Tehotenský test

1 skúsenosť

Tehotenský test je najčastejšie prvou voľbou ženy, ktorá potrebuje potvrdiť či vyvrátiť možné tehotenstvo. Na trhu je nespočetné množstvo značiek a druhov, no všetky fungujú na rovnakom princípe. Tehotenský test zisťuje v moči prítomnosť tehotenského hormónu zvaného ľudský choriogonadotropín1 (skrátene hCG). Tento hormón sa začne produkovať hneď ako sa oplodnené vajíčko uhniezdi v sliznici maternice, čo je zvyčajne po šiestich a viac dňoch od počatia. Následne sa hladina hormónu každé dva až tri dni zdvojnásobuje. Množstvo hCG vrcholí v 8.11. týždni tehotenstva a neskôr postupne klesá.

Presnosť tehotenského testu je 97 - 99%. Na trhu sú testy, ktoré by mali byť schopné odhaliť tehotenstvo už 4 dni pred očakávaním príchodu menštruácie. Napriek tomu sa odporúča počkať s testovaním na deň, kedy príchod menštruácie očakávate. Vyvarujete sa zbytočnej neistote a otázok, či je výsledok správny alebo ste len test urobili priskoro.

Tehotenský test

Druhy tehotenských testov

Pri tehotenských testoch si môžete vyberať z mnohých značiek klasických jednorazových tehotenských testov. Tie sú u mnohých žien veľmi obľúbené vďaka nízkej cene a jednoduchému použitiu. Vo väčšine balení sú dva testy, ktoré na základe koncentrácie hCG v moči zistia, či ste v očakávaní alebo nie. Ak je jeho hladina hCG v moči dostatočne vysoká na to, aby ju test zaregistroval, test vyjde pozitívny a objavia sa na ňom 2 čiarky.

Niekedy môže byť jedna čiarka slabšia ako druhá. Vtedy je dobré test zopakovať po 2 dňoch. Ak ste naozaj tehotná, druhá čiarka zosilnie.

Ak sa na teste neobjaví žiadna čiarka, znamená to, že je test chybný alebo nebol vykonaný správne.

Nesprávne vykonaný tehotenský test

Na trhu sú na výber testy s označením 10 IU/ml a 25 IU/ml. Čísla ukazujú akú hodnotu hormónu hCG v moči dokáže test zachytiť. Testy 10 IU/ml sú citlivejšie a dokážu odhaliť tehotenstvo skôr, no je pri nich väčšie riziko falošného výsledku. Najspoľahlivejší je test 25 IU/ml, ktorý si urobíte po vynechaní menštruácie.

Drahšou voľbou sú digitálne tehotenské testy, ktoré okrem potvrdenia tehotenstva dokážu prezradiť koľko týždňov ubehlo od doby, kedy ste otehotneli.

Ako si správne urobiť tehotenský test

Ku každému tehotenskému testu je výrobcom priložený návod, podľa ktorého by ste mali postupovať. Návody na použitie jednotlivých testov sa líšia, preto je nutné si ho pred použitím prečítať.

Ako správne test použiť teda záleží od typu tehotenského testu. Vo všeobecnosti platí, že test musí byť vykonávaný z čerstvého moču. Ten v podobe prúžku sa väčšinou namáča do nádobky so zachyteným močom po maximálne stanovenú hranicu. Kazetové tehotenské testy majú otvor, do ktorého sa kvapne určené množstvo moču a následne počkáte na výsledok. Tyčinkové testy možno vložiť priamo pod prúd moču.

Výsledok tehotenského testu je zrejmý do pár minút. Pri väčšine z nich by ste však nemali zisťovať výsledok neskôr ako po 10 minútach. Po väčšom časovom odstupe by mohol byť test falošne pozitívny.

Je potrebné použiť ranný moč?

Väčšina tehotenských testov, ktoré sú v súčasnosti na trhu, sú tzv. celodenné testy. Možno ich teda vykonať v akúkoľvek časť dňa. No aj pri nich platí, že najspoľahlivejšie výsledky poskytne test uskutočnený ráno. Hormón hCG sa vylučuje počas noci a teda po zobudení má v moči najvyššiu koncentráciu.

Duch na teste

Slabučká, takmer neviditeľná čiarka na tehotenskom teste je v "snažilkovskom" (ženy, túžiace po bábätku) žargóne označovaná ako duch. Niekedy, keď koncentrácia hCG nie je ešte tak vysoká, sa skutočne môže objaviť slabučký tieň druhej čiarky na tehotenskom teste.

Duch na ceste je viditeľný väčšinou vtedy, ak sú ženy nedočkavé a testujú sa príliš skoro. Alebo u žien, ktoré majú nepravidelný menštruačný cyklus a k otehotneniu došlo neskôr, než očakávajú. Väčšine žien sa totiž tehotenstvo potvrdí 10 a viac dní po ovulácii. Pre najspoľahlivejší výsledok je dobré počkať na deň, kedy by mala nastať menštruácia a hCG hladina by mala postačovať.

Pozitívny tehotenský test

Duch na teste teda môže byť na jednej strane falošný poplach, na strane druhej môže skutočne značiť tehotenstvo. Ak čiarka zosilnie, jedná sa o prosperujúce tehotenstvo, ak zmizne, duch bol pravdepodobne iba falošný poplach alebo sa jednalo o neprosperujúce tehotenstvo.

MUDr. Radomír Hredzák, PhD., odborník v oblasti gynekológie a asistovanej reprodukcie sa vyjadril, že „veľký počet spontánnych otehotnení končí práve vo fáze biochemickej gravidity (v celkom prvých týždňoch tehotnosti), keď žena ani netuší, že je tehotná.“ Z rôznych príčin dôjde k zániku oplodneného vajíčka a následnému potratu3. Žena subjektívne nepociťuje zdravotné problémy. Pár dní meškajúca menštruácia dôjde a je väčšinou trošku silnejšia. Pokiaľ si neurobila tehotenský test (7-10 dní po styku), ani nevie, že bola tehotná a došlo k vylúčeniu zárodku embrya.

Kedy k lekárovi pri pozitívnom tehotenskom teste

Pri pozitívnom tehotenskom teste je vhodné zavolať lekárovi a dohodnúť si termín prvej návštevy. Gynekológ vie tehotenstvo potvrdiť pomocou ultrazvuku od 5.1 alebo 6. týždňa tehotenstva. V tomto čase môže lekár urobiť aj odber krvi na zistenie hladiny hCG. Ak je tehotenstvo z krvi potvrdené, lekár objedná ženu na prvú poradňu.

Falošne pozitívny výsledok je veľmi ojedinelý, no môže sa na tehotenskom teste môže objaviť pri výskyte cýst1 na vaječníkoch, niektorých typoch nádoroch, pri užívaní liekov, ktoré obsahujú hCG, pri testoch po dátume spotreby ako aj v prípade potratu v rannom štádiu tehotenstva.

Video (CZ): Veľký test tehotenských testov

Súvisiace články

Viac o tehotenskom teste na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.babyweb.sk/som-v-tom-prvu-odpoved-da-tehotensky-test
  2. https://www.pilulka.sk/tehotenske-testy
  3. https://najmama.aktuality.sk/clanok/224670/co-by-ste-mali-vediet-o-tehotenskych-testoch/
  4. https://primar.sme.sk/c/20488996/vsetko-co-potrebujete-vediet-o-tehotenskom-teste.html
  5. https://najmama.aktuality.sk/clanok/1648/ked-priroda-vezme-najvzacnejsi-dar/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/tehotná-tehotenský-test-dieťa-2277768/
  2. https://pixabay.com/sk/dieťa-test-bezradný-nesmelý-strach-2197097/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s tehotenským testom

Máš skúsenosť s tehotenským testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
elli210286
9. aug 2013

Tehotenský test:-)

Test som robila niekoľkokrát a nikdy ma neoklamal:-)
0 poďakovaní