Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.
Tehotenstvo po mesiacoch.

Každý mesiac tehotenstva je niečím špecifický.

Termín pôrodu je stanovený tak, že tehotenstvo trvá 40 týždňov, ktoré sú rozdelené do troch hlavných časových úsekov – trimestrov, pričom každý z nich pozostáva z troch mesiacov. Zisti, čo ťa čaká v jednotlivých trimestroch mesiac za mesiacom.

Prvý trimester

Prvý trimester ťa dokáže prekvapiť svojimi nepríjemnými príznakmi, no rovnako si počas neho ani poriadne nemusíš uvedomovať, že si tehotná. Každá žena totiž spomína na svoj prvý trimester1 tehotenstva inak. Nech sa však zaradíš do akéhokoľvek „tábora“, toto sú dôležité okamihy, ktoré ťa v prvom trimestri čakajú:

  • Tehotenský test, na ktorom uvidíš dve čiarky.
  • Gynekológ ti počas ultrazvukového vyšetrenia potvrdí tehotenstvo.
  • Budeš počuť tlkot srdiečka bábätka na ultrazvuku.
  • Dostaneš tehotenskú knižku.
  • Budeš mať možnosť absolvovať platené vyšetrenia – prvotrimestrálny screening a NIPT test.

Dieťatko počas prvého trimestra:

  • Zo zrnka maku nadobudne približnú veľkosť kinder vajíčka.
  • Naučí sa zovrieť ručičku v päsť a používať mimické svaly – začne zívať, vraštiť čielko a usmievať sa.
  • Začne si precvičovať sací reflex.

1. mesiac tehotenstva

  • Prvý mesiac tehotenstva ubehne ako voda, pretože jeho približnú polovicu ešte tehotná nie si. Za prvý deň gravidity sa totiž označuje prvý deň tvojej poslednej menštruácie. V tomto mesiaci ešte len prebieha ovulácia, počas ktorej je vajíčko oplodnené spermiou. Následne na to sa uhniezdi na výstelke tvojej maternice, dôsledkom čoho sa už ďalšia menštruácia nedostaví.
  • V tomto čase sa však často objavuje tzv. implementačné krvácanie, ktoré je spôsobené práve hniezdením vajíčka v maternici, dôsledkom čoho sa môžu narušiť jemné cievky na prekrvenej maternicovej výstelke. Implementačné krvácanie však máva len slabú intenzitu a nemá rovnakú dlžku ako menštruácia.

Prečítaj si viac o prvom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Prvý mesiac tehotenstva

Všimla si si, že o prvom mesiaci tehotenstva sa veľa nehovorí? 🙂 Má to však svoj dôvod… Presne v tomto období tehotenstva totiž dochádza k počatiu, no približnú polovicu prvého mesiaca ešte tehotná nie si. Hoci v tvojom tele dôjde k mimoriadnemu procesu, navonok nie je zatiaľ nič vidno a začiatok tejto etapy gravidity sa vytýči až spätne. Poď si prečítať viac o tom, ako prebieha oplodnenie vajíčka a ako sa vlastne počítajú tehotenské týždne.


2. mesiac tehotenstva

  • V 2. mesiaci sa v tvojom tele začne zvyšovať hladina hCG – ide o tzv. tehotenský hormón, ktorý sa spolupodieľa aj na vzniku tehotenských príznakov,21 ako sú únava, nevoľnosti, averzia voči niektorým pachom, precitlivený čuch alebo spomalené trávenie. hCG1 bude v tvojom tele stúpať dvojnásobne každý druhý deň počas takmer celého prvého trimestra. Vďaka jeho zvýšenej hladine ti vyjde aj pozitívny tehotenský test.
  • S najväčšou pravdepodobnosťou práve v tomto mesiaci absolvuješ prvú tehotenskú kontrolu u gynekológa. Ak na ňu pôjdeš od 6. týždňa tehotenstva, bábätku by už malo biť srdiečko. Okrem vyšetrenia vaginálnou ultrazvukovou sondou ťa na prvej poradni čaká rozhovor s tvojím lekárom a odber krvi.
  • Ak nie si spokojná so svojím gynekológom, maj na pamäti, že ho môžeš zmeniť aj počas tehotenstva. Práve teraz je totiž nesmierne dôležité, aby ti prístup tvojho lekára vyhovoval, pretože s gynekológom nikdy nebudeš riešiť tak dôležité a osobné veci ako práve v tehotenstve.

Prečítaj si viac o druhom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Druhý mesiac tehotenstva

Druhý mesiac tehotenstva je nabitý novinkami, z ktorých ťa však nie každá môže potešiť. Okrem pozitívneho tehotenského testu, prvého ultrazvuku a zistenia, že skutočne budeš čoskoro mamou, na teba totiž môžu striehnuť aj nepríjemné tehotenské príznaky. Poď sa pozrieť, čo ťa v druhom mesiaci tehotenstva čaká doslova týždeň za týždňom.


3. mesiac tehotenstva

  • V tomto mesiaci začína placenta zásobovať bábätko kyslíkom a živinami a tebe sa môžu objaviť nepríjemné tehotenské príznaky, aj ak si ich doteraz necítila. Hormón hCG začne postupne klesať až v poslednom týždni tretieho mesiaca, a preto môže veľa symptómov vrcholiť.
  • Ak sa tak ešte doteraz nestalo, lekár ti okolo 12. týždňa tehotenstva vystaví tehotenskú knižku, ktorú by si mala odteraz nosiť pri sebe. Bude totiž obsahovať všetky dôležité informácie o tehotenstve a absolvovaných vyšetreniach.
  • Šnúra tehotenských vyšetrení sa naplno rozbieha práve v 3. mesiaci. Prvým dôležitým vyšetrením je prvotrimestrálny screening alebo kombinovaný test, ktorý pozostáva z ultrazvuku a odberu tvojej krvi. Následne na to výsledky oboch úkonov vyhodnotí špeciálny softwér a poskytne ti prehľad o pravdepodobnosti vzniku viacerých vývojových vád bábätka. Ak by vyšla vyššia pravdepodobnosť, lekár zváži ďalšie cielené diagnostické kroky.
  • Ďalším vyšetrením je NIPT test, ktorého absolvovanie je na tvojom uvážení. Ide o screening, ktorý sa vykonáva len odberom tvojej krvi. V nej sa potom skúma DNA dieťatka a takisto sa vyhodnocuje riziko vzniku vývojových vád. Nevýhodou je však jeho vyššia cena – stojí od 350€, tým pádom NIPT test volia väčšinou len ženy, u ktorých je vysoká pravdepodobnosť, že by mohlo bábätko trpieť napríklad Downovým syndrómom a inými chromozomálnymi vadami.

Prečítaj si viac o treťom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Tretí mesiac tehotenstva

V treťom mesiaci tehotenstva už prvotné prekvapenie pravdepodobne opadlo a ty sa čoraz viac zžívaš s predstavou, že čochvíľa budeš mamou. No nie nadarmo sa vraví, že začiatky bývajú ťažké – tehotenské príznaky, nevoľnosti či únava ti mohli dať poriadne zabrať. Tak či onak, čoskoro sa to bude zlepšovať a ty znovu naberieš sily na veľký deň D, ktorý vás s bábätkom čaká. Dovtedy si však poď prečítať, čo si pre teba tretí mesiac tehotenstva prichystal.


Druhý trimester

Ak ťa prvý trimester tehotenstva potrápil únavou či nevoľnosťami, druhý trimester by si reputáciu mohol napraviť. Tehotenské príznaky zvyknú pomaličky ustupovať, no výnimočne sa stáva, že sa napríklad nevoľnosť ženy drží aj po celý čas tehotenstva. Zostáva ti len dúfať, že to nie je tvoj prípad a budeš jednou z mnohých nastávajúcich mamičiek, ktorým tehotenstvo dopraje pokojný priebeh jeho strednej etapy.

V druhom trimestri na teba čakajú tieto dôležité okamihy:

  • Znižuje sa riziko spontánneho potratu.
  • S najväčšou pravdepodobnosťou sa dozvieš pohlavie bábätka.
  • Pocítiš prvé pohyby dieťatka.
  • Absolvuješ morfologický alebo genetický ultrazvuk.
  • Na konci druhého trimestra podstúpiš glukózový tolerančný test.

Bábätko zaznamená tieto pokroky:

  • Naučí sa hýbať kĺbikmi celého tela.
  • Začne vnímať rozdiel medzi svetlom a tmou.
  • Zahajuje sa tvorba jeho podkožného tuku.
  • Rozvíja sa jeho sluch.
  • Brušká na miniatúrnych prštekoch získajú jedinečné línie, vďaka ktorým bude mať po celý život unikátne odtlačky prstov.
  • Vytvára sa mozgová kôra.
  • Začne štikútať a tento jav budeš môcť pozorovať aj ty.
  • Jeho dominantná mozgová hemisféra určí, či bude ľavákom alebo pravákom.
  • Začnú sa mu snívať prvé sny.

4. mesiac tehotenstva

  • 4. mesiac sa nesie v znamení mnohých zmien na tvojom tele. Rast bruška ťa môže prekvapiť a nemusí naplniť tvoje očakávania – zatiaľ čo jedna žena má stále relatívne ploché brucho, iná sa už môže pýšiť oblejším bruškom, ktoré len tak ľahko pred okolím neskryje.
  • Rastúca maternica môže spôsobiť, že sa budeš odteraz rýchlejšie zadýchavať a určite spozoruješ i to, že ti je väčšina podprseniek malá. Prsia sa totiž na dojčenie pripravujú už od začiatku tehotenstva, a tak niet divu, že sa ich objem neustále zväčšuje.
  • Ak si ešte neabsolvovala prvotrimestrálny screening, prvý týždeň 4. mesiaca je posledným, kedy sa toto vyšetrenie vykonáva. Okrem toho by si mala skočiť k zubárovi na preventívku, pretože v tehotenstve máš na ňu nárok dvakrát. V tehotenskej poradni ti zasa bude lekár pravidelne merať tlak a ty budeš mať možnosť spýtať sa ho na čokoľvek, čo ti ohľadom tehotenstva a tvojho zdravotného stavu nie je jasné.

Prečítaj si viac o štvrtom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Štvrtý mesiac tehotenstva

Štvrtý mesiac tehotenstva by ti mal poskytnúť priestor, aby si načerpala nové sily a zároveň sa pripravila na všetko, čo ťa čochvíľa čaká. Začína sa druhý trimester a spolu s ním sa zvyšuje aj šanca, že dostaneš dôkazy o tom, že tehotenstvo vie byť aj príjemné. Poď sa pozrieť, čo ťa vo štvrtom mesiaci čaká a na čo by si nemala zabudnúť.


5. mesiac tehotenstva

  • Témou piateho mesiaca bude rozhodne morfologický alebo tzv. veľký ultrazvuk. Nielenže budeš mať možnosť podrobne vidieť bábätko, no takisto dostaneš dôležité informácie o jeho zdravotnom stave. Vykonáva sa v závere 5. mesiaca – od 20. do 22. týždňa tehotenstva a k dispozícii máš aj jeho rozšírenú verziu, tzv. genetický ultrazvuk, ktorý však už neprepláca zdravotná poisťovňa.
  • Bruško opäť o poznanie podrastie a ak si doteraz nebola nútená vzdať sa svojich obľúbených nohavíc, pravdepodobne sa to stane teraz. Mala by si sa preto sústrediť na dôslednú hydratáciu pokožky v oblastiach, ktoré sa začínajú napínať. Síce to nebude mať veľký vplyv na výskyt strií,7 pretože za ich vznik zodpovedá hladina kortizolu v tvojom tele, zmierniš tým aspoň pocit svrbenia.
  • Kompenzáciou za priberanie, ktoré ťa nemusí veľmi potešiť, budú však prvé pohyby2 bábätka. Nesústreď sa ale na veľké kopance, pretože tie prídu až neskôr, skôr pozoruj, či v tvojom brušku nepocítiš jemné žblnknutia. Ak tento moment zaznamenáš, môžeš si byť istá, že ho budeš vnímať pravidelne a čoraz intenzívnejšie.

Prečítaj si viac o piatom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Piaty mesiac tehotenstva

Vďaka piatemu mesiacu sa prehupneš za polovicu tehotenstva a tebe sa môže zdať, že sa čas vlečie strašne pomaly, no zároveň ti etapa, ktorú máš za sebou, mohla ubehnúť neuveriteľne rýchlo. Nech je tak či onak, aj piaty mesiac tehotenstva má pre teba veľa noviniek, preto sa poď pozrieť, čo ťa čaká a neminie.


6. mesiac tehotenstva

  • Od posledného mesiaca druhého trimestra sa často objavuje tzv. tehotenská nádcha. Jednou z možných príčin je neustále sa zvyšujúci objem tvojej krvi. V tehotenstve jej totiž tvojím telom prúdi omnoho viac. S tým sú spojené aj iné príznaky – bolesti hlavy, krvácanie z nosa, ktoré sa u teba neobjavilo aj celé desaťročia, či nedostatok železa, ktorý ústi do neprekonateľnej únavy. Práve na chudokrvnosť bude lekár striehnuť v tvojom krvnom obraze a v prípade potreby ti odporučí užívať železo.
  • V tehotenstve sa ti mení ťažisko tela, čo pocítiš už v šiestom mesiaci. Bude sa ti zdať, že si ťarbavá a tvoje kroky stratia istotu. Preto sa radšej drž pravidla, že pomaly ďalej zájdeš, pretože nech si bola pred tehotenstvom akokoľvek obratná, teraz sa to môže zmeniť. Rozhodne sa vyhýbaj napríklad dobiehaniu na autobus či pobehnutiu, ak sa vonku rozprší. Nikdy nevieš, kedy sa ti rýchly neuvážený pohyb vypomstí a ty môžeš nepekne spadnúť.
  • Prebúdzaš sa v noci na to, že ti treba ísť na malú? Nie je to nič výnimočné. Maternica ukrývajúca bábätko sa neustále rozpína, a tak tlačí aj na močový mechúr. Určite však striehni na to, aby si si časté močenie, za ktorým stojí znížená kapacita močového mechúra, nepoplietla s prvým príznakom zápalu močového traktu. Častejšia potreba ísť na toaletu je v poriadku, no rozhodne by nemala byť sprevádzaná pálením pri močení.
  • Na prelome 6. a 7. mesiaca sa vykonáva test na tehotenskú cukrovku.6 Ak si o ňom čítala na internete katastrofické scenáre, snaž sa na to nemyslieť, pretože v skutočnosti nejde o nič hrozné. Najväčší problém budeš mať možno s vypitím glukózového roztoku, no okrem toho ťa už čaká len odber krvi v troch etapách. Za ten pocit, že je všetko v poriadku, tento zážitok rozhodne stojí.

Prečítaj si viac o šiestom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Šiesty mesiac tehotenstva

Dokáže ťa ešte tehotenstvo niečím prekvapiť? Odpoveď na túto otázku ti dozaista poskytne šiesty mesiac, ktorý sa začína 23. týždňom a ukončuje ho 26. týždeň tehotenstva. Čaká ťa nejaké špeciálne vyšetrenie? A na čo sa bude odteraz sústrediť tvoj gynekológ? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.


Tretí trimester

Tak, a máme tu finále! Ak ti druhý trimester ubehol ako voda, priprav sa aj na to, že tretí trimester taký pohodový a rýchly byť nemusí. Vnímanie času ti totiž môžu nepriaznivo ovplyvňovať nepríjemné tehotenské príznaky, pokojne i tie, s ktorými si bojovala v začiatkoch tehotenstva. Nie je totiž nič výnimočné, ak sa znovu vyskytnú nevoľnosti, precitlivený čuch alebo šialená únava. Ak sa k tomu navyše pridajú aj veľké tehotenské bruško, bolesti chrbtice či spánok, ktorý už za veľa nestojí, niet sa čomu čudovať, že posledné mesiace tehotenstva nebudeš mať nonstop úsmev na perách.

V treťom trimestri na teba čakajú tieto podstatné okamihy:

  • Posledný detailný ultrazvuk, ktorého súčasťou je aj flowmetria.
  • GBS screening alebo test na prítomnosť streptokoka skupiny B.
  • Poriadne silné kopance bábätka.
  • Zariaďovanie a plánovanie – výbavička, kúpa autosedačky, pôrodný plán, materská dovolenka.
  • Definitívny výber pôrodnice a registrácia v nej.
  • Pôrod, za ktorý ti bude odmenou prvé stretnutie s tvojím bábätkom.

Bábätko zatiaľ zaznamená tieto míľniky:

  • Mimoriadny nárast váhy.
  • V prípade predčasného pôrodu sa od konca 7. mesiaca každým týždňom zvyšuje jeho šanca na prežitie.
  • Ukončí sa vývoj jeho zmyslov.
  • Všetky jeho orgány budú v závere tehotenstva pripravené plniť svoju úlohu.

7. mesiac tehotenstva

  • Poslíčkovia sa môžu objavovať už v druhom trimestri, no od siedmeho mesiaca je ich výskyt omnoho častejší. Ide o tzv. falošné kontrakcie, ktoré ustanú, ak si dopraješ chvíľku pokoja či doplníš tekutiny do organizmu. V prípade, že by sa ťa lekár na poradni na poslíčkov zatiaľ nepýtal, určite mu spomeň, ak sa u teba objavia. Zváži, či by nebolo vhodné, aby si užívala magnézium.
  • Nedostatok minerálov v tvojom organizme môže viesť aj k ďalšiemu problému – ku kŕčom v nohách alebo tzv. syndrómu nepokojných nôh. Ak sa to navyše spojí aj s opuchmi, ktoré sú pre (nielen) tretí trimester takisto charakteristické, dokáže ti to poriadne strpčiť život. Výskyt kŕčov, nepokojné nohy a predovšetkým opuchy tiež spomeň svojmu gynekológovi. Dá ti rady, ako sa im môžeš aspoň čiastočne vyhnúť a ako ich zmierniť.
  • Ak máš negatívny Rh faktor krvi a otec dieťaťa má pozitívny Rh faktor, čaká ťa preventívna injekcia imunoglobulínu. Ide o protilátku, vďaka ktorej tvoje telo nebude bojovať, ak by malo dieťatko negatívny Rh faktor krvi. A v prípade, že si nestihla glukózový tolerančný test v predchádzajúcom mesiaci, jeho čas je v prvých dvoch týždňoch tohto mesiaca. Približne okolo 30. týždňa tehotenstva ťa zasa čaká podrobný ultrazvuk, ktorého súčasťou býva aj flowmetria – ultrazvukové meranie prietokov v dôležitých cievach.

Prečítaj si viac o siedmom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Siedmy mesiac tehotenstva

Siedmy mesiac tehotenstva otvára tretí trimester a ak si doteraz nepociťovala výraznú záťaž, je pravdepodobné, že sa fyzický diskomfort začne pomaličky objavovať teraz. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, ako sa vyvíja bábätko a na čo by si v priebehu 7. mesiaca mala myslieť.


8. mesiac tehotenstva

  • V tomto mesiaci sa mení interval návštev tehotenskej poradne – od ukončeného 34. týždňa totiž budeš chodiť do poradne raz za dva týždne. A keď sme už pri tých vyšetreniach, 8. mesiac tehotenstva ti „ponúka“ možnosť absolvovať hneď dve – ak si nestihla tzv. [/flowmetria-prietoky-v-tehotenstve/|flowmetriu]] v predchádzajúcom mesiaci, teraz ťa určite neminie. Druhým vyšetrením je test na streptokoka skupiny B alebo tzv. GBS screening.6 Vykonáva sa sterom z pošvy a ak ti vyjde pozitívny výsledok, budú ti počas vaginálneho pôrodu podávané antibiotiká do žily.
  • Spánok v tejto etape tehotenstva komplikuje hneď niekoľko faktorov – časté močenie, bolesť chrbta, neschopnosť nájsť si tú správnu polohu, bábätko, ktoré sa hmýri vždy, keď si ty práve líhaš, ale aj nespavosť ako taká, ktorú neprevalcuje ani únava. Ak počas noci toho veľa nenaspíš aj niekoľko dní po sebe, určite s tým niečo urob. Zázraky sa síce konať nebudú, no trošku dokážu pomôcť napríklad tehotenský vankúš, dôsledný spánkový režim alebo pitie upokojujúcich čajov dve hodinky pred spaním.
  • Trápi ťa pálenie záhy? Nejde o nič výnimočné. Maternica poriadne utláča všetky orgány v brušnej dutine a nevyhne sa tomu ani tráviaci trakt. Skús vysadiť pálivé či mastné pokrmy a do postele si pridaj o jeden vankúš navyše. Zabrániš tým refluxu,2 ktorý sa vyskytne, akonáhle si ľahneš.
  • Tento mesiac nastúpiš na materskú a takisto by si už mala mať definitívne vybratú pôrodnicu. S tým je spojené aj zváženie predpôrodného kurzu – ak tebou zvolená pôrodnica takýto kurz usporadúva, môžeš na ňom spoznať časť personálu a priestory, v ktorých privedieš bábätko na svet.

Prečítaj si viac o ôsmom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Ôsmy mesiac tehotenstva

8. mesiac tehotenstva predstavuje v porovnaní s tým, čo už máš za sebou, len krôčik k vytúženému cieľu. No i napriek tomu sa ti čas môže vliecť nesmierne pomalým tempom – ak totiž každý deň bojuješ s narastajúcou váhou bruška, bolesťami chrbtice či tehotenskými príznakmi, o ktorých si si myslela, že navždy zostanú v prvom trimestri, nemožno sa čudovať, že rátaš dni do pôrodu. Čo ťa ešte v nasledujúcich dňoch čaká a budú tam i nejaké novinky? Poď sa pozrieť, čo si pre teba predposledný mesiac tehotenstva pripravil.


9. mesiac tehotenstva

  • Doteraz si možno len s ťažkosťami lapala po dychu a zrazu tento problém ustal. Je to spôsobené tým, že sa bábätko mohlo pretočiť hlavičkou nadol, no predovšetkým sa posunulo nižšie k pôrodným cestám. Avšak správa, že sa ti môže ľahšie dýchať, je asi jediným pozitívom, pretože všetko, čo ťa doteraz trápilo, môže ešte viac zosilnieť. Či už ide o pálenie záhy, únavu, opuchy alebo rôzne bolesti spôsobené preťažením tvojej chrbtice, rozhodne sa v priebehu 9. mesiaca len tak nevyparia, práve naopak.
  • Na začiatku 9. mesiaca by si už mala mať pripravenú tašku do pôrodnice. Predsa len, ak by pôrod prišiel skôr, určite nebudeš mať chuť baliť sa a pomedzi kontrakcie hľadať dôležité veci. Dbaj teda o to, aby taška do pôrodnice bola pripravená poruke a kompletne sfinalizovaná.
  • Ak sa práveže obávaš opačného scenára – že pôrod nepríde v čase termínu a ty budeš prenášať, daj si pozor na techniky „domáceho“ vyvolania pôrodu. V žiadnom prípade nečerpaj inšpiráciu v internetových diskusiách, ale o každom kroku sa poraď so svojím lekárom.
  • Všetky dôležité vyšetrenia už máš za sebou. V 9. mesiaci ťa na poradni v prípade nekomplikovaného priebehu tehotenstva čaká len CTG, teda meranie oziev dieťatka a sťahov maternice. Kardiotokogram sa robí aj vtedy, keď sa už spustia kontrakcie a teba čaká posledný, no najdôležitejší okamih tehotenstva – príchod dieťatka na svet. Nech už príde v čase termínu alebo krátko po ňom, rozhodne nedovoľ, aby ti strach alebo iné okolnosti pokazili ten najkrajší moment tvojho života.

Prečítaj si viac o deviatom mesiaci a týždňoch, ktoré ho tvoria:

Deviaty mesiac tehotenstva

Deviaty mesiac ťa odprevadí k novej životnej etape – k narodeniu tvojho dieťatka. Ak je to tvoje prvé tehotenstvo, už navždy budeš mamou, a ak doma jedného drobca máš, stane sa z neho starší súrodenec. Čo ťa do tohto okamihu ešte čaká a na čo by si nemala zabudnúť? Poď sa pozrieť, ako prebieha finálny mesiac tehotenstva.


Najčastejšie otázky o mesiacoch tehotenstva

  • V ktorom mesiaci prichádzajú prvé príznaky tehotenstva?

Nástup prvých príznakov je nesmierne individuálny a typické symptómy tehotenstva nemusí vnímať každá žena. Nevoľnosti, únavu, pnutie v prsníkoch či zmenené chute a vnímanie vôní však môžu pokojne prísť už v 2. mesiaci tehotenstva. 3. mesiac je zasa charakteristický tým, že prinesie tehotenské príznaky aj tým ženám, ktoré v 2. mesiaci nič nepotrápilo.

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.

  • V ktorom mesiaci tehotenstva môžem cítiť prvé pohyby?

Hoci sa bábätko v brušku pohybuje už v 7. týždni tehotenstva, prvorodičky tento moment môžu postrehnúť až okolo 20. týždňa, teda v polovici 5. mesiaca. Druhorodičky či viacrodičky vnímajú prvé pohyby o trošku skôr, približne v polovici 4. mesiaca.

Čo sa týka prvých „skutočných“ kopancov, tie sú zreteľné na konci 6. mesiaca a ich intenzita pretrváva až do začiatku 8. mesiaca. Neskôr už má bábätko v brušku o niečo menej miesta, a preto sa aj jeho pohyby zmierňujú.

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

  • V ktorom mesiaci tehotenstva sa dá zistiť pohlavie?

To závisí od vyšetrení, ktoré v tehotenstve podstúpiš. Ak nemáš v pláne absolvovať doplnkové vyšetrenia, ktoré nie sú v štandardnej skladbe vyšetrení v tehotenstve, budeš sa spoliehať len na ultrazvuk u tvojho gynekológa, ktorý jednak nemusí byť kvalitný a takisto sa bábätko v danom okamihu nemusí chcieť ukázať. V takýchto prípadoch sa predpokladané pohlavie dieťaťa ukáže možno až v 6. mesiaci.

S takmer 100% úspešnosťou vie pohlavie predpovedať napríklad NIP test, ktorý možno absolvovať už na začiatku 3. mesiaca tehotenstva a pozostáva len z odberu tvojej krvi zo žily. Pohlavie sa takisto skúma aj na morfologickom ultrazvuku v 5. mesiaci.

Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?

  • V ktorom mesiaci tehotenstva rastie bruško?

Rast bruška v tehotenstve závisí od množstva faktorov a neexistuje „univerzálny mesiac,“ v ktorom by bruško vykuklo dozaista každej žene. Svoje nohavice už nemusíš zapnúť pokojne aj na prelome druhého či tretieho mesiaca. Vo 4. mesiaci tehotenstva sa už často rysujú prvé náznaky a z bruška, ktoré predtým pôsobilo len nafúknuto, sa začína rysovať oblejšie tehotenské bruško. Každým mesiacom potom rastie viac a viac a tehotenstvo je čím ďalej, tým ťažšie skryť.

Rast bruška v tehotenstve

Budúce mamičky sa na prvé vykuknutie tehotenského bruška nesmierne tešia, no zároveň sa musia pripraviť aj na to, že bude skvelým lákadlom na nie vždy príjemné poznámky okolia. Kedy môžeš očakávať, že tvoje bruško porastie a čo všetko tento proces ovplyvňuje?

  • V ktorom týždni alebo mesiaci oznámiť tehotenstvo?

Oznámiť tehotenstvo svojmu širšiemu okoliu sa odporúča až v druhom trimestri, teda v čase, keď sa znižuje riziko spontánneho potratu. Žena sa tak ušetrí od ľútostivých poznámok okolia a vysvetľovania, ktoré bolesť z potratu veľakrát dokážu znásobiť.

Čo sa týka oznámenia tehotenstva v práci, to závisí predovšetkým od pracovných podmienok, ktoré v zamestnaní máš. V prípade, že je tvoja práca napríklad fyzicky náročná, nemala by si na nič čakať a bolo by dobré, ak by si so zamestnávateľom prebrala zmenu tvojej pracovnej pozície. Ak naopak nemáš náročnú prácu, je to na tebe. Jediný termín, ktorý by si mala dodržať, spočíva v tom, že mesiac pred nástupom na materskú musíš túto skutočnosť písomne oznámiť v práci. V tom čase je už však tehotenstvo viditeľné, takže sa už predtým „oznámi samo“.

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.


Mohlo by ťa zaujímať

Tehotenstvo po týždňoch

Každý týždeň tehotenstva so sebou prináša niečo nové. Niektoré udalosti síce nie sú navonok viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa aj potichu odohráva celé spektrum zmien. Bodaj by aj nie, veď v priebehu 40tich týždňov sa zo zhluku buniek stane bábätko. Pozri sa, čo ťa v jednotlivých týždňoch tehotenstva čaká a na čo by si nemala zabudnúť. Stačí kliknúť na týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Viac o mesiacoch tehotenstva na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým mesiacom tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s mesiacmi tehotenstva

Máš skúsenosť s mesiacmi tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke