Plodné dni

S počítaním plodných dní sa v živote stretnete v dvoch prípadoch. Buď ako budúca mamička, ktorá túži po otehotnení a svoje plodné dni si stráži / pozná ich alebo ich naopak chcete určiť preto, aby ste sa tehotenstvu vyhla (pozor len na to, že sa nejedná o 100% spoľahlivú antikoncepčnú metódu). Či tak alebo onak, ako žena by ste svoje telo mali perfektne poznať. A fungovania menštruačného cyklu k tomu bezpodmienečne patrí.

Plodné dni

Menštruačný cyklus

Menštruačný cyklus je obdobie, ktoré sa v živote ženy pravidelne opakuje od nástupu 1. menštruácie v puberte, až po jej vymiznutie v období menopauzy. Súhrnne označuje pravidelné fyziologické a hormonálne zmeny v tele ženy. Tie sa každý mesiac opakujú. V rámci tohto cyklu dozreje v ženskom tele jedno vajíčko, ktoré je pripravené na oplodnenie (v tej správnej fáze, ako je popísané nižšie). Menej často sa stáva, že dôjde k dozretiu 2 vajíčok, čo (v prípade oplodnenia) bude pre budúcich rodičov znamenať dvojvaječné dvojčatá (teda tie, ktoré nie sú identické). Alebo je tiež možné, že nedozreje žiadne vajíčko. V takom prípade sa môže jednať napríklad o tzv. anovuláciu, kedy v rámci normálne prebiehajúceho menštruačného cyklu nedochádza práve k dozrievaniu vajíčok.

Menštruačný cyklus má 4 fázy, z ktorých najznámejšia a pre každú ženu najviac zreteľná je fáza menštruácie, ktorá je tiež označovaná ako fáza prvá. Celý cyklus sa počíta od 1. dňa menštruácie. Grafické znázornenie si môžete prezrieť na obrázku.

Menštruácia

Menštruácia, označovaná tiež ako mesiačiky, perióda alebo napríklad menzes je, ako je už uvedené vyššie, obdobie najvýraznejších fyziologických prejavov. Dochádza pri ňom ku krvácaniu z vagíny. Počas tejto doby, ktorá trvá obvykle 3 - 6 dní, prídeme o asi 60 ml krvi. A to vrátane tzv. endometria, čo je sliznica maternice, výstelka maternice, ktorá sa s každou menštruáciou z maternice "odlupuje" a naše telo ju spoločne s krvou vylučuje. Z hormonálneho hľadiska možno túto fázu opísať ako čas, kedy hypofýza (hypofýza, časť mozgu, ktorá veľkou mierou riadi hormonálne stavy v našom tele) začne produkovať hormón oxytocín20. Ten v maternici stiahne cievy (tým dôjde práve k "odlupovaniu" endometria). Po uvoľnení ciev, ku ktorému dochádza asi po 12 hodinách, prichádza prekrvenie. Nová krv vlastne "vyplaví" tú starú, vrátane sliznice a neoplodneného vajíčka.

Folikulárna fázy

Pri tejto fáze, ktorá nastáva po skončení menštruácie, dochádza k dozrievaniu vajíčka. Vajíčko dozrieva v uzavretých vačkoch vo vaječníkoch. Tieto uzavreté vačky sa nazývajú folikuly - preto tiež folikulárnej fázy. Vaječníky zároveň produkujú viac hormónu estrogénu. Vďaka nemu začína v maternici dorastať nová sliznica, po menštruáciou vylúčenej starej. Hypofýza v túto chvíľu začína produkovať hormón FSH hormón (folikul stimulujúci hormón), ktorý podporuje dozrievanie vajíčok. Folikulárna fáza trvá cca 6 dní.

Ovulácia

Vo fáze ovulácie máte najväčšiu šancu otehotnieť. Jedná sa o 2 - 3 dni v mesiaci , kedy je dozreté vajíčko vo folikule ovplyvnené luteinizačním hormónom (LH). Ten zapríčiní, že vajíčko dozreje a stena folikulu sa oslabí tak, aby ňou mohli bez väčších problémov prejsť spermie a vajíčko oplodniť. Úlohou vajcovodov potom je, aby poskytli vajíčku to správne miesto na "zahniezdenie". V krčku maternice dochádza k produkcii číreho hustého hlienu, ktorý spermiám poskytuje dobré prostredie pre ich cestu k oplodneniu vajíčka. Pre zaujímavosť - vajíčko je vôbec najväčšia bunka v tele ženy - má priemer asi 0,2 mm. Skúste si vziať do ruky pravítko a pozrite sa, ako vyzerá 1 mm.

Plodné dni

Popis obrázku: Na obrázku môžete vidieť folikulárnu fázu, ovuláciu aj luteálnu fáze. Počas ovulácie je najväčšia šanca na otehotnenie .

Luteálna fáza

Luteálna fáza sa tiež označuje ako fáza sekrečná alebo predmenštruačná. Folikul sa uzatvára a premieňa sa na tzv. žlté teliesko (viď obrázok nižšie v luteálnej fáze). Toto teliesko začne v tele produkovať hormón progesterón (pôsobenie jednotlivých hormónov v konkrétnych fázach menštruačného cyklu je zobrazené nižšie). Ten naďalej dopomáha rastu sliznice maternice. Ak nedošlo k oplodneniu vajíčka, tak žlté teliesko postupne zaniká a tým hladina progesterónu klesne. Tým sa prestane ovplyvňovať nárast sliznice maternice. Kvôli poklesu hormónu začne sliznica odumierať, čím sa dostaneme na začiatok nového menštruačného cyklu. Luteálna fáza je najdlhšia a trvá v priemere viac ako 13 dní .

Plodné dni

Pri určovaní vašich plodných dní sa opierajte o jeden veľmi dôležitý fakt. Mužské spermie dokážu v prostredí ženského tela prežiť až 72 hodín. Z toho dôvodu sú za plodné dni považované 3 dni pred ovuláciou a 1 deň po nej. V tieto dni je najvyššia pravdepodobnosť, že dôjde k oplodneniu vajíčka. Čítate správne - je najvyššia pravdepodobnosť. Oplodnenie vajíčka v iných fázach menštruačného cyklu nie je vylúčené, len je oveľa menej pravdepodobné, ako v plodných dňoch.

Určovanie plodných dní

Pri určovaní plodných dní sa oprite o to, či je váš menštruačný cyklus pravidelný alebo nie. Ak máte to šťastie a menštruácia sa u vás dostavuje na deň presne, bude pre vás hľadanie plodných dní o trochu menej náročné. Po skončení menštruácie je váš cyklus cca 6 dní vo folikulárnej fáze, než prejde do fázy ovulačnej. Ako je uvedené vyššie - najvhodnejšie dni pre pokus otehotnieť sú asi 3 dni pred ovulačnou fázou, cez ovulačnú fázu a asi 1 deň po nej. Teda asi 3 dni po skončení menštruácie po dobu cca týždňa, ako vidíte na obrázku. S ich určením vám môže pomôcť tiež jedna z mnohých webových aplikácií, ktoré vaše plodné dni určí na základe začiatku menštruačného cyklu a jeho dĺžky trvania.

Ak je vaša menštruácia nepravidelná, bude určenie plodných dní trochu väčší oriešok. Vezmite si do ruky kalendár, kde máte zapísané termíny menštruácie, a to najlepšie 6 mesiacov spätne. Vyberte 2 cykly - ten najkratší a ten najdlhší. Reálne teda počítajte dni vždy od prvého dňa menštruácie do posledného dňa pred nasledujúcou menštruáciou. Od najdlhšieho cyklu následne odčítajte 20 a od najkratšieho cyklu číslo 10. Tento výpočet vám zhruba udá, kedy je rozmedzie vašich plodných dní.

Ak by sme si tento výpočet ukázali na praktickom príklade, mohol by vyzerať asi takto:
Za posledných 6 mesiacov boli cykly v dĺžke 26 dní, 23 dní, 27 dní, 23 dní, 22 dní, 24 dní. Najdlhší cyklus je 27 dní, najkratší 22 dní. Postupujem podľa návodu viď vyššie - 22 - 10 = 12, 27 - 20 = 7. Rozmedzie plodných dní teda vychádza v menštruačnom cykle na deň siedmy až dvanásty.

Ak vám ale záleží na tom, aby ste si plodné dni dokázali určiť s úplnou presnosťou, nespoliehajte sa ideálne len na počítanie. Na určenie plodných dní existujú aj ďalšie metódy, napríklad ovulačné testy1, Billingsova ovulačná metóda alebo Creightonský model.

Video (CZ): Plodné dni, ovulácia, cervikálny hlien a iné.

Súvisiace články

Viac o plodných dňoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.kalisek.cz/menstruacni-cyklus
  2. http://www.naseporodnice.cz/menstruacni-kalendar-a-plodne-dny.php

Použité zdroje obrázkov

  1. wikimedia.com
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s plodnými dňami

Máš skúsenosť s plodnými dňami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť