Máme tu nejaké tehuľky? 😍
S čistým svedomím a láskou sme pre vás vytvorili malé balíčky produktov, ktoré na 100% využijete. Nič navyše, nič nepotrebné a navyše za také ceny, že padnete na zadok 😇. Môžete si vybrať medzi balíčkami Essential a Organic, každá si nájdete to svoje a veríme, že vám urobia radosť a spríjemnia čakanie na vaše malé zázraky 🙂 https://i.modrykonik.sk/tehotenstvo_eshop
Nájdete v nich:
- čistú kyselinu listovú,
- čaj pre tehotné,
- olejček na bruško,
- mušelínovú plienku,
- niečo pre radosť ,
- niečo pre vaše zúbky a chrup.
Príjemné nakupovanie a pohodové tehotenstvo 👉 https://i.modrykonik.sk/tehotenstvo_eshop ❤️.
Súťaž: Zdravá s bruškom, kniha (nielen) pre budúce mamičky
Tehotenstvo. Motýliky v brušku, najkrajšie obdobie v živote ženy, či opuchnuté nohy, nechuť do jedla, slabosť? Každá z nás má na obdobie tehotenstva iné spomienky. (Ja osobne veru nie tie najkrajšie :D). S dvoma čiarkami na teste sa dostaví aj zodpovednosť. Nielen za seba ale aj za toho malého človiečika v našom tele. Vynorí sa množstvo otázok, čo tehotná žena môže a čo nie. Začne sa kolobeh hľadania a surfovania po fórach v snahe nájsť tie najdôležitejšie informácie.
Zopár šikovných a vzdelaných ľudí dalo hlavy dokopy a vytvorili pre všetky (budúce) mamičky pomocníka v podobe knihy Zdravá s bruškom.
A čo kniha obsahuje?
✔️ ako si vyskladať zdravý tehotenský tanier;
✔️ ako si stravovaním pomôcť pri rôznych tehotenských ťažkostiach;
✔️ čo v jedálničku preferovať a obmedziť trimester po trimestri;
Môj Denník IVF – Obdobie čakania
Štrnásty deň cyklu
Pri vklade vajíčka mi povedali: „v tomto momente ste tehotná“. Som si vedomá toho, že v nasledujúcich dňoch to kedykoľvek môže platiť, ale aj nemusí. Keďže som sa na internete dozvedela, že kľudový režim nie je telu prirodzený a aktivita počas dňa pomáha zabezpečiť prísun živín pre orgány v tele, pokračujem v bežnom chode dní, ale s častejšími prestávkami na odpočinok. Výhodou je, že po včerajšom vklade embrya nasleduje víkend, takže sa môžem venovať oddychovým aktivitám.
Ráno som navarila jednoduchý obed a poobede sme išli na pohodovú prechádzku k Dunaju. Pričom sme si robili častejšie prestávky ako obvykle. No a po návrate som až do večera relaxovala.
Šestnásty deň cyklu
Hoci sa cítim dobre, a kľudne by som už mohla nastúpiť do práce, tak čerpám dovolenku, ktorú som už mala vopred nahlásenú. Cítim sa dobre – normálne, ani tehotne, ani netehotne, aj keď ma sem tam napadne myšlienka na moje rastúce emryjko.
Dni trávim relatívne v kľude, niečo navarím alebo napečiem, idem do obchodu, na návštevu, na prechádzku, poupratujem a veľa odpočívam.
Môj Denník IVF – Vklad embrya
Dvanásty deň cyklu
Deň prežívam bez strachu o moje vajíčka, viem, že sú v dobrých rukách. Ráno som si zacvičila, trochu poupratovala a bolesti z predchádzajúcich dní úplne odzneli. Cez deň pracujem a večer idem na nákup a na prechádzku.
Po telefonáte s embryológom som sa dozvedela, že sa nám vyvinuli 2 embyá. Veľmi ma to neprekvapuje, lebo aj v minulosti sme mali 2 blastocisty (štádium embrya na začiatku 5. dňa po oplodnení) zo 6 vajíčok. Embryológ ma objednáva na vklad embrya v nasledujúci deň o 12:00 hod. Potvrdím, že za týchto okolností, sme sa rozhodli pre vklad jedného embrya s použitím lepidla. (V minulosti som podstúpila vklad emrya bez lepidla a ujalo sa. Keďže však už podstupujem druhý cyklus, a máme “len” dve emryá, každé percento zvýšenia úspešnosti pre mňa hrá rolu).
Pri malom počte embryí sa vklad realizuje čo najskôr, aby mal zárodok čo najprirodzenejšie podmienky na vývoj. Pri väčšom počte získaných embryí sa nechajú vyvinúť do štádia blastocysty, a potom sa vkladajú v piaty deň od odberu.
Mám si priniesť nočnú košeľu a papuče. Pred zákrokom treba mať plný močový mechúr.
Narýchlo si vybavujem dovolenku na nasledujúci deň, nakoľko s takým skorým dátumom vkladu som nerátala. Potom bude nasledovať víkend, počas ktorého budem mať dostatočne dlhý čas na primeraný oddych.
Môj Denník IVF – Odber vajíčok
Deviaty deň cyklu – večer
Je 22:00 hod a vyberám z chladničky injekciu Ovitrelle. Po predchádzajúcich skúsenostiach, pichnúť túto injekciu nie je žiaden problém. Injekcia je už pripravená, stačí ju len vytiahnuť a pichnúť. Prezerám si ju a vidím pomerne veľký prázdny priestor medzi ihlou a tekutinou – bublinu. Jemne, pomalým pohybom, ju vytlačím. Sestrička mi vravela, že ani jedna kvapka nesmie vyjsť von, pri vytláčaní bubliny sa mi však jedna kvapka na hrote ihly zaleskne. Už s tým nič neurobím, a aj na inštruktážnych videách testovali injekciu vytlačením kvapky. Pichám si obsah tekutiny, rovnakým spôsobom ako v predchádzajúce dni. Týmto sú kocky hodené a mne odľahne. Čo má byť, to sa stane.
Desiaty deň cyklu
Prekonala som dôležitý míľnik. Tie najzložitejšie úkony mám už za sebou. Dnes mám voľný deň. Cez deň pracujem a večer idem na malú prechádzku. Vyhýbam sa akýmkoľvek fyzicky náročným činnostiam, aby som neublížila vajíčkam.
Večer si pripravím tašku: nočnú košeľu, papučky, doklady (osobné aj o zdravotnej dokumentácii).
Na večeru si dám ľahkú zeleninovú polievku a od siedmej večer mám zakázané jesť a od desiatej piť.
Môj Denník IVF – Stimulácia
Prvý deň cyklu
Neviem či je to náhoda, alebo predsa len psychika zohráva svoju rolu, ale očakávaný menzes mešká. Hoci som napuchnutá, ubolená a nervózna, tak stále neprichádza.
Nakoniec, hoci s vyše týždenným oneskorením si všímam mierne špinenie. Sestrička povedala, že prvý deň cyklu je ten, kedy krvácanie trvá od rána. Analyzujem situáciu, hoci sa poobede krvácanie celkom rozbehlo, rozhodnem sa za prvý deň cyklu považovať až nasledujúci deň. Telefonujem do reprodukčného centra a objednávam sa na kontrolné vyšetrenie.
Prvý deň cyklu - večer
Podľa pokynov od lekára, si mám injekciu Pergoveris aplikovať ráno, druhého dňa cyklu. Aby som bola pripravená, naštudovala som si vopred návod na použitie, hlavne prípravu a spôsob aplikácie injekcie, ktorá má tvar “pera”. Pri prvom použití pera treba skontrolovať správnu funkčnosť, vytlačením kvapôčky tekutiny. Vopred som si vyskúšala ako sa s perom manipuluje, nasadzuje ihla a overila som jeho funkčnosť. Návod na použitie je písaný podrobne a pochopiteľne a treba si ho na začiatok dôsledne naštudovať. Pre opakované používanie som si spísala postup v pár bodoch, aby som vedela rýchlo skontrolovať, či postupujem správne.
Druhý deň cyklu - Prvá dávka Pergoveris
Môj Denník IVF – Začíname
Tak som sa rozhodla, idem do toho! Gynekológ mi na preventívnej prehliadke odporučil, nech kontaktujem reprodukčné centrum. Telefonovala som ešte v ten deň. Objednali ma na vstupné vyšetrenie, s tým, že 1.-4. deň cyklu mám prísť na odber krvi pre zistenie hormonálneho profilu.
Vstupné vyšetrenie
Vstupné vyšetrenie absolvujem v druhej polovici cyklu. Beriem si so sebou svoju predchádzajúcu zdravotnú dokumentáciu, lekár si urobí kópie a vyšetrí ma. Konštatuje, že všetko je v poriadku, a keďže mám Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, nie je potrebné žiadať, a následne čakať na súhlas poisťovne. V najbližšom cykle môžeme začať liečbu. Opäť mi berú krv na rozbor. Dostávam pokyny ako postupovať, a zároveň dostávam:
Sestrička mi vysvetlí ako si mám pichať Pergoveris, začínam v druhý deň cyklu.
V prvý deň cyklu mám zatelefonovať a objednať najbližšie vyšetrenie, na ktoré treba priniesť podpísané zmluvy, jednu injekciu Cetrotide a výsledky interného predoperačného vyšetrenia.
Môj Denník IVF – Skôr ako začneme
Keď skočíme do rybníka a začneme plávať, zrazu si uvedomíme, že sme mohli dať väčší dôraz na prípravu, myslím tým dôslednejšie dbať na životosprávu, viac sa hýbať, prijímať viac zeleniny, vitamínov, byliniek, ísť na dlhšiu dovolenku, podstúpiť meditácie alebo sedenia u rôznych liečiteľov alebo iné inšpirácie, ktoré však v tomto bode treba už radšej pustiť za hlavu.
Alternatívny spôsob liečby
Alternatívnych spôsobov liečby je na výber neúrekom. Zrejme majú skôr psychosomatický efekt, niektoré naozaj pomôžu minimálne dostať telo či psychiku do rovnováhy alebo snáď aj odstrániť nejaký problém.
„Ja som napr. vyskúšala akupunktúru, ktorej vplyv síce na mňa pôsobil príjemne, za zásadné však pokladám podstúpenie detoxikácie, po ktorom som sa cítila silnejšia po fyzickej, resp. zdravotnej stránke, čo mi dáva nádej, že moje telo bude silné počať a vynosiť dieťa.“
Na alternatívne metódy treba myslieť s dostatočným odstupom a určite ich nezahŕňajme do procesu reprodukčnej liečby bez vedomia lekára, vtedy má mať on hlavné slovo.
Preventívne vyšetrenia
Môj Denník IVF – Toto som ja
Ahoj, mám 35 rokov a v oblasti asistovanej reprodukcie nie som už úplný začiatočník. Uvažovať o založení rodiny sme s mužom začali vlastne hneď po svadbe, čo je už vyše šesť rokov. To že sa nám nedarí otehotnieť sme si spočiatku ani neuvedomovali, neskôr to pripisovali náhode a nechávali tomu voľný priebeh. Keď dozreli prvé obavy, začala som navštevovať lekárov, ale ešte chvíľu trvalo, kým sme sa pustili do reálneho riešenia.
Pred tromi rokmi som podstúpila základné vyšetrenia (t.j. hormonálny profil a priechodnosť vajcovodov), následne dvakrát IUI (inseminácia) a nakoniec IVF (mimotelové oplodnenie). Zdalo sa, že úspešne, ale koncom 2 trimestra som potratila. Po pol roku som ešte vyskúšala KET (transfer rozmrazeného embrya), ale bez výsledku.
Po dvojročnej prestávke som sa rozhodla, že idem opäť do toho. Plná pochybností, či je už ten správny čas a s hŕbou otázok, keďže človek rýchlo zabúda, hlavne na tie menej príjemné veci.
Správny čas
To či je práve teraz ten správny čas, sa nedá posúdiť nikdy. Treba nesledovať svoju intuíciu, a pokiaľ tá práve nevysiela signály na ktoré čakáme, treba sa na vec pozrieť logicky:
- Mladšia už nebudem a ani môj partner, a keďže každý proces trvá nejakú dobu, asi by bolo načase začať.
Môj Denník IVF – 8 Rád ako prežiť
Prečo tak prirodzenú vec ako je počatie treba riešiť tak neprirodzene? Stále môžeme byť radi, že máme možnosť niečo s tým urobiť.
1. Nevzdávaj sa
Dala si sa na boj, tak neutekaj! Keď sa roztočí kolotoč, už sa z neho nedá ľahko vystúpiť. Určite nastanú situácie, kedy by si sa na to najradšej vykašľala, ale nemôžeš. Opakuj si: SOM SILNÁ A ZVLÁDNEM TO.
2. Nedramatizuj
Pozeraj sa na seba ako vo filme a vypni pocity. Zbytočne budeš prepadať panike napr. predtým ako si máš pichnúť injekciu, to vôbec nepomôže. Treba k tomu pristupovať s ľadovým pokojom.
„Bolo mi nepríjemné vyšetrenie u interného lekára, kedy som bola do pol pása úplne nahá. Proste som vypla pocity, a len som to jednoducho prežila. Koniec-koncov to trvalo len niekoľko minút. “
8 Rád ako otehotnieť a nezblázniť sa
Tento problém sa dotýka stále väčšieho počtu žien. Túžia po bábätku, ktoré neprichádza. Je to náhoda alebo zdravotný problém? Čakaním sa nič nevyrieši, len narastá frustrácia z neúspechu. Tak hore sa a poďme s tým zabojovať. Pýtate sa ako?
1. Nečakaj, čas uteká rýchlo
Podľa oficiálnych štatistík sa pár považuje za neplodný po roku intenzívneho snaženia sa o dieťatko. Až potom lekári začínajú zisťovať možné príčiny, prečo sa páru nedarí. Ak máte problémy s menštruačným cyklom, badáte na sebe iné ťažkosti alebo sa snažíte otehotnieť vo vyššom veku 35 a viac, žiadajte prvé vyšetrenia už po pol roku, príp. hneď. Nestačí len preventívna prehliadka, aspoň hormonálny obraz krvi a spermiogram partnera môže lekár urobiť už skôr.
„Strávila som rok čakaním na prirodzené otehotnenie, potom mi môj gynekológ rok liečil ovulačný cyklus, a následne prešiel ďalší polrok kým som sa dostala do reprodukčného centra, absolvovala vyšetrenie priechodnosti vajcovodov a insemináciu. A to mi nebol diagnostikovaný žiadny zásadný problém, ktorý by celý proces možno ešte predĺžil.“
2. Študuj, ale neprepadaj panike
Antimüllerov hormón, priechodnosť vajcovodov, ovulačný test, IUI, IVF... Nič Vám tieto pojmy nehovoria? Zmeňte to! Študujte dostupné zdroje a zistite čo najviac, ale s rozvahou a neprepadajte hypochondrii. Ak Vám niečo nie je jasné pýtajte sa lekára, ale nenasledujte slepo jeho odporúčania, buďte mu partnerom. Žiadajte od neho vyšetrenia, keď Vám ich neodporučí, nech Vám vysvetlí prečo.
Chcete vedieť, ako prebieha úvodná konzultácia v Centre asistovanej reprodukcie Gyncare?
Tak čítajte ďalej 🙂 . Urobiť prvý krok v liečbe neplodnosti môže byť občas pre oboch partnerov veľmi stresujúce. Strach z neznáma, nedôvera... No vaše rozhodnutie navštíviť Centrum asistovanej reprodukcie môže byť úžasnou príležitosťou, ako začať hľadať odpovede na to, čo je naozaj príčinou problému, a premeniť tak svoje sny o dieťatku na skutočnosť. Obavy z vyšetrení a celého procesu liečby vám môže pomôcť prekonať práve úvodná konzultácia, kde sa zoznámite nielen s pracujúcim personálom, ale aj s prostredím centra, a tak odstránite svoje pomyselné bariéry strachu.
Ak sa snažíte otehotnieť viac ako rok. Ak máte viac ako 35 rokov, tak už po pol roku neúspešného snaženia. Ak máte príčinu neplodnosti, o ktorej viete, ako napríklad nepriechodné vajcovody, nedostatok vajíčok, či patologický spermiogram, vtedy prvú konzultáciu určite neodkladajte. Stačí sa objednať telefonicky alebo prostredníctvom formulára na stránke www.gyncare.sk . Úvodná konzultácia trvá zhruba pol hodiny. Lekár sa oboznámi s vaším zdravotným stavom, vysvetlí vám, aké vyšetrenia na vás čakajú a aký bude ďalší predpokladaný postup liečby.
V prvom rade určite svojho partnera. Neplodnosť je predsa problém páru a je potrebné vyšetrenie oboch parterov. Ďalej je to výmenný poukaz od vášho obvodného gynekológa. Kópie lekárskych záznamov a výsledky z predchádzajúcich vyšetrení, ktoré ste už absolvovali. Všetky informácie o vašom zdravotnom stave pomáhajú efektívne nastaviť priebeh liečby neplodnosti. Môžete si pripraviť zoznam otázok, ktoré sa počas prvej konzultácie opýtate svojho lekára. Ten vám bude klásť množstvo otázok, aby sa dozvedel čo najviac, no je dobré, keď sa budete pýtať aj vy.
Viac o tom, čo na vás čaká pri úvodnej konzultácii v Centre asistovanej reprodukcie Gyncare, sa dočítate v tomto článku http://gyncare.sk/uvodna-konzultacia-v-gyncare-co-nas-caka/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post
Naša láska #33tt #zachvilkusnami #tehotenstvo #laska #neviemesaťadočkať❤️😍 Princesska🎀👑🧸
Keď potrebujete vedieť viac, je tu TRISOMY test +
Časté, ale aj zriedkavejšie chromozómové poruchy plodu, ako napríklad porucha počtu pohlavných chromozómov či mikrodelécie, sa doposiaľ zisťovali najmä genetickým vyšetrením z odberu plodovej vody, amniocentézy. TRISOMY test + predstavuje ďalšiu možnosť pre tehotné ženy, ktoré sa chcú vyhnúť invazívnemu vyšetreniu alebo ho úplne odmietajú, ale zároveň chcú vedieť viac o zdraví svojho bábätka.
Tento bezpečný, neinvazívny, skríningový Trisomy test +, poskytne budúcej mamičke informácie o zdravotnom stave jej dieťatka a je rozšírenou verziou TRISOMY testu. Absolvovať ho môže každá tehotná žena na vlastnú žiadosť a po konzultácii s lekárom so špecializáciou v lekárskej genetike.
Ak sa pri predchádzajúcom tehotenstve zistila u bábätka chromozómová porucha, ktorú je možné odhaliť TRISOMY testom +. Je vhodný pre tehotné ženy, ktoré majú zvýšené riziko možného postihnutia plodu niektorým zo syndrómov, ktoré vyšetruje TRISOMY test +, zisteného napríklad na základe výsledku ultrazvuku. Ak sa chce žena vyhnúť amniocentéze alebo má zdravotné komplikácie, ktoré by mohli zvýšiť riziko spojené s týmto odberom plodovej vody. Môže ísť napríklad o zvýšené riziko spontánneho potratu, zníženú zrážanlivosť krvi, riziko imunizácie pri nesúlade krvných skupín a Rh-faktorov, myómy maternice alebo problémy s placentou.
Nie je tehotenstvo ako tehotenstvo... Ako ste sa cítili vy? Ako bohyňa alebo ako my ostatné? #tehotenstvo #budemmama #sommama #zdennikamatky #medzinamimatkami IG:@zdennikamatky
Bude to chlapček alebo dievčatko? Odpoveď je ukrytá aj vo vašej krvi.
Počas môjho tehotenstva som sa ako asi väčšina budúcich mamičiek často zamýšľala nad tým, či to bude chlapček alebo dievčatko. Na naše bábätko sme sa veľmi tešili a na prvom mieste bolo pre mňa naše zdravie. Ale keďže ja som tvor zvedavý a nedočkavý, chcela som mať všetko včas a vopred sa pripraviť na príchod dieťatka. Usporiadať si výbavičku, oblečenie, ďalšie potrebné veci a užívať si tehotenstvo v pokojnejšom tempe. Nevedela som sa dočkať, kedy nám z ultrazvuku oznámia pohlavie bábätka. Po slovách lekára: „Gratulujem vám, rodičia, bude to dievčatko,“ sa môj manžel, dvojmetrový introvertný chlap, rozplakal ako malé dieťa. Dodnes je to pre mňa jeden z najkrajších momentov v mojom živote 🙂. Budúci otecko mal pre svoju princeznú ešte v ten deň vymyslené aj meno.
Niekedy je však odpoveď na otázku pohlavia dieťatka viac ako len vecou zvedavosti budúcich rodičov. Poznať pohlavie svojho dieťaťa ešte pred narodením môže byť dôležité aj zo zdravotného hľadiska. Dôvodom môže byť napríklad prítomnosť dedičného ochorenia viazaného na pohlavie, ako je napríklad hemofília a Duchennova svalová dystrofia, ktorá je najťažšou formou svalovej dystrofie.
Ak pohlavie svojho dieťatka chcete zistiť čo najskôr, existuje genetický BabyGen test, ktorý umožňuje určiť pohlavie plodu už od 10. týždňa tehotenstva z krvi budúcej mamičky. Navyše je spoľahlivý a bezpečný pre matku aj dieťatko. Výsledky tohto neinvazívneho genetického vyšetrenia dostanete do rúk spravidla do 5 dní, no laboratórium poskytuje v súlade s uznesením Etickej komisie MZ SR výsledok analýzy až po ukončení 12. týždňa tehotenstva. Viac o BabyGen sa dozviete na stránke http://babygen.sk/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post
Čakáme bábätko...Ako prežiť tehotenstvo v zdraví a v pohode?
Návštevy lekárov sú v období tehotenstva častejšie ako inokedy. Zdravie bábätka, ale aj budúcej mamičky je pod drobnohľadom lekárov a má zabezpečiť, že budú obaja v poriadku a všetko je tak, ako má byť. Ak chcete vedieť, kedy je správny čas na prvú návštevu ambulancie vášho gynekológa a aké vyšetrenia sú v tehotenstve dôležité, čítajte ďalej 🙂.
Tehotenstvo sa začína oplodnením vajíčka a až do ukončenia 12. týždňa tehotenstva sa označuje ako prvý trimester. V prvých 12 týždňoch sa plod vyvíja rýchlo a telo matky sa prispôsobuje. Každá žena prežíva tehotenstvo inak, často sa v začiatkoch objavujú ranné nevoľnosti, závraty alebo únava. Práve v prvom trimestri je čas na prvú návštevu gynekológa. Všeobecne sa odporúča navštíviť lekára približne do mesiaca od prvého vymeškania menštruácie.
V prvom rade je potrebné potvrdenie tehotenstva vyšetrením hladiny HCG hormónu, ktorému sa hovorí aj tehotenský hormón. Vyšetrenie sa robí z krvi a zvyčajne je doplnené aj ultrazvukovým vyšetrením. Po siedmom týždni tehotenstva už vidno aj činnosť srdiečka plodu. Dôležitý je aj zdravotný stav ženy. Sledujú sa prekonané ochorenia či aktuálne zdravotné problémy. Lekár počas celého tehotenstva sleduje hmotnosť, výšku, tlak krvi, pulz aj celkový krvný obraz. Vyšetrenie na prenosné ochorenia, ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie a vyšetrenie moču na cukor, bielkoviny a hnis patria tiež do plejády vyšetrení, ktoré sú zamerané na budúcu mamičku a jej potomka. Po potvrdení tehotenstva lekár vystaví tehotenskú knižku, do ktorej sa zapíšu potrebné osobné údaje, údaje o celkovom zdravotnom stave budúcej mamičky a informácie týkajúce sa predchádzajúcich tehotenstiev. Zapíše sa termín poslednej menštruácie a z toho sa vypočíta predpokladaný termín pôrodu (k dátumu poslednej menštruácie sa pripočíta 7 dní a odpočítajú sa tri mesiace).
Zmrazené štastie – keď aj neskôr, ale lepšie ako nikdy
Spermie a vajíčka sa dajú uchovať zamrazovaním pre prípad choroby, ale aj plánovaného rodičovstva. Tento proces je pre bunky bezpečný. V prípade spermií je to menej náročná záležitosť. Najčastejšie sa používa ako "poistka", keď má muž podstúpiť onkologickú liečbu. Chemoterapia a rádioterapia zhoršia alebo úplne nevratne zničia tvorbu spermií. Ženské vajíčka, sú v procese uchovávania zamrazovaním trochu problematickejšie.
Ako to mrazenie prebieha a čo sa s bunkami vlastne deje? Najľahšie sa zmrazujú spermie. „Ich štruktúru by som zjednodušene prirovnala k suchému vrecúšku naplnenému DNA. Oproti spermiám sú vajíčka ako melóny plné vody, čo proces mrazenia komplikuje. S poklesom teploty má voda tendenciu vytvárať kryštály a tie majú zas tendenciu všetko roztrhať na kusy. K obmedzeniu škôd sa pri zmrazovaní pridávajú látky nazývané kryoprotektanty. Ich úlohou je znížiť bod tuhnutia, zväčšiť podiel nezamrznutej kvapaliny aj pri teplotách pod bodom tuhnutia, zabraňovať nadmernej dehydratácii buniek a tiež nariediť prítomné soli. Bunky potom nestrácajú vplyvom osmózy toľko vody, čo im prospieva,“ vysvetľuje doktorka Ivana Uhrinová z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare, kde mrazenie buniek robia denne.
Najspoľahlivejšou metódou mrazenia je vitrifikácia. Fyzikálne sa definuje ako sklovité spevnenie vodného roztoku, nie však kryštalizáciou, ale extrémnym zvýšením viskozity. Takto vzniknutý amorfný ľad bunku nepoškodzuje tak, ako ten kryštalický. V praxi to prebieha ako extrémne rýchle ochladenie buniek na teplotu -196 °C rádovo v sekundách. Po ochladení sú bunky už len udržiavané pri stabilne nízkej teplote v kvapalnom dusíku. Počas rozmrazovania buniek sa postupne vymyjú všetky kryoprotektanty, až potom sú bunky pripravené podstúpiť oplodnenie alebo embryo môže byť vložené do maternice. Pre zamrazené bunky sa zastavuje plynutie času a je možné ich takto bezpečne uchovávať aj po dobu niekoľkých rokov bez toho, aby sa zmenila ich kvalita.
Ženské vajíčka sú v procese zmrazovania trochu problematickejšie. „Samotné zamrazenie vajíčok ešte nie je 100 % záruka toho, že žena vďaka nim v budúcnosti bude mať dieťa. Ale výrazne si tým zvýši svoje šance na potomka,“ dodáva jedným dychom embryologička z Centra asistovanej reprodukcie Gyncare RNDr. Ivana Uhrinová. Pri zmrazovaní vajíčok totiž záleží na tom, koľko má žena rokov v dobe mrazenia vajíčok a tiež koľko vajíčok sa podarilo získať na zamrazenie. Aby táto metóda bola čo najúspešnejšia, je nutné mraziť vajíčka maximálne do veku 35 rokov, ideálne do tridsiatky.
„Mrazenie vajíčok je bezpečné. Podľa medzinárodných štúdií mrazenie vajíčok neovplyvňuje priebeh tehotenstva a nezvyšuje riziko narodenia dieťaťa s vrodenou vývojovou chybou,“ ubezpečuje doktorka Uhrinová. Pre uchovanie sa rozhodujú tie z nás, ktoré odkladajú rodičovstvo kvôli kariére, alebo ešte nestretli toho správneho muža na založenie rodiny. Zamraziť si oocyty je vhodné aj v prípade hroziaceho predčasného zlyhania funkcie vaječníkov, alebo ak hrozí strata plodnosti z dôvodu plánovanej onkologickej liečby.
Zdroj: http://www.zenskeveci.com/poklady-v-pohlavnych-bunkach/?utm_source=Modry-Konik&utm_medium=post
SÚŤAŽ ♥ S Trisomy testom nebude zdravie Vášho bábätka hádankou
Leto je za nami a ja verím, že ste prežili nádherné chvíle. Určite máte množstvo nezabudnuteľných zážitkov, krásnych spomienok a pred vami je nádherá štedrá jeseň. Rozhodli sme sa, že vám spolu s www.zenskeveci.com chceme urobiť radosť. Preto vám v našej skupine Ženské veci, prinášame novú súťaž o balíček krásnych darčekov s logom Trisomy testu. Z výhry sa budú tešiť až 3 z Vás. Súťaž sa začína dnes 24. 9. 2018 a bude trvať do polnoci 30 .9. 2018. Súťaž vyhodnotím večer 1 .10. 2018.
Tehotenstvo je nádherné obdobie v živote ženy. Predstavuje mnoho krásnych chvíľ, plných radosti a lásky a malo by sa spájať len s príjemnými vecami. Pocit neistoty a obavy o zdravie dieťatka, by rozhodne nemali patriť k radostnému očakávaniu. Budúce mamičky, spravte si poriadok v ,,ženských veciach“ a venujte sebe i zdraviu svojho bábätka čo najväčšiu pozornosť. Trisomy test je unikátny laboratórny test určený na neinvazívne skríningové vyšetrenie DNA plodu a dokáže stanoviť aj pravdepodobné pohlavie plodu.
Spolu vyžrebujem až 3 výhercov, ktorí získajú krásne darčeky od www.zenskeveci.com. Do súťaže budú zaradené iba tí z vás, ktorí splnia všetky podmienky súťaže a uverejnia svoju správnu odpoveď na súťažnú otázku do polnoci, nedele 30. 10. 2018. Správnu odpoveď na otázku hľadajte v príspevku na mojom blogu alebo priamo na stránke www.trisomytest.sk.
Všetky podmienky súťaže nájdete na tomto odkaze.
#tehotenstvo #smothie #36tt mojej malej princezné v brušku sa snažím dodať vitaminy vo forme smothie,každý deň si robievam smothie ktorym vždy základom je baby čerstvý špenát.
Dnes konkrétne baby špenát,Mango,kiwi
Máte radu smothie robievate si ho?🤰
14.02.2018 už sa to blíži ❤️ #30tt #brusko #tehotenstvo #dievcatko 🤰
Čakáme už našu princeznú 14.2.2018
#30tt #tehotenstvo #vybava
#tehotenstvo #poradna
Žienky máte niektorá taký nepríjemný tlak v bruchu neni to nič hrozné ale taký divný pocit neviem to ani poriadne opísať ale ako keby ma v bruchu tlačila trosku moja mala na žalúdok
Žienky kde prosím Vás nájdem v akých obchodoch tehotenské legíny? Za normálnu cenu ale aj,najlepšie som zatiaľ kupila v Lidli a tie aj najčastejšie nosím potom mám jedny rifle a tepláky ale chcem by som ešte legíny v Lidli už nemajú škoda ale či neviete o niečom? Ďakujem #brusko #tehotenstvo