Platy v Bratislave

21. jan 2023

Neviem ci som ja divná alebo co.. ale prečo sa všade píše ze platy v BA sú neporovnatelne a platmi v iných mestách...ja žijem v BA a teda nemám pocit aby tu ľudia mali ťaž také platy ako inde.iste politici a riaditelia firiem ale co zvyšok...co si o tom myslite?

dooscoby
23. jan 2023

@danadanaba a zazila som korporat pred koronou, kde HO bol len na vynimku. Fixna pracovna doba od 9tej do 16tej, ziadne take prist na 10tu alebo odist o 15tej. Trebalo mat odrobenych presne 8 hodin plus 30 alebo 60 plus obedova prestavka. O 15tej neexistovalo vstat a vypnut sa, max na priepustku k lekarovi. O 16tej som odchadzala ako prva a vsetci na mna zazerali. Az pocas pandemie sa to viac uvolnilo.

danadanaba
23. jan 2023

@dooscoby no ved prave, nie je to pravidlo, kazda firma funguje inak a netreba hanit..kto chce, nech si to vyskusa a sam uvidi..kazdemu ine vyhovuje

vespertine
23. jan 2023

@danadanaba
@lucia245 Tak dajte tipy ostatným 🙂 Pripadne autorke, kde toľko ponúkajú za obyčajné pozície. Ja som v školstve, takže k mojmu platu sa nevyjadrujem, ide podľa tabuľky a je jedno, kde na Slovensku. Možno muži majú všeobecne v korporáciach viac, ale moje kamarátky s VŠ vzdelaním toto nedosahujú. Vekovo pred 40tkou. Pre autorku - plat aj tak nie je všetko, závisí aj od pracovnej doby, zaujímavosti práce, správaniu sa nadriadených k podriadeným, pracovné podmienky atď.

danadanaba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sonnenshein
23. jan 2023

@valeria_h Ano, chyba bola, ze dievcata prisli, zistili ze nestaci vyliat saponatovu vodu na schody, a odisli.

sonnenshein
23. jan 2023

@modrykonik33 Ako sukromna osoba - na vsetky dostupne miesta. Facebook, noviny, stranka mesta, nastenky v Kauflande a podobnych, atd.

adrianajozko
23. jan 2023

@bublinka1426 no asi ste ma nepochopili suhlasim s vami majte sa pekne

alexandrahaspi
23. jan 2023

@vespertine v IT skor 4000 a vyssie. Ja zas malo poznam co maju do 2000€. ja sa v nejakych bohatych kruhoch pohybujem 😁 poznam viacerych 4000+.

a taky priemer by som povedala s VS v nejakej velkej firme okolo 2000€, na nejakej jednoduchsej kde len zadavas nejaka data atd, tak menej.

missviolet
23. jan 2023

@liljana ako teamleader v nadnarodnej spoločnosti s office v BA sa ani zdaleka neblizim k 1600-1800 netto. a to som uz aj prebrala agendu manazerky a aj tak....

adrianajozko
23. jan 2023

Ja niekedy uz nechapem z coho ludia ziju ved to sa neda ani pozerat ako vsetko uz zdrazelo a tie platy su strasne mizerne vsade urcute na zapade su lepsie a nemyslim si tiez ze sa na vychode zije lacnejsie zalezi kde a ako ale aj na vychode je taka drazoba ako aj na zapade uz aj nehnutelnosti tu velmi narastli. Takze to bude asi celostatny problem. Ved vyplata nevystaci ani na lieky a potraviny nietak mysliet na vylet a dovolenku.

dooscoby
23. jan 2023

@alexandrahaspi no muz v BA chcel vo veku 40+ prejst do IT oblasti a vsade ho brali ako absolventa s platom max 1500 v hrubom a to ma VS skoncenu dokonca FEI, uz xy rokov odpracovanych, v byvalej praci aj spravoval udrzbu pocitacov, rozumie sa aspon zakladom programovania a nikto ho nechcel, ze oni si uz priamo odchytavaju sikovnych studentov, ktorych si sami vychovavaju a im sa neoplati ani nemaju kapacity si zaucat. Ako je pravda, ze nema anglinu B2, ale citanemu aj pisanemu povacsine rozumie. Ale fakt plat 1300 v hrubom pri 2 detoch v dnesnej dobe je smiesny, aj ked vela lufi samozrejme zaraba menej a musia s tym vyjst.

alexandrahaspi
23. jan 2023

@dooscoby tak to ano, ale to je trochu ina situacia. A nevie jazyk, 35rocni maju uz 4ku. Ale vedia super jazyky. Ano suhlasim, tie platy su vysmech. Ale pokial ludia s tym suhlasia, tak to tak bude. ale zas aj tvoj by za par rokov mal potom asi dost vela. Ako ste to nakoniec vyriesili? Inak u mm vo firme absolventi uz pytali 1500€, ja som len kukala. a potom tu napise niekto ze TL ma 1600€???
@missviolet Tak to ta neskutocne zdieraju a mala by si odist. Ozaj, moj mal ako TL o tisicku viac. Ked presiel na managera takeho 1.stupnoveho, zas o 1000 viac… ale teda manazer ze mal 20ludi plus riesil projekty, dodavatelov atd. Lebo niekde je manazer kazdy 🙂

iwesska
23. jan 2023

@lucia245 No urcite maju administrativny pracovnici 2000+ v hrubom😂 Vsetci ti urcite povedia pravdu kolko zarabaju. Dost praxe mam v tejto oblasti a teda aj napozeranych ponuk a uz ked ma niekto v administrative 1300e,tak si moze tlieskat. A k tomu samozrejme zodpovednosti na A4.

iwesska
23. jan 2023

@vespertine To je taka povera,ze tu sa zaraba 2000+. Moja svokra byva 30km od BA a rozprava kazdemu,ze jej syn zaraba 3000e😂. Akurat,ze moj muz take cislo na paske v zivote nevidel😂Raz to spomenula,ze vsak nam je dobre,ked tolko zarobi. A muz,ze: "Na to si ako prisla?" Svokra: "Myslela som si" 😂😂

esperanka
23. jan 2023

Pridavam udaje zo štatistických analýz:
Podľa krajov
Čo sa týka mediánového príjmu a jeho regionálneho rozloženia, napríklad v Bratislavskom kraji zarobila polovica ľudí viac než 1520 eur mesačne v hrubom. Mediánová mzda v Trnavskom kraji predstavovala 1200 eur, v Nitrianskom 1100 eur, v Trenčianskom 1150 eur a v Žilinskom 1100 eur.
V Banskobystrickom kraji bola na úrovni 1050 eur, v Košickom na 1180 eur a najnižšia bola v Prešovskom kraji – 1000 eur. Najväčšie regionálne rozdiely teda vidieť medzi Bratislavským a Prešovským krajom.

Analýza tiež potvrdila, že vyššie vzdelanie prináša ešte väčšie rozdiely medzi platovými triedami. Len polovica ľudí s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa mala vlani v Bratislavskom kraji nižší plat než 1750 eur v hrubom. V Prešovskom kraji bola mediánová mzda pre vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov na úrovni 1100 eur. Relatívne blízko k Bratislave však pri vzdelaných ľuďoch mala mediánová mzda v Košickom kraji (1620 eur).
V Bratislavskom kraji bola mediánová mzda týchto ľudí vlani na úrovni 1000 eur v hrubom, v Trnavskom 950 eur, v Nitrianskom 980 eur, v Trenčianskom 930 eur a v Žilinskom 900 eur. Rovnako vo výške 900 eur bola mediánová mzda v Banskobystrickom kraji, v Prešovskom to bolo 800 eur a v Košickom 850 eur.

Takže ano, v Bratislavskom sa viac zaraba, odpoved na otazku autorky. Samozrejme že nie na všetkych poziciach ake existuju v BA, ale priemerne ano.

valeria_h
23. jan 2023

@sonnenshein Tak to je zaujímavé, poznám dosť ľudí v mojom okolí, ktorí sú pracovití a napriek tomu dostanú odpoveď, že vybrali iného uchádzača. Každopádne 10€ je slušná ponuka, neverím, že sa nik pracovitý nenašiel.

adrianajozko
23. jan 2023

@esperanka presne to som aj ja mala na mysli ze urcite sa v presove menej zaraba priemerne ako na zapade celkovo aj ked ceny su pomerne rovnake myslim za jedlo,drogeriu,lieky. Ked ratam ze mam svoj dom sam9zrejme. Aj naklady v podstate su rovnake priblizne elektrika,vidne,stocne. Takze tazsie sa zije na vychode ako na zapade.

adrianajozko
23. jan 2023

@esperanka v podstate aj naklady na cestovanie su podobne benzin,nafta. Vychod,zapad. Ale tie platy su ma vychode az smiesne neda sa z toho vyzit len zivorit

dooscoby
23. jan 2023

@alexandrahaspi len nemat hypo jasne, ale pri hypo, ktora ma byt polovica platu sa neda cakat par rokov kym sa vypracuje, platovo by klesol oproti predchadzajucej praci o 50%. Sice robi za menej, ale oslovil jednu znamu a pracuje u nich ako administrator, helpdesk na dialku ak maju vypadok siete alebo potrebuju nieco nastavit, opravit.

bublinka1426
23. jan 2023

@adrianajozko co je horsie ze toto zdrazovanie este neskoncilo. bojim sa co bude dalej :/

adrianajozko
23. jan 2023

@bublinka1426 ved to aj ja sa uz bojim uz ani nohy nevytiahneme z domu asi ved ani nemame za co chodit niekde s detmi. A v obchode stale sledovat akcie a co si davame do kosika.

dooscoby
23. jan 2023

@adrianajozko ja som akurat vcera skonstatovala, ze ani lidl sa uz tolko neoplati a cenovo lepsie vyjde billa alebo kaufland. Sunka 100grm balena v plaste 1.49 a top bola vacsia rama kelimok za 3.59 omg skoro mi oci vypadli. Pecivo uz tiez zdrazelo rozky 0.14, vacsi kvaskovy chlieb 2.79. Uz limit 20€ na den lebo som na HO tak varim, detom v skole vacsinou nechuti, muz si brava tiez obedy, do toho desiata, vecera, ovocie je to veru malo.

janula2511
23. jan 2023

Čo pracuješ?

bublinka1426
23. jan 2023

@adrianajozko presne

alexandrahaspi
23. jan 2023

@adrianajozko nesuhlasim, v Presove asi nedate za 4i byt v novostavbe 400tis eur 🤷‍♀️ A to ziadne centrum mesta ale okrajova stvrt, pripadne za tolko isto maly dom v radovke mimo mesta. a co take profesie ako sestry, verejna sprava, ucitelia, ti maju rovnake platy vsade.

adrianajozko
23. jan 2023

@alexandrahaspi ja som pisala ze to beriem akoze uz mam dom a ze zivobytie je rovnake v podstate. Urcite ze sa neda porovnavat byt,dom v Bratislave a hocikde inde ale aj tak okolo presova su velmi predrazene aj domy na to kolko sa tu zaraba.

adrianajozko
23. jan 2023

@alexandrahaspi a platy urcite nie su rovnake ako manzel je remeselnik a v presove zarobi polovicu co by zarobil v Bratislave ale zasa ho doma potrebujeme a on by musel tiez platit tam byvanie takze to sa neoplati. Ale urcite je v Blave viac prace ako na vychode a aj preto ich tu na vychode menej platia lebo robotu robia rovmaku.

adrianajozko
23. jan 2023

@dooscoby boze ved muz uz ma vzdy zastavi ze preboha uz tolko nepocitaj lebo ti z toho prepne. Ako ratam tak ratam furt nic neodlozim.

miriam11
23. jan 2023

@zmrzlinka2021 3.stupen VS, ekonómia, 10 rokov praxe sú v BA pracovné ponuky s nástupným platom 2000 eur brutto. Nerozumiem, prečo zostavas tam, kde si finančne podhodnotena. Určité ovládans cudzí jazyk, nevidím preto problém neposunut sa finančne vyššie

alexandrahaspi
23. jan 2023

@adrianajozko to mas pravdu, je to tam predrazene. Moj manzel je odtial 🙂 ale kamosov co tam ma, byvalych spoluziakov, nikto sa nema zle 🙂 Jasne prilezitosti je viac v BA. ono aj ten remeselnik, zarobi tu viac, lebo si viac vypyta, ale aj on ked potrebuje hocijaku sluzbu, si priplati riadne oproti vychodu. Ja vidim vyhodu v tom, ze na vychode ludia podedia domy, za malo penazi mozu mat pekne byvanie, kdezto tu sa clovek zadlzi na cely zivot a musi riadne makat.