Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Spôsobuje antikoncepcia potraty?

kacena177
11. apr 2014

Včera som bola na Veĺkonoćnej spovedi a vyšla som dosť zmätená. Kňaz mi povedal, že antikoncepčné tabletky vraj zabíjajú zárodky čiže nastávajú potraty. Na príbalovom letáčiku je uvedený spôsob ako funguje antikoncepcia a keď som mu o tom povedala, tak vraj to nie je pravda. Nechcel mi dať ani rozhrešenie:o) Stretli ste sa už s tým?

sisaha
11. apr 2014

@kacena177 vymen knaza :D.. a len tak mimochodom.., naco sa mu spovedas o tom, ze beries HAK?

heni79
11. apr 2014

@kacena177
Hormonálna antikoncepcia funguje predsa tak, že blokuje dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok. Ak nie je zrelé vajíčko, nemôže byť oplodnené. Tak ako dôjde podľa neho k potratu?

sissy27
11. apr 2014

@kacena177 hej no kňazi sa najlepšie rozumejú do plánovaného rodičovstva, sexu a manželského života, napriek tomu, že budú prisahať že také veci nerobia... to ako keby som ja chcela riešiť jadrovú fyziku...

kacena177
autor
11. apr 2014

@sisaha hm no veď už si sama kladiem túto otázku :o)

minax
11. apr 2014

ja som o tom uz tiez pocula. vynimocne moze dojst k oplodneniu aj ak zena berie HAK, a ano, v tom pripade moze sposobit potrat. a celkovo, branie HAK zvysuje riziko potratovosti. a nepocula som o tom od knaza 🙂 ale nie som lekar, takze stopercentne to neviem tiez povedat..

brumka
11. apr 2014

@kacena177 knaz ma urcite farmaceuticke a medicinske vzdelanie ze? ako kedysi ked sa povedalo ze zem je gulata oni tvrdili ze je rovna doska a upalit 🙂 moj nazor

yanni
11. apr 2014

@kacena177 presne ako @sisaha vravi, nasu mu to preboha vesias na krk? To je tvoja osobna vec.
Daj sa prekrstit na evanjelicku. Tam sa nemusis stupidne spovedat a ziadny evanjelicky farar ti nebute tlacit podobne kaleraby do hlavy. Ti totiz vedia co je vo veci. Ti celibat nemaju 😉

cerez
11. apr 2014

@kacena177 O tom neviem nič, ale ak to zoberiem po stránke veriacej, tak HAK neuznávajú. Lebo bráni sa počatiu. Ale, pokiaľ je užívaná v rámci liečby, tak sa toleruje. Uznáva sa len meranie bazálnej teploty. Ale k tomu čo kňaz hovoril, tomu fakt nerozumiem. Pred prvorodenou som bola tiež tehotná, nebrala som žiadne tabletky a predsa som potratila. Podľa mňa to s tým nemá nič. Kamarátka zas otehotnela počas brania HAK a dcéra jej má už 8 rokov a je zdravá.

arandra
11. apr 2014

Ano, počula som o takých ideách. Aj že kondómy nechránia pred pohlavnými chorobami a že žena pri pohlavnom styku neabsorbuje semeno, tak že to vraj spôsobuje rakovinu prsníka. Podľa katolíckej cirkvi je prípustná iba jediná antikoncepcia, obmedzovanie styku na neplodné dni. Všetky ostatné druhy antikoncepcie sú zlé. Takže niektoré kruhy šíria fámy, že všetky druhy antikoncepcie okrem tej povolenej sú zdraviu škodlivé.
Prečo sa z toho spovedáš, keď máš asi na antkoncepciu dobré dôvody a vieš, prečo teraz nemať deti? Iný kňaz by ti asi tiež nebol užitočný, keďže umelá antikoncepia je cirkvou zakázaná, nielen hormonálne tabletky.

ewellina
11. apr 2014

Dajte si do gúglu "cilest príbalový leták", v odstavci ČO JE CILEST A NA ĆO SA POUŽÍVA, si prečítajte poslednú vetu:

"Zároveň dochádza k zahusteniu cervikálneho hlienu (hlien krčka maternice), čo sťažuje prienik spermií, a k zmenám sliznice maternice, čo znemožňuje uhniezdenie vajíčka."

Posledné štyri slová hovoria jasne. 😔

ewellina
11. apr 2014

Samozrejme, s najväčšou pravdepodobnosťou ani k oplodneniu nedôjde, ale vieme, že žiadna antikoncepcia nie je stopercentná. Tie zmeny sliznice zabraňujúce uhniezdeniu oplodneného(!) vajíčka sú akokeby taká "poistka", keby predsa len k oplodneniu došlo.

velkacica
11. apr 2014

radšej ste mali preberať (veľkonočné) vajíčka 😀

anuskaaprazko
11. apr 2014

@kacena177 HAK funguje dvojito: 1. zabranuje dozrievaniu vajicok a ovulacii, ale ak toto zlyha a naozaj sa podari oplodnit vajicko, tak 2. zabranuje vystlatiu maternice a tym uchyteniu oplodneneho vajicka v maternici, cize vajicko v podstate ide hned von. Otazne je, ci je to potrat alebo nie...

anuskaaprazko
11. apr 2014

@kacena177 a vies co, aj ti chapem preco cirkev "zakazuje" HAK, lebo de facto tam k potratu moze dojst. ALE preco docerta zakazuju kondomy mi do hlavy nejde!

kacena177
autor
11. apr 2014

@anuskaaprazko hm no ale aj ked oplodnene vajicko by bolo, predsa neviem, zeby to bol potrat. on vravel, ze kde je zivot, je aj dusa a to je vrazda a to sa uz moc nepozdava. kondomy nezakazoval, tie odporucal:o))

velkacica
11. apr 2014

bodaj by neodporúčal, tie asi pozná aj sám 😀

kacena177
autor
11. apr 2014

no zvlastne. ale iny knaz sa nad tym ani nepozastavil. No totizto zakazal mi chodit na prijimanie, ak to neprestanem brat. Nie som nejak sdilne veriaca, spoved len na Vianoce a Velku Noc, no sama neviem ci sa na to vykaslat?

cerez
12. apr 2014

@kacena177 Kondóm povoľujú? Tak to si potom vyvracajú. Lebo nám pred troma týždňami na náuke hovorili, že jej len povolené meranie bazálnej teploty. Listovali sme si aj brožúrku, a veru na kondóm sme ani na jednej strane nenarazili. Ešteže tie balóny istia! 😀

v_alika12
12. apr 2014

mne tiez raz knaz nedal rozhresenie,lebo hoci som uz bola vydata, deti som este nechcela (tabletky som nebrala,pouzivali sme kondom,ale o tejto teme nebola v spovednici rec). Bola som z jeho pristupu rozcarovana,no na prijimanie som aj tak sla. A teraz sa uz asi 2,5r.snazime o babo a nic... Niekedy ma napadne,ze to mam za trest 😀 @kacena177

mima4
12. apr 2014

baby,
prepacte, ale dost nevhodne take intimne veci rozoberat s muzom, ktory nie je vas manzel. Takze veci ma hovorit zena zene a nie zena muzovi, aj ked je fararom.

Som evanjelicka, ale toto som este nezazila od farara a dokonca ani od fararky, ze by zasli az tak daleko...

a celkovo sa mi to zda nevhodne preberat s muzom, ..este keby bol lekarom - gynekoloogom... ale takto to povazuejm za nevhodne..

isabella_fly
12. apr 2014

a co si cakala? ze ti da rozhresenie s tym, ze kludne to ber dalej, o mesiac sa znova vyspovedas? nechapem tu logiku, bud sa z toho nespovedat, lebo je kazdemu jasne, ze cirkev to neuznava, alebo to nebrat, ked chce byt clovek naozaj krestanom...

jabadaba
12. apr 2014

@kacena177 pan knaz nech sa da liecit.

jabadaba
12. apr 2014

@kacena177 je fajn, ze Ti to brat neodporuca, ale malo by to byt zo zdravotneho hladiska! To jedine tu zohrava dost podstatnu ulohu.

jabadaba
12. apr 2014

@mima4 napodobne. Nepomozem si, ale tie spovede mi pripadaju ako dobre na odbavovanie sa.

mima4
12. apr 2014

@jabadaba mna najviac irituje, ked niekto sa stavia do pozicie najvacsieho odbornika a pritom sa vyzna do toho ako hus do piva a este SAM ODMIETA MAT RODINU A DETI - vedome odmieta!!!

jabadaba
12. apr 2014

@mima4 no vsak to. Bude to poucovat, radit a moralizovat, pricom vlastnym rozhodnutitm vie velke lobogo. Navyse ma vie pobavit ako sa knazi kafru aj do medicinskych zalezitosti a budu poucovat vedcov.

dasenka26
12. apr 2014

Katolícky knaz že? V ktorom storočí žijú títo knazi? V 17 st.? A to hovoria ludia, ktorí nikdy neriešili rodinu, nevedia ako fungujú vzťahy, aká je ekonomická situácia, nevychovávali deti.. Nechcem povedať že je táto cirkev zlá ale prinajmenšom zaspatá a vie len arogantne poučovat, a moralizovať a pritom..vieme co robia títo ludia co žijú v celibáte,, mozu sa hanbit 🙂 Ked do kostola tak len evanjelického, farar ma ženu, rodinu a je normálny, vie čo je život, práve jeden takýto úžasný clovek ma bude sobášiť 🙂

sheila72
12. apr 2014

Je to hovadina, to by potom každá žena absolvovala potrat každý mesiac...nie som lekár, ale veď keby tomu tak bolo, tak podľa môjho úsudku by bolo to prostredie maternice také narušené, že aj po dobratí HAK by žena neotehotnela...niektorým ženám stačí jeden potrat a už nemôžu mať nikdy dieťa. A ešte som počula, že práve že po dobratí antiko je žena viac plodná (neviem čo je na tom pravdy)

stanislavao
12. apr 2014

@kacena177 prosim vas pekne a naco fararovi rozpravate o antikoncepcii? samozrejme, ze HAK nesposobuje potraty. to je totalny blud. to co mate za farara - debila, ze vam taketo somariny rozprava. ale divim sa, ze v 21.storoci este niekto tak velmi da farara a rozprava mu svoje sukromne veci, az intimne. naco? ved je to cudzi clovek, co on s tym ma. HAK brani tvoreniu a uvolneniu vajicka a nie zabija oplodnene vajicko. boze zena, rozmyslajte.

svadbaba
12. apr 2014

V pribalovych letakoch byva uvedene, ze HAK zabranuje uhniezdeniu oplodneneho vajicka, z coho jasne vyplyva,ze moze sposobit zanik vzninuteho zivota. Keby sa to stalo len parkrat za roky uzivania HAK, asi by som si to vycitala, hlavne v pripade, ze by sa mi nedarilo otehotniet ,ako to teraz coraz viac zien pise na forach,preco uz nikdy nebudu brat HAK, ako im to rozhadzalo cyklus.....takze knazi maju pravdu.ak nebrat antikoncepciu kvoli presvedceniu, tak kvoli zdrav.dovodom.moja plucna lekarka ma od toho vyslovene odhovarala,ze riesi velamladych bab s emboliou...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli