icon

Odber vajíčok na neskoršie použitie. Máte skúsenosť?

avatar
happy8051
24. sep 2010

má s týmto niekto skúsenosť? kamarátka potrebuje odobrať vajíčka, pretože onedlho podstúpi liečbu, ktorá by kvalitu vajíčok výrazne znížila. Ako toto celé prebieha aako dlho môžu byť vajíčka uložené?

avatar
latvia
24. sep 2010

@happy8051 skus sa opytat aj v temach o umelom oplodneni

avatar
kamilkka
25. sep 2010

ahoj
ja o tom veľa neviem, ale kdesi som počula, že sa to da a že je to dokonca alternatíva pre tie ženy, ktoré si nechcu dať zamrazovať embryjka.
tak ak sa im po stimulacii odoberie veľa vajok, oplodní sa iba časť z nich a ostatné sa zamrazia.
preto myslím, žeby sa to malo dať.

avatar
darla27
25. sep 2010

Mna sice doki v gynfive raz odbil ked som sa na to pytala, povedal mi ze sa to neda, ale na nete som nasla toto:
/takze to ide/

Mrazenie oocytov:
Využívanie nových techník mrazenia oocytov v klinickej praxi predstavuje alternatívu mrazenia humánnych embryí. Kryokonzervácia oocytov sa využíva:
- pri onkologických pacientkách (pred chemoterapiou, rá dioterapiou),
pri pacientkách s patologickými funkciami reprodukčné ho systému (zlyhanie vaječníkov, endometrióza, cysty),
- pri pacientkách s hyperstimulačným syndrómom - zmra zenie všetkých získaných oocytov je alternatívou mraze nia embryí
(ak ho pacientka odmieta z etických alebo iných dôvodov),
- v darcovskom programe oocytov.
Pri tejto metóde treba brať do úvahy to, že oocyty sú oveľa viac senzitívne na zmeny teplôt ako spermie a embryá. Po čas mrazenia môže prísť k porušeniu deliaceho vretienka oocytu a následne k zvýšenému riziku vzniku rôznych ano málií. Preto je potrebné k mrazeniu využívať iba kvalitné oocyty. Mrazenie oocytov sa v súčasnosti stáva rutinnou metódou asistovanej reprodukcie, ale ostáva aj nedoriešenou etickou otázkou vzhľadom na množstvo úskalí, z ktorých najväčšia je úspešnosť, genetické výhliadky materiálu so spor nými výhliadkami (Gardner, 2004).

zo stranky
http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o...