Nárast ceny plynu o vyše 900% v paneláku v Bratislave

petrazba
24. nov 2022

Ahojte baby,

byvame v 12 poschodovom panelaku s vlastnou kotolnou na zaciatku Petrzalky (oproti EUBA). Dnes nam dosiel email od spravcu bytoveho domu ze koli enormnemu navyseniu cien plynu nam musia navysit od decembra 2022 zalohove platby o 200%.

Co ma ale sokovalo je ze uz za mesiac oktober sme mali neskutocne vysoku cenu za spotrebu plynu, nasledovnu:
oktober 2021 spotreba 1700m3 uhradilo sa 1300eur
oktober 2022 spotreba 2150m3 uhradilo sa 10350eur

To je cena iba za oktober vyssia o cca 1000% a v oktobri ani nebola zima poriadna. Co bude v novembri a decembri a dalsich mesiacoch ked bude spotreba vyssia tak ten rozdiel moze byt aj o 20tis eur mesacne viac?
Panelak ma vlastnu kotolnu a nemame zastropovane ceny plynu, kedze sa vykuruje cca 100 domacnosti. Toto je pripad predpokladam viacerych panelakov a zasiahnute budu tisicky domacnosti. Ako to navrhujete riesit, co sa da s tymto robit, vsak dochodcovia co byvaju v takychto vchodoch si nemozu dovolit platit 100vky eur extra mesacne za teplo a teplu vodu... Predpokladali sme ze vlada uz toto davno vyriesila, kazdy rozprava o narastecene elektriny co je ale nic v porovnani s cenami plynu....

viestta
24. nov 2022

@petrazba žiaľ, kotolne bytových domov nepatria medzi tegulovanych odberateľov. Žiaľ, tieto kotolne teraz dobehlo odstrihnutie sa od teplarni v minulosti

moni73
24. nov 2022

@petrazba v marci sa dali stropovat ceny pre domove kotolne. To ste nespravili?

niekto2hy
24. nov 2022

@petrazba Zabezpečiť to má novela zákona o energetike, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Účinnosť nadobudne 1. januára 2023.
Autor TASR
22. novembra 2022 17:23
Bratislava 22. novembra (TASR) - Právne postavenie odberateľov elektriny alebo plynu v domácnosti v prípade hroziaceho prerušenia dodávky týchto energií sa zlepší. Zabezpečiť to má novela zákona o energetike, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Účinnosť nadobudne 1. januára 2023.

Na základe novely dôjde k predĺženiu minimálnej lehoty na novú splatnosť nedoplatku z desiatich na 30 pracovných dní. Nanovo sa ukotví tiež počítanie lehoty a to tak, že lehota 30 pracovných dní sa počíta odo dňa odoslania upozornenia o neuhradení záväzku. Ukotví sa aj právna istota, pokiaľ ide o dôkaz o odoslaní upozornenia o neuhradení záväzku tak, že upozornenie o neuhradení má mať písomnú formu a má byť odoslané s využitím poštových služieb do vlastných rúk odberateľovi.

Zároveň sa rozšíria náležitosti upozornenia o informácie pre odberateľa s cieľom ho nasmerovať na systém sociálneho zabezpečenia, ktoré by mohli odberateľovi pomôcť preklenúť dôvody nezvládania úhrady za dodávky plynu alebo elektriny.

V novele sa ukotví aj povinnosť dodávateľa elektriny alebo plynu odoslať prostredníctvom poskytovateľa poštových služieb do vlastných rúk najneskôr osem pracovných dní pred plánovaným prerušením dodávky elektriny informáciu o dátume tohto prerušenia.

Pozmeňujúcim návrhom z výborov sa zákon o energetike opätovne doplnil o právnu úpravu regulácie priameho pripojenia do prepravnej siete. Od 1. októbra 2022 totiž došlo k vypusteniu tejto právnej úpravy, čím sa umožnilo neregulované priame pripájanie do prepravnej siete. "Takejto legislatívnej zmene nepredchádzala žiadna odborná diskusia, pričom ide o zmenu so zásadnými dosahmi na prepravnú, ale aj distribučnú sieť," vysvetlili predkladatelia.

Zároveň sa novelou rieši problém neregulovaných zraniteľných odberateľov, najmä bytových domov s vlastnou kotolňou. Takýmto odberateľom sa umožní uplatniť si právo na dodávku elektriny alebo plynu za regulované ceny na rok 2023, pričom tak musia urobiť najneskôr do 30. novembra 2022. Doterajšia úprava totiž zavádzala režim, keď si neregulovaní odberatelia so zmluvou o združenej dodávke elektriny alebo plynu uzatvorenou na dobu presahujúcu 31. december 2022 nemohli uplatniť právo na dodávku elektriny alebo plynu za regulovanú cenu na rok 2023, keďže ich zmluvy zostali v zmysle tohto ustanovenia nedotknuté.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
niekto2hy
24. nov 2022

@petrazba TREBA to STIHNUT do 30.11.2022!!!!
Zároveň sa novelou rieši problém neregulovaných zraniteľných odberateľov, najmä bytových domov s vlastnou kotolňou. Takýmto odberateľom sa umožní uplatniť si právo na dodávku elektriny alebo plynu za regulované ceny na rok 2023, pričom tak musia urobiť najneskôr do 30. novembra 2022.

dadka_bb
24. nov 2022

@niekto2hy co mame my stihnut? Hadam bytove druzstvo to ma riesit, ? Ci my obyvatelia? Nam tiez dosiel list. Nechapem

niekto2hy
24. nov 2022

@dadka_bb Niekto ma bytove druzstvo,iny ma len spravcu.

deedol
24. nov 2022

Ako je to s domacnostami (bytmi) s vlastnym kotlom, prosim? Tie su “chranene”?

hopsadobrandejsa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hopsadobrandejsa
24. nov 2022

@dadka_bb Bytove druzstvo resp. sravca nemoze konat na vlastnu past a na akekolvek pravne ukony alebo ine ziadosti vyzaduje suhlas vlastnikov bytov.

Vlastnik domu rozhoduje za nehnutelnost ktoru vlastni. Majitel bytu nie je vlastnikom bytovky. Na take cosi nema ziaden vlastnik bytu mandat.

hopsadobrandejsa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hopsadobrandejsa
25. nov 2022

@autor
Tak trocha sa sameho seba pytam co robilo SVB resp. spravca bytovky doteraz pretoze o tom, ze bytovky spadaju medzi neregulovane subjekty sa hovorilo uz v lete.

https://e.dennikn.sk/3121663/dalsie-bytove-domy...

Ako uz niekto spominal, je potrebne podat ziadost do konca Novembra. Spravca bytoveho druzstva nemoze jednat na vlastnu past a ziskat suhlas vscsiny vlastnikov za cca 48h by bol doslova husarsky kusok.

"Predpokladali sme ze vlada uz toto davno vyriesila"

Vlada ano, Vase bytove druzstvo ocividne nie. Ak nebudete mat zastropovane ceny plynu na buduci rok, caka Vas minimalne zaujimava schodza VB.

Ak mate pomerne merace tepla a plyn nakupujete za trhove ceny tak pre mnohych bude riesenie dokurovanie elektrickym ohrievacon pretoze voci plynu to bude signifikantny cenovy rozdiel.

ciernysokol
25. nov 2022

@niekto2hy ahoj prosim ta,kde sa podava ziadost na zastropovanie?dakujem pekne

hanaxxx
25. nov 2022

A ti co byvaju v bytovkach, ktore beru teplo priamo z teplarni, tych sa toto mega zvysenie netyka?

dadka_bb
25. nov 2022

@hopsadobrandejsa tak co teraz mame robit? Po lopate mi to viete povedat? Dakuje
@niekto2hy

petrazba
autor
25. nov 2022

@niekto2hy dakujem za relevantne info, pomohli mi zorientovat sa.

Nas pripad teda je taky ze do 31.12. 2022 mame trhove ceny a od 1.1.2023 firma ktora nam spravuje kotolnu uz poziadala o regulovane ceny na rok 2023. Takze budeme mat 10+tis faktury este za november a december a od januara by sme mali mat ceny podobne ako panelaky ktore beru teplo z teplarni,

@dadka_bb treba zavolat spracovi vasho bytoveho domu a spytat sa na stav, ak to riesia priamo oni tak musia vediet, ak vasu kotolnu spravuje dalsia firma tak si info vyziadaju od nej.

@hanaxxx ak mate teplo z teplarni tak budete mat zastropovane ceny, podla info od kolegov co byvaju v takych bytovkach tu v BA bude narast cien v roku 2022 oproti 2021 o 140% .

miriam11
25. nov 2022

@petrazba my máme firmu a platili sme mesačnu splátku 1900 eur. Za december už prišlo, že máme zaplatiť za plyn sumu 5600 eur. Nooo... pár firiem a podnikateľov skončí. Ako aj my, je to likvidačné!

ramzes1980
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hopsadobrandejsa
25. nov 2022

@dadka_bb

Ja osobne som sledoval hlavne informacie ohladom podmienok pre RD pretoze v byte nezijem.

Osobne viem, ze bytovky spadaju medzi neregulovane subjekty a ak vase spolocenstvo doteraz nic neriesilo a uz Vam dosiel list ohladom platieb na novy rok tak tam je uz zbytocne plakat nad rozliatym mliekom.

Pokuste sa iniciovat schodzu vlastnikov bytov a zistit od spravcu bytovky aka je situacia co sa tyka cien plynu.

Vas spravca musi mat informacie....ledaze by to neriesil noo....

niekto2hy
25. nov 2022

@ramzes1980 kedysi to bolo výhodné - u nás centrál prešiel na drevostiepku

niekto2hy
25. nov 2022

@ciernysokol po zverejnení v Zbierke zákonov budú môcť aj odberatelia v bytových domoch s vlastnou kotolňou vstúpiť do regulovaných cien, ktoré platia na tento rok. O plyn alebo elektrinu za regulovanú cenu na budúci rok však musia požiadať svojho dodávateľa do konca novembra.

ciernysokol
26. nov 2022

@niekto2hy dakujem.

weronika171717
1. dec 2022

Nechápem nejako tomu. Takže, ak je správcom SBD, tak to malo požiadať o zastropovanie cien plynu? A elektrina je zastropovana automaticky?????

niekto2hy
1. dec 2022

@weronika171717 A. ano,b. nie.

lenkakravcova
1. dec 2022

@petrazba
Cena 10350eur / 100 domácnosti?
To nie je veľa, však je to 103€ na domácnosť na teplo a ohrev vody.
V mnohých bytovkách to vychádza dvojnásobne. V starších domoch momentálne 3-4 násobne viac.

deedol
1. dec 2022

@lenkakravcova no neviem, my mame v byte svoj kotol (kurenie+tepla voda) a preddavky mame 38e. A este sme z nich mali aj preplatok. Nepotesilo by ma, keby narastli trojnasobne.

weronika171717
1. dec 2022

@niekto2hy čiže som mala ja požiadať o zastropovanie???? Ved to tam budu mat milióny žiadosti....

weronika171717
1. dec 2022

@niekto2hy tak nemáš pravdu ohľadne elektriny.... Za zastropovanie ceny elektriny nie je potrebné podávať žiadosť. Bude to automatické.