Neplodnost u muže. Jak se postupuje? Jsou nějaké léky?

renatak
15. jún 2007

Ahoj holky, nikde jsem tady nenašla nějaké informace, jak se postupuje případě problémů na straně partnera. Kde a kdo provádí spermiogram? Co se děje dál, když se zjistí např. snížená pohyblivost spermií nebo cokoliv jiného. Jde mi jenom o představu, jsou nějké léky apod.?

gabinka41
3. sep 2011

@katka143 no môj manžel ich má veľmi málo...len 700 tis./ml a pohyblivosť len 36%.takže neviem čo bude. V KE mu nedali žiadne lieky, nič...ja už niekedy neviem,ako dalej.Som zvedavá,ako dopadnú kontrolné výsledky teraz v septembri....až mám strach.Keby aspoň to jeho fajčenie obmedzil....

ema263
3. sep 2011

@gabinka41 @katka143 ahojte baby, tak my mame tiez takuto skaredu diagnozu, taktiez chodime do KE, Mudr. Hrivnak, no nam sa trosku spg za 3 mesiace upravil, no u nas je to komplikovanejsie, tak vyckavame co sa udeje dalej. Vo februari mal manzel 99% patologiu, no 3 mesiace predtym mal vazny problem s oblickami, tak myslime, ze to bolo sposobene tymto. Spg sme opakovali v maji, 3 mesiace od prveho a patologia uz "len" 90%, takze zlepsenie tam bolo. Uvidime ako to bude na jesen, kedy ho tiez chceme zopakovat. Prakticky od toho februara berie vitaminy, je v tomto uzasny, obmedzil alkohol vyrazne, nefajci vobec aj stravovat sa zacal zdravsie, tak dufajme, ze spg v jeseni nas potesi. Vitaminy- zinok, selen, Ecko, acidum folicum, koenzym Q1O, L- karnitin a papa tiez dynove semienka a vela kivi. To nam bolo poradene.

katka143
3. sep 2011

@gabinka41 fajčí aj ten môj a dosť.nedávali ste vôbec nič,ani vitamíny?my sme boli u dvoch urologov,neboli sme spokojný ani s jedným.prvý ked mal robiť spermiogram vybral sa na schôdzu,ktorá trvala 1,5hodiny.spermie tam naňho čakali na slnku pod mikroskopom.po takmer 2hodinách nás zavolal do vnútra a povedal oligospermia-7mil.spermií,s takýmto množstvom to nepôjde ale nehádžte flintu do žita.za pol roka na kontrolný sperm.ani pohyblivosť ani patologia nijaká podrobná informácia.neplatili sme nič ,mala som odporúčanie od gyn.druhý pre istotu povedal pripravte si 15e,napísal jedinú vetu je to na rozhraní reprodukcie lieky na to niesú ale môžte si dať vit.E.za takú sumu dosť málo.spermiogrami bolo robené v priebehu dvoch týždňov.nechápem ,že jeden to mal na rozhraní a u druhého to bolo nemožné.ten druhý ešte dodal ,že aj jemu sa podarilo až po 10rokoch.tak asi máme 10rokov skúšať. 😝 to teda sú odborníci. ☹

katka143
3. sep 2011

@ema263 vám sa to teda pekne lepší. 😉 😉 verím že teraz to bude ešte lepšie 🙂 daj vedieť.

gabinka41
5. sep 2011

@katka143 Doktor v KE nám nedal nič, ale poradili nám Selezi A,C,E,Macu,vitamín E....berieme len ti prvé dve a som zvedavá,či to trošku pomohlo.Dnes sa ide manžel objednať k Mudr. Homzovi do PO.(odporúčila nám ho moja doktorka). V KE čakal hodinu na výsledky a platil 10 eur.Katka,a ako dlho vám odporúčali nemať styk pred vyšetrením spg?.U nás to bolo 5 dní, čo sa mne zdá veľa...rozmýšľala som,či aj toto nemalo vplyv na výsledky.... ☹
Moja doktorka nevidí až taký problém v počte spremií, vravela,že základ,že nejaké sú....záleží ale na rýchlosti. A tá bola 36%...z toho bolo však rýchlych len 8%. No verím a dúfam,že teraz sa to zlepšilo. 😉

gabinka41
5. sep 2011

@ema263 Emi, tú patologiu vám určil pri spg? Lebo nám o patologii spermií nič nevravel, tak teraz neviem.Povedal len,že ich je málo a sú pomalé.Dúfam tak aspoň, že boli zdravé všetky 🙂 Vy ste boli v Splne?

katka143
5. sep 2011

@gabinka41 prvý kázal 7 dní,to sme samozrejme nemali 😀 ani som to ešte nepočula tak dlho.a druhý 3dni.teraz 14.9.ideme do gynfiv,tam povedali 2dni.dúfam že to už podrobný spg. a budeme vedieť aj rýchlosť 😠 .nejako to pomaly ide už som zvedavá 😵

kamilkka
5. sep 2011

@gabinka41 ahoj, neda mi nezapojiť sa 🙂
nechoďte k dr.Homzovi do Prešova, je to len strata času,
naozaj, spg zhodnotiť nevie a do liekov sa nevyzna.
nam predpísal take lieky, ktoré sa už desaťročia nepoužívajú a môžu dokonca spôsobiť zníženie počtu spermií.
počula som aj od iných, že nemali s nim dobré skúsenosti 😒
takže isto Homza nie, nie, nie!!!

gabinka41
6. sep 2011

@kamilkka Ďakujem kamilkka za radu. A vieš nám poradiťť niekoho iného? Prvý spg nám robili v KE v SPLNe,ale nedali žiadne lieky...Neviem,či tam robia aj hlbkové vyšetrenia-ako na urologii....Ako tak čítam, veľa ľudí nieje spokojných s Dr.Homzom....:(

gabinka41
6. sep 2011

@katka143 tak 7 dní to je naozaj veľa...myslím si,že taká dlhá doba neprospieva spermijkám a skreslí to aj výsledky...Je ťažké nájsť dobrého urológa....včera sme s mm akurát rozoberali,že ku komu ísť......ťažko sa mi posudzuje,keďže mm bol len v KE...chce ísť za Homzom do PO,ale baby ho veľmi neodporúčajú..tak neviem...kurnik tu...

kamilkka
6. sep 2011

@gabinka41 ahoj, najpodrobnejší a najkvalitnejšie vyhodnotený spermiogram na východnom slovensku sa robí v Združenej tkanivovej banke v Košiciach na Terase, ale tam ti ho len vyhodnotia.
Ja urológov nepoznám, takže neviem posúdiť, ale vraj najlepší je Dr.Hrivnák, pracuje v Košiciach, má súkromnú ambulanciu, takže platíš 😒 ale zato, ten spg v ZTB sa nelatí, ak máš výmenný lístok od svojho gynekológa alebo manžel od urológa.
Hrivnák vezme manželovi výtery, ak treba, vezme krv, prezrie ho, vyšetrí a ak treba, predpíše lieky.
Viac poradiť neviem, pýtaj sa báb z Košíc ku komu chodia, ty si odkiaľ?
Jedno však viem iste - Homza nie!

gabinka41
6. sep 2011

Ja som zo Starej Ľubovne. Čítam samé chvály na toho Hrivňáka...tak porozprávame s manželom a zrejme to poriešime Hrivňakom. 🙂 A Homzu rušíme ! 🙂 ďakujem za radu

ema263
6. sep 2011

@gabinka41 ahoj, my sme este neboli v ziadnom CAR, zatial chodime len k Hrivnakovi a mam pocit ze to staci. Naozaj je odbornik, platis sice dost za ukony a tak, no nam to stoji za to. Odporucam ho, ambulancia je mimo civilizacie by som povedala 🙂 takze aj iste sukromie tam je a da sa s nim v pohode pokecat, poradi, vysvetli, urcite ho skuste. A tu patologiu sme mali urcenu zo spg okrem mnozstva inych hodnot. My sme mali pauzu 5 dni pred spg, tak to Hrivnak chce, no zda sa mi to az prilis dlho, ale posluchame 😒 A tiez to mame do KE cca 2 hodky, takze dochadzame, no budeme aj dalej, az kym nebude manzel uplne fit 😵

gabinka41
6. sep 2011

@kamilkka Ja som zo Starej Ľubovne. Čítam samé chvály na toho Hrivňáka...tak porozprávame s manželom a zrejme to poriešime Hrivňakom. A Homzu rušíme ! ďakujem za radu

gabinka41
6. sep 2011

@ema263 nám v splne zo spermiogramu určili len objem,či je hustý,množstvo spermií,ich jednotlivú pohyblivosť a diagnózu oligoasthenospermiu. neviem,či je to veľmi zlé - 36% pohyblivosť (do 50% už veľa nechýba 😉 ) ale ten počet bol dosť nízky.Neviem,čo to spôsobuje.Preto by sme chceli aj také podrobnejšie vyšetrenie...

gabinka41
6. sep 2011

@ema263 Emi, a odkiaľ si?

kamilkka
6. sep 2011

@gabinka41 ahoj 🙂
aky je počet? ak vraviš velmi nízky? velmi nizky je napr. 1 milion a menej, iked norma je 🙂 nad 20
ale ak mate napr. 15, ste sice pod normu, ale už to nieje brutalne nizke.
pohyb sa hodnotí rýchly dopredu, to je pohyb A, ten ma byť viac ako 25% a pomalý dopredu, ten je pohyb B, sučet týchto pohybov A+B ma byť viac ako 50%
teda ak mate pohyb A 36% je to super
ale dg. oligoasteno znamena znižene množstvo a zniženy pohyb.

ninacon
6. sep 2011

@kamilkka ahoj, ako tu čítam o tom pohybe tak nám v gynfiv ziadne % na pohyb nedali....máme tam napísane počet 15ml, motilné 5, motilita b+b+c- to c je asi dost zlé ☹ , patológia 75%. ja sa v tomto moc nevyznam. 1x sme absolvovali spermiogr. o mesiac mame ist na kontrolný tak som zvedava

kamilkka
6. sep 2011

@ninacon ahoj
dokončim vysvetlenie k pohybu:
A - rýchly vpred
B - pomalý vpred
C - pohyb do strany alebo na mieste
D - spermia sa nepohybuje
ak mate motilné, teda pohyblivé 5 milionov z 15, to znamená nejakých 33%,
na patologiu ma každy labak inu normu, všeobecne do 70%, ale my sme boli napriklad v takom kde je hodnotenie velmi prísne a norma pre patologiu je do 85%,
na vysledku by si to mala mať napísané 😉

gabinka41
7. sep 2011

@kamilkka no, my máme počet pod 1 mil., presnejšie 700 tis./ml. ☹ a rýchly progresívny len 8%, pomalý progresívny 23%(sa mi zdá-už presne nepamätám) a zbytok bol neprogresívny a nepohyblivé. Patológia však na výsledku zapísaná nebola, neviem prečo. Tak hádam teraz bude spg lepší.....uvidíme.Ktovie,prečo to všetko tak je ☹

bewik
7. sep 2011

ahoj @gabinka41 ja sa pripajam k odporucaniam na dr. Hrivnaka, je to naozaj odbornik. Ma velmi podrobny spermiogram a naozaj sa venuje pacientom a hlada priciny kde sa da. My mame zlu patologiu - 97%, aj zlu pohyblivost, povedal nam, ze prirodzene sa podarilo pocat uz aj s horsimi vysledkami, ale moze to trvat naozaj dlho. Tiez by som urcite nesla do splnu.

gabinka41
7. sep 2011

@bewik ahojky.A pomohol vám Hrivňák?Lebo s manželom sa o tom rozprávame,že keď veľa ľudí neodporúča Homzu,že by sme ani my zbytočne nestrácali čas.Ale vraj je problém sa Hrivňákovi dovolať. Aká je tam čakacia doba? 😉

bewik
7. sep 2011

@gabinka41 ano, je tahsie sa mu dovolat, pretoze on chodi aj po roznych konferenciach a kedze je taky dobry, je aj patricne vytazeny. Na nejakej webovej stranke, najdes ho cez google, neviem presne aka to je, ma casy kedy mu mozte zavolat, je to vecer, myslim ze okolo 20.30 a neskor. Niekedy aj tak nedvihne, ale netreba to vzdavat, niekedy zavola aj naspat. Raz sa nam podarilo skontaktovat sa s nim na prvy sup, inokedy az na treti den. Na prve vysetrenie si uz nepamatam ako dlho cakal, myslim, ze nie az tak dlho, 2 tyzdne? 😕 dlhsie sme cakali na spermiogram, tusim viac ako mesiac, ale hlavne kvoli dovolenkovemu obdobiu to tak dlho trvalo.
No a ci nam pomohol? Vsetko nam hlavne vysvetlil, co u inych nie je samozrejmost a este sme v procese liecenia, tak uvidime neskor, ale ten pristup je super a vela dobrych odporucani, aj od lekarov. Drzim palce, urcite ho navstivte.

gabinka41
7. sep 2011

@bewik Super. Ďakujem za radu a povzbudenie 🙂 A tiež vám držím palce pri snažilkovaní, nech to čoskoro vyjde 😉

gabinka41
7. sep 2011

@bewik potom dám vedieť,ako sme dopadli 😉

bewik
7. sep 2011

@gabinka41 Dakujeme a daj vediet urcite ako ste boli spokojni 🙂

nelynka
14. sep 2011

@gabinka41 ahojky..
my ideme k Hrivnakovi v ponedlok..objednavali sme sa v polovici aprila..
ma este sukromnu ambulanciu, kde za vsetko platis..a tam je cakacka 2 maximalne 3 tyzdne..
ja som na neho pocula len a len chvali..sesternica k nemu chodili skoro rok, preliecil ich, ale oni to mali tak zle, ze jedine IVF...

ema263
14. sep 2011

@gabinka41 ja som od Michaloviec 😉 Tak daj vediet, ako ste dopadli, my sa za nim tiez chystame cochvila 😵

gabinka41
15. sep 2011

@nelynka my sa mu nevieme dovolať :( ale budeme volať,kým sa nedovoláme 🙂 tak som zvedavá a už aj poriadne nervózna...................................

gabinka41
15. sep 2011

@ema263 samozrejme,že dám vedieť 😉 len sa mu musíme najprv dovolať....raz nedvíha,inokedy zruší........hádam raz ten telefón zdvihne 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre