Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Tehotenský test

Použitie tehotenského testu je najlepšou a zároveň tiež najspoľahlivejšou metódou, pomocou ktorej môže žena zistiť, či je, alebo nie je tehotná. Domáci tehotenský test môžete použiť doma či kdekoľvek inde na vhodnom mieste a jeho použitie je veľmi jednoduché. Väčšina tehotenských testov je lacná a kúpite ich ľahko takmer na "každom rohu".


Video: “Pozitívny tehotenský test u muža poukazuje na vážny zdravotný problém…”

Rozhovor s odborníkom: Anna Horváthová

 • 00:00 Úvod.
 • 00:12 Čo je to tehotenský test?
 • 00:23 Koľko stojí tehotenský test?
 • 00:42 Kedy si ženy zvyknú robiť tehotenský test?
 • 01:01 Kedy sa má po správnosti robiť tehotenský test?
 • 01:33 Kedy je tehotenský test pozitívny?
 • 02:28 Kedy je tehotenský test negatívny?
 • 02:52 Môže byť žena tehotená, ak mala negatívny tehotenský test?
 • 03:13 Čo znamená tzv. duch (slabá druhá čiarka) na tehotenskom teste?
 • 03:39 Tehotenský test a menštruácia.
 • 04:29 Aké druhy tehotenských testov existujú?
 • 05:07 Po akej značke tehotenských testov ženy najčastejšie siahajú?
 • 05:41 Zhrnutie a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Tehotenské desatoro s Anežkou.
🎞️ Príprava na pôrod s pôrodnou asistentkou.
🎞️ Pôrod v nemocnici od A po Z.
🎞️ „Tehotenský test som si urobila až po dvoch týždňoch meškania menštruácie."
🎞️ PETUSH: „Prvý tehotenský test som mala negatívny."
🎞️ Negatívny tehotenský test ešte nemusí znamenať, že nie ste tehotná


Domáci tehotenský test

Domáci tehotenský test je prvou voľbou ženy, ktorá potrebuje potvrdiť či vyvrátiť možné tehotenstvo. Medzi ženami sú veľmi obľúbené vďaka nízkej cene a jednoduchému použitiu. Ide o klasické jednorázové tehotenské testy. K ich použitiu stačí žene len samotný test a trochu moču. Ich presnosť sa udáva medzi 97 - 99%.

Kde kúpiť tehotenský test?

Domáce tehotenské testy zakúpite v každej lekárni (samozrejme bez predpisu), v supermarkete a aj takmer v každej drogérii. Ich ponuka je veľmi široká a máte možnosť vybrať si z najrôznejších značiek (napr. Tehotenský test Pepino, Mamatest, Baby Top Test, Tehotenský test Clearblue, ...). Širokou ponukou tehotenských testov disponujú aj internetové eshopy s drogistickým tovarom či online lekárne. Túto možnosť oceníte predovšetkým, ak bývate v menšom meste a nechcete, aby ktokoľvek vedel o tom, že tehotenský test kupujete.

Koľko stojí tehotenský test?

Tehotenské testy sú lacné a dajú sa zaobstarať za cenu okolo 2 Eur / kus. Najviac si priplatíte za digitálny tehotenský test, ktorý kúpite za cenu od okolo 8 Eur. Testy sa predávajú buď jednotlivo, alebo v balení po viacerých kusoch.

Na akom princípe tehotenský test funguje?

Na trhu je veľké množstvo značiek a druhov tehotenských testov, no všetky fungujú na rovnakom princípe - zisťujú v moči prítomnosť tehotenského hormónu zvaného ľudský choriogonadotropín (skrátene hCG)1. Tento hormón sa začne produkovať hneď ako sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici, čo je zvyčajne po šiestich a viac dňoch od počatia. Následne sa hladina hormónu každé dva až tri dni zdvojnásobuje. Množstvo hCG vrcholí v 9. až 12. týždni tehotenstva a neskôr postupne klesá.

Tehotenský test

Ako si urobiť tehotenský test?

Pri použití konkrétneho tehotenského testu je nevyhnutné držať sa presných pokynov z priloženého návodu. Testy rôznych značiek sa môžu vo svojom použití mierne odlišovať. Môže sa vám stať, že pri nedodržaní testovacích postupov a pokynov bude výsledok testu ovplyvnený, čím znížite spoľahlivosť tehotenského testu.

Tehotenský test je spravidla potrebné po určitú dobu ponoriť do moču (ideálne do toho ranného, v ktorom je hodnota hormónu hCG najvyššia). Niektoré testy môžete vložiť priamo do prúdu moču, iné vložíte na určený čas do nádobky s močom. Potom test položíte na suché miesto a počkáte určenú dobu na vyhodnotenie výsledku. Výsledkom testovania je potom buď pozitívny tehotenský test alebo negatívny tehotenský test.

Hladiny hormónu hCG v moči počas tehotenstva

Počet dní od oplodnenia vajíčka Hladina tehotenského hormónu hCG (mlU/ml)
7 5-50 (v priemere 14)
14 5-50 (v priemere 21)
21 5-50 (v priemere 42)
28 10-425
35 19-7 340
42 1 080-56 500
7-8 týždňov 7 650-229 000
9-12 týždňov 25 700-288 000
13-16 týždňov 13 300-254 000
7-24 týždňov 4 060-165 400
25-40 týždňov 3 640-117 000

Citlivosť tehotenského testu

Pri kúpe tehotenského testu by mala byť rozhodujúcim kritériom jeho citlivosť. Citlivosť tehotenského testu totiž určuje, kedy test dokáže ukázať tehotenstvo. Na trhu sú na výber testy s označením 10 IU/ml a 25 IU/ml. Čísla určujú akú hodnotu hormónu hCG v moči dokáže test zachytiť. Testy 10 IU/ml sú citlivejšie a dokážu odhaliť tehotenstvo skôr. Pre nedočkavé ženy býva doporučené zakúpiť si tehotenský test s citlivosťou 10 (napr. Mamatest, Pepino). Tieto testy s vysokou citlivosťou sľubujú spoľahlivý výsledok už niekoľko dní od oplodnenia vajíčka - teda už niekoľko dní pred termínom očakávanej menštruácie. Aj keď ste nedočkavá si test urobiť , dajte na slová odborníkov. Tí odporúčajú počkať s testovaním až do vynechania menštruácie. Výsledok testu tak bude spoľahlivejší.

Ako odčítať výsledky na tehotenskom teste?

Výsledok na tehotenskom teste odčítate z kontrolnej oblasti. Pred použitím testu je toto miesto biele, po testovaní sa na ňom objaví jedna alebo dve čiarky. Digitálny tehotenský test ukáže po testovaní týždeň tehotenstva.

Pozitívny tehotenský test

Ak ukazuje tehotenský test výrazné dve čiarky, značí to tehotenstvo3 - teda pozitívny výsledok. Ak je tehotenský test pozitívny, je dobré ho cca po 2 dňoch zopakovať - testovacia čiarka by mala byť silnejšia. Pre kontrolné testovanie je potrebné použiť vždy rovnakú značku a rovnakú citlivosť tehotenského testu. Ak teda pri prvom testovaní použijete Pepino 10, mali by ste aj pri kontrolnom testovaní opäť zvoliť Pepino 10.

Pozitívny tehotenský test

Duch na tehotenskom teste

Pri testovaní sa môže objaviť jav zvaný ako "duch" na tehotenskom teste. Termínom "duch na teste" býva označovaná slabá druhá čiarka na tehotenskom teste (na teste sa môže duch objaviť aj po limite odčítania výsledku). Veľmi slabá čiarka nie je síce preukázateľne pozitívny výsledok (takto sa totiž môže prejaviť aj vada výrobku), podľa skúseností viacerých žien ale veľmi často signalizuje, že sa jedná o ranné tehotenstvo. Citlivé tehotenské testy dokážu častokrát zachytiť aj nízke hladiny hCG hormónu v krvi. Ak sa teda na teste objaví duch, je dobré tehotenský test po dvoch dňoch zopakovať - ak sa jedná o tehotenstvo, mala by sa testovacia čiarka zosilniť. Ak ste testovali ešte pred vynechaním menštruácie, odporúča sa zopakovať test aj po jej vynechaní.

Falošene pozitívny tehotenský test

V ojedinelých prípadoch môžete na teste objaviť dve čiarky, avšak vytúženého bábätka sa nedočkáte, tehotná totiž nie ste.

Treba si uvedomiť, že všetky domáce tehotenské testy fungujú na tom, že reagujú na hormón hCG v moči. Ak testujete veľmi skoro po oplodnení, môžete na teste objaviť dve čiarky, ale môžete sa z tehotenstva tešiť predčasne. Môže ísť o chemické tehotenstvo. Hovoríme o ňom vtedy, ak príde k oplodneniu vajíčka, ale to sa poriadne neuhniezdi v maternici. Hormón hCG sa však v tele ženy začne vylučovať a citlivé tehotenské testy hormón hCG v moči zachytia. Na teste sa preto objavia dve čiarky. Bábätko sa však v brušku z rôznych dôvodov neudrží (napr. kvôli zlému či nedostatočnému uhniezdeniu alebo kvôli tomu, že má embryo závažné genetické poruchy) a odpláva s najbližšou menštruáciou.

Mnohé snažilky sú veľmi nedočkavé a výrobcovia tehotenských testov sľubujú zistenie tehotenstva aj pred termínom menštruácie, avšak vždy je spoľahlivejšie urobiť si test až po vynechaní menštruácie.

Hormón hCG sa môže objaviť v moči aj z iných dôvodov ako je tehotenstvo. Môže sa jednať o nádorové ochorenie či pozostatky hormónu z tehotenstva, ktoré skončilo potratom3, ak sa žena testuje príliš skoro po prekonanom potrate.

Negatívny tehotenský test

Negatívny tehotenský test je vtedy, ak sa na teste objaví iba jedna čiarka (tá je označovaná ako kontrolná). Negatívny test však nemusí vždy znamenať to, že žena nie je tehotná (môže sa jednať o falošne negatívny tehotenský test). Ak sa žena domnieva, že je tehotná a tehotenský test napriek tomu hovorí opak, môže to znamenať, že hodnota hCG je v okamihu testovania ešte nízka a tehotenský test ho nezachytil a preto sa objavila iba jedna čiarka. Hladina hCG však rastie veľmi rýchlo, preto v tomto prípade zopakujte testovanie po niekoľkých dňoch.

Sú známe aj prípady, kedy sa u niektorých žien objavila oneskorená menštruácia, negatívny test a napriek tomu tehotná bola. Takže aj ak vás trápi vynechanie menštruácie, máte negatívny test, tak ešte nemusíte strácať nádej.

Falošne negatívny tehotenský test

Ak tehotenský test vyjde negatívne a žena je predsa tehotná, býva to spravidla spôsobené niektorou z týchto príčin:

 • tehotenský test bol vykonaný príliš skoro (hladina hCG nebola dostatočne vysoká, aby ju test zachytil)
 • užívaním liekov ako sú antihistaminiká alebo diuretiká
 • prílišným zriedením moču - pred vykonaním tehotenského testu sa neodporúča piť príliš veľa tekutín

Spoľahlivosť tehotenského testu

Tehotenské testy sú považované za spoľahlivé, avšak je potrebné dodržať pokyny, ktoré sa vždy dočítate v priloženom návode. Pokyny na vykonanie testu sa môžu u rôznych značiek líšiť, preto je dobré si návod vždy prečítať.

Odborníci odporúčajú nevykonávať test zbytočne skoro. Spoľahlivejšie výsledky testu dostanete až po vynechaní menštruácie, resp. 2 týždne po predpokladanom dátume počatia.

Väčšiu istotu, že sa naozaj jedná o tehotenstvo, ako ponúkajú domáce tehotenstské testy budete mať po tom, čo navštívite lekára. Spoľahlivejší výsledok ako tehotenské testy vykonávané z moču prináša totiž tehotenský test z krvi, ktorý vám urobia v ambulancii lekára. Gynekológ tiež vie potvrdiť tehotenstvo pomocou ultrazvuku. Bábätko však pomocou ultrazvuku uvidí až 4-6 týždňov po počatí.

Dokáže spoznať tehotenský test mimomaternicové tehotenstvo?

Ak vám pri testovaní vyjde pozitívny tehotenský test, znamená to, že ste s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná. Tehotenský test už však nedokáže spoznať, či sa vajíčko uhniezdilo tam, kde má - teda v maternici. Je preto dobré objednať sa na potvrdenie tehotenstva k svojmu gynekológovi, ktorý pri UTZ vyšetrení skontroluje, či sa nejedná o mimomaternicové tehotenstvo4, ktoré je pre ženu životu nebezpečné. Ak by vás na začiatku tehotenstva bolelo brucho, určite navštívte ihneď lekára, ktorý vyvráti, či sa nejedná o mimomaternicové tehotenstvo.

Dokáže tehotenský test spoznať mimomaternicové tehotenstvo

Kedy si robiť tehotenský test?

Mnoho žien, ktoré túžia po bábätku, si robí tehotenský test v deň očakávanej menštruácie. Tie ešte nedočkavějšie si dokonca robia tehotenský test pred menštruáciou, niekoľko dní po pohlavnom styku. V riadkoch vyššie bolo už upozornené na to, že výsledky tehotenského testu môžu byť falošné - k tomu dochádza veľmi často práve v prípadoch, keď sa k testovaniu pristupuje príliš skoro. Výrobci tehotenských testov síce sľubujú pri testoch s vysokou citlivosťou možnosť testovať sa už niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou, ale spoľahlivejšie potvrdenie či vylúčenie tehotenstva získate, ak počkáte na vynechanie menštruácie.

Tehotenský test pred menštruáciou

Podľa výrobcov tehotenských testov je možné testovanie vykonávať už pred očakávanou menštruáciou. Skúsenosti užívateliek sú rôzne - niektorým tehotenský test ukázal spoľahlivo tehotenstvo už pred očakávanou menštruáciou, zatiaľ čo iným (hoci naozaj boli tehotné) ho test nepotvrdil ani krátko po vynechanej menštruácii. Tu veľmi záleží na citlivosti tehotenského testu a na množstve hormónu hCG v moči. Všeobecne však platí pravidlo, že čím neskôr po ovulácii je test vykonávaný, tým spoľahlivejší ukáže výsledok.

Tehotenský test počas menštruácie

Ženy občas dokonca vykonávajú tehotenský test počas menštruácie. Menštruácia všeobecne znamená, že k tehotenstvu nedošlo, sú však známe aj prípady, kedy ženy krvácali aj v tehotenstve1. Tehotenský test však málokedy vyjde pri menštruácii pozitívne. Ak žena naozaj menštruuje ako obvykle, o tehotenstve sa s najväčšou pravdepodobnosťou nejedná. Vykonávať tehotenský test počas menštruácie je teda skôr zbytočné. Ani samotní výrobcovia neodporúčajú robiť si tehotenský test počas krvácania.

Ako spoznať tehotenstvo bez testu?

Použitie tehotenského testu rozhodne nie je jedinou možnosťou, ako spoznať, že ste tehotná. Ako teda spoznať tehotenstvo bez testu? Pomerne jednoducho, stačí načúvať svojmu telu a vnímať ho. Mnohé tehotenské 21príznaky sa totiž objavujú už pár dní po oplodnení vajíčka spermiou. Počiatočné príznaky tehotenstva často bývajú:
* nevoľnosti (a rozhodne nie len tie ranné),
* intenzívnejší čuch,
* zvýšená únava a spavosť,
*citlivé prsia a tmavnúce bradavky,
* časté nutkanie na močenie,
* nadúvanie,
* nezvyklé chute,
* bolesti hlavy, ...

Tu je však nutné dodať, že niektoré z týchto príznakov tehotenstva môžu byť aj znakom blížiacej sa menštruácie.

Najlepší tehotenský test

Pri čítaní najrôznejších diskusií na internete si môžete všimnúť častú otázok na najlepší tehotenský test. Tu je určite na mieste povedať, že objektívne nemožno vybrať jednu značku a povedať, že sa jedná o naozaj ten najlepší tehotenský test. Je dobré voliť najvyššiu citlivosť tehotenského testu a postupovať presne podľa pokynov uvedených v návode na použitie. Pokiaľ toto dodržíte a netestujete sa naozaj veľmi skoro (vykonávať tehotenský test týždeň pred menštruáciou vážne nemá zmysel), dá sa výsledok takto vykonaného tehotenského testu považovať za spoľahlivý. Pre potvrdenie výsledku je dobré testovanie po niekoľkých dňoch zopakovať - a to v prípade, keď máte pozitívny tehotenský test, ale aj v prípade, keď máte negatívny tehotenský test a pochybnosti o správnosti jeho výsledku.

Digitálny tehotenský test

Niektoré zdroje uvádzajú, že až 1 zo 4 žien výsledok tradičného tehotenského testu prečíta nesprávne. Digitálny tehotenský test možnosť chyby v interpretácii výsledku v podstate vylučuje. Okrem informácie o tom, či je žena tehotná, prináša totiž aj informáciu o tom, koľko týždňov už prípadné tehotenstvo trvá.

Kedy k lekárovi pri pozitívnom tehotenskom teste

Pri pozitívnom tehotenskom teste je vhodné zavolať lekárovi a dohodnúť si termín prvej návštevy. Gynekológ vie -tehotenstvo potvrdiť pomocou ultrazvuku od 4. až 6. týždňa tehotenstva. Skôr preto k lekárovi nemá zmysel ísť. Lekár vám urobí aj odber krvi na zistenie hladiny hCG. Ak je tehotenstvo z krvi potvrdené, lekár objedná ženu na prvú tehotenskú poradňu.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Anna Horváthová
atestovaný farmaceutický laborant

Použité zdroje

 1. http://tehotensky-test.com/
 2. https://web.archive.org/web/20181108120553/http://tehotensky-test.ful.cz/
 3. https://web.archive.org/web/20190101031853/https://www.tehotensketesty.cz/#utm_source=tehotenske-...
 4. https://web.archive.org/web/20131222205856/http://www.orift.com/cs/tehotensky-test-falesna-poziti...
 5. http://www.testydoma.cz/content/7-tehotenstvi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenským testom

Máš skúsenosť s tehotenským testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
elli210286  9. aug 2013

Tehotenský test:-)

Test som robila niekoľkokrát a nikdy ma neoklamal:-)
0 poďakovaní