlo! Lakťom som drgol do pohára, voda sa vyliala a začala zakrývať všetky biele časti výkresu. Farbu kde-tu zriedila moja slaná slza, ostávalo mi len pozerať sa na modrú inváziu. Vtom koník vstal, postavil sa na štyri nohy a začal farbu lízať. Z výkresu síce bezpečne mizla, no dostávala sa do jeho tela. Netrvalo ani minútu, keď mi po izbe cválal skutočný modrý koník. Nevedel som, či rýchlo zavolať rodičov alebo sa radovať osamote. Ostal som pri ňom sám, až mi nakoniec ušiel.

  Roky som ho nevedel nájsť, už sa nikdy nevrátil. Modré odtlačky od jeho kopýt však ostali na podlahe mojej izby dodnes. Vedel som, že sa ešte raz stretneme. Zatúžil som ho zoznámiť s mojimi rodičmi, priateľmi, blízkymi, bývalými profesormi či spolužiakmi. Zaslúžil by si to. Oni tiež.

  Ťažko by sa však predstavoval, z reálneho sveta jednoducho zmizol. Stala sa z neho internetová stránka, chcel by som ju preto spojiť s mojim menom. Ak budem zamestnancom Modrého koníka, ľudia ho budú môcť oveľa ľahšie spoznať. Jednoducho im len predstavím svoju prácu, niečo, čo bude ako ja. Písať, vymýšľať a venovať sa ľuďom, toho mi bolo nadeleného naozaj veľa.

  Skúšať si to môžem už teraz ako šéfredaktor v áno! online magazíne. Tam spájam svoju prácu s voľným časom, preto by bolo ľahké skĺbiť ju s akoukoľvek budúcnosťou. Dokonca mi ostáva čas aj na maľovanie a kreslenie. V zásade však nepoužívam modrú farbu, tá mi s koníkom navždy odišla. Dúfam, že ju znovu nájdem, že sa moje farebné spektrum spojí, že môj detský sen bude mojou prácou a koníky dnešných detí sa budú týkať aj mňa.

  Dúfam. Verím. Túžim.

  --

  Takto som sa dostal na koníka 🙂

  miskap2111
  14. feb 2013    Čítané 0x

  Môj životný príbeh o tom, čo mi najviac pomohlo k profesionálnemu uplatneniu

  K napísaniu tohto článku ma "vyprovokovalo" viacero skutočností. Jednou z nich bolo aj to, že nedávno som uverejnila status, ktorý bol malým návodom k tomu, ako sa vhodne profesionálne zviditeľniť a aj na základe toho sa možno dostať k perfektnej práci. Tento status mi však bol stiahnutý. Napísala som adminovi, aby mi stiahnutie vysvetlil a zároveň som popísala, prečo som status uverejnila. Odpovedal mi, že mám napísať článok, v ktorom to popíšem tak, ako jemu a tým sa predíde mylným interpretáciam. Takže tak robím. Ale hlavný dôvod je niekde úplne inde. A to v tom, aký život majú súčasné mamičky. 

  Keď si občas prechádzate diskusie, tak vám padne do oka, že mnohé zo žienok na tomto fóre, sa naozaj prebíjajú životom. Keď si čítam, že mnohé musia vyžiť z 200 EUR mesačne, tak sa mi ani nechce veriť, že to sa dá. Mnoho z týchto mamičiek porodilo svoje deti veľmi mladé, mnohé sa možno nestihli adekvátne kvalifikovať, resp. žijú v regiónoch, kde sa proste ťažšie hľadá práca. A to nielen pre nich, ale aj pre ich partnerov, ktorí živia celú rodinu, pokiaľ je mamička na materskej dovolenke. Ale možno v mnohých mamičkách drieme ambiciózna "duša" a rady by sa presadili, no jednoducho nevedia ako na to. A pokiaľ ste to práve vy, možno môj príbeh je jeden z tých, ktoré hovoria o tom, že život ponúka veľa šancí a je len na nás, ako sa ich chopíme. 

  Ja síce pochádzam Bratislavy, ale celé moje detstvo a takmer celú vysokú školu som prežila v "socíku". V tom čase sa nedalo hovoriť o nejakých výrazných regionálnych rozdieloch, i keď Bratislava vždy trochu vytŕčala.

  Ja som však nemala ambíciu zostať v Bratislave. Dôvodom toho bola moja mama, ktorej prísna a direktívna výchova ma tak ubíjala, že som začala rebelovať a takmer prvý chlap, ktorého som stretla a nebol z Bratislavy, ma zbalil a ja som s ním asi po 2 mesiacoch otehotnela. Mala som 21 rokov, bola som na výške (vtedajšej CHTF, dnešnej Fakulte Chemickej a Potravinárskej technológie), nevedela som o živote nič, lebo moja mama ma pred ním statočne "izolovala", lebo jediné, čo mi "dovolila", bolo učiť sa. Nevedela som variť, starať sa o domácnosť, proste nič - nepraktické dievča z mesta.

  Zostala som tehotná a keďže sa vtedy patrilo vydať sa, tak som si toho človeka zobrala a odsťahovala sa na východ Slovenska, do malého mesta pod Tatrami, do regiónu, ktorý bol pre mňa vtedy doslova "kultúrnym šokom" (ospravedlňujem sa za toto, ale takto to vtedy moja nezrelá duša proste vnímala).

  Vtedy som nevedela vôbec nič. Nemala som nikoho blízkeho na mieste, vydala som sa v podstate z "trucu" a nie zo skutočnej lásky. V čase, keď neexistoval poriadny spôsob komunikácie s "iným" svetom - na telefón sme nemali, internet nebol a výplata môjho manžela bola taká, že nielenže sme z nej nevyžili, ale museli sme si požičiavať, aby sme na konci mesiaca mali aspoň na základné potraviny.

  Školu som kvoli pôrodu prerušila na rok. Ale po roku som si ju diaľkovo dokončila, čo bola veľmi rozumná vec. Na jej konci som však už bola druhýkrát tehotná, takže po skončení školy som išla na druhú materskú a do tých istých existenčných problémov, ako sme mali predtým. Ale už som nechcela tak žiť.

  Začala som popri materskej hľadať niečo, čo by našej domácnosti pomohlo. Začala som šiť. Najprv jednoduché veci. Neskôr som sa dopravcovala až k šitiu kostýmov, vetroviek a kabátov. Ale nepredávala som to - šila som vlastne pre seba a rodinu, keďže som sa chcela pekne obliekať. To isté štrikovanie. No a nehovorím o varení - to bolo nutnosťou a aj keď som do manželstva prišla ako totálna "nula", situácia ma dokázala zmobilizovať. A popri tom som prišla na jednu super vec o sebe. Čoho som sa chytila, to som chcela robiť proste dobre. Aj keď mi to nešlo, aj keď som sa s jednou podšivkou trápila 3 dni, aj tak som sa nevzdala. Objavila som základnú vec do profesionálneho (ale samozrejme aj súkromného života), a to je vytrvalosť. Nevzdávať sa, aj keď veci nejdú. Treba sa s tým pasovať a ľad sa raz zlomí.

  Popri materskej som sa zároveň pustila do ďaľšieho štúdia - doplnkového pedagogického, lebo som vedela, že v meste, kde som žila, bude takmer nemožné nájsť si prácu. Nebolo to ľahké z hľadiska dochádzania - peňazí nebolo, 2 malé deti doma, ale zvládla som to. Tak som po materskej začala učiť na základnej škole. A týmto vzdávam hold všetkým učiteľkám, lebo prišla som na to, že učiť je naozaj poslanie. Mňa moja rómska trieda síce zbožňovala, ale ja som vedela, že toto ja robiť dlhodobo proste nebudem. Tak som sledovala pracovné inzeráty a zároveň som sa učila angličtinu.

  Jedného dňa som objavila inzerát, ktorý hľadal zamestnanca s mojou školou, do potravinárskeho závodu. Tak som neváhala a o pozíciu som sa uchádzala. Prešla som zároveň dosť komplexným výberovým pohovorom, ale konkurz som nakoniec na moje prekvapenie vyhrala a prácu som dostala.

  Odišla som teda zo školstva, do závodu, kde som mala na starosti určitú časť výroby, ktorej som, aj keď vyštudovaná chemička, vôbec nerozumela. Opäť sa vo mne ozvala tá vytrvalosť a aj keď som bývala totálne na dne, predsa som sa dokázala vyburcovať a naučiť sa také veci, čo som nikdy neverila, že budem vedieť.

  Ale vtedy do môjho života prišla ďalšia dôležitá vec a to je inšpirácia. A ja som sa tej inšpirácie proste chytila. Náhodou som stretla svoju spolužiačku z vysokej a tá pracovala ako reprezentantka pre jednu firmu. Veľmi sa mi páčilo, ako opisovala svoju prácu a ja som vedela, že také niečo chcem robiť aj ja. Tak som sa rozhodla, že skúsim ísť na podobné miesto a podarilo sa. A tu som sa už naplno mohla začať realizovať v tom, čo som už dávnejšie zistila, že som dobrá - že sa rýchlo učím, že sa nevzávam, že inšpirácia je dôležitá, že som vytrvalá a dokážem čeliť prekážkam, ktoré najprv vyzerajú ako nezdolateľné, ale ľad vždy povolí 🙂

  Po roku v tejto práci som sa vypracovala na oblastnú riaditeľku,  po ďaľších 2 rokoch na obchodnú riaditeľku pre Slovensko. Vtedy som sa presťahovala naspäť do Bratislavy a jedným z dovodov bol aj ten, že manželstvo, ktoré bolo aj tak od začiatku bez lásky, sa nám rozpadlo. A asi po ďaľsích 2 rokoch som zmenila aj firmu a odišla do inej - jednej z najväčších firiem na svete vo svojom zameraní.

  Začala som robiť niečo úplne iné, a to vzdelávať dospelých. Po pár rokoch som sa vypracovala na pozíciu, ktorá bola medzinárodná. Pochodila som celý svet, školila som výlučne už len riaditeľov a manažérov. Popri tom som už dostávala mnohé ponuky aj od iných firiem, ale ja som bola spokojná a k zmene som sa rozhodla až v lete minulého roku, keď ma cestovanie už unavovalo a nesmierne zaujímavá manžérska práca, ktorá sa dá robiť z domu a ktorú mi ponúkli v jednej z najrenomovanejších firiem na svete, so šéfstvom v USA a s tímom mojich podriadených v Indii, bola jednoducho ponukou, ktorá sa neodmieta. 

  Ale jednu najpodstatnejšiu vec príbehu musím ešte dodať. Okrem profesionálnej realizácie som nikdy neprestala byť milujúcou matkou. Moje dievčatá mali a majú moju lásku a starostlivosť po celú dobu. Bolo to občas naozaj veľmi náročné - našťastie obdobie mojho najvačšieho pracovného cestovania bolo vtedy, keď už bola jedna dospelá a na vysokej škole a dalo sa všetko zvládnuť. A za to, že som všetko zvládala v rámci možností bolo práve to, že som sa riadila tým, čo som už o sebe zistila relatívne skoro a že som sa nikdy nebála učiť sa nové veci, že som vždy hľadala vhodné príležitosti, inšpiráciu a že vytrvalosť sa stala mojím krédom (ktorú teraz plne uplaťnujem aj mimo pracovnej sféry a to pri mojich dlhých behoch).

  No a to, že si so svojimi dievčatami nežijeme zle, že si doprajeme pekné dovolenky a aj pekné veci, napriek tomu, že celú rodinku živím ja, to už je len vedľajší, aj keď možno podstatný fakt. A v mojom živote je už aj nový muž, ktorý mi plným priehrštím dáva to, čo mi nakoniec v živote najviac chýbalo a to je láska muža. Strašne som mu za to vďačná. 

  Ak máte záujem, vytvorili sme skupinu Osobný a profesionálny rozvoj, ktorej cieľom je poskytovanie si vzájomných rád a tipov v oblasti profesionálneho uplatnenia a rozvoja - napr. to, že je dobré byť na sociálnej sieti LinkedIn, mať tam dobrý životopis (lebo tak si ma vlastne tí "headhunteri" našli), alebo ako si napísať životopis, možno sa porozprávať o tom, čo sa deje v jednotlivých regiónoch - predsa sú tu mamičky z celého Slovenska a možno majú prehľad, alebo tip na nejaké pracovné miesta. Takto si možno pomôžeme nielen v tom, ako sa starať o detičky, ale ako sa starať aj o svoj rozvoj a profesionálne uplatnenie, ktoré môže znamenať aj pekný prínos v rámci domácej kasy. 

  Pravidelne budeme prinášať aj nový článok o osobnom a profesionálnom rozvoji. Bude zameraný na rady z oblasti zamestnania a práce.

  Ak ste sa dopracovali až sem, som veľmi rada. Držím Vám palce! Sme predsa silné ženy! 🙂 

  Link na skupinu Osobný a profesionálny rozvoj: www.modrykonik.sk/skupina/1905/detail/