Vysadenie hormonálnej antikoncepcie
Zdravím, žienky 🙂
Rada by som sa Vás spýtala na Vaše skúsenosti s vysadením HAK. Hlavne na problémy, ktoré to vysadenie sprevádzali.
Ja som užívala 6 mesiacov Chloé a počula som samé negatívne reči okolo vysadenia, tak mi prosím napíšte, na čo sa mám "tešiť" a najlepšie aj nejaké rady, ako zamedziť trebars zhoršeniu pleti, padaniu vlasov, výkyvom nálady a pod.
Vopred ďakujem 🙂
Stručné zhrnutie
- Vysadenie hormonálnej antikoncepcie (HAK) môže viesť k dočasnému zhoršeniu pleti, vypadávaniu vlasov, nepravidelnostiam menštruačného cyklu a výkyvom nálady; riešenia spomínané v diskusii zahŕňali návštevu gynekológa, dermatológa, doplnky (kyselina listová, vápnik, horčík, zinok), ampulky na vlasy a bylinné čaje.
- Niektoré ženy otehotneli už po prvom cykle alebo do 2–3 mesiacov po vysadení HAK, zatiaľ čo iné hlásili meškajúcu alebo vynechávajúcu menštruáciu trvajúcu mesiace až roky; v prípade pretrvávajúcej amenorey sa v diskusii odporúčala konzultácia s gynekológom a možná „vyvolávačka“.
- Alternatívy k tabletkám spomínané v diskusii boli vnútromaternicové systémy (Mirena), vaginálny krúžok (NuvaRing), iné perorálne formulácie (Yasminelle, Yadine, Triquilar, Triregol, Karhlu/Majtalon) a prirodzené metódy ako Cyclotest (meranie bazálnej teploty) spolu s bylinkami (myší chvost, alchemilka, Shatawari).
Najčastejšie otázky
Q: Kedy môžem očakávať menštruáciu po vysadení HAK?
A: V diskusii ženy popisovali rôzne termíny: niektorým prišla menštruácia prvý cyklus (28–31 dní), iným sa meškala 1–2 mesiace alebo aj 50 dní a viac; gynekológovia v príspevkoch odporúčali počkať 2–3 mesiace a v prípade pretrvávajúcej amenorey prísť na kontrolu a zvážiť „vyvolávačku“.
Q: Môžem otehotnieť hneď po vysadení HAK?
A: Áno, v diskusii bolo viacero prípadov otehotnenia hneď po vysadení HAK alebo do 1–3 mesiacov; jedna poznámka uvádzala, že lekár spomínal „cca 2–3 mes. po vysadení HAK je najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia“.
Q: Čo pomáha na zhoršené akné po vysadení HAK?
A: V diskusii dermatológka odporučila buď akné liečiť dermatologicky, alebo sa vrátiť k HAK; ďalšie spomenuté riešenia zahŕňali vitamíny, ženské čaje a návštevu kožného lekára.
Q: Ako riešiť vypadávanie vlasov po vysadení HAK?
A: Používali sa ampulky na vlasy (v diskusii sa spomínali „ampulky, nepamätám si názov, ale pomohli“ a „klasikuš dixi“), žihľavová voda na vlasy, masky, pravidelné dopĺňanie vápnika, horčíka a zinku a šetrná starostlivosť (menej žehlenia, pravidelné strihanie).
Q: Aké nehormonálne alebo prirodzené alternatívy k HAK sú dostupné?
A: V diskusii boli spomenuté Cyclotest (meranie rannej bazálnej teploty, web antikoncepcia-cyclotest.sk), kondóm, a metóda sledovania plodných dní; niektoré ženy uviedli dobré skúsenosti s Cyclotestom na sledovanie plodnosti.
Q: Kedy by som mala ísť k lekárovi a čo znamená „vyvolávačka“?
A: V diskusii ženy radili vyhľadať gynekológa, ak menštruácia chýba viac než 2–3 mesiace po vysadení; „vyvolávačka“ bola v príspevkoch pomenovaná ako hormonálne nastartovanie/cielené liečenie menštruácie, ktoré môže predpísať lekár.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vplyv vysadenia HAK je veľmi individuálny a symptómy sa líšia u rôznych žien.
- Medzi najčastejšie udávané symptómy patrí zhoršenie pleti, zvýšené vypadávanie vlasov, nepravidelný cyklus a zmeny nálady.
- Prietrvávajúcich problémoch sa odporúča konzultácia s gynekológom alebo dermatológom a zváženie doplnkov, bylinných čajov alebo dočasnej hormonálnej terapie.
Sporné názory
- Na rýchlosť návratu plodnosti niektoré ženy uviedli okamžité otehotnenie po zastavení HAK, iné hlásili meškajúcu alebo vynechávajúcu menštruáciu trvajúcu mesiace až roky.
- Prirodzené metódy (Cyclotest) sú pre niektoré ženy spoľahlivou alternatívou, zatiaľ čo iné uprednostňujú pokračovanie hormonálnej ochrany.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne trvá plná normalizácia menštruačného cyklu po dlhodobom užívaní HAK?
- Má dlhodobé užívanie HAK vplyv na neskoršie riziká potratu alebo iné tehotenské komplikácie?
- Ktoré byliny alebo doplnky (myší chvost, alchemilka, Shatawari, vitamíny) sú najefektívnejšie a v akých dávkach?
Spomenuté značky a firmy
Chloé, chloe, Triquilar, Triregol, Yadine, Yasminelle, Mirena, Karhlu, karhleight, Majtalon, Cyclotest, antikoncepcia-cyclotest.sk, Palette
Spomenuté produkty a metódy
HAK, Chloé, Triquilar, Triregol, Yadine, Yasminelle, Mirena, Karhlu, Majtalon, Cyclotest, meranie rannej bazálnej teploty, ovu testy, NuvaRing, kondóm, vyvolávačka, konizácia krčka maternice, myší chvost, alchemilka, Shatawari, kyselina listová, vápnik, horčík, zinok, ampulky na vlasy (dixi), žihľavová voda na vlasy
Miesta a osoby
Trebenova
Ahojte 🙂 Ja som brala asi 6 rokov Chloe, potom to stiahli z predaja alebo čo, tak mi to doktor zmenil na Karhlu, ktorú som brala asi pol roka a teraz som HAK prvýkrát vysadila zo zdravotných dôvodov, už som 5 týždňov bez toho a je mi zatiaľ super 🙂 Veľmi som sa bála zhoršenia pleti lebo pred začatím som bola ešte v puberte a pleť som mala fakt hroznú, ale zatiaľ som nespozorovala žiadne zhoršenie, možno sa mi pleť ešte aj trochu zlepšila, pomaly začínam veriť tomu, že to zhoršenie už ani nepríde 🙂
Čaute ženy, ja som brala 10r HAK (Triregol) - spokojná, ani jeden problém som nemala počas užívania, menštruácia ako hodinky! Vysadila som HAK v máji 2014 kvôli sebe, aby som sa prečistila a tiež zistila, či mám cyklus aj bez HAK ( veľa báb aj známych malo problémy s tým po vysadení 😖 ).
Po 5 mesiacoch môžem napísať, že sa mi trošku zhoršila pleť ( v pomere: 2 týždne super vs. 2 týždne zhoršenie počas mesiaca <- nezávisle od menštruácie! ), nepribrala som,ani neschudla, nezmenšili sa mi prsia, nemám žiadne depky 😝 a aj menštruujem stále ako hodinky. Jedine čo je negatívum v mojom prípade, znížila sa mi dosť chuť na sex 🙂 - teda nerozumiem, ako píšu iné kočky, že HAK vysadili práve preto, aby posilnili sexuálne chúťky. 😕
Po zdravotnej stránke som úplne fit ( či u gynekológa, ako aj na všeobecných vyšetreniach u obvoďáka) - dala som sa vyšetriť 😎 😀
Dodávam k tejto téme: 1000 ľudí,1000 názorov. Ja som tiež riešila pred vysadením či áno/či nie, čítala množstvo diskusií/článkov...atď....
Rozhodnutie má každá len a len vo vlastnej réžii 😉 a ako sa k tomu zachová naše telo, nevie vopred žiaľ nikto.
@verrine, mas uplne pravdu! aj ja som uz pred rokmi vynechala HAK lebo som sa vobec necitila dobre ... ani ja uz nemam problemy s nadvahou a ani s pletou. Ked pijes dostatok vody tak tie hormony sa raz vyplavia a telo sa samo ocisti. ked som hladala ako sa zbavit vyrazok tak som natrafila aj na prirodzenu anikoncepciu cyclotest 2 a som totalne spokojna a vyrovnana 🙂 nemam nalady, nemam zadrziavanie vody a ani vyrazky 😀
http://www.antikoncepcia-cyclotest.sk/index.php...
proste sa zbavite viacero problemov naraz a to celkom prirodzene 😎
dva a pol roka som brala chloe, rok a pol zenadeu, primarne kvoli pleti... co mam cakat po vysadeni? vrati sa mi naspat akne? ako ste to znasali? a co cyklus? mam strasne vela otazok... napiste mi prosim svoje skusenosti, budem velmi vdacna
Ahoj, u mňa sa to išlo práve naopak. Mala som veľa problémov v čase užívania HAK, po vysadení tieto problémy úplne zmizli....odvtedy sa používam cyclotest a som nadmerne spokojná - je to prirodzená metóda. Môžem iba odporúčať...🙂
@alobalka - aj ja pouzivam cyclotest, a nie su to ovu testy ale ovela presnejsie. cyclotest funguje na baze merania rannej Bazalnej Teploty. Od zaciatku cyklu ukazuje plodne a neplodne dni a v neplodnych dnoch ani nemusis merat a radovanky su naplno a bez strachu ...😝 je to easy a hlavne kazdy den viem ci mam plodny alebo neplodny den a podla toho sa zariadme! 😉
@alobalka, urcite, nie je to za 5e ale aj za HAK trebba platit, nie? a cyclotest mozes mat 5-10 rokov tak si vypocitaj kolko ta bude stat HAK. Ja som to nasla na: http://www.antikoncepcia-cyclotest.sk/ a je tam aj slovensky navod na pouzitie 🙂 prajem prijemne meranie a vela fun 😝
Ahojte baby, pred tyzdnom som vysadila antiku a odvtedy, neviem ci to s tým súvisí alebo nie, mám dvojité videnie na pravé oko a tiez je trocha viac opuchnutejsie a privretejsie ako to lave.. Bola som u na vsetkych vysetreniach, ale lekari nic nenasli. Mali ste, prosim, niektora s podobnou vecou skusenosti po vysadeni antikoncepcie?
Ahojte žienky, chcem vás požiadať o radu a názor. 4mesiace som brala anti, mesiac hormonalnu 3nehormonálnu. Mám posledný týždeň brania anti. a týžden budem mať cyklus. Ďalej už nechcem brať. Môžem to takýmto spôsobom vysadiť? Neotehotniem? Chranený sex som mala teraz celý mesiac pre istotu lebo sa bojím 🙂 Akné ma nezaujimajú, len aby som neotehotnela, študujem ešte na vš.
Ďakujem Vám 🙂 😝
Dobry den, som trochu na vazkach a neviem sa rozhodnut. Beriem mistru z ktorej mi posledne mesiace velmi padaju vlasy. Kedze nemam ine zdravotne problemy rada by som ju vymenila. Ale chcela by som sa vas spytat co by bolo vhodne vymena alebo vysadenie ? Mam na rozmyslenie posledny tyzden a neviem co by bolo vhodnejsie
Ahojky, ja som vysadila antiku od decembra, menzes ako v 7 dnovej pauze a potom na konci januara menzes uz bez tabletiek a odvtedy uz meska 2 tyzdne, asi budem mat problemy s cyklusom, no neviem akop dlho mam cakat, alebo ist k doktorovi a ten mi tak akurat pichne vyvolavacku?
Ahojte ja som uzivala HAK viac ako 6 rokov v januari som vysadila vela ludi co som Citala cyklus im meskal mne prisiel presne tak ako mal sice s odchylom 2 dni... Ale prisiel..no som zvedava ako to bude dalsi mesiac ci si telo uz zvyklo alebo nie...som zvedava ci schudnem nieco plet sa mi nezhorsila zatial ale ani pred zaciatkom bratia HAK som nemala akne takze asi preto...uvidim ako to bude
Ja som brala HAK asi tak 3 roky, vysadila som pred polrokom. cyklus mi chodí skoro pravidelne (cca 3 dni odchýlka). pred začatím užívania som nemala žiadne pupaky, teraz po vysadený ich mám neurekom veľa (na môj vkus) celá som poďobaná 😖 ale už sú na ústupe 🙂
@luba142 ako som písala, ja som bez problémov. Ale moja sestra po tiež dlhodobom užívaní a vysadení (cca tiež po 8r) hned od zaciatku mala po vysadení problem s cyklusom, vynechava jej dodnes a to je uz 1,5 roka co ich nebere, plet katastrofa + priberanie. Takze myslim, ze na kazdeho to uplne inak vplyva 😨
babenky - skuste pit cajik z mysieho chvosta - ja som to vycitala v knihe Zdravie z bozej lekarne od nejakej bylinkarky znamej tusim trebenova alebo tak nejak...po vysadeni takmer rok a pol menzes len po vyvolavačkach...a odkedy ho pijem (v tyzdni v praci, vikendy velmi nie) mam menzes pravidelne - 37 dni aj s ovulaciou nakolko som si merala aj bazalnu t. Teraz to bolo len 25 dni čiže sa to stale upravuje ale co je dolezite mavam aj ovulaciu 🙂 tak vyskusajte, ja som pila predtym aj alchemilku a ta mi na cyklus veru nepomohla...
@rumumbum
Ahoj, precitala som si tvoj prisevok a som na tom podobne. Menzes mam pravidelny ale tie vlasy...uz som na prasky. Mam polovicu s tych vlasov co som mala a stale padaju,pokozka svrbi a pali. Chcem sa spytat ci ti to preslo a co ti pomohlo...ci ti zacali vlasy znova rast alebo nie. Dakujem
@luciavendikova ja som tiez mala tento problem a bola som v lekarni a mi lekarnik odporucil nejake ampulky na vlasy.,. nepamatam si nazov, ale pouzila som dve balenia a bolo dobre
ahojte babule dlho som tu nebola...tak pisem..... @luba142 mysi chvost som pila kazdy den pracovny, lebo cez vikend som bola leniva si ho robit, tak som pila len v praci rano 🙂 pila som ho aj po ovulke proste stale, niekedy pocas ms som si ho nerobila...pokial som ho pila cyklus som mala 37 dnovy, ale aj s peknou ovulkou...no potom sme sa zasnubili, isli na dovolenku a ja ze idem riesit svadbu, takze odlozime babo, lebo tehotna sa vydavat nechcem, takze na dovolenku som nebrala ani čajik, ani teplomer akurat ze nebudeme riesit ochranu ze si dame bacha az od dalsieho cyklu....a niekedy po dovolenke som otehotnela 🙂 cyklus bol určite 28dnovy po vysadeni čajika lebo uz na 26 den som mala na teste peknu ciarku...tak neviem čo mi pomohlo 🙂 ale mysi chvost mi určite upravil cyklus..
@luciavendikova ahoj ja som si tiez kupila take ampulky myslim ze boli klasikuš dixi a este taku zihlavovu vodu na vlasy...vitaminy som jedla vapnik horčik zinok a celkom to preslo...a farbim si ich len zltym samponom palette taky na 24 umyti...nezehlim, iba fakt vynimocne, snazim sa ich setrit a minule mi aj kadernicka pochvalila...ze uz sa mi krasne dali dokopy...vravela mi aj ze jej dcera mala hrozny problem po vysadeni hak s vlasmi...achhhh tak nech su cim skor zdrave krasne 🙂

ja myslím, že ak sa ti podarilo otehotnieť popri HAK pri vynechaní nejakých tabletiek nemala by si mať problém. No ktovie, netvrdím že to tak bude. Každý organizmus je iný, na každého pôsobí HAK inak. Môžeme len dúfať že to na nás nenechá nejaké následky 🙂 držím každopádne palce ;)