Vysadenie hormonálnej antikoncepcie
Zdravím, žienky 🙂
Rada by som sa Vás spýtala na Vaše skúsenosti s vysadením HAK. Hlavne na problémy, ktoré to vysadenie sprevádzali.
Ja som užívala 6 mesiacov Chloé a počula som samé negatívne reči okolo vysadenia, tak mi prosím napíšte, na čo sa mám "tešiť" a najlepšie aj nejaké rady, ako zamedziť trebars zhoršeniu pleti, padaniu vlasov, výkyvom nálady a pod.
Vopred ďakujem 🙂
Stručné zhrnutie
- Vysadenie hormonálnej antikoncepcie (HAK) môže viesť k dočasnému zhoršeniu pleti, vypadávaniu vlasov, nepravidelnostiam menštruačného cyklu a výkyvom nálady; riešenia spomínané v diskusii zahŕňali návštevu gynekológa, dermatológa, doplnky (kyselina listová, vápnik, horčík, zinok), ampulky na vlasy a bylinné čaje.
- Niektoré ženy otehotneli už po prvom cykle alebo do 2–3 mesiacov po vysadení HAK, zatiaľ čo iné hlásili meškajúcu alebo vynechávajúcu menštruáciu trvajúcu mesiace až roky; v prípade pretrvávajúcej amenorey sa v diskusii odporúčala konzultácia s gynekológom a možná „vyvolávačka“.
- Alternatívy k tabletkám spomínané v diskusii boli vnútromaternicové systémy (Mirena), vaginálny krúžok (NuvaRing), iné perorálne formulácie (Yasminelle, Yadine, Triquilar, Triregol, Karhlu/Majtalon) a prirodzené metódy ako Cyclotest (meranie bazálnej teploty) spolu s bylinkami (myší chvost, alchemilka, Shatawari).
Najčastejšie otázky
Q: Kedy môžem očakávať menštruáciu po vysadení HAK?
A: V diskusii ženy popisovali rôzne termíny: niektorým prišla menštruácia prvý cyklus (28–31 dní), iným sa meškala 1–2 mesiace alebo aj 50 dní a viac; gynekológovia v príspevkoch odporúčali počkať 2–3 mesiace a v prípade pretrvávajúcej amenorey prísť na kontrolu a zvážiť „vyvolávačku“.
Q: Môžem otehotnieť hneď po vysadení HAK?
A: Áno, v diskusii bolo viacero prípadov otehotnenia hneď po vysadení HAK alebo do 1–3 mesiacov; jedna poznámka uvádzala, že lekár spomínal „cca 2–3 mes. po vysadení HAK je najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia“.
Q: Čo pomáha na zhoršené akné po vysadení HAK?
A: V diskusii dermatológka odporučila buď akné liečiť dermatologicky, alebo sa vrátiť k HAK; ďalšie spomenuté riešenia zahŕňali vitamíny, ženské čaje a návštevu kožného lekára.
Q: Ako riešiť vypadávanie vlasov po vysadení HAK?
A: Používali sa ampulky na vlasy (v diskusii sa spomínali „ampulky, nepamätám si názov, ale pomohli“ a „klasikuš dixi“), žihľavová voda na vlasy, masky, pravidelné dopĺňanie vápnika, horčíka a zinku a šetrná starostlivosť (menej žehlenia, pravidelné strihanie).
Q: Aké nehormonálne alebo prirodzené alternatívy k HAK sú dostupné?
A: V diskusii boli spomenuté Cyclotest (meranie rannej bazálnej teploty, web antikoncepcia-cyclotest.sk), kondóm, a metóda sledovania plodných dní; niektoré ženy uviedli dobré skúsenosti s Cyclotestom na sledovanie plodnosti.
Q: Kedy by som mala ísť k lekárovi a čo znamená „vyvolávačka“?
A: V diskusii ženy radili vyhľadať gynekológa, ak menštruácia chýba viac než 2–3 mesiace po vysadení; „vyvolávačka“ bola v príspevkoch pomenovaná ako hormonálne nastartovanie/cielené liečenie menštruácie, ktoré môže predpísať lekár.
Závery z diskusie
Zhoda
- Vplyv vysadenia HAK je veľmi individuálny a symptómy sa líšia u rôznych žien.
- Medzi najčastejšie udávané symptómy patrí zhoršenie pleti, zvýšené vypadávanie vlasov, nepravidelný cyklus a zmeny nálady.
- Prietrvávajúcich problémoch sa odporúča konzultácia s gynekológom alebo dermatológom a zváženie doplnkov, bylinných čajov alebo dočasnej hormonálnej terapie.
Sporné názory
- Na rýchlosť návratu plodnosti niektoré ženy uviedli okamžité otehotnenie po zastavení HAK, iné hlásili meškajúcu alebo vynechávajúcu menštruáciu trvajúcu mesiace až roky.
- Prirodzené metódy (Cyclotest) sú pre niektoré ženy spoľahlivou alternatívou, zatiaľ čo iné uprednostňujú pokračovanie hormonálnej ochrany.
Otvorené otázky
- Ako dlho presne trvá plná normalizácia menštruačného cyklu po dlhodobom užívaní HAK?
- Má dlhodobé užívanie HAK vplyv na neskoršie riziká potratu alebo iné tehotenské komplikácie?
- Ktoré byliny alebo doplnky (myší chvost, alchemilka, Shatawari, vitamíny) sú najefektívnejšie a v akých dávkach?
Spomenuté značky a firmy
Chloé, chloe, Triquilar, Triregol, Yadine, Yasminelle, Mirena, Karhlu, karhleight, Majtalon, Cyclotest, antikoncepcia-cyclotest.sk, Palette
Spomenuté produkty a metódy
HAK, Chloé, Triquilar, Triregol, Yadine, Yasminelle, Mirena, Karhlu, Majtalon, Cyclotest, meranie rannej bazálnej teploty, ovu testy, NuvaRing, kondóm, vyvolávačka, konizácia krčka maternice, myší chvost, alchemilka, Shatawari, kyselina listová, vápnik, horčík, zinok, ampulky na vlasy (dixi), žihľavová voda na vlasy
Miesta a osoby
Trebenova
@bublina210 Tehotna podla mna nebudes, len si si kvalitne rozhadzala cyklus. To vysadzanie v strede cyklu treba vzdy najprv prebrat s lekarom. Ja by som este pockala tak tyzden-dva, potom isla k lekarovi na vyvolavacku.
Ja ked som prvy krat vysadila hak mala som xyklus dlhy 40+ a chodila som na vyvolavacky (yadin) ... Potom som sa rozhodla brat znovu hak ale inú (yasminelle) brala som ju rok a pol, vysadila som ju, lebo uz mi nerobila dobre, a cyklus mam nadherne 28 dnovy jak hodinky
Ahojte, keď to tu čítam neviem či sa mam začať tešiť alebo plakať.. Dnes som aj ja vysadila HAk a da sa povedať že som ho brala 14 rokov a z toho 9 rokov som mala implantát v ramene. Vysadila som ho zo zdravotných dôvodov...mam opuchy noh .. Nema s tym niekto skusenosti?
Ahojte 22.2 som vysadila HAK po 5rokoch uzivania. Mrchu som nemala uz od augusta a teraz ma uz druhy den dost boli v podbrusku, najviac ked sa prudko pohnem....je to ok?
Ďakujem
@miandre No ja si myslim,ze to riesis dost neskoro. Je normalne ked meska 1-2 mesiace,ale neskor by ta uz mal prezriet lekar a dat vyvolavacku aby ti pomohol nastartovat ciklus. Takze moj nazor je ze ak ta boli spodok brucha po polroku bez MS necudo. Utekaj sa dat prezriet doktorom. Je normalne ze je to narusene no treba to riesit a nie nechat tak na polroka. Drzim palec...
U doktora som samozrejme bola a dal mi tri mesiace na to aby MS dosla ak nie mam ihned prist. Ja som len nikdy take bolesti nemala ani pred HAK ale asi je to normal ked sa v tele deju zmeny.
Tak len nech MS pride 🙂
Ďakujem za reakcie bol to pre mna sok taka bolest.
@miandre No ako ti už bolo napísané - riešiš to dosť neskoro - nemáš MS od augusta - mala si ísť k lekárovi do 2 mesiacov keď si nemala MS. Ja som napríklad brala antikoncepciu dlhodobo (aj beriem), nikdy som nemala nejaké problémy - MS vždy pravidelne, po vysadení som otehotnela pri prvom dieťati do 3 mesiacov od vysadenia pri druhom dokonca do 2 mesiacov. Držím prsty aby si bola čím skôr v poriadku.
Ďakujem babulky za rady, mrska prisla pekne silna ale tesim sa ze prisla 🙂 cakam na dalsiu nech viem kedy je najvacsia sanca 🙂
Este raz dakujem moc
Peknu Velkonocnu nedelu zelam
Ahojte baby. Tak pridám aj ja svoju skúsenosť. HAK so brala asi 8 rokov. Potom sme sa rozhodli že chceme babenko. Tak som ju vysadila.. Hneď som si kúpila kyselinu listovú ale aj tak sme si dávali ešte tri mesiace pozor aby sa to z tela trochu vyplavilo.. Po troch mesiacoch sme sa začali snažiť. Vyšlo nám to hneď na druhý pokus a keď som našla dve čiarky tak radosť bola neskutočná.. Ale netrvala dlho v šiestom týždni som začala silno krvacat a malinke sa nepodarilo zachrániť ☹ predtým som síce čítala že sa môže stať že po dlhom užívaní HAK a následnom otehotneni môže dôjsť k potratu ale som ani nepomyslela že sa mi to stane.. Aj keď mi doktori nepovedali že je to koli tomu ja si myslím že natom určite nesie vinu ta antikoncepcia.. ☹
Ak má niekto záujem, mám na predaj Yadine balenie na tri mesiace. Expirácia 08/2017. Cena 25€
Ahojte, chcela by som sa opýtať koľko trvá kým mi príde menštruácia keď som pred mesiacom vysadila HAK. Ďakujem za odpoveď 🙂
Ahojte, chceli by sme s priateľom bábätko . Vysadili sme aj tabletky HAK, no menzes sa ešte nedostavil, treba sa ísť poradiť s gynekológom alebo nám ešte počkať 🙂
Ahojte, ja som brala hak skoro 15 rokov, s jedinou prestávkou, ked som ostala tehotná a potom som brala dalej (karhleight). doteraz som nemala žiadne problémy, ms pravidelná, tak 1-2 dni aj to slabá....no v poslednom roku som už pobadala úplnú nechuť na manžela, začala som celkovo nejak opúchať, stále som sa cítila nafučaná, pred ms ma otrasne boleli prsia....tak som si povedala dosť! je to. len týžden od vysadenia, mali sme aj sex ale s kondomom, ale....človek si už nie je taký istý ako pri braní hak... mala som ju v kupelke na očiach, takže som nezabúdala brať a bolo to pohodllné...odvčera ma pobolieva spodok brucha, len dúfam že nie som tehotná, na druhé bábo ešte nie som pripravená 😒 Len dúfam, že sa u mňa neprejavia tie príznaky ako silné akné, priberanie, lebo toho priberania už mám dosť...snažim sa jesť zdravo, cvičim a kilá nie a nie isť dole.... tak dúfam, že po vysadení sa to upraví. Ako ste sa chránili po vysadení,len kondómom? zvažujem o nuvaringu, kond. veľmi neverím, je to taká neistota stále. napíšte mi skúsenosti s vag.krúžkom, ďakujem
Ahojte dievcata.Ja som tiez vysadila po dvoch rokoch HAK.Brala som Karhlu a nemala som ziadne problemi a zle ucinky.Teraz som ju vysadila lebo sa ju bojim brat koli tomu ze mame v rodine rakovinu prsnika a pocula som nato len same zle veci a bala som sa aby som si nieco nepriviedla.No ale teraz umieram od strachu 🙂 Prvy menzes prisiel v pohode,potom tyzden prv a mala som dva tyzdne potom asi zas v pohode a teraz niiiiic a ja sa bojim aby som nebola tehotna.Ale ako to tu citam tak to je asi dost normalne ze to tak dlho meska.brucho boli ako blazon,je mi zle,som nafuknuta ☹ citam tu ze ste aj pribrali po vysadeni?A ja sa cudujem ze co sa deje s mojim telom.Vlasy totalna katastrofa a aj nehty.Prosim vas to treba chodit na tie vyvolavacky ked nedostanem?Ci staci cakat kedy menzes pride?Keby som ja toto vedela nikdy to nezacnem brat 😒
@najorbitka staci pockatniekedy to pride neskor ako ma lebo hormony sa zblaznili teraz po vysadeni..ja ju uzneberiem 2 roky a pribrala som 10kg ale pomaly to uz ide dolu..vyvolavacka su dalsie hormony to neodporucam
@nikki16 To myslíš vážne že 10 kg? Veď to má porazí.Stale sa snažím zhodiť a teraz mám zas pribrat? 😖
@najorbitka ja som si myslela ze schudnem tak skm este viac pribrala ale ide to velmi pomaly dolu..ale ide
@najorbitka ale ja som brala inu HAk ako ty takze nemusis ja som brala Triqular a potom Majtalon..
@nikki16 ďakujem za snahu ukľudniť má 😃 som zvedavá ako to pôjde ďalej.Menzes ešte nikde ale mešká ešte len druhý týždeň.Keby som toto tušila v živote tie lieky neberiem. A ja som tiež čakala že schudnem. Prestala som to brať lebo som bola strašne nafuknuta a cítila som sa ako balón. Ale okrem toho že sa mi telo zbláznilo sa nič nezmenilo. Tak už len sa snažiť pomaly chudnúť 😉
@najorbitka mne menzes prisiel normalne tak ako chodil a tiez keby viem nikdy to nezacnem brat...lebo to co to narobilo s mojim telom otrasne...ale co uz..mam este malo rokov takze sa to moze vratit do normalu snad
@veriine uff tak toto je teda dost silne...a ako to kazdy lekar odporuca ze ved to nieje nic zle..na jednej strane ano je to ako taka ochrana ale urcite nieje to pre zdravie vhodne a takto sa to aj ukazalo aj ked zle na tebe, som zvedava ako to bude umna uz 2roky ju neberiem a umna poslednej 3mesiace velmi bolestna menstruacia az zvraciam..ale toto som mavala aj predtym nez som brala HAK
Ahojte prosim o radu beriem antiku uz 3 roky a chcem ju vysadiť .Len sa bojím že otehotniem ešte nechcem plánovať tretie bábätko . Prosím poraďte ako postupovat dakujem
Ahojte. Hak neberiem yz 3 tyzden. No odvtedy mam strasne silny biely vytok. Moze to byt s vysadenia hak?
Dobrý deň😌 chccela by som sa vas spýtať či ste už niektorá z vás vyssdila na mesiac HAK. HAK som užívala cca 10mesiacov a teraz som si dala mesačnu pauzu ale chcem ju naspet uživať ako sa to pootom uživa po prestavke 😌🙏🏽 Prosim poraďte 🙏🏽

Ahhojte mamicky. Obraciam sa na vas o radu. Zacala som po tehotenstve (7. mesiacov po tehotenstve ) brat HAK. Užila som presne 12 tabletiek lenze po skonceni mrchy som spinila dalej ( co je vraj normalne) ale ja som spinila 16 dni vkuse. Potom som HAK vysadila lebo mi nerobila dobre (bolesti hlavy,...) a teraz mi meska menzes 10 dni. Robila som si tehu test 3x pocas tych 10 dni a stale negativ. Mate niektora skusenost s tymto? Niekde pisu ze pockat kym sa to samo spusti niekde ze ist k lekarovi na vyvolavacku (dalsia davka konskych hormonov). Dakujem za kazdu radu.