Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Príznaky tehotenstva

Ak sa snažíte cielene otehotnieť, bude vás iste zaujímať, ako vyzerajú prvé príznaky tehotenstva, po koľkých dňoch ich očakávať. Je úplne normálne, že sa v tejto chvíli viac pozorujete. Majte však na pamäti, že keďže sme každá žena iná, je aj cítenie tehotenských príznakov odlišné a úplne individuálne. Rovnako sa rôzni doba, kedy začínajú ženy pociťovať prvé príznaky tehotenstva.


Video: "Z voľnej tekutiny v bruchu sa po 2 hodinách vykľul pôrod ... ""

Rozhovor s odborníkom: Pôrodná asistentka Hanka Kolmanová


YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie videá na Youtube kanáli Modrého koníka:


🎞️ PETUSH: „Zjedla som celú čokoládu a vtedy prišla po prvýkrát tá myšlienka, že som tehotná."
🎞️ Narážala som do nábytku, tak som si urobila tehotenský test
🎞️ Všetko o tehotenstve


Tehotenských príznakov je pomerne veľa, niektoré patria medzi naozaj časté, iné zase pocíti len veľmi malé percento nastávajúcich mamičiek. Niektoré mamičky uvádzajú, že pri sebe pozorovali akné, vyrážky, zimnicu, točenie hlavy, mastné vlasy alebo nespavosť. Ak máte podozrenie, určite si kladiete otázku, kedy najskôr a ako zistím, že som tehotná. V článku sa pozrieme na to, aké môžu byť ďalšie príznaky tehotenstva?

1. Citlivé prsia

V prvé dni, hneď po oplodnení, patria medzi prvé príznaky tehotenstva jednoznačne citlivé prsia. Patria medzi úplne prvé príznaky tehotenstva, ktoré si na sebe môže nastávajúca mamička všimnúť, sú citlivé (mnohokrát popisované až ako boľavé) prsia. V niektorých prípadoch ženy pociťujú svrbenie bradaviek, ktoré môžu aj výrazne stmavnúť, iné ženy sa sťažujú na napuchnuté a ťažké prsia, iné ďaleko citlivejšie a intenzívnejšie vnímajú dotyky, ktoré môžu byť často až nepríjemné. Tieto najčastejšie prvé príznaky tehotenstva sú spôsobené rastúcou hladinou tehotenských hormónov v tele. Tento tehotenský príznak sa objavuje naozaj veľmi skoro a žena si ho môže všimnúť už týždeň či dva po oplodnení.

2. Oneskorená či žiadna menštruácia

Ak máte pravidelnú menštruáciu a váš život zrovna nesprevádzajú veľké stresy, zvraty, či iné životné problémy, tak je vynechanie menštruácie pomerne jasným signálom, že by ste mohli byť tehotná3. V tejto chvíli je ideálnym riešením urobiť si tehotenský test. Pre prvé testovanie je najlepšou voľbou siahnuť po tehotenskom teste s najvyššou citlivosťou, ktorý je schopný zaznamenať tehotenstvo už prvý deň po vynechaní menštruácie (túto informáciu udávajú priamo výrobcovia). Ak je tehotenský test negatívny a menštruácia v ďalších dňoch stále nedorazila, je veľmi vhodné vyskúšať test ešte raz.

3. Nevoľnosti

V spojení s tehotenskými nevoľnosťami sa veľmi často používa slovné spojenie "ranné nevoľnosti". Veľmi veľa tehotných žien však tieto dve slová dokážu spoľahlivo naštvať. Pýtate sa prečo? Označenie ranné nevoľnosti5 je totiž veľmi zavádzajúci pojem, keďže väčšinu tehotných žien spomínané nevoľnosti trápia celý deň.

Zväčša sa tehotenské nevoľnosti objavujú už zhruba mesiac po oplodnení vajíčka, sú ale zaznamenané prípady, keď sa tieto nevoľnosti objavili ešte skôr ako veľmi ranné priznaky tehotenstva.

K zmierneniu tehotenských nevoľností dochádza spravidla s príchodom 2. trimestra a u väčšiny žien v tejto dobe tiež úplne zmiznú. Avšak je dobré vedieť, že to tak nemusí byť a je možné, že vás tieto ťažkosti budú trápiť až do pôrodu.

Pozitívny tehotenský test ukazuje, že ste s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná

4. Únava

V tele po oplodnení vajíčka dochádza k veľkým zmenám - okrem iného dochádza k veľkému nárastu hormónu progesterónu, ktorý spôsobuje pocity únavy a mnohokrát až vyčerpania. Únava môže teda patriť medzi prvé príznaky tehotenstva pred očakávanou menštruáciou. Spravidla ustupuje s príchodom 2. trimestra. U veľkého percenta žien sa objavuje opäť v závere tehotenstva, kedy je ale spôsobená predovšetkým rastúcou váhou ženy35 a nepohodlím pri spánku.

5. Implantačné krvácanie

V čase, keď dochádza k uhniezdeniu oplodneného vajíčka, môžu niektoré ženy spozorovať drobné krvácanie, ktoré býva veľmi slabé a trvá približne 1 až 2 dni. Krvácanie sa objavuje 10. až 12. deň po počatí, čo je zhruba 2 až 4 dni pred očakávanou menštruáciou. Tieto tehotenské príznaky na sebe spozoruje len malé percento žien.

6. Zvýšená vnímavosť pachov a zmeny chutí

O tomto tehotenskom príznaku kolujú občas doslova až legendy či aspoň úsmevné historky. Z biologického hľadiska je tento tehotenský príznak úplne oprávnený a logicky vysvetliteľný. V tele tehotnej ženy dochádza k rýchlemu rastu hladiny estrogénu, ktorý spôsobuje práve citlivejšie vnímanie pachov a vôní.

Veľmi často sa tak stáva, že vôňa, ktorú doteraz žena milovala, jej začne v tehotenstve prekážať. Tento príznak sa veľmi často prelína aj do súvislosti s potravinami, kedy žena napríklad nie je schopná zjesť jedlo, ktoré mala pred otehotnením veľmi rada.

Tehotné ženy citlivejšie vnímajú rôzne pachy a vône

7. Časté močenie

Veľmi skoro po oplodnení dochádza k nárastu množstva krvi a iných telesných tekutín, čo spôsobuje častejšie nutkanie na močenie. Tento tehotenský príznak patrí bohužiaľ k tým, ktorých sa nezbavíte prakticky počas celej doby trvania tehotenstva. S rastúcim bruškom totiž samozrejme dochádza k utláčaniu močového mechúra, čo znamená, že ku koncu tehotenstva návštevujete toaletu počas dňa naozaj veľakrát. Bohužiaľ, aj v noci.

8. Vysoká bazálna teplota

Ak patríte k ženám, ktoré sledujú svoju bazálnu teplotu, môžete tehotenstvo postrehnúť aj z vášho grafu. Ak zostáva bazálna teplota zvýšená (neklesá) 18 a viac dní za sebou, ste s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná.

9. Pálenie záhy

Je ďalší z problémov, ktorý poriadne potrápi nejednu tehotnú ženu. Silné pálenie záhy sa objavuje skôr v neskoršom štádiu tehotenstva, no ojedinele patrí aj medzi príznaky tehotenstva v prvom mesiaci. Môže sa objaviť už pár dní po oplodnení.

Ak ste nikdy nepocítili, čo to pálenie záhy2 je, a znenazdajky sa u vás tento problém objaví, je pomerne vysoká pravdepodobnosť, že by naozaj mohlo ísť o prvotný tehotenský príznak.

10. Zvláštne chute a vlčí hlad, či naopak nechutenstvo

Možno namietnete, že sa jedná o dva úplne odlišné protipóly. A samozrejme máte pravdu. Vyššie v texte sme si však pripomenuli individualitu a subjektivitu vnímania rôznych žien. V začiatkoch tehotenstva sa mnoho žien stretáva s návalmi hladu a "zvláštnych" chutí.

Na druhej strane barikády potom zase stoja ženy, ktoré v začiatkoch tehotenstva nie sú hladné vôbec alebo hlad napríklad aj majú, ale úplne im chýba chuť do jedla. Oba prípady sú úplne normálne a s postupom času sa všetko zase vráti do normálnemu stavu.

11. Hnačka alebo zápcha

Hormón progestron má okrem únavy na svedomí aj spomalenie činnosti čriev. Všetku prijatú potravu potom v tehotenstve čreva posúvajú pomalšie ako obvykle. Môžete preto trpieť plynatosťou, pocitom nafúknutého brucha, zápchou alebo naopak hnačkou.

12. Náladovosť a precitlivenosť

Je spôsobená hormonálnou nerovnováhou a veľkými zmenami, ktoré sa pri otehotnení v tele dejú. Ak ste v bežnom živote drsňáčka a zrazu vás rozplače reklama na toaletný papier, rozhodne zbystrite. Náladovosť a precitlivenosť patria medzi skoré príznaky tehotenstva.

13. Biely výtok

Medzi najčastejšie prvé príznaky tehotenstva, ktoré zaznamená najviac žien, je zvýšený výtok z pošvy. Môžete pozorovať, že hlien je hustejší, zafarbený do biela a bez zápachu. Dôvodom je zvýšená tvorba krčka hlienu, ktorý vy vnímate ako výtok. Tento jav je úplne normálny a nie je potrebné ho nijako liečiť.

Zbystrite ale v prípade, že výtok zapácha, je v ňom krv alebo ho sprevádza svrbenie a pálenie. Môže ísť o kvasinkovú alebo bakteriálnu infekciu, navštívte preto svojho gynekológa.

14. Bolesti hlavy

Medi prvé príznaky tehotenstva, ešte pred vynechaním menštruácie, môžu patriť aj bolesti hlavy. Na začiatku tehotenstva vás môže bolieť hlava kvôli rastúcemu objemu krvi. Postupne bolesti hlavy ustúpi a telo si zvykne na zvýšenú hladinu hormónov.

15. Pozitívny tehotenský test

Ukazuje, že ste s najväčšou pravdepodobnosťou tehotná. Ak test ukazuje negatívny výsledok, iste vám beží hlavou, koľko dní po oplodnení zistím, že som tehotná. Ak je test negatívny a od doby očakávanej menštruácie ubehol aspoň týždeň, pravdepodobne tehotná nebudete. Ak však testujete skôr, môže byť test aj falošne negatívny.

Pozitívny tehotenský test

V momente, kedy v ruke držíte pozitívny tehotenský test1, je načase začať premýšľať o objednaní sa k vášmu ošetrujúcemu gynekológovi.

Kedy ísť ku gynekológovi, keď som tehotná?

Som tehotná, čo teraz? Je jasné, že ste napätá, tešíte sa a zároveň máte zaiste aj trochu obavy, ale vydržte. Na prvú prehliadku v tehotenstve je totiž vhodné objednať sa cca v 7. týždni tehotenstva - v tejto dobe na ultrazvuku už lekár bude môcť s najväčšou pravdepodobnosťou zaznamenať srdcovú akciu bábätka, ktorú na monitore uvidíte aj vy. A zaručujeme vám, že je to jeden z najkrajších pohľadov, ktoré sa vám v živote naskytnú.

Potvrdiť tehotenstvo sa dá aj inak ako ultrazvukom. Jednoduchý odber krvi na zistenie hladiny hormónu HCG vám odpovie na otázku ohľadom možného tehotenstva.

Prvej návštevy gynekológa v tehotenstve sa vôbec nebojte

Lekár vám najprv urobí ultrazvukové vyšetrenie. Na začiatku tehotenstva býva toto vyšetrenie spravidla vykonávané vaginálne, až v neskorších týždňoch tehotenstva sa pristupuje k ultrazvukovému vyšetreniu cez brušnú stenu. Ale opäť je zbytočné sa čohokoľvek báť, vyšetrenie nie je nijako bolestivé a nebýva ani dlhé. Zistenie tehotenstva hmatom je tak rannom štádiu nemožné.

Ak je všetko v poriadku, začnete byť u lekára evidovaná ako tehotná (aj keď mnohí lekári vydávajú tehotenskú knižku až v neskoršom tehotenskom týždni) a rovno sa objednáte na ďalšie vyšetrenia - to sa potom označuje ako poradňa pre tehotné. Na každú ďalšiu návštevu v tejto poradni už bude potrebné priniesť vzorku moču a poznať svoj aktuálny váhový prírastok, ale všetko dôležité sa dozviete na konkrétnom pracovisku, kam budete so svojim bábätkom chodiť na kontroly.

K ultrazvukovému vyšetreniu cez brušnú stenu sa pristupuje až v pokročilejších týždňoch tehotenstva

Väčšina lekárov odporúča objednávať sa až na 7. týždeň tehotenstva, kedy by už malo byť vidieť tlčúce srdiečko. Chodiť skôr je vo väčšine prípadov zbytočné. Iné je to však, ak by vás trápili bolesti brucha či nezvyčajné krvácanie1. Mohlo by sa jednať o príznaky mimomaternicového tehotenstva4. V tomto prípade je na mieste objednať sa k lekárovi na najbližší možný termín.

Domáci recept na zistenie tehotenstva

Možno vás sklameme, ale domáci recept na zistenie tehotenstva neexistuje. Pýtate sa, ako potom zistím, že som tehotná bez testu a najlepšie hneď v prvé dni po oplodnení? Nijako.

Príznaky tehotenstva nie je možné cítiť v prvý týždeň tehotenstva, pretože v skutočnosti ešte o tehotenstvo nejde. Prvý týždeň tehotenstva začína prvým dňom poslednej menštruácie, necítite žiadne príznaky tehotenstva, lebo tehotná nie ste. K počatiu dôjde až v čase ovulácie, čo býva v rozpätí 10 – 14 dní od začiatku menštruácie. Keďže ale väčšina žien nepozná presný dátum počatia, určujúcim sa stal prvý deň poslednej menštruácie. Príznaky tehotenstva v prvé dni po oplodnení sú veľmi nejednoznačné a často sa môžu zhodovať s predmenštruačným syndrómom.

Kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva

Skutočné príznaky tehotenstva je teoreticky možné na sebe spozorovať, keď žena prekročí tretí týždeň. Týždeň pred očakávanou menštruáciou je zlomový a vyššie popísané príznaky tehotenstva možno na sebe badať.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Hana Kolmanová
pôrodná asistentka
por.as.hanka@gmail.com

Použité zdroje

  1. https://ona.idnes.cz/jak-poznat-tehotenstvi-prvni-priznaky-tehotenstvi-fy2-/deti.aspx?c=A150505_1...
  2. https://www.babyweb.cz/35-nejcastejsich-priznaku-tehotenstvi
  3. http://www.maminkam.cz/priznaky-tehotenstvi
  4. http://www.jaknamiminka.cz/priznaky-tehotenstvi-a64.html
  5. https://www.lekarna.cz/tehotenske-testy/
  6. http://www.spektrumzdravi.cz/pocity-v-tehotenstvi
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s príznakmi tehotenstva

Máš skúsenosť s príznakmi tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
m_isk_a  18. nov 2018

Celodenné nevoľnosti vystriedala celodenná únava

Tak som sa v 14.tt konečne dočkala! Nevoľnosti ustúpili. Každodenné tŕpnutie, či to na mňa "nepríde" na nejakom nevhodnom mieste je konečne preč. A namiesto toho nastúpila nenormálna únava. A to všetci hovorili, že únava s prvým trimestrom prejde. Ale tak asi nie :D Tak som zvedavá, ako to bude pokračovať, konečne čakám na to pekné tehotenstvo, pohodový druhý trimester.Tak dúfam, že sa dočkám :)
3 poďakovania
gitusmezeiova  23. máj 2018

Nečakane!

Prvú dcéru sme mali trocha skoro. Vtedy s priateľom, teraz manželom. Ešte som ani poriadne nedokončila strednú a ja som behala s bruškom. No brala som to pozitívne. Mám skvelého muža, rodinu, svokrovcov. Myšlienkami mi behalo (ešte vtedy), lepšie skôr ako nikdy. Narodila sa mi vtedy ešte v 17. krásna dcéra. Prešlo krásnych 10 rokov, kedy mi na ruke narástla hrčka, ktorú vyoperaovali a našťastie to nič zhubného nebolo. Veľmi sa mi uľavilo. Samozrejme, pred operáciou som podstúpila magnetické vyšetrenie, ekg a pod. Týždeň pred operáciou som vynechala antikoncepciu. Po príchode domov som veľa oddychovala a samozrejme bola nechránená. Zdalo sa mi, že nie som celkom ok. Ale bola som po operácii, tak som to pripisovala tomu. Dva týždne po operácii som si spravila test. Bol negatívny. Hlavu som si nad tým nelámala. Od dcéry som dostala angínu, tak som začala brať antibiotiká, probiotiká, sirup na kašeľ a pod. Pritom som chodila na injekcie každý deň, aby sa mi stiahol sval na operovanej ruke. Od tých tabletiek ma aj prehnalo, tak hylak, costi (tbl. od zvracania) som brala každý deň. Dcérka išla do školy v prírode, tak sme ju s manželom odprevadili. Cestou domov sme sa rozprávali a mňa len tak napadlo, že my už aj mešká menzes. Kúpila som si test. Mala som príznaky ako pri menštruácii. Bolesť prsníkov, podbruška. Keď som si test spravila, nič som si z toho nerobila (veď pred 2 týždňami som ho mala negatívny. Pomyslela som si.). Keď sa na paličke zjavili 2 jasné a silné čiarky, neverila som vlastným očiam. Manžel na mňa pozrel, usmial sa a povedal len toľko: "Po 10 rokoch". Odvtedy neberiem žiadne tabletky, ani injekcie. Chuť do jedla sa veľmi zmenila. Sladké som vždy zbožňovala, nebol deň bez horalky a teraz... Ani v rozume to nemám. Niekedy sama neviem, či som hladná alebo my je na zvracanie. Je to ale krásny pocit, mať v sebe život. Dcéra každý deň cez bruško bábätku niečo rozpráva a spieva. Je to nádherné. Zatiaľ som u lekárky nebola, ale čoskoro ju navštívim. Som rada, že máme stránku, na ktorej sa takto môžeme podeliť o skúsenosti a poradiť si. Rada čítam príbehy napísané mamičkami. Užívam si to, kým mám na to čas. Potom ho toľko mať nebudem :-)
3 poďakovania
basska_b  12. dec 2017

Začína to ako menštruačné bolesti v podbrušku

Ja som spoznala, že sa podarilo otehotnieť, keď som asi 3 dni pred plánovanou menštruáciou cítila také tie menštruačné bolesti a kŕče v podbrušku, ako v prvý deň, keď mi už vypukne... Krv však samozrejme nikde. A tieto bolesti som cítila pomaly každých 15 minút po dobu asi 10 sekúnd. Nikdy predtým sa mi to nestalo. Tieto bolesti prestali v deň, kedy mala prísť menštruácia. Tá však neprišla... Po týždni som si urobila tehotenský test, ktorý bol pozitívny.

Tieto príznaky boli rovnaké ako pred menštruáciou:
- naliate prsia
- zvýšená bazálna teplota
- výkyvy nálad, emócií: prehnaný smiech či nahnevaná reakcia

Tieto príznaky som predtým nikdy nemala:
- grganie po jedle
- vlčí hlad, veľká chuť jesť
- živé sny
- žiadne teplotné výkyvy či citlivosť na chlad
- hlien v noci
- silnejšia reakcia na nepríjemné pachy
- tmavé bradavky
- najmä teda tie "menštruačné" bolesti v podbrušku
0 poďakovaní
zuzinana  21. máj 2015

Moje príznaky tehu

Ja som prišla na to tak, že ma asi tri týždne pred menzesom boleli prsia, ale veľmi moc. Hlavne na dotyk. Vždy, keď som prišla z práce domov, musela som si dať dole podprsenku. No a potom mi týždeň meškali a ja som hneď vedela, ktorá bije. Kamošky mi vraveli, že to môže aj dva týždne normálne. No, ja som mala taký pocit, že to nebude ono. Urobila som si test a ukázala sa mi diaľnica ako D1. =) Ale okrem bolesti pŕs mi nič nebolo. A teraz čakáme na našu Bublinku. =)
1 poďakovanie
bubbles  3. feb 2015

NEpríznaky tehotenstva

Keďže mám zdravotné problémy, nikdy som nemala menzes pravidelne, ale skôr častejšie ako by mal meškať..
Niekoľko rokov som brala HAK aj kvôli tým problémom, no v jari pred svadbou som ju vysadila. V lete mi zrazu menštruácia neprišla. V podbrušku som cítila kadečo, možno "uhniezďovanie".. Zvracala som, boleli ma prsia, bolo to jasné.. až na to, že test nič neukázal.. A následne aj doktor toto zavrhol..

Po niekoľkých mesiacoch mi znova krámy meškali. Chystali sme sa na dovolenku, príznaky tehu som nemala absolútne žiadne, len proste sa menštruácia nedostavila. Znova. S nervami na doktora, že ma poriadne vtedy neskúmal, som si robila test, len pre istotu, lebo sme mali ísť na dovolenku.. A bol pozitívny!! Takže čo sa týka príznakov, u mňa vyšlo všetko naopak :) Žiadne zvracanie, žiadna kyselina, boľavé prsia.. nič :)

A krásne malé dievčatko vedľa mňa prerušuje moje písanie :)
3 poďakovania
lucineckalu  2. feb 2015

Neplánovane plánované

Čaute baby, ja som tu nová a ešte len na začiatku, no nejako začať musím a verím, že toto je len začiatok tej krásnej 9-mesačnej cesty :)

Inak, volám sa Lucia, no priatelia ma volajú Lu. S priateľom sme spolu cca rok, on už má jednu dcérku z predchádzajúceho vzťahu a obaja si veľmi prajeme mať rodinu s detičkami.

Už na začiatku sme vedeli, že náš vzťah nebude o niekoľkoročnom chodení pred tým, než sa rozhodneme urobiť väčší životný krok - či už by to bola svadba alebo bábätko, hlavne z dôvodu nášho veku (ja mám 32 a priateľ 35).
Možno aj z tohto dôvodu a určite aj preto, lebo si rozumieme sme sa rozhodli mať nechránený sex, sex si užívať a brať to s nadhľadom a tým vedomím, že ak to má prísť, tak to príde.

Vo svojom okolí mám pár kamošiek, ktoré sa snažia otehotnieť, prípadne počúvam príbehy, ako sa niekto snaží už niekoľko rokov a tak som si povedala, že to nie je až také jednoduché ako by sa zdalo, zvlášť keď už nemám 25 (OK OK, zase nie som ani do starého železa!! :) :) :) )...

V mobile mám skvelú aplikáciu, podľa ktorej mi moje dni vychádzali s maximálnou presnosťou až do januára 2015.

Pred menštruáciou ma zvykli bolievať prsia, no tentokrát ma začali bolieť už oveľa skôr a bolo to silnejšie ako inokedy. Už pri slabom dotyku to bolelo.

Bolesti v podbrušku boli o nieco pichľavejšie ako zvyčajne, tak som stále behala na wc s tým, že už som to dostala a stále nič.
Napadlo mi urobiť si tehotenský test, no vravela som si, že určite to bude iba zbytočná robota a iba ho opäť vyhodím s negatívnym výsledkom.
A tak si vravím: "No a čo! Na to ten test je, aby sa urobil" a tak som ho aj spravila (omočila konkrétnu časť papierika na wc, položila test na dlážku a išla som si umyť ruky do kúpeľne).
Keď som sa vrátila naspäť, neverila som vlastným očiam - boli tam dve čiarky! :-D

Bol to zvláštny pocit, ani opísať ho neviem.

Na druhý deň som si urobila ďalší test - s rovnakým výsledkom 8-) To bol akurát piatok. Nasledujúci pondelok som bola objednaná ku svojej gynekologičke, ktorá to len potvrdila pri ultrazvuku a zagratulovala mi :-)

Teraz už len čakať na srdiečko a nech všetko ide tak, ako má.

Ja pomaly začínam byť alergická na niektoré pachy, dokonca mám menšiu chuť na sladké (a to ja sladké milujem :) ) a sem-tam ma pichne v podbrušku.

Som rada, že je tu stránka, kde sa dajú nájsť cenné rady, kde sa dá poradiť a zdieľať kopec vecí :)

Ešte malé zhrnutie pre tie, ktoré sa snažia, ale aj pre tie, ktoré sa pýtajú na príznaky:

- bolesti v podbrušku ako pred menštruáciou, no môžu byť o niečo silnejšie
- vynechanie menštruácie
- veľmi citlivé prsia
- zmena chutí
- únava
- časté návštevy toalety
- oslabená imunita (mňa chytili močové cesty... gynekologička mi vravela, že si teraz musím na seba dávať väčší pozor, lebo tehotné ženy majú zníženú imunitu, lebo veľa energie ide do plodu)

A jedna rada pre tie, ktoré sa snažia - užívajte si všetko, čo sa okolo vás deje, nestresujte, berte všetko tak, ako prichádza, užívajte si milovanie a nemyslite pri tom len na to, aby sa to podarilo...
Ja verím, že sa všetko deje tak, ako sa má diať a že veľa robí psychika a branie vecí s nadhľadom a hlavne v pohode 8-)

Držím všetkým palce, hlavne nech sme zdravé a s nami aj naše detičky :)

Lu
3 poďakovania
lubka88  18. jan 2015

Prsia mi to oznámili

S manželom sme vo veľkom finišovali svadobné pripravy a tri mesiace pred svadbou sme boli na rodinnej oslave ročného bratranček, kde sa manžel celý deň bláznil s malými deťmi. My sme plánovali tak rok po svadbe. Ale keď sme večer prišli domov, tak manžel si zaželal, že on by už chcel svoje. Tak v slabej chvíľke sme na to šupli.

Pondelok na druhý deň ma v práci povýšili, tak som dúfala, že ten jediný pokus ešte nič neznamená. Ale figu, už tri týždne po osudnej noci ma taaaaak nenorrmálne začali bolieť a ťahať prsia, že som hneď tušila, že moje telo mi dáva niečo najavo. Ešte mi ani nemeškal menzes a ja som si už kúpila testík. Spravila som si a nič. Ale keď som ho ešte pre istotu po 20min vytiahla z koša, bolo tam už niečo slabulinké vidieť. Tak o dva dni ďalší a tak som si spravila asi 6, až bola už čiarka jasnáááá.
2 poďakovania
kohutovci  17. jan 2015

Naša cesta za voňavým uzlíčkom :)

Necelé dva roky sme to s manželom nechávali na náhodu keď mi docvaklo, že asi nieje niečo v poriadku.
U gynekológa som sa nestretla s pochopením.. Vraj ešte času dosť, málo sa snažíme, mala by som schudnúť a podobne. Našla som si iného, kde to nebolo o nič lepšie až som sa nakoniec rozhodla pre súkromného. A tam hneď iná reč. Nasledovala rada vyšetrení až sa po 4 mesiacoch zistilo, že neovulujem.

Začala som užívať clostik. Prvý cyklus neúspešný, ani jeden folik. Na druhý cyklus som mala jeden folik no nedorástol do požadovanej veľkosti. Na tretí cyklus tam boli tri. Z toho dva dorástli, praskli a jeden zostal na vaječníku. Zostávalo už len čakať, doktorka vravela, že ak to tentokrát nevyjde.. musíme mať pol roka pauzu. Manžel oslavoval 25ku tak sme si povedali, spravíme poriadnu žúrku.. snaženie bolo neúspešné... o pol roka skúsime znovu šťastie. Na oslave sme sa poriadne rozšupli... nebolo mi zvláštne, že celý deň zvraciam... nebola som jediná :-) No keď som vracala už štvrtý deň, dochádzalo nám, že to už nebude asi pokazený žalúdok.
Objednala som sa na krv a presne 1 júna na deň detí nám potvrdili tehotenstvo. Boli sme najšťastnejší ľudia na planéte :-) Tehotenstvo ma riadne potrápilo, nevoľnosti som mala až do piateho mesiaca a to aj 10x za deň, všetko mi smrdelo, veľa vecí nechutilo, pálila ma záha, bolelo podbruško, chodila som často cikať.
Vraví sa, že tehotenstvo je najkrajším obdobím ženy, no pre mňa to bolo dosť utrpenie... ale samozrejme sme sa veľmi tešili. V 42tt mi vyvolali pôrod, pretože našej bublinke sa von nechcelo ani náhodou :-) Po komplikovanom a veľmi zdĺhavom pôrode sa narodil náš vytúžený poklad.

Za pár dní bude mať tri rôčky a veľmi si želáme, aby čoskoro pribudol súrodenec. Som opäť na hormonálnej liečbe a dúfam, že keď nám to pomohlo prvýkrát.. pomôže aj druhý.. pfuj pfuj pfuj :)
2 poďakovania
katka708  15. jan 2015

Docvaklo mi to dosť neskoro

Keď sme sa s mužom odhodlali vysadiť antikoncepciu, povedali sme si že počkame ešte ale 2m kým sa do toho pustíme nech sa mi telo po rokoch užívania trochu vyčistí.
No ale asi sme si nedávali až taký pozor, lebo ďalšia menštruácia už neprišla. Jasné, spravila som si test ale bol negatívny.
Vypustila som to z hlavy a to že mi nejako divne trávi som pripisovala predchádzajúcim problémom so žalúdkom. Už dávno som zvažovala návštevu gastra. Ale zrazu som začala zaspávať v práci za pc. Dosť čudné pri nabitej a stresujúcej náplni práce. Každý deň ma lámalo už o 11 doobeda a potom som zaspala o 17 už doma. Musela som si nastaviť budík, aby som vstala a pripravila mužovi večeru. Ešte stále mi to nedocvaklo, aj keď kolegyňa si už robila tehotenské srandičky, ale veď mne test ukázal, že sa nič nedeje.
Ale rozhodla som sa ísť ku gynekológovi, lebo menštruácia už druhý mesiac nechodila tak nech to "reku" rieši. Čo ak je nejaký problém a nebudem môcť otehotnieť?
No a gynekológ ma hneď oboznámil s "tým" problémom. Problém mal 9t a krásne si tam plával na obrazovke. A potom som zistila, že neznesiem nič pevné na páse, všetko ma tlačilo, prsia vyliezali z košíkov a podprdu som ledva zapla na posledný háčik. Nuž nabudúce budem viac sledovať svoje telo a hádam sa to dozviem skôr :-D
5 poďakovaní
tinka1711  15. jan 2015

Konečne sa zadarilo :-D

Môj príbeh začatia tehotenstva bol trošku iný.

My sme dieťatko plánovali a najhoršie bolo čakanie, keďže sa nám po namáhavom snažení nedarilo :-( To neustále sledovanie sa, keď ma nebodaj pichlo v podbrušku, začali ma bolieť prsia a vlastne každý mesiac som mala všetky príznaky (asi vymyslené). Testov som nakúpila ani neviem koľko a každý mesiac, čo mi len jeden deň meškala menštruácia som dúfala a siahala po teste, ktorý mi zasa ukázal len jednu čiarku :-( .
Keďže to takto trvalo (pre nás) neskutočne dlhých 10 mesiacov, som toto neustále kontrolovanie sa a robenie testov vzdala a práve vtedy sa to podarilo :-D. Najlepšie na tom bolo, že ja som nejako vytušila, že som tehotná a to som bola len v 1 týždni a presviedčala som svojho gynekológa, že som tehotná. Kázal mi prísť o týždeň a vtedy mi to už potvrdil :-D .
Moje príznaky okrem každoranného vracania a neskôr aj počas dňa, boli všetky - bolenie pŕs, v podbrušku, meškajúca menštruácia, neznášanlivosť rôznych (priam všetkých) pachov, únava, časté močenie a zjedla by som aj slona :-D :-D .
2 poďakovania
nely459  15. jan 2015

Na istotu

Otehotnenie sme plánovali na december a svadbu na apríl, lebo som sa chcela vydávať tehotná.
Predchádzajúce cykly som mala dôkladne odsledované, aby som si nenamýšľala žiadne falošné príznaky...pár dní po počatí ma rozbolela strašne noha, v ktorej som mala trombózu. Bolesť značila hormonálnu zmenu a keďže ma noha nikdy nebolievala vedela som, koľká bije :) k tomu sa ešte pridružil sen s obrovskými rybami a keďže ženy v našej rodine disponujú prorockými snami, kt. sa vždy vyplnia, tak ma to utvrdzovalo v tom, že som naozaj tehotná. Ryby v sne znamenajú tehotenstvo v rodine.

Nastal 11 deň po ovulácii a spravila som si testík. Na teste strašil taký mini duch, ktorého manžel ani nevidel...ale ja som už mala všetko isté :) teraz ten duch ma štyri mesiace :)
3 poďakovania
katey  15. jan 2015

Vždy inak a predsa trochu rovnako

Moje prvé tehotenstvo som si vôbec neuvedomovala, že prsia som mala také citlivé, že mi vadila aj podprsenka a pri styku som mala hrozné bolesti celého podbruška. No proste mi to vôbec nedocvaklo, že by som už tretí mesiac mohla otehotnieť, som si myslela, že s mojou diagnózou, hoci beriem lieky to bude náročnejšie...

Druhé tehotenstvo som si už dupľom neuvedomovala, nič ma nebolelo, len mi meškal menzes, čo nebolo nič nezvyčajné. Proste mala som v pláne prísť k doktorovi s tým, že menzes nikde, tehotná nie som, duphaston nefunguje. Ale pre istotu som si urobila test, aby som to naňho mohla takto vyblafnúť. A veruže tam bola slabučká čiarka. Mala som posunutú ovuláciu asi o 10 dní. Pár dní po tomto zistení mi začalo bývať zle od žalúdka, bola som veľmi spavá a vadili mi zapnuté nohavice cez brucho, takže som nosila len na gumičku a od 7tt tehotenské, lebo iné som na sebe nezniesla. Celkovo som to stále brala tak, že niekto iný by mi mal oznámiť, že som tehotná až potom budú nejaké príznaky :-)

Tretie tehotenstvo som sa už nespoliehala na nikoho, ani na lieky. Sama som pozoroval svoje telo, ako sa cítim keď menštruujem, ako keď ovulujem.. Viem kedy som otehotnela, od prvého momentu som cítila, že sa TO podarilo, aj keď som sa bála o tom hovoriť nahlas. Bolo to keď sme boli na dovolenke v Tatrách a už po ceste domov, ako som šoférovala som si musela úplne porozpínať rifle, čo som ich nevedela zniesť na bruchu. Hneď mi začala svietiť kontrolka. Druhá vec, ktorá bola zvláštna a to, že pri nočnom dojčení som pociťovala neskutočný odpor, taký čudný pocit, nie bolesť, ale niečo také, že mi to neskutočne vadí a doslova som predýchavala a čakala kým sa odpojí, lebo som ten pocit nevedela zniesť. Test som si urobila asi na 10DC a bola som si takmer istá výsledkom, ktorý sa potvrdil, ale žiaľ ani toto tehotenstvo, rovnako ako prvé netrvalo dlho.

Do budúcnosti však viem, že pre mňa sú smerodajné: tlačenie všetkých nohavíc na bruchu a nepríjemné pocity pri kojení. Ak sa k tomu pridá aj zvýšená bazálna teplota po dobu minimálne 18 dní, už nie je o čom :-)
1 poďakovanie
tjarka1  15. jan 2015

Vedela som to okamžite

Ahojte, popíšem vám moju skúsenosť, pretože u mňa to bolo jasné hneď od začiatku.

Moja menštruácia bola vždy presná, žiadne meškanie ani keď som bola nachladnutá, či chorá. Cyklus pravidelný, ako z knihy, 28/7.

S manželom sme sa o dieťatku rozprávali dlho, len ja som sa zdráhala... Nakoniec som privolila a šli sme do toho naplno.

Už dva týždne od poslednej menštruácie som sa cítila tak všelijak, začali ma neskutočne bolieť prsia, akosi rýchlo sa začali nafukovať a pobolievalo ma v podbrušku.

Prišiel termín ďalšej menštruácie a nič sa nedialo. Vôbec som ju nedostala a manžela som poslala hneď z práce do lekárne po tehu testy. Priniesol tri a tak sme sa dohodli že vyskúšame jeden hneď večer, zvyšné dva ráno. Pred spaním som teda ocikala jeden z testov, po dvoch minútach na mňa tie čiarky išli priam vyskočiť. Bola som rada, len som tomu akosi nedokázala veriť.

Prišlo ďalšie ráno a manžel ma zobudil aby som si išla urobiť zvyšné testy. Ako inak, vyšli pozitívne :-) Obaja sme sa tešili a hneď som volala môjmu gynekológovi. Dohodli sme sa, že prídem o pár týždňov, pretože ešte nebudeme mať srdiečko.

Prešli týždne a ja som zrazu sedela v čakárni a čakala na potvrdenie môjho tehotenstva. Keď som sa konečne vyštverala na kozu, doktor sa na mňa usmial, trochu zavtipkoval a povedal "teraz počúvajte mamička". Srdiečko nám bilo ako zvon!

Takže u mňa jasné ako facka :-D Samozrejme som sa cítila ako v siedmom nebi, nečakala som že to pôjde tak hladko a keď som volala manželovi takmer onemel. Keď sa vrátil z práce priniesol kvety a veľmi sa tešil.
2 poďakovania
petulaptt  15. jan 2015

Ako som zistila, že som tehotná.

Chodila som do práce ako obyčajne. Mala som v bruchu taký zvláštny pocit a cítila som sa celá tak zvláštne a tak inak, ani to neviem popísať, ale posledné čomu som to pripisovala bolo tehotenstvo.
Kým ku mne neprišla kolegyňa, či náhodou nie som tehotná, lebo vypadám, tak inak...smiala som sa, že to by som o tom hádam niečo vedela....dala mi ale chrobáka do hlavy a hneď po práci som zašla "len tak zo srandy" do lekárne si kúpiť tehotenský test. Spravila som si ho hneď doma, hoci podľa letáčika, by sa mal robiť ráno, ale ja by som to do rána nevydržala. Keď som tam zbadala dve čiarky, bola som natoľko šokovaná, že som nevedela, či sa v tej chvíli viac teším, či bojím. Hneď som volala gynekológovi a ten po vyšetrení o pár dní potvrdil, že som v 6. týždni tehotenstva. Ešte sa ma pýtal, či mi nebýva zle a ja som z hrdosťou povedala, že nie a tešila sa z toho. No v momente ako som o pár minút prišla domov sa to začalo.

Bolo mi zle, hrozne. Nezvracala som, ale bolo mi zle od rána, do večera a nech som skúsila čokoľvek, nič nezaberalo a tak som sa s tým potom trápila niekoľko mesiacov a prestalo to až niekedy v druhom trimestri. Iné sprievodné znaky, ako časté močenie, či zväčšené prsia, som si začala uvedomovať až po tom, čo som už vedela, že som tehotná :-)
0 poďakovaní
decode  14. jan 2015

Rýchla diagnostika

My s mužom sme o dieťati hovorili. Z dôvodu našich rokov, ja 18 a on 23, sme sa o ňom len rozprávali :-D

Dni plynuli úplne v pohode a mne okrem toho, že ma už dva týždne boleli prsia, nič nebolo. V týždeň, kedy som si to uvedomila, mi mal prísť aj menzes. Napriek tomu, že mi nemeškal a okrem tých pŕs, ktoré ma väčšinou bolievali iba jeden týždeň pred očakávanou mrchou, som na sebe nepociťovala žiadne zmeny.

Priateľ mi ale navrhol, nech si kúpim test. Nikdy na to nezabudnem ako som šla lážo plážo do lekárne, kúpila si dva testy a ešte pred urobením som mu chcela volať, že nie som. No aké bolo moje prekvapenie, keď mi oči vybili dva pozitívne tehotenské testy? .. O dva dni som už bola u doktora a bola som v 5 týždni.

Asi v 7 týždni som takmer každé ráno mala pocit na vracanie. Aj ma napínalo, ale nevyvracala som sa a brucho som mala nonstop nafučané. A taktiež som bola veľmi unavená.

To boli moje príznaky :)
3 poďakovania
danuska86  13. jan 2015

Som tehotná?

Moja skúsenosť je veľmi jednoduchá - hneď od začiatku som mala veľmi citlivé prsia, čo mi žiaľ trvalo počas celého tehotenstva. A ešte sme mali jedno krásne potvrdenie tehotenstva - pri našich prechádzkach nám nad hlavami preletel celý kŕdeľ bocianov;-)
2 poďakovania
nikelca  13. jan 2015

Internet a tie "trápne" články

Bolo to 2 mesiace po svadbe, hotová len spálňa, mne bolo od rána blbo. Prezerala som si internet, kým môj muž s ocinom robili podlahy v byte. Našla som článok 10 príznakov, že ste tehotná. Keďže som sa tam preklikala cez milión iných, už ani neviem aká to bola stránka. Len tak som si prebehla 10 bodov... 8 som spĺňala. Prebehla som si ich znova. Fakt som osem spĺňala! Menštruácia?? Kto si to má pamätať, Citlivé prsia? No, však keď to tu spomínajú, sú akési iné. Len tak zo srandy som ohlásila manžela. Pozerá, číta, urobil HA HA. Potom na mňa pozerá: To fakt?

Tehotenský test z lekárne som si síce robila večer, ale druhá palička bola výrazná hádam viac ako kontrolná :) Objednala som sa ku gynekologičke a tá mi už len potvrdila tehotenstvo - 6. týždeň, už mi aj srdiečko ukázala. Teraz mi tu už pobehuje 19-mesačná slečna :)
2 poďakovania
janana1612  2. dec 2014

Je toto už konečne tehotenstvo ???

Naše druhé dieťa sme plánovali a snažili sme sa veľmi dlho...

Po pol roku snaženia to prišlo ;-) neznesiteľné bolesti krížov, tie ma síce bolievali vždy pred príchodom mojich dní, ale táto bolesť bola iná, vystrelovala do vaječníkov a dokonca som si musela dať aj tabletku od bolesti...
No to som ešte stále nič netušila,no keď ma na ďalší deň rozboleli prsníky akoby sa mi nalievali mliekom, už som tušila, ktorá bije :-) Test ukázal slabú čiarku a to bolo len 10 dní po ovulácii a menzes ani nemeškal...

Dnes už má naša,druhá láska 6týždnov
2 poďakovania
luckato  6. aug 2014

Najpr sme nevedeli ...

Ahojte, chcem sa podeliť o svoju skúsenosť.
Mala som nepravidelnú menštruáciu, tak som čakala, že príde skôr, aby sa vyrovnali dni. Bola som u doktorky na preventívnej prehliadke. O dva týždne ma začali bolieť prsia a mala som bolesti v podbrušku ako pred začatím menštruácie. Už to trvalo dva týždne. Tak som zavolala doktorke, že nech mi pichne vyvolávačku, že už ma všetko bolí. Povedala, že mám prísť. Tak som prišla, vyšetrila ma a povedala, že som tehotná.
Nemohla som tomu uveriť, nakoľko som bola u nej pred dvoma týždňami a nič mi nepovedala. Len to, že si mám merať bazálnu teplotu, keďže som sa posťažovala, že už sa rok snažíme.
Tak som dva týždne merala teplotu a čakala, kedy už prídu tie plodné dni. No a tak som zistila, že plodné dni už boli a vlastne už na preventívnej prehliadke som bola tehotná. Bol to nepopísateľný pocit. Teplota bola stále zvýšená, bolesti v prsiach, bolesti v podbrušku, a nakoniec som zistila, že tých príznakov bolo aj viac. Hlavne tie pachy, únava a na nič som nemala chuť, no telo si žiadalo takmer stále.
No a teraz som v 17.tt a s manželom sa nevieme dočkať, kedy sa dozvieme pohlavie.
2 poďakovania
erifl  16. aug 2013

Naše šťastíčko už má 3 mesiačiky

Mne zase iba meškala menštruácia, ale meškávala mi bežne. Aj tak som si spravila test, lebo som zbytočne stresovala každý mesiac a aj tak nič. No vtedy som bola úplne pokojná, že to isto nebude, že to zase stresujem a šup dve čiarky, Do roka sme teraz už s manželom stihli svadbu a teraz nám už vyše troch mesiacov robí radosť naša Eminka. Inak nemala som vôbec žiadne príznaky, okrem tej menštruácie. Ešte na konci piateho mesiaca som pretancovala na svadbe celú noc a bruško som nemala ešte skoro žiadne. Bola som jedna z tých šťastných bezproblémových. Pôrod bol však horší, na ten nerada spomínam.....no idem kočky, naša Emka už plače :-)
1 poďakovanie
babo_dadush  9. aug 2013

Moje prvé príznaky tehotenstva

Ahojte, mnohé vo fóre sa pýtate, či môžete byť tehotné za určitých okolností.
Príznakov je mnoho, hlavne ich netreba ignorovať alebo príliš stresovať, či máte ono alebo tamto (tým myslím najmä snažilky, ktoré nedočkavo očakávajú pozitívny test).

Pamätám si to ako včera. Keď sa objavili koľajničky na teste, bola som priam v šoku. V dobrom. A tak som spätne začala premýšľať, či a aké príznaky som mala, aby v budúce tehotenstvo som bola pozornejšia.

Prvé podozrenie prišlo, keď som na výstave z ničoho nič takmer odpadla. Mávala som takéto stavy, keď som sa nenajedla. Ale tento raz nebol ani zlý vzduch, aj rannú kávu som mala za sebou, taktiež poctivo naraňajkovaná. Kamošky hneď upodozrievali, či nie som v tom. Bola som si istá, že nie, lebo sme sa vôbec nesnažili, ba skôr dávali pozor. O pár dní prišla menštruácia a tak som vtedajšie odpadnutie ďalej neriešila.

Neskôr sme odcestovali na svadobnú cestu, kde sme sa "nechtiac" prvýkrát pokúsili. Od prvého dňa svadobnej cesty mi strašne všekto chutilo. Som veľmi zlý jedák a teda sem tam sme sa smiali, či nie som tehotná. V reštike som tam vždy zjedla celý tanier, veľmi mi chutilo pivo, ovocie a morské ryby a vyslovene som potrebovala raňajky. Moje raňajky dovtedy pozostávali z čiernej kávy s cukrom a mliekom. Bola som hrdá, že sa mi stravovacie návyky konečne naprávajú.

Keď sme sa vrátili po dvoch týždňoch zo svadobnej cesty, tak som dostala bolesti v podbrušku. Prvé, čo ma napadlo, bolo, že som v tom a ostala v šoku, že z prvého razu sa podarilo. Kamarátka netušila, že bol pokus a teda ma uistila, že veď predsa ledva 2 týždne dozadu som mala menštruáciu, a s istotou tvrdila že sa jedná o ovuláciu, Keďže bola treskúca zima, že som prechladla a preto ma to bolí. Tak som kľudná spravila pre istotu test, ktorý vyzeral dosť zvláštne. Celá plocha zružovela. Nebol rozhodne jednoznačne pozitívny.

Prešiel týždeň. Menštruácia nikde. Po vysadení antikoncepcie mi cyklus trval aj 30 dní, tak som neriešila. No o ďalší týždeň som už kúpila fľašu červeného vína, aby som svojej "kamoške" dopomohla prísť konečne, a utíšila si PMS. Kupovala som v Tescu, kde na mňa zízala lekáreň a vnucovala mi kúpiť ďalší test, aby bábo náhodou neostalo pripité z celej fľašky :)

Vínko sa doma už chladilo a tak som rýchlo zbehla odbaviť si povinnosť a umlčať moje neisté svedomie.
Behom 10 sekúnd, možno aj menej, a to nepreháňam, boli 2 čiarky. A aj na ďalšom opäť.
Podľa sona vyzeralo, že sa nám pošťastilo až po menštruácii, a teda na svadobnej ceste a s úmyslom stvoriť toho najúžasnejšieho syna, aký sa na nás každý deň usmieva.

Takže moje kontrolné body rozhodne v budúcnosti budú, či:
- neodpadnem
- nejem zrazu veľmi veľa s chuťou
- bolesť podbruška
- samozrejme meškajúca menštruácia
A keďže behom pár týždňov sa pridalo aj nasledovné, tak aj toto:
- migréna
- vracanie
- nechutenstvo
- neznášanlivosť vône, ktorú som používala
- neznášanlivosť iných pachov určitých jedál
a samozrejme, väčšie poprsie :-D
5 poďakovaní