Bez podpory to nejde
Za každým balíčkom, ktorý prináša úľavu, pochopenie a povzbudenie čerstvým mamám, stojí niekto, komu záleží.
Ďakujeme za DHL Express Slovakia, že im záleží. Vďaka ich podpore sa naše Kontrastné kartičky materstva dostávajú s ľahkosťou dnes už do 26 pôrodníc po celom Slovensku.
Milé ženy (a muži), ak aj vy veríte, že duševné zdravie žien po pôrode si zaslúži viac pozornosti a podpory, pridajte sa k nám. Pomôcť môžete aj prostredníctvom 2 % z dane (ak ste požiadali o odklad, svoje 2% viete asignovať do 30.6.2025).
Viac informácií nájdete TU.
Ďakujeme
Nie je pre vás téma 2% z dane aktuálna? Pomôcť môžete rôzne:
Pravidelným či jednorázovým finančným darom
Čo vidíte na obrázku?
Spoluprácu? Rodinu? Cestu vpred? Každý z nás vníma svet inak. Aký príbeh v tomto obraze vidíte vy?
Slony majú mimoriadne silné sociálne väzby a vždy si navzájom pomáhajú.
Výskumy ukazujú, že ľudia v silných komunitách zvládajú stres lepšie.
Spolupráca a podpora iných zvyšuje našu emocionálnu odolnosť.
Otázky na zamyslenie:
Akú úlohu zohrávate vo svojej „slonej“ skupine?
Aj vaše 2% nám môžu pomôcť venovať sa našej činnosti.
Údaje:
Názov: HASAM
Právna forma: občianske združenie
IČO: 54903343
Adresa: Lemešany 500, 082 03 Lemešany
Ďakujeme .
_________________________
občianske združenie HASAM 🧡 - Požiarna prevencia inak!
Keď sa trápenie zmení na pascu samoty
Stalo sa vám niekedy, že vás niečo tak veľmi trápilo, že ste sa stiahli do úzadia? Možno problém v práci, vo vzťahu alebo len ťažké obdobie. A tak ste prestali odpovedať na správy, rušili ste stretnutia a radšej zostali sami.
Samota v ťažkých chvíľach môže prehlbovať stres a úzkosť. Sociálna izolácia aktivuje v mozgu rovnaké centrá bolesti ako fyzické zranenie.
Čakanie na „lepší pocit“ je pasca. Keď sa vyhýbame interakciám, náš mozog si posilňuje vzorec izolácie, čo môže viesť k dlhodobému zhoršeniu nálady.
Aj drobné kontakty pomáhajú. Už len krátky rozhovor s blízkym alebo úsmev od cudzieho človeka môžu znížiť hladinu kortizolu (stresového hormónu). Čím viac sociálnej opory máme, tým lepšie vieme zvládnuť stres.
Položte si tieto otázky:
Čo by som poradil/a kamarátovi v rovnakej situácii?
Ako sa vyrovnať s ťaživými emóciami a začať uzdravovať traumy?
„Dnes som už iná. Nepozerám sa na život len cez bolesť, ale cez nové príležitosti. Nikdy som neverila, že je to možné.“ Dopracovať sa k takémuvnútornému oslobodeniu sa môže pre mnohých stať nedosiahnuteľný sen. Ak zistíme aké sú spúšťače ťaživých emócií, vieme ich zmeniť na posilňujúce vzorce myslenia. Naučiť sa zvládať svoje emócie a budovať odolnosť je ako stavba domu - začať treba od základov.
Mozog je schopný sa „preprogramovať“ vďaka opakovaniu pozitívnych návykov. Pravidelné praktizovanie mindfulness znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu už za 8 týždňov.
Hlboké dýchanie aktivuje blúdivý nerv, ktorý upokojuje nervový systém a pomáha nám lepšie zvládať stresové situácie. Nádych na 4 sekundy, zadržanie na 4 sekundy, výdych na 6 sekúnd.
Techniky „reframingu“ (preformulovania myslenia) pomáhajú ľuďom lepšie zvládať stres o 32 %.
️ Otázky, ktoré Vás posunú vpred:
Aké situácie vo Vás vyvolávajú najväčší pocit nepohody a prečo?
Čo ak druhí ľudia nekonajú proti nám, ale pretože niečo prežívajú?
Kolega vás odignoroval. Predavačka sa na vás mračila. Šofér vám "zablokoval" cestu. Pracovný tím vás ,,sabotuje". Ľudia vám skáču do reči. Hneď to v nás vyvolá hnev, frustráciu či pocit nespravodlivosti. Možno si pomyslíte: „Aký drzý človek!“ Čo, ak ten človek práve prežíva niečo, o čom nemáte ani tušenia? Možno tento človek práve zažíva ťažký deň. Možno ho trápia osobné problémy.
V psychológii sa tomu hovorí atribučná chyba – máme sklon pripisovať správanie iných ich osobnosti, namiesto toho, aby sme vzali do úvahy okolnosti.
🧠 85 % našich reakcií je emocionálnych. Väčšinu našich rozhodnutí a činov ovplyvňujú emócie, nie logika. Nejednáme len rozumom, ale často reagujeme na to, čo cítime.
Negatívne správanie často pramení z bolesti. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí sa správajú podráždene alebo agresívne, často prežívajú stres, smútok či tlak z osobných problémov. Stačí si položiť otázku: „Čo by som robil/a, keby som bol/a na jeho mieste?“
Ľudia sa cítia menej súdení a otvorenejší, keď počujú pochopenie.
Keď partner „nechápe“
️ „Všetko v poriadku?“ vy len s úsmevom odpoviete: „Áno, nič mi nie je.“ Ľudia majú strach z rozpútania hádky, ak vyjadria svoje potreby alebo čo im prekáža.
Až 70 % konfliktov vo vzťahoch vzniká kvôli nesprávnej alebo chýbajúcej komunikácii. Ak nevyjadrujeme svoje pocity, druhá strana nemá šancu reagovať.
Skrytá frustrácia oslabuje blízkosť: Ak svoje emócie nevyjadríte, partneri môžu mať pocit, že ste odcudzení.
Ľudia nie sú veštci. Autentická komunikácia znižuje stres a zlepšuje celkové duševné zdravie – obojstranne.
Otvorená komunikácia posilňuje šťastie: Páry, ktoré spolu pravidelne hovorili o svojich problémoch, boli o 47 % šťastnejšie vo vzťahu.
Dovolenka s dieťaťom s PAS 2
Už je síce koniec leta, ale čas dovoleniek ešte nekončí. Možno vám pomôže pár odporúčaní ako zvládnuť dovolenku s dieťaťom s poruchou autistického spektra.
#inklúzia #podpora #pomoc #poruchyaustistickehospektra #autizmus #akcnerodiny #tolerancia #asperger #znevýhodnenie
Dovolenka s dieťaťom s PAS 1
Vidíte na dovolenke rodinu s dieťaťom, ktoré sa správa neštandardne? Nesúďte ich. Možno ide o dieťa s poruchou autistického spektra. Pochopenie je dôležité a možno vám k nemu pomôže pár nasledujúcich odporúčaní.
#asperger #tolerancia #autizmus #poruchyaustistickehospektra #znevýhodnenie #podpora #akcnerodiny #inklúzia #pomoc #skúsenosti #pochopenie #poruchyautistickehospektra #aspergerovsyndrom #zdravotneznevyhodnenie
2% pre Soničku PODANÉ
ĎAKUJEME
Ak máte ešte Potvrdenie o zaplatení dane, dajte nám vedieť
vybavíme spolu podanie, posledný dátum odovzdania je 30.4.2024
#malablska #dakujeme #stalesaucim
#slovonejdeneexistuje #podpora
#2percentapresonicku #matozmysel