Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.
Aké sú prvé príznaky tehotenstva?

Žena môže prvé tehotenské príznaky pocítiť už vo štvrtom týždni tehotenstva.

Kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva?

 • Nástup prvých tehotenských príznakov je nesmierne individuálny. Mnoho žien ich totiž nepostrehne ihneď, no pripíše im význam až s odstupom času – práve v momente, keď im tehotenstvo preukáže pozitívny test alebo ho potvrdí gynekológ.
 • Prvé špecifické symptómy možno spozorovať o trošku skôr, ako začne meškať menštruácia, teda okolo 4. týždňa tehotenstva – tento týždeň sa považuje za zlomový.
  • Za najčastejšie príznaky tehotenstva totiž môže hormón hCG1, ktorého hladina začína v tele ženy stúpať až potom, ako oplodnené vajíčko doputuje k maternici a uhniezdi sa na jej výstelke. Tento proces nastane približne 4 až 5 dní po oplodnení vajíčka spermiou.
 • Najviac však ženy prvé zmeny vnímajú od 5. či 6. týždňa, teda až potom, ako menzes mešká. V tom čase ich totiž táto okolnosť prinúti zbystriť pozornosť a viac si všímajú svoje telo.
 • Symptómy tehotenstva majú najväčšiu výpovednú hodnotu pre tie ženy, ktorých menštruačný cyklus bol pred otehotnením nepravidelný.

Som tehotná, ale nepociťujem žiadne príznaky. Je to v poriadku?

 • Tie najšťastnejšie budúce mamičky sa paradoxne pre absentujúce tehotenské príznaky zvyknú trápiť. V skutočnosti však nejde o nič, čo by im malo robiť starosti. Ak ti teda lekár potvrdil tehotenstvo a ty nevnímaš ani jeden z nižšie zmienených príznakov, prípadne len pár z nich, nemaj strach. Všetko je s tebou aj s bábätkom v poriadku. Nie každá žena musí zákonite prvý trimester1 zvracať a padať únavou, alebo do seba hádzať podivuhodné kombinácie jedál.
 • Prejsť si celým tehotenstvom bez akýchkoľvek príznakov však nie je možné. V pokročilejšom štádiu už žena pociťuje pohyby dieťatka,2 viditeľne rastú bruško aj prsia, mení sa ťažisko tela, ktoré sa postupne pripravuje na pôrod. S tým sú spojené viac či menej intenzívne bolesti chrbtice a panvy.

Prvé príznaky tehotenstva

Paradoxom prvých sprievodných signálov tehotenstva je to, že často bývajú trochu zavádzajúce – predovšetkým z dôvodu, že mnohé z nich sa „nápadne ponášajú“ na symptómy pred menštruáciou. Takisto je samozrejmé, že intenzita jednotlivých príznakov sa bude u viacerých žien líšiť a nie každá budúca maminka pocíti všetky tehotenské signály.

1. Citlivé prsia a zmeny v oblasti bradaviek

 • Ide o jeden z najskorších príznakov. Citlivosť prsníkov sa totiž môže objaviť ešte pred meškajúcou menštruáciou, dokonca aj pár dní po uhniezdení vajíčka. Zväčšené a boľavé prsia však zvyknú ohlasovať aj blížiacu sa menštruáciu, preto tomuto signálu venuje pozornosť len málo žien snažiacich sa o bábätko.
 • Hoci prsia v tehotenstve prechádzajú zmenami neustále, už v skorých dňoch gravidity môže žena pociťovať konkrétne tieto príznaky:
  • sú o niečo väčšie a citlivejšie na dotyk,
  • môžu bolestivejšie reagovať na tlak (pri spánku na bruchu, v zovretí tesnejšej podprsenky, atď…)
  • bradavky sa môžu zväčšiť a stmavnúť,
  • začnú byť viac viditeľnejšie prsné dvorce,
  • prípadne môže žena vnímať svrbenie bradaviek, ktoré dokáže nadmerne podráždiť aj jemná látka oblečenia alebo podprsenky.
 • Nadmerná citlivosť prsníkov a bradaviek je spôsobená hormonálnymi zmenami v tele, konkrétne rastúcou hladinou hCG, estrogénu a progesterónu.

Prsia v tehotenstve

Prsia vedia v tehotenstve ženu poriadne prekvapiť. Prečo sa vlastne poprsie v gravidite mení a aké konkrétne zmeny by si mala očakávať, ak otehotnieš? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa v nasledujúcich týždňoch neminie a prečo sú nové telesné prejavy také dôležité.


2. Únava

 • Zvýšená miera únavy je častá aj pred menštruáciou. Preto znovu ide o príznak, ktorý si ľahko možno popliesť so signálom blížiaceho sa menzesu.
 • Únava v tehotenstve môže byť sprevádzaná napríklad aj celotelovou slabosťou a pocitom, že práve nevládzeš zvládať bežné činnosti, ktoré predtým pre teba nepredstavovali žiaden problém. Výnimkou nie je ani poobedný spánok, ktorý si telo pýta a jednoducho si ho nedokážeš odoprieť.
 • Únavu v raných týždňoch tehotenstva spôsobuje predovšetkým zvýšená hladina hormónu progesterónu.
 • Miera únavy sa v jednotlivých mesiacoch tehotenstva líši – zatiaľ čo na začiatku je pomerne citeľná a nedá sa z nej vyspať, v druhom trimestri ju môže pokojne vystriedať fáza, kedy budeš plná energie. V posledných týždňoch tehotenstva sa však únava zasa zvykne vrátiť v plnej sile a je spôsobená vyčerpanosťou tela, pre ktoré vysoké štádium tehotenstva predstavuje nadmernú záťaž.
  • Takisto k únave tesne pred pôrodom prispieva aj fakt, že spánok v tomto období už za veľa nestojí. Buď ťa budí nutkanie odbiehať na toaletu, neschopnosť nájsť si tú správnu polohu v posteli, alebo spánku bráni hmýriace sa bábätko v brušku.
 • V prípade, že únava v tehotenstve trápi aj teba, rozhodne s ňou nebojuj a neprepínaj sa. Ak ti to okolnosti dovolia, dopraj si spánok aj počas dňa, no zároveň sa snaž fázu odpočinku vystriedať s nenáročnou pohybovou aktivitou. Celodenné vylihovanie v posteli či na gauči by totiž mohlo pocit únavy ešte viac zosilniť.

3. Špinenie alebo slabé krvácanie

 • Niektoré ženy prekvapí slabé špinenie ešte pred očakávanou menštruáciou, iné tento príznak obíde. Môže byť úplne nepatrné a na tmavšej spodnej bielizni ho nemusí byť ani vidieť. Rovnako však môže mať aj o niečo silnejšiu intenzitu, ktorá sa dá prirovnať k špineniu pred menzesom. Množstvo žien si počas tohto jemného krvácania povie, že mali v daný mesiac len slabšiu menštruáciu, dôsledkom čoho úplne zavrhnú myšlienku, že by mohli byť tehotné.
 • Výtok s prímesou krvi má na začiatku tehotenstva na svedomí proces uhniezdenia vajíčka v maternici, počas ktorého sa porušia jemné cievky na maternicovej výstelke. Krv z týchto cievok je potom cez pošvu vylúčená von. Implementačné krvácanie, ako sa tomuto špineniu hovorí, môže trvať jeden či dva dni.
 • Ide o úplne bežný jav, ktorý samotné tehotenstvo nijako neohrozuje a zväčša ho nesprevádzajú ani žiadne iné symptómy. Objaviť sa môže približne na 10. až 12. deň po počatí, teda okolo očakávanej menštruácie.

4. Meškajúci menzes

 • Keď menštruácia v očakávanom termíne neprichádza, nastal čas urobiť si tehotenský test – v tejto chvíli je už veľká šanca, že bude domáci test schopný graviditu zachytiť. V prípade, že by v deň (či po pár dňoch) meškajúceho menzesu vyšiel test negatívne, je dobré ho po dvoch dňoch znovu zopakovať. Tehotenské testy, ktoré dostať v lekárni, majú totiž rozličnú citlivosť.
 • Prečo vlastne tehotná žena nemenštruuje? Dôvodom je to, že akonáhle sa oplodnené vajíčko uchytí na výstelke maternice, tzv. endometriu, viac nedochádza k jej odlupovaniu a následnému vylučovaniu z tela von. Práve každomesačná výmena endometria po ovulácii, počas ktorej nedošlo k oplodneniu vajíčka, predstavuje menštruačné krvácanie. Meškajúci menzes je teda reakciou na nový proces, ktorý sa v tele odohráva.

5. Zvýšená bazálna teplota

 • Ak si si doteraz zvykla merať bazálnu teplotu, jej hodnoty ti takisto môžu napovedať, že si tehotná, a to ešte o trošku skôr, ako nastúpia prvé tehotenské príznaky, ako sú citlivosť prsníkov, únava či nevoľnosť.
 • Ide o najnižšiu možnú teplotu, ktoré ľudské telo dosiahne v pokojovom režime, ktorý trval ideálne aspoň 6 hodín, preto sa bazálna teplota meria okamžite po prebudení. Jej hodnoty sa u žien líšia v priebehu menštruačného cyklu, z toho dôvodu dokáže byť skvelým ukazovateľom ovulácie.
 • Mala by sa merať nielen v rovnakom čase, ale aj tým istým teplomerom a z toho istého miesta (pošva alebo konečník). U žien jej hodnoty počas jedného menštruačného cyklu ovplyvňuje hladina estrogénu a gestagénu v tele.
 • Na to, aby bola bazálna teplota hodnoverným ukazovateľom, je potrebné merať si ju dlhodobo. Stále ju však môže ovplyvňovať veľké množstvo faktorov, ktoré jej výsledky skresľujú – napríklad kvalita spánku, prípadné ochorenie či zápal prebiehajúci v tele alebo konzumácia alkoholu večer pred spaním.
 • Vo všeobecnosti by krivka bazálnej teploty mala vyzerať nasledovne:
  • Po skončení menštruácie a pred ovuláciou je bazálna teplota najnižšia (do 36,5°C).
  • Počas ovulácie a predovšetkým po nej začína stúpať (od 36,7 do 36,9°C).
  • Pred menštruáciou sú hodnoty bazálnej teploty najvyššie (u niektorých žien môže dosahovať až 37°C).
  • Už v prvých dňoch menštruácie môže bazálna teplota rapídne klesnúť (do 36,5°C).
 • Ak žena otehotnie, bazálna teplota neklesá a počas celého tehotenstva sa pohybuje v rozmedzí od 36,7 do 36,9°C).

Bazálna teplota

Poznať normálnu telesnú teplotu patrí k základným znalostiam. Aj malé dieťa vie, že ak stúpne teplota tela nad 37 °C zaváňa to chorobou. Podobne by mala poznať každá žena svoju bazálnu teplotu. V čom sa líši od tej telesnej? Ako ju merať a čo nám bazálna teplota hovorí?


Neskoršie príznaky tehotenstva

6. Zvýšená produkcia vaginálneho výtoku

 • Zvýšenú tvorbu výtoku zaznamená na začiatku gravidity veľké množstvo žien a rovnako patrí medzi včasné príznaky tehotenstva.
 • Na krčku maternice sa dôsledkom tehotenstva vytvára hustejší hlien pripomínajúci želatínu (tzv. hlienová zátka14, ktorá má za úlohu chrániť maternicu pred vniknutím baktérií). Tento proces je sprevádzaný aj zvýšenou tvorbou výtoku, ktorý sa cez pošvu vyplavuje von.
 • Výtok v tehotenstve môže byť číry alebo sfarbený do biela a nijako nezapácha. Konzistencia sa môže rôzniť – buď má gélovú, jemne sa ťahajúcu štruktúru, alebo ide o vodnatý výtok.
  • V prípade, že by prítomnosť výtoku spôsobovala diskomfort v podobe pálenia či svrbenia, zapáchal by alebo by sa v ňom objavovala prímes krvi, treba vyhľadať lekára. Mohlo by totiž ísť o kvasinkovú infekciu9, ktorú je nutné čo najskôr preliečiť, pretože dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva.

Výtok v tehotenstve

Výtok v tehotenstve - počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba hustého cervikálneho (krčka) hlienu, ktorý vzniká v krčku maternice. Jedná sa o fyziologický výtok (lat. leukorea), ktorý je zvyčajne bezfarebný alebo mliečno biely, s hustejšou či tekutou konzistenciou, nezapácha. Zvýšená tvorba hlienu môže byť aj jeden z príznakov tehotenstva.


7. Nevoľnosť

 • Hoci sa tehotenskej nevoľnosti hovorí aj ranná nevoľnosť, množstvo žien by s týmto pojmom iste nesúhlasilo. Nevoľnosti totiž môžu pretrvávať po celý deň a potrápiť môžu ženu i v noci. Často sa stáva aj to, že žena dôsledkom nevoľností v prvých týždňoch tehotenstva schudne.
 • Tehotenská nevoľnosť sa prejavuje týmito príznakmi:
  • nutkaním na zvracanie a zvracaním,
  • „slabým“ žalúdkom,
  • nechutenstvom a absenciou pocitu hladu,
  • precitlivenosťou na niektoré druhy potravín a ich vôňu,
  • celkovou slabosťou alebo pocitom, že telo bojuje s vírusovým ochorením.
 • Tento symptóm väčšinou prichádza približne mesiac po oplodnení, no u malého percenta budúcich maminiek sa objavil omnoho skôr, teda približne aj v čase, ako im meškala menštruácia.
 • Spúšťačom tehotenskej nevoľnosti je zmenená hladina hormónov v tele. Konkrétne ide o neustále rastúci tehotenský hormón hCG, ktorému sa v tomto prípade pripisuje najväčšia zodpovednosť. Je produkovaný žltým telieskom, dočasnou žľazou, ktorá sa v tehotenstve vytvorí. Ďalej tu „priloží ruku k dielu“ aj zvýšená hladina estrogénu a progesterónu, ktorá má vplyv na funkciu zažívacieho traktu – takto vyskladaná kombinácia hormónov totiž spomaľuje trávenie.
 • Ľudský choriový gonadotropín alebo hCG1 narastá v ženskom tele počas tehotenstva až do cca 12. týždňa. V tomto týždni dosahuje svoj absolútny vrchol a postupne začína jeho hladina klesať, čo je i dôvodom, prečo sa tehotenské nevoľnosti zvyknú odvtedy zmierňovať, až napokon úplne vymiznú. Raritným javom je, ak ženu trápia nevoľnosti počas celého tehotenstva.
 • Aj keď je nevoľnosť v tehotenstve nepríjemná a značne komplikuje ženám ich fungovanie počas dňa, lekári väčšinou nemajú dôvod venovať jej zvýšenú pozornosť. Výnimkou je pomerne ojedinelý stav, kedy ženu trápi tzv. závažná toxémia alebo hyperemesis gravidarum – teda miera nevoľnosti ohrozujúca zdravie ženy.
  • Budúca maminka vtedy vracia mnohokrát v priebehu dňa a nie je schopná udržať v žalúdku žiadne jedlo ani tekutiny, čo vedie k podvýžive a dehydratácii.
  • Závažná toxémia sa objavuje u 2% tehotných žien.
  • Lieči sa podávaním antiemetík (liekov na ultmenie zvracania) a infúznou terapiou, ktorej cieľom je dodať organizmu živiny a tekutiny.

Nevoľnosti v tehotenstve

Nevoľnosti sú najdiskutovanejším tehotenským príznakom a zároveň sa ho najviac nastávajúcich mamičiek aj obáva. Prečo tehotenské nevoľnosti vznikajú, ako ich zmierniť a sú nebezpečné ako pre teba, tak i pre bábätko? Aj tieto informácie, okrem množstva iných, sa dozvieš v našom článku.


8. Zmenené vnímanie chutí, pachov a vôní

citlivý čuch v tehotenstve

Častým príznakom tehotenstva je aj precitlivený čuch.

 • Tento tehotenský symptóm prichádza väčšinou ruka v ruke s nevoľnosťami a taktiež je zaň zodpovedná zvýšená hladina hCG hormónu a estrogénu.
 • Precitlivenosť na vône môže spôsobiť, že ti začne zapáchať obľúbené jedlo, káva či dokonca aj dovtedy úplne neutrálna potravina bez výraznej arómy. Môže to viesť k tomu, že sa ti sprotivia jedlá a nápoje, ktoré si dovtedy milovala a mala si vo zvyku ich denne konzumovať.
 • Výnimkou nie je ani to, ak ti z ničoho nič do nosa nepríjemne udiera tvoja obľúbená voňavka alebo aviváž, ktorej arómu si dovtedy nikdy poriadne nevnímala. Mnohé ženy sa v začiatku tehotenstva takisto sťažujú na skutočnosť, že im prekáža vôňa ich partnera (či už ide o jeho parfum, deodorant alebo prirodzenú vôňu jeho tela), čo obom dokáže značne komplikovať ich spolužitie.
  • Najčastejšie ženám v tehotenstve prekáža pach uvareného či surového mäsa a aromatické kozmetické prípravky. Je teda dosť možné, že si v prvých mesiacoch gravidity nedáš kurací vývar a budeš musieť zmeniť svoj sprchový gél.
  • Rovnako ťa však môžu niektoré vône a pachy doslova priťahovať. Spomienky žien na ich tehotenstvo sú preto niekedy až komické – napríklad nevedeli prestať ovoniavať tlačoviny či knihy, alebo ich lákala aróma benzínu. 🙂
 • Našťastie sa pobláznené čuchové receptory zvyknú do druhého trimestra stabilizovať a vône či pachy ťa s najväčšou pravdepodobnosťou prestanú iritovať.
 • Hodí sa spomenúť, že ťa v tehotenstve môžu prekvapiť tvoje chute – ide o pomerne známy príznak tehotenstva, o ktorom sa veľa hovorí. Bláznivé chute však v skutočnosti vôbec nemusia vyzerať tak, že zješ kyslé uhorky so šľahačkou, i keď aj to sa, samozrejme, môže stať. V tvojom prípade sa môžu prejaviť aj tým, že zrazu dostaneš chuť na potraviny, ktoré si predtým veľmi nemusela, a naopak – na tvoje obľúbené jedlá zrazu nebudeš mať vôbec chuť.

Chute v tehotenstve

Čipsy, ktoré ťa priam magicky priťahujú, zvláštne chuťové kombinácie, nad ktorými ostatní len krútia hlavou, ale aj obyčajné jablká, ktorých sa nevieš dojesť a zješ ich na kilá… Aj takto môžu vyzerať tehotenské chute, s ktorými sa vo väčšej či menšej miere stretne takmer každá budúca maminka. Prečo vlastne tehotenské chute vznikajú a čo robiť, ak ti prerastajú cez hlavu?


9. Časté močenie

 • Môže sa ti stať, že ledva dobehneš na toaletu s pocitom, že máš úplne plný mechúr, no potom zistíš, že si vymočila len pár kvapiek. Keď sa táto situácia opakuje niekoľkokrát v priebehu dňa, vie to byť poriadne otravné a navyše ťa prepadne aj otázka, či náhodou nemáš infekciu močových ciest.2
 • Aj tento príznak sa objavuje pomerne skoro a jeho nástup je individuálny. Niektoré ženy ho vnímajú už okolo 6. týždňa tehotenstva, iné zasa až po 10. týždni. Takisto má tendenciu v priebehu druhého trimestra utíchnuť a časté močenie sa v tehotenstve znova objaví až v treťom trimestri.
 • Za časté močenie na začiatku tehotenstva môže skutočnosť, že rastúca maternica začína tlačiť na močový mechúr, čím znižuje kapacitu jeho objemu. Svoju úlohu tu určite zohrá aj nafúknuté a plynaté bruško, prípadne črevá, ktorých činnosť je spomalená a zadržiava sa v nich natrávená potrava. Tvoje telo teda hlási jeho naplnenie omnoho skôr ako pred tehotenstvom, pretože močový mechúr je práve utláčaný z každej strany a nedokáže sa toľko rozpínať.
  • V prípade, že sa k nutkaniu na močenie pridá aj pálenie, bolesť v podbrušku, zvýšená teplota či nebodaj krv v moči, na nič nečakaj a vyhľadaj lekára. Infekcia močových ciest v tehotenstve môže byť nebezpečná nielen pre teba, ale predovšetkým pre bábätko.

Časté močenie v tehotenstve

S častým močením v tehotenstve sa stretne každá nastávajúca mamička. Pocit na močenie môže prichádzať dokonca bezprostredne po už vykonanej potrebe. S rastúcim štádiom tehotenstva veľa budúcich mamičiek zistí, že sa frekvencia nutkania stále zvyšuje.


10. Bolesti hlavy

 • Bolesti hlavy niektoré ženy pociťujú aj pred menštruáciou, preto znovu tomuto signálu nevenujú zvýšenú pozornosť. Obzvlášť v tehotenstve však môžu byť značne nepríjemným príznakom, pretože ich nedokáže utlmiť ani spánok, pobyt v zatemnenej miestnosti či zvýšený pitný režim.
 • Dôvodom, prečo v tehotenstve ženu bolí hlava, je skutočnosť, že sa v jej tele zvyšuje objem krvi. Pomaličky k tomu dochádza už v 10. týždni. Výnimkou však nie je ani to, ak sa bolesť, ktorá pokojne môže prerásť až do migrény, objaví už v období očakávanej menštruácie. Vtedy majú bolesti skôr hormonálny pôvod.
 • V tehotenstve môže ženu pobolievať hlava v priebehu celého prvého trimestra. Potom sa organizmus adaptuje na nové zmeny a hormonálne hladiny, vďaka čomu hlavybôľ zvykne ustúpiť.
  • Ak si však bolesťami hlavy trpela už pred tehotenstvom, je dosť možné, že sa budú s prestávkami objavovať neustále. No možno budeš patriť medzi tie šťastné výnimky, ktorým tehotenské hormóny naopak bolesť hlavy úplne eliminujú. Aj v tomto bode totiž platí, že každé telo na tehotenstvo reaguje inak. 🙂

11. Problémy s trávením

 • Hnačka alebo zápcha, plynatosť a nafukovanie – to všetko sú príznaky, ktoré už v prvých týždňoch tehotenstva žena pociťuje, pričom ich intenzita a doba trvania je nesmierne individuálna. Tráviace potiaže sa môžu objaviť aj zároveň s meškajúcou menštruáciou a pretrvávajú často počas celého prvého trimestra.
 • Dôvodom spomaleného trávenia v tehotenstve je zvýšená hladina estrogénu a progesterónu. Najmä ženy, ktoré mali pred otehotnením ploché brušné svalstvo, si dôsledkom poriadne nafúknutého brucha, ktoré nezvykne spľasnúť aj niekoľko dní, často myslia, že im už rastie tehotenské bruško. V skutočnosti je však embryo v maternici ešte príliš malé, a preto za väčší pupok možno viniť práve plynatosť a zníženú funkciu čriev.
 • Ak tento tehotenský príznak prekvapí aj teba, dbaj na to, aby bolo v tvojom jedálničku dostatok vlákniny, a takisto si odsleduj, aké potraviny tráviace ťažkosti zhoršujú. Odporúča sa aj šetrný pohyb, ktorý dokáže aspoň trošku podporiť metabolizmus a činnosť čriev.

Nafukovanie v tehotenstve

Pocit nafukovania v tehotenstve zaznamená takmer každá budúca mamička. Črevné plyny môžu spôsobovať bolesti alebo nepríjemné pocity.


12. Pálenie záhy

 • Hoci pálenie záhy zvykne v plnej sile nastúpiť až v treťom trimestri, stáva sa, že ho žena pociťuje aj v raných týždňoch tehotenstva – najmä okolo 7.12. týždňa. Dôvodom je zvýšená tvorba žalúdočných kyselín, prípadné zvracanie a široké spektrum ďalších tráviacich problémov.
 • S týmto príznakom je spojená aj zvláštna pachuť v ústach nesúca horkastý dozvuk. Pre tehotenstvo je príznačná aj zvýšená tvorba slín a ak navyše sliny zrazu nemajú neutrálnu dochuť, nejde o nič príjemné.
 • Na pálenie záhy pomáha, ak vynecháš mastné a korenisté jedlá, prípadne si odsleduješ, aké potraviny u teba tento symptóm zhoršujú. Pachuť v ústach zasa zmierni pitie malých dúškov studenej vody alebo cmúľanie kociek ľadu.

Pálenie záhy

Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.


13. Zmeny nálad a emočná precitlivenosť

 • Nárast hormónov sa často prejavuje aj markantnými zmenami nálad a plačlivosťou. Veľmi rýchlo sa stane, že sa smiech premení v plač, ktorý po pár minútach razom ustane, alebo ťa veľmi rýchlo rozhnevajú nepodstatné maličkosti. Taktiež ťa dokáže znenazdajky rozplakať aj úplná banalita, napríklad obrázok milého zvieratka, fotografia spred pár rokov alebo pekná reklama v televízii, ktorú si síce stokrát videla, no doteraz si jej nevenovala zvýšenú pozornosť.
 • Na výkyvy nálad má okrem hormónov vplyv aj psychické napätie ženy, únava a celá rada iných tehotenských symptómov, dôsledkom ktorých budúca mamina pociťuje nielen fyzický, ale aj psychický diskomfort.
 • Je úplne v poriadku, ak v prvých týždňoch tehotenstva pociťuješ okrem radosti aj nesmierny strach a stres z toho, čo ťa čaká. Mnoho žien o sebe dokonca pochybuje a obavy, či urobili dobré rozhodnutie a budú dobrými matkami, im vedia navodiť až stavy úzkosti.
  • Môžeš si byť istá, že si týmito emóciami v rôznom rozsahu prejde každá tehotná žena. Ak by ťa však sužovali viac, ako je pre teba únosné, nehanbi sa so svojimi pocitmi niekomu zdôveriť, prípadne porozmýšľaj nad tým, že by si kontaktovala dulu.
 • V druhom trimestri sa zmeny nálad zvyknú vytratiť. No zlou správou je, že na konci tehotenstva môžu byť späť.

Zmeny nálad v tehotenstve

Zmeny nálad v tehotenstve sú časté. Emócie tehotnej sú často ako na hojdačke, raz hore a raz dole. Zmeny nálady sa vyskytujú väčšinou počas prvého trimestra medzi 6. 10. týždňom tehotenstva a potom v treťom trimestri, keď sa telo pripravuje na pôrod.14. Oslabená imunita

 • Pocit, akoby na teba niečo liezlo, môže byť takisto príznakom raného tehotenstva, predovšetkým ak ťa prekvapí zdravotný problém, ktorý sa u teba dlhé roky nevyskytol. Všetky zmeny, ktoré teraz v tvojom tele prebiehajú, majú na svedomí oslabenie tvojho imunitného systému.
 • V začiatkoch tehotenstva môže ženu potrápiť:
  • Nádcha1 a upchatý nos – okrem slabšej imunity tu úlohu zohrávajú aj zmeny na sliznici nosa podmienené hormónmi.
  • Chrípka alebo iné vírusové ochorenie – ak si celé roky nebola chorá, v prvých týždňoch tehotenstva ťa môže prekvapiť vírus, s ktorým oslabený imunitný systém nebol schopný zabojovať.
  • Infekcia močových ciest – niektoré ženy sú na ňu náchylné neustále, iné prekvapí v ranom štádiu gravidity, kedy môže byť poriadne nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod. Ak sa snažíš otehotnieť, rozhodne zápal močových ciest rieš ihneď, ako sa objavia prvé príznaky a nesnaž sa ho liečiť len bylinkovými čajmi či babskými radami.

Pozitívny tehotenský test

 • Pozitívny tehotenský test je akousi prvou neoficiálnou „potvrdenkou“ o tom, že sa v tvojom tele začína vyvíjať nový život. Ak už niekoľko mesiacov nedočkavo čakáš, kým tento moment nastane, určite sa s tehotenským testom neponáhľaj a radšej počkaj, kým ti menštruácia bude pár dní meškať. Nie každý tehotenský test1 je dostatočne citlivý na to, aby odhalil tehotenstvo už v prvých dňoch po oplodnení, a preto by ťa negatívny výsledok mohol veľmi sklamať.
 • Ak sa ti zdá, že pociťuješ prvé tehotenské príznaky a test ti doma vyšiel negatívne, zopakuj ho po dvoch dňoch.
 • Ako vlastne domáce tehotenské testy fungujú? Všetky typy (tyčinkový, paličkový, digitálny, atď…) zachytávajú hladinu hormónu hCG. Ak je zvýšená nad priemerné hodnoty, vyjde ti pozitívny výsledok.

hCG

Vďaka nemu ti vyjde pozitívny tehotenský test, no rovnako môže spôsobovať aj tehotenské nevoľnosti. Reč je o hCG – „tehotenskom hormóne“, ktorý by v žiadnom inom období tvojho života nemal byť vo zvýšenej koncentrácii vyplavovaný do krvi. Poď sa s nami pozrieť, akú má hCG v ženskom tele funkciu a čo je príčinou jeho zvyšujúcej sa hladiny.

 • Často sa v spojitosti s tehotenským testom hovorí o tzv. duchu, teda slabulinkej, priam neviditeľnej druhej čiarke. Dôležité je odčítať výsledok testu včas, teda v časovom rozmedzí, ktoré je uvedené na obale každého testu. Slabšia druhá čiarka sa totiž môže na teste objaviť až po niekoľkých hodinách, no v takom prípade nie je identifikátorom tehotenstva.
  • Iným prípadom je, ak sa slabá druhá čiarka vyskytne na teste v časovom okne, kedy máš výsledok odčítať. Vtedy test zopakuj aj na druhý deň a s najväčšou pravdepodobnosťou bude druhá čiarka o niečo viditeľnejšia.

Tehotenský test

Výsledok pozitívneho testu ťa môže potešiť, prekvapiť, ale aj poriadne sklamať či dokonca zaplaviť úľavou. Nech sa už snažíš o bábätko, alebo sa práveže prípadného tehotenstva trochu obávaš, poď si prečítať, ako tehotenské testy vlastne fungujú, kedy by si si ho mala urobiť a kedy napríklad môže byť falošne negatívny či pozitívny.


Kedy ísť ku gynekológovi?

Každý gynekológ objednáva svoje pacientky na prvú kontrolu v tehotenstve v inom čase. Sú lekári, ktorí ti dajú termín takmer okamžite, ako ti vyjde pozitívny tehotenský test. Niektorí zase nechcú, aby budúce mamičky, ktoré prídu príliš skoro, odišli z ambulancie sklamané, pretože na ultrazvuku zatiaľ nebolo okrem gestačného vaku nič vidno, a tak na prvú kontrolu objednávajú o niečo neskôr. Tak či onak, do ambulancie gynekológa zavolaj, len čo uvidíš na teste dve čiarky.


Video: Kedy sa objavia prvé príznaky tehotenstva?

Rozhovor s odborníkom: pôrodná asistentka Hanka Kolmanová

Čo vo videu zaznelo:


Existuje domáci recept, ako zistiť tehotenstvo?

Na internete možno nájdeš množstvo rád, ako zistíš, či si tehotná. No skôr, ako týmto metódam zasvätíš svoj čas, musíme ťa sklamať – žiadny domáci recept na zistenie tehotenstva neexistuje. Jedinou metódou je tehotenský test z moču, ktorý si kúpiš v lekárni, a následne ti tehotenstvo definitívne potvrdí až gynekológ pomocou ultrazvuku a krvného rozboru, v ktorom ho bude zaujímať hladina hCG hormónu.


Mohlo by ťa zaujímať

Výpočet týždňa tehotenstva

Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?

Ovulácia

Ovulácia označuje okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Dochádza k nej spravidla iba raz počas menštruačného cyklu. Pri ovulácii sa zvyčajne uvoľní jedno vajíčko. Výnimočne však môže dôjsť k uvoľneniu viacerých vajíčok. Ak sa uvoľnia dve vajíčka a tie oplodnia spermie, žena bude tehotná s dvojčatami. Niektoré menštruačné cykly môžu byť naopak anovulačné, tzn. že uvoľnenie vajíčka z vaječníka vôbec nenastane. V dňoch okolo ovulácie je šanca na otehotnenie najvyššia, preto sa ovulačné dni označujú ako plodné dni.


Termín pôrodu

Termín pôrodu je dátum, kedy má podľa výpočtu s najväčšou pravdepodobnosťou začať pôrod donoseného dieťaťa. Iba 5% detí sa narodí presne vo vypočítanom termíne.


Viac (o tehotenstve) na Modrom koníku

 • Spýtaj sa odborníka
  • Využi našu Poradňu, ktorá je zadarmo a pýtať sa v nej môžeš aj anonymne. Či ťa už trápia zdravotné problémy, finančné záležitosti alebo vzťahy, odpovedať ti bude vždy odborník, ktorý sa danej oblasti profesionálne venuje.
 • Čo ťa v tehotenstve čaká?
  • Poď si spolu s nami pozrieť, čo ťa týždeň po týždni čaká v tehotenstve! Nájdeš tu informácie ohľadom tvojho zdravia, vývoja bábätka či vyšetreniach, ktoré ťa v priebehu gravidity čakajú.
  • Tehotenstvo po týždňoch

Hodnotenia a skúsenosti s príznakmi tehotenstva

Máš skúsenosť s príznakmi tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
m_isk_a  18. nov 2018

Celodenné nevoľnosti vystriedala celodenná únava

Tak som sa v 14.tt konečne dočkala! Nevoľnosti ustúpili. Každodenné tŕpnutie, či to na mňa "nepríde" na nejakom nevhodnom mieste je konečne preč. A namiesto toho nastúpila nenormálna únava. A to všetci hovorili, že únava s prvým trimestrom prejde. Ale tak asi nie :D Tak som zvedavá, ako to bude pokračovať, konečne čakám na to pekné tehotenstvo, pohodový druhý trimester.Tak dúfam, že sa dočkám :)
3 ľudia považujú za užitočné
gitusmezeiova  23. máj 2018

Nečakane!

Prvú dcéru sme mali trocha skoro. Vtedy s priateľom, teraz manželom. Ešte som ani poriadne nedokončila strednú a ja som behala s bruškom. No brala som to pozitívne. Mám skvelého muža, rodinu, svokrovcov. Myšlienkami mi behalo (ešte vtedy), lepšie skôr ako nikdy. Narodila sa mi vtedy ešte v 17. krásna dcéra. Prešlo krásnych 10 rokov, kedy mi na ruke narástla hrčka, ktorú vyoperaovali a našťastie to nič zhubného nebolo. Veľmi sa mi uľavilo. Samozrejme, pred operáciou som podstúpila magnetické vyšetrenie, ekg a pod. Týždeň pred operáciou som vynechala antikoncepciu. Po príchode domov som veľa oddychovala a samozrejme bola nechránená. Zdalo sa mi, že nie som celkom ok. Ale bola som po operácii, tak som to pripisovala tomu. Dva týždne po operácii som si spravila test. Bol negatívny. Hlavu som si nad tým nelámala. Od dcéry som dostala angínu, tak som začala brať antibiotiká, probiotiká, sirup na kašeľ a pod. Pritom som chodila na injekcie každý deň, aby sa mi stiahol sval na operovanej ruke. Od tých tabletiek ma aj prehnalo, tak hylak, costi (tbl. od zvracania) som brala každý deň. Dcérka išla do školy v prírode, tak sme ju s manželom odprevadili. Cestou domov sme sa rozprávali a mňa len tak napadlo, že my už aj mešká menzes. Kúpila som si test. Mala som príznaky ako pri menštruácii. Bolesť prsníkov, podbruška. Keď som si test spravila, nič som si z toho nerobila (veď pred 2 týždňami som ho mala negatívny. Pomyslela som si.). Keď sa na paličke zjavili 2 jasné a silné čiarky, neverila som vlastným očiam. Manžel na mňa pozrel, usmial sa a povedal len toľko: "Po 10 rokoch". Odvtedy neberiem žiadne tabletky, ani injekcie. Chuť do jedla sa veľmi zmenila. Sladké som vždy zbožňovala, nebol deň bez horalky a teraz... Ani v rozume to nemám. Niekedy sama neviem, či som hladná alebo my je na zvracanie. Je to ale krásny pocit, mať v sebe život. Dcéra každý deň cez bruško bábätku niečo rozpráva a spieva. Je to nádherné. Zatiaľ som u lekárky nebola, ale čoskoro ju navštívim. Som rada, že máme stránku, na ktorej sa takto môžeme podeliť o skúsenosti a poradiť si. Rada čítam príbehy napísané mamičkami. Užívam si to, kým mám na to čas. Potom ho toľko mať nebudem :-)
3 ľudia považujú za užitočné
basska_b  12. dec 2017

Začína to ako menštruačné bolesti v podbrušku

Ja som spoznala, že sa podarilo otehotnieť, keď som asi 3 dni pred plánovanou menštruáciou cítila také tie menštruačné bolesti a kŕče v podbrušku, ako v prvý deň, keď mi už vypukne... Krv však samozrejme nikde. A tieto bolesti som cítila pomaly každých 15 minút po dobu asi 10 sekúnd. Nikdy predtým sa mi to nestalo. Tieto bolesti prestali v deň, kedy mala prísť menštruácia. Tá však neprišla... Po týždni som si urobila tehotenský test, ktorý bol pozitívny.

Tieto príznaky boli rovnaké ako pred menštruáciou:
- naliate prsia
- zvýšená bazálna teplota
- výkyvy nálad, emócií: prehnaný smiech či nahnevaná reakcia

Tieto príznaky som predtým nikdy nemala:
- grganie po jedle
- vlčí hlad, veľká chuť jesť
- živé sny
- žiadne teplotné výkyvy či citlivosť na chlad
- hlien v noci
- silnejšia reakcia na nepríjemné pachy
- tmavé bradavky
- najmä teda tie "menštruačné" bolesti v podbrušku
4 ľudia považujú za užitočné
zuzinana  21. máj 2015

Moje príznaky tehu

Ja som prišla na to tak, že ma asi tri týždne pred menzesom boleli prsia, ale veľmi moc. Hlavne na dotyk. Vždy, keď som prišla z práce domov, musela som si dať dole podprsenku. No a potom mi týždeň meškali a ja som hneď vedela, ktorá bije. Kamošky mi vraveli, že to môže aj dva týždne normálne. No, ja som mala taký pocit, že to nebude ono. Urobila som si test a ukázala sa mi diaľnica ako D1. =) Ale okrem bolesti pŕs mi nič nebolo. A teraz čakáme na našu Bublinku. =)
3 ľudia považujú za užitočné
bubbles  3. feb 2015

NEpríznaky tehotenstva

Keďže mám zdravotné problémy, nikdy som nemala menzes pravidelne, ale skôr častejšie ako by mal meškať..
Niekoľko rokov som brala HAK aj kvôli tým problémom, no v jari pred svadbou som ju vysadila. V lete mi zrazu menštruácia neprišla. V podbrušku som cítila kadečo, možno "uhniezďovanie".. Zvracala som, boleli ma prsia, bolo to jasné.. až na to, že test nič neukázal.. A následne aj doktor toto zavrhol..

Po niekoľkých mesiacoch mi znova krámy meškali. Chystali sme sa na dovolenku, príznaky tehu som nemala absolútne žiadne, len proste sa menštruácia nedostavila. Znova. S nervami na doktora, že ma poriadne vtedy neskúmal, som si robila test, len pre istotu, lebo sme mali ísť na dovolenku.. A bol pozitívny!! Takže čo sa týka príznakov, u mňa vyšlo všetko naopak :) Žiadne zvracanie, žiadna kyselina, boľavé prsia.. nič :)

A krásne malé dievčatko vedľa mňa prerušuje moje písanie :)
4 ľudia považujú za užitočné
lucineckalu  2. feb 2015

Neplánovane plánované

Čaute baby, ja som tu nová a ešte len na začiatku, no nejako začať musím a verím, že toto je len začiatok tej krásnej 9-mesačnej cesty :)

Inak, volám sa Lucia, no priatelia ma volajú Lu. S priateľom sme spolu cca rok, on už má jednu dcérku z predchádzajúceho vzťahu a obaja si veľmi prajeme mať rodinu s detičkami.

Už na začiatku sme vedeli, že náš vzťah nebude o niekoľkoročnom chodení pred tým, než sa rozhodneme urobiť väčší životný krok - či už by to bola svadba alebo bábätko, hlavne z dôvodu nášho veku (ja mám 32 a priateľ 35).
Možno aj z tohto dôvodu a určite aj preto, lebo si rozumieme sme sa rozhodli mať nechránený sex, sex si užívať a brať to s nadhľadom a tým vedomím, že ak to má prísť, tak to príde.

Vo svojom okolí mám pár kamošiek, ktoré sa snažia otehotnieť, prípadne počúvam príbehy, ako sa niekto snaží už niekoľko rokov a tak som si povedala, že to nie je až také jednoduché ako by sa zdalo, zvlášť keď už nemám 25 (OK OK, zase nie som ani do starého železa!! :) :) :) )...

V mobile mám skvelú aplikáciu, podľa ktorej mi moje dni vychádzali s maximálnou presnosťou až do januára 2015.

Pred menštruáciou ma zvykli bolievať prsia, no tentokrát ma začali bolieť už oveľa skôr a bolo to silnejšie ako inokedy. Už pri slabom dotyku to bolelo.

Bolesti v podbrušku boli o nieco pichľavejšie ako zvyčajne, tak som stále behala na wc s tým, že už som to dostala a stále nič.
Napadlo mi urobiť si tehotenský test, no vravela som si, že určite to bude iba zbytočná robota a iba ho opäť vyhodím s negatívnym výsledkom.
A tak si vravím: "No a čo! Na to ten test je, aby sa urobil" a tak som ho aj spravila (omočila konkrétnu časť papierika na wc, položila test na dlážku a išla som si umyť ruky do kúpeľne).
Keď som sa vrátila naspäť, neverila som vlastným očiam - boli tam dve čiarky! :-D

Bol to zvláštny pocit, ani opísať ho neviem.

Na druhý deň som si urobila ďalší test - s rovnakým výsledkom 8-) To bol akurát piatok. Nasledujúci pondelok som bola objednaná ku svojej gynekologičke, ktorá to len potvrdila pri ultrazvuku a zagratulovala mi :-)

Teraz už len čakať na srdiečko a nech všetko ide tak, ako má.

Ja pomaly začínam byť alergická na niektoré pachy, dokonca mám menšiu chuť na sladké (a to ja sladké milujem :) ) a sem-tam ma pichne v podbrušku.

Som rada, že je tu stránka, kde sa dajú nájsť cenné rady, kde sa dá poradiť a zdieľať kopec vecí :)

Ešte malé zhrnutie pre tie, ktoré sa snažia, ale aj pre tie, ktoré sa pýtajú na príznaky:

- bolesti v podbrušku ako pred menštruáciou, no môžu byť o niečo silnejšie
- vynechanie menštruácie
- veľmi citlivé prsia
- zmena chutí
- únava
- časté návštevy toalety
- oslabená imunita (mňa chytili močové cesty... gynekologička mi vravela, že si teraz musím na seba dávať väčší pozor, lebo tehotné ženy majú zníženú imunitu, lebo veľa energie ide do plodu)

A jedna rada pre tie, ktoré sa snažia - užívajte si všetko, čo sa okolo vás deje, nestresujte, berte všetko tak, ako prichádza, užívajte si milovanie a nemyslite pri tom len na to, aby sa to podarilo...
Ja verím, že sa všetko deje tak, ako sa má diať a že veľa robí psychika a branie vecí s nadhľadom a hlavne v pohode 8-)

Držím všetkým palce, hlavne nech sme zdravé a s nami aj naše detičky :)

Lu
4 ľudia považujú za užitočné
lubka88  18. jan 2015

Prsia mi to oznámili

S manželom sme vo veľkom finišovali svadobné pripravy a tri mesiace pred svadbou sme boli na rodinnej oslave ročného bratranček, kde sa manžel celý deň bláznil s malými deťmi. My sme plánovali tak rok po svadbe. Ale keď sme večer prišli domov, tak manžel si zaželal, že on by už chcel svoje. Tak v slabej chvíľke sme na to šupli.

Pondelok na druhý deň ma v práci povýšili, tak som dúfala, že ten jediný pokus ešte nič neznamená. Ale figu, už tri týždne po osudnej noci ma taaaaak nenorrmálne začali bolieť a ťahať prsia, že som hneď tušila, že moje telo mi dáva niečo najavo. Ešte mi ani nemeškal menzes a ja som si už kúpila testík. Spravila som si a nič. Ale keď som ho ešte pre istotu po 20min vytiahla z koša, bolo tam už niečo slabulinké vidieť. Tak o dva dni ďalší a tak som si spravila asi 6, až bola už čiarka jasnáááá.
2 ľudia považujú za užitočné
kohutovci  17. jan 2015

Naša cesta za voňavým uzlíčkom :)

Necelé dva roky sme to s manželom nechávali na náhodu keď mi docvaklo, že asi nieje niečo v poriadku.
U gynekológa som sa nestretla s pochopením.. Vraj ešte času dosť, málo sa snažíme, mala by som schudnúť a podobne. Našla som si iného, kde to nebolo o nič lepšie až som sa nakoniec rozhodla pre súkromného. A tam hneď iná reč. Nasledovala rada vyšetrení až sa po 4 mesiacoch zistilo, že neovulujem.

Začala som užívať clostik. Prvý cyklus neúspešný, ani jeden folik. Na druhý cyklus som mala jeden folik no nedorástol do požadovanej veľkosti. Na tretí cyklus tam boli tri. Z toho dva dorástli, praskli a jeden zostal na vaječníku. Zostávalo už len čakať, doktorka vravela, že ak to tentokrát nevyjde.. musíme mať pol roka pauzu. Manžel oslavoval 25ku tak sme si povedali, spravíme poriadnu žúrku.. snaženie bolo neúspešné... o pol roka skúsime znovu šťastie. Na oslave sme sa poriadne rozšupli... nebolo mi zvláštne, že celý deň zvraciam... nebola som jediná :-) No keď som vracala už štvrtý deň, dochádzalo nám, že to už nebude asi pokazený žalúdok.
Objednala som sa na krv a presne 1 júna na deň detí nám potvrdili tehotenstvo. Boli sme najšťastnejší ľudia na planéte :-) Tehotenstvo ma riadne potrápilo, nevoľnosti som mala až do piateho mesiaca a to aj 10x za deň, všetko mi smrdelo, veľa vecí nechutilo, pálila ma záha, bolelo podbruško, chodila som často cikať.
Vraví sa, že tehotenstvo je najkrajším obdobím ženy, no pre mňa to bolo dosť utrpenie... ale samozrejme sme sa veľmi tešili. V 42tt mi vyvolali pôrod, pretože našej bublinke sa von nechcelo ani náhodou :-) Po komplikovanom a veľmi zdĺhavom pôrode sa narodil náš vytúžený poklad.

Za pár dní bude mať tri rôčky a veľmi si želáme, aby čoskoro pribudol súrodenec. Som opäť na hormonálnej liečbe a dúfam, že keď nám to pomohlo prvýkrát.. pomôže aj druhý.. pfuj pfuj pfuj :)
3 ľudia považujú za užitočné
katka708  15. jan 2015

Docvaklo mi to dosť neskoro

Keď sme sa s mužom odhodlali vysadiť antikoncepciu, povedali sme si že počkame ešte ale 2m kým sa do toho pustíme nech sa mi telo po rokoch užívania trochu vyčistí.
No ale asi sme si nedávali až taký pozor, lebo ďalšia menštruácia už neprišla. Jasné, spravila som si test ale bol negatívny.
Vypustila som to z hlavy a to že mi nejako divne trávi som pripisovala predchádzajúcim problémom so žalúdkom. Už dávno som zvažovala návštevu gastra. Ale zrazu som začala zaspávať v práci za pc. Dosť čudné pri nabitej a stresujúcej náplni práce. Každý deň ma lámalo už o 11 doobeda a potom som zaspala o 17 už doma. Musela som si nastaviť budík, aby som vstala a pripravila mužovi večeru. Ešte stále mi to nedocvaklo, aj keď kolegyňa si už robila tehotenské srandičky, ale veď mne test ukázal, že sa nič nedeje.
Ale rozhodla som sa ísť ku gynekológovi, lebo menštruácia už druhý mesiac nechodila tak nech to "reku" rieši. Čo ak je nejaký problém a nebudem môcť otehotnieť?
No a gynekológ ma hneď oboznámil s "tým" problémom. Problém mal 9t a krásne si tam plával na obrazovke. A potom som zistila, že neznesiem nič pevné na páse, všetko ma tlačilo, prsia vyliezali z košíkov a podprdu som ledva zapla na posledný háčik. Nuž nabudúce budem viac sledovať svoje telo a hádam sa to dozviem skôr :-D
7 ľudí považuje za užitočné
tinka1711  15. jan 2015

Konečne sa zadarilo :-D

Môj príbeh začatia tehotenstva bol trošku iný.

My sme dieťatko plánovali a najhoršie bolo čakanie, keďže sa nám po namáhavom snažení nedarilo :-( To neustále sledovanie sa, keď ma nebodaj pichlo v podbrušku, začali ma bolieť prsia a vlastne každý mesiac som mala všetky príznaky (asi vymyslené). Testov som nakúpila ani neviem koľko a každý mesiac, čo mi len jeden deň meškala menštruácia som dúfala a siahala po teste, ktorý mi zasa ukázal len jednu čiarku :-( .
Keďže to takto trvalo (pre nás) neskutočne dlhých 10 mesiacov, som toto neustále kontrolovanie sa a robenie testov vzdala a práve vtedy sa to podarilo :-D. Najlepšie na tom bolo, že ja som nejako vytušila, že som tehotná a to som bola len v 1 týždni a presviedčala som svojho gynekológa, že som tehotná. Kázal mi prísť o týždeň a vtedy mi to už potvrdil :-D .
Moje príznaky okrem každoranného vracania a neskôr aj počas dňa, boli všetky - bolenie pŕs, v podbrušku, meškajúca menštruácia, neznášanlivosť rôznych (priam všetkých) pachov, únava, časté močenie a zjedla by som aj slona :-D :-D .
2 ľudia považujú za užitočné
nely459  15. jan 2015

Na istotu

Otehotnenie sme plánovali na december a svadbu na apríl, lebo som sa chcela vydávať tehotná.
Predchádzajúce cykly som mala dôkladne odsledované, aby som si nenamýšľala žiadne falošné príznaky...pár dní po počatí ma rozbolela strašne noha, v ktorej som mala trombózu. Bolesť značila hormonálnu zmenu a keďže ma noha nikdy nebolievala vedela som, koľká bije :) k tomu sa ešte pridružil sen s obrovskými rybami a keďže ženy v našej rodine disponujú prorockými snami, kt. sa vždy vyplnia, tak ma to utvrdzovalo v tom, že som naozaj tehotná. Ryby v sne znamenajú tehotenstvo v rodine.

Nastal 11 deň po ovulácii a spravila som si testík. Na teste strašil taký mini duch, ktorého manžel ani nevidel...ale ja som už mala všetko isté :) teraz ten duch ma štyri mesiace :)
3 ľudia považujú za užitočné
katey  15. jan 2015

Vždy inak a predsa trochu rovnako

Moje prvé tehotenstvo som si vôbec neuvedomovala, že prsia som mala také citlivé, že mi vadila aj podprsenka a pri styku som mala hrozné bolesti celého podbruška. No proste mi to vôbec nedocvaklo, že by som už tretí mesiac mohla otehotnieť, som si myslela, že s mojou diagnózou, hoci beriem lieky to bude náročnejšie...

Druhé tehotenstvo som si už dupľom neuvedomovala, nič ma nebolelo, len mi meškal menzes, čo nebolo nič nezvyčajné. Proste mala som v pláne prísť k doktorovi s tým, že menzes nikde, tehotná nie som, duphaston nefunguje. Ale pre istotu som si urobila test, aby som to naňho mohla takto vyblafnúť. A veruže tam bola slabučká čiarka. Mala som posunutú ovuláciu asi o 10 dní. Pár dní po tomto zistení mi začalo bývať zle od žalúdka, bola som veľmi spavá a vadili mi zapnuté nohavice cez brucho, takže som nosila len na gumičku a od 7tt tehotenské, lebo iné som na sebe nezniesla. Celkovo som to stále brala tak, že niekto iný by mi mal oznámiť, že som tehotná až potom budú nejaké príznaky :-)

Tretie tehotenstvo som sa už nespoliehala na nikoho, ani na lieky. Sama som pozoroval svoje telo, ako sa cítim keď menštruujem, ako keď ovulujem.. Viem kedy som otehotnela, od prvého momentu som cítila, že sa TO podarilo, aj keď som sa bála o tom hovoriť nahlas. Bolo to keď sme boli na dovolenke v Tatrách a už po ceste domov, ako som šoférovala som si musela úplne porozpínať rifle, čo som ich nevedela zniesť na bruchu. Hneď mi začala svietiť kontrolka. Druhá vec, ktorá bola zvláštna a to, že pri nočnom dojčení som pociťovala neskutočný odpor, taký čudný pocit, nie bolesť, ale niečo také, že mi to neskutočne vadí a doslova som predýchavala a čakala kým sa odpojí, lebo som ten pocit nevedela zniesť. Test som si urobila asi na 10DC a bola som si takmer istá výsledkom, ktorý sa potvrdil, ale žiaľ ani toto tehotenstvo, rovnako ako prvé netrvalo dlho.

Do budúcnosti však viem, že pre mňa sú smerodajné: tlačenie všetkých nohavíc na bruchu a nepríjemné pocity pri kojení. Ak sa k tomu pridá aj zvýšená bazálna teplota po dobu minimálne 18 dní, už nie je o čom :-)
1 človek považuje za užitočné
tjarka1  15. jan 2015

Vedela som to okamžite

Ahojte, popíšem vám moju skúsenosť, pretože u mňa to bolo jasné hneď od začiatku.

Moja menštruácia bola vždy presná, žiadne meškanie ani keď som bola nachladnutá, či chorá. Cyklus pravidelný, ako z knihy, 28/7.

S manželom sme sa o dieťatku rozprávali dlho, len ja som sa zdráhala... Nakoniec som privolila a šli sme do toho naplno.

Už dva týždne od poslednej menštruácie som sa cítila tak všelijak, začali ma neskutočne bolieť prsia, akosi rýchlo sa začali nafukovať a pobolievalo ma v podbrušku.

Prišiel termín ďalšej menštruácie a nič sa nedialo. Vôbec som ju nedostala a manžela som poslala hneď z práce do lekárne po tehu testy. Priniesol tri a tak sme sa dohodli že vyskúšame jeden hneď večer, zvyšné dva ráno. Pred spaním som teda ocikala jeden z testov, po dvoch minútach na mňa tie čiarky išli priam vyskočiť. Bola som rada, len som tomu akosi nedokázala veriť.

Prišlo ďalšie ráno a manžel ma zobudil aby som si išla urobiť zvyšné testy. Ako inak, vyšli pozitívne :-) Obaja sme sa tešili a hneď som volala môjmu gynekológovi. Dohodli sme sa, že prídem o pár týždňov, pretože ešte nebudeme mať srdiečko.

Prešli týždne a ja som zrazu sedela v čakárni a čakala na potvrdenie môjho tehotenstva. Keď som sa konečne vyštverala na kozu, doktor sa na mňa usmial, trochu zavtipkoval a povedal "teraz počúvajte mamička". Srdiečko nám bilo ako zvon!

Takže u mňa jasné ako facka :-D Samozrejme som sa cítila ako v siedmom nebi, nečakala som že to pôjde tak hladko a keď som volala manželovi takmer onemel. Keď sa vrátil z práce priniesol kvety a veľmi sa tešil.
2 ľudia považujú za užitočné
petulaptt  15. jan 2015

Ako som zistila, že som tehotná.

Chodila som do práce ako obyčajne. Mala som v bruchu taký zvláštny pocit a cítila som sa celá tak zvláštne a tak inak, ani to neviem popísať, ale posledné čomu som to pripisovala bolo tehotenstvo.
Kým ku mne neprišla kolegyňa, či náhodou nie som tehotná, lebo vypadám, tak inak...smiala som sa, že to by som o tom hádam niečo vedela....dala mi ale chrobáka do hlavy a hneď po práci som zašla "len tak zo srandy" do lekárne si kúpiť tehotenský test. Spravila som si ho hneď doma, hoci podľa letáčika, by sa mal robiť ráno, ale ja by som to do rána nevydržala. Keď som tam zbadala dve čiarky, bola som natoľko šokovaná, že som nevedela, či sa v tej chvíli viac teším, či bojím. Hneď som volala gynekológovi a ten po vyšetrení o pár dní potvrdil, že som v 6. týždni tehotenstva. Ešte sa ma pýtal, či mi nebýva zle a ja som z hrdosťou povedala, že nie a tešila sa z toho. No v momente ako som o pár minút prišla domov sa to začalo.

Bolo mi zle, hrozne. Nezvracala som, ale bolo mi zle od rána, do večera a nech som skúsila čokoľvek, nič nezaberalo a tak som sa s tým potom trápila niekoľko mesiacov a prestalo to až niekedy v druhom trimestri. Iné sprievodné znaky, ako časté močenie, či zväčšené prsia, som si začala uvedomovať až po tom, čo som už vedela, že som tehotná :-)
decode  14. jan 2015

Rýchla diagnostika

My s mužom sme o dieťati hovorili. Z dôvodu našich rokov, ja 18 a on 23, sme sa o ňom len rozprávali :-D

Dni plynuli úplne v pohode a mne okrem toho, že ma už dva týždne boleli prsia, nič nebolo. V týždeň, kedy som si to uvedomila, mi mal prísť aj menzes. Napriek tomu, že mi nemeškal a okrem tých pŕs, ktoré ma väčšinou bolievali iba jeden týždeň pred očakávanou mrchou, som na sebe nepociťovala žiadne zmeny.

Priateľ mi ale navrhol, nech si kúpim test. Nikdy na to nezabudnem ako som šla lážo plážo do lekárne, kúpila si dva testy a ešte pred urobením som mu chcela volať, že nie som. No aké bolo moje prekvapenie, keď mi oči vybili dva pozitívne tehotenské testy? .. O dva dni som už bola u doktora a bola som v 5 týždni.

Asi v 7 týždni som takmer každé ráno mala pocit na vracanie. Aj ma napínalo, ale nevyvracala som sa a brucho som mala nonstop nafučané. A taktiež som bola veľmi unavená.

To boli moje príznaky :)
4 ľudia považujú za užitočné
danuska86  13. jan 2015

Som tehotná?

Moja skúsenosť je veľmi jednoduchá - hneď od začiatku som mala veľmi citlivé prsia, čo mi žiaľ trvalo počas celého tehotenstva. A ešte sme mali jedno krásne potvrdenie tehotenstva - pri našich prechádzkach nám nad hlavami preletel celý kŕdeľ bocianov;-)
3 ľudia považujú za užitočné
nikelca  13. jan 2015

Internet a tie "trápne" články

Bolo to 2 mesiace po svadbe, hotová len spálňa, mne bolo od rána blbo. Prezerala som si internet, kým môj muž s ocinom robili podlahy v byte. Našla som článok 10 príznakov, že ste tehotná. Keďže som sa tam preklikala cez milión iných, už ani neviem aká to bola stránka. Len tak som si prebehla 10 bodov... 8 som spĺňala. Prebehla som si ich znova. Fakt som osem spĺňala! Menštruácia?? Kto si to má pamätať, Citlivé prsia? No, však keď to tu spomínajú, sú akési iné. Len tak zo srandy som ohlásila manžela. Pozerá, číta, urobil HA HA. Potom na mňa pozerá: To fakt?

Tehotenský test z lekárne som si síce robila večer, ale druhá palička bola výrazná hádam viac ako kontrolná :) Objednala som sa ku gynekologičke a tá mi už len potvrdila tehotenstvo - 6. týždeň, už mi aj srdiečko ukázala. Teraz mi tu už pobehuje 19-mesačná slečna :)
5 ľudí považuje za užitočné
janana1612  2. dec 2014

Je toto už konečne tehotenstvo ???

Naše druhé dieťa sme plánovali a snažili sme sa veľmi dlho...

Po pol roku snaženia to prišlo ;-) neznesiteľné bolesti krížov, tie ma síce bolievali vždy pred príchodom mojich dní, ale táto bolesť bola iná, vystrelovala do vaječníkov a dokonca som si musela dať aj tabletku od bolesti...
No to som ešte stále nič netušila,no keď ma na ďalší deň rozboleli prsníky akoby sa mi nalievali mliekom, už som tušila, ktorá bije :-) Test ukázal slabú čiarku a to bolo len 10 dní po ovulácii a menzes ani nemeškal...

Dnes už má naša,druhá láska 6týždnov
2 ľudia považujú za užitočné
luckato  6. aug 2014

Najpr sme nevedeli ...

Ahojte, chcem sa podeliť o svoju skúsenosť.
Mala som nepravidelnú menštruáciu, tak som čakala, že príde skôr, aby sa vyrovnali dni. Bola som u doktorky na preventívnej prehliadke. O dva týždne ma začali bolieť prsia a mala som bolesti v podbrušku ako pred začatím menštruácie. Už to trvalo dva týždne. Tak som zavolala doktorke, že nech mi pichne vyvolávačku, že už ma všetko bolí. Povedala, že mám prísť. Tak som prišla, vyšetrila ma a povedala, že som tehotná.
Nemohla som tomu uveriť, nakoľko som bola u nej pred dvoma týždňami a nič mi nepovedala. Len to, že si mám merať bazálnu teplotu, keďže som sa posťažovala, že už sa rok snažíme.
Tak som dva týždne merala teplotu a čakala, kedy už prídu tie plodné dni. No a tak som zistila, že plodné dni už boli a vlastne už na preventívnej prehliadke som bola tehotná. Bol to nepopísateľný pocit. Teplota bola stále zvýšená, bolesti v prsiach, bolesti v podbrušku, a nakoniec som zistila, že tých príznakov bolo aj viac. Hlavne tie pachy, únava a na nič som nemala chuť, no telo si žiadalo takmer stále.
No a teraz som v 17.tt a s manželom sa nevieme dočkať, kedy sa dozvieme pohlavie.
2 ľudia považujú za užitočné
erifl  16. aug 2013

Naše šťastíčko už má 3 mesiačiky

Mne zase iba meškala menštruácia, ale meškávala mi bežne. Aj tak som si spravila test, lebo som zbytočne stresovala každý mesiac a aj tak nič. No vtedy som bola úplne pokojná, že to isto nebude, že to zase stresujem a šup dve čiarky, Do roka sme teraz už s manželom stihli svadbu a teraz nám už vyše troch mesiacov robí radosť naša Eminka. Inak nemala som vôbec žiadne príznaky, okrem tej menštruácie. Ešte na konci piateho mesiaca som pretancovala na svadbe celú noc a bruško som nemala ešte skoro žiadne. Bola som jedna z tých šťastných bezproblémových. Pôrod bol však horší, na ten nerada spomínam.....no idem kočky, naša Emka už plače :-)
1 človek považuje za užitočné
babo_dadush  9. aug 2013

Moje prvé príznaky tehotenstva

Ahojte, mnohé vo fóre sa pýtate, či môžete byť tehotné za určitých okolností.
Príznakov je mnoho, hlavne ich netreba ignorovať alebo príliš stresovať, či máte ono alebo tamto (tým myslím najmä snažilky, ktoré nedočkavo očakávajú pozitívny test).

Pamätám si to ako včera. Keď sa objavili koľajničky na teste, bola som priam v šoku. V dobrom. A tak som spätne začala premýšľať, či a aké príznaky som mala, aby v budúce tehotenstvo som bola pozornejšia.

Prvé podozrenie prišlo, keď som na výstave z ničoho nič takmer odpadla. Mávala som takéto stavy, keď som sa nenajedla. Ale tento raz nebol ani zlý vzduch, aj rannú kávu som mala za sebou, taktiež poctivo naraňajkovaná. Kamošky hneď upodozrievali, či nie som v tom. Bola som si istá, že nie, lebo sme sa vôbec nesnažili, ba skôr dávali pozor. O pár dní prišla menštruácia a tak som vtedajšie odpadnutie ďalej neriešila.

Neskôr sme odcestovali na svadobnú cestu, kde sme sa "nechtiac" prvýkrát pokúsili. Od prvého dňa svadobnej cesty mi strašne všekto chutilo. Som veľmi zlý jedák a teda sem tam sme sa smiali, či nie som tehotná. V reštike som tam vždy zjedla celý tanier, veľmi mi chutilo pivo, ovocie a morské ryby a vyslovene som potrebovala raňajky. Moje raňajky dovtedy pozostávali z čiernej kávy s cukrom a mliekom. Bola som hrdá, že sa mi stravovacie návyky konečne naprávajú.

Keď sme sa vrátili po dvoch týždňoch zo svadobnej cesty, tak som dostala bolesti v podbrušku. Prvé, čo ma napadlo, bolo, že som v tom a ostala v šoku, že z prvého razu sa podarilo. Kamarátka netušila, že bol pokus a teda ma uistila, že veď predsa ledva 2 týždne dozadu som mala menštruáciu, a s istotou tvrdila že sa jedná o ovuláciu, Keďže bola treskúca zima, že som prechladla a preto ma to bolí. Tak som kľudná spravila pre istotu test, ktorý vyzeral dosť zvláštne. Celá plocha zružovela. Nebol rozhodne jednoznačne pozitívny.

Prešiel týždeň. Menštruácia nikde. Po vysadení antikoncepcie mi cyklus trval aj 30 dní, tak som neriešila. No o ďalší týždeň som už kúpila fľašu červeného vína, aby som svojej "kamoške" dopomohla prísť konečne, a utíšila si PMS. Kupovala som v Tescu, kde na mňa zízala lekáreň a vnucovala mi kúpiť ďalší test, aby bábo náhodou neostalo pripité z celej fľašky :)

Vínko sa doma už chladilo a tak som rýchlo zbehla odbaviť si povinnosť a umlčať moje neisté svedomie.
Behom 10 sekúnd, možno aj menej, a to nepreháňam, boli 2 čiarky. A aj na ďalšom opäť.
Podľa sona vyzeralo, že sa nám pošťastilo až po menštruácii, a teda na svadobnej ceste a s úmyslom stvoriť toho najúžasnejšieho syna, aký sa na nás každý deň usmieva.

Takže moje kontrolné body rozhodne v budúcnosti budú, či:
- neodpadnem
- nejem zrazu veľmi veľa s chuťou
- bolesť podbruška
- samozrejme meškajúca menštruácia
A keďže behom pár týždňov sa pridalo aj nasledovné, tak aj toto:
- migréna
- vracanie
- nechutenstvo
- neznášanlivosť vône, ktorú som používala
- neznášanlivosť iných pachov určitých jedál
a samozrejme, väčšie poprsie :-D
6 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke