Júlovo - červencové slniečka 2009
Tak vás všetkých srdečne vítam v novej téme. Keďže sme už všetky mamičky a máme svoje drobčiatka pri sebe, nastal čas otvoriť novú témičku 😵
Stručné zhrnutie
- Novorodenecké koliky a grckanie sú častým problémom a v diskusii rodičia uvádzali riešenia ako Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia/„probio“, antirefluxný sirup Gastrotuss a rôzne masáže či polohovanie dieťaťa na brušku alebo vpravo hore.
- Pri ťažkostiach s kakáním pediatri a ortopédi v diskusii odporúčali techniky ako zdvihnutie nožičiek, masáž bruška, „rr“ (rektálna pomoc), balenie do dvoch plienok a nosenie v nosiči (manduca/klokan).
- Reakcie po očkovaní TBC môžu podľa skúseností rodičov zahŕňať lokálne hnisanie a chrasticku, ktorú niektorí rodičia ošetrovali liehom po kúpaní, a ortopédi odporúčajú pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov balenie do dvoch plienok a následné kontroly.
Q: Aké prípravky sa v diskusii spomínali na zmiernenie koliky a refluxu u dojčiat?
A: V diskusii rodičia uvádzali Sab Simplex kvapky, probiotiká Biogaia (uvádzané ako „biogaju“ alebo „probio“), antirefluxný sirup Gastrotuss a vo viacerých prípadoch aj režimové opatrenia (masáže, poloha na brušku, nosenie v manduce).
Q: Ako dlho čakať na účinok probiotík, ak ich podávam pri tráviacich ťažkostiach?
A: V diskusii bola zmienka, že treba dať probiotikám čas 14 dní, aby sa prejavil účinok.
Q: Čo rodičia v diskusii uviedli ako spontánne a lekármi odporúčané spôsoby pomoci pri zápche novorodenca?
A: Rodičia písali o zdvihnutí nožičiek pri stolici, brušnej masáži, polohe na brušku, ošetrívaní rektálnou pomocou („rr“) a používaní probiotík; ortopédne doporučenie bolo baliť do dvoch plienok pri podozrení na problém s bedrovými kĺbmi.
Q: Aké skúsenosti mali rodičia s nosením v nosiči pri upokojení dieťaťa?
A: Viacerí rodičia hlásili, že nosenie v manduce alebo klokanke pomohlo ukľudniť dieťa a zabezpečiť dlhší spánok, a že dieťa často spí lepšie pri pocite tepla a tlkotu srdca rodiča.
Q: Čo rodičia uviedli o dojčení a známkach dostatočného mlieka?
A: Rodičky opisovali, že husté, žltkasté „smotanové“ odsaté mlieko je znakom dobrého výživného mlieka, že dlhšie nočné pauzy (3–4 hodiny) môžu naznačovať dostatočnú zásobu, a že ak dieťa neplače od hladu a priebežne priberá, mlieka býva dosť; ako alternatívu pri nedojčení spomínali Nutrilon 1 HA.
Q: Ako sa v diskusii riešili lokálne komplikácie po TBC očkovaní?
A: Rodičia popisovali, že vpich po TBC sa môže zahnisávať a prasknúť, tvoriť chrasticku; jedno riešenie bolo ošetrovanie liehom po kúpaní a očakávanie, že chrasticka odpadne bez ďalšieho zásahu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Koliky a grckanie sú bežné problémy u dojčiat a rodičia používali kombináciu režimových opatrení (masáž, poloha, nosenie) a prípravkov (Sab Simplex, probiotiká Biogaia, Gastrotuss).
- Pri podozrení na nezrelosť bedrových kĺbov ortopédi odporúčajú balenie do dvoch plienok (abdučné balenie) a následné kontroly.
- Niektoré lokálne reakcie po TBC očkovaní (hnisanie, chrasticka) rodičia ošetrovali miestnym liehom a sledovali ich samoozdravný priebeh.
Sporné názory
- Niektorí rodičia považovali Nutriton za pomoc pri grckaní na odporúčanie lekárky, iní uviedli, že po Nutritone sa stav zhoršil.
- Jedna matka uviedla, že užívanie ricinového oleja (ricinus) u nej údajne zmenšilo hustotu mlieka, zatiaľ čo ďalšie matky hlásili zvýšenú tvorbu mlieka po rôznych zásahoch — názory sa rôznili.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne príčiny spôsobujú individuálne koliky u konkrétneho dieťaťa a ktoré intervencie budú u neho efektívne zostáva nejasné.
- Ako dlho presne pokračovať v abdukčnom balení/ortopedických nohavičkách pred definitívnym rozhodnutím o ďalšom postupe nie je jednotné stanovené v diskusii.
- Presná účinnosť probiotík u konkrétnych prípadov tráviacich ťažkostí zostáva otázna (potrebné pozorovanie do 14 dní).
Spomenuté značky a firmy
Biogaia, Sab Simplex, Gastrotuss, Nutriton, Nutrilon 1 HA, Tesco, Fisher-Price (FP), Manduca, Modrý koník, OAZA, Pod dubom, Umelka
Spomenuté produkty a metódy
Sab Simplex, Biogaia / probio, Gastrotuss (antirefluxný sirup), Nutriton, Nutrilon 1 HA, ricinus (ricinový olej), dvojité plienky (abdukčné balenie), „rr“ (rektálna pomoc), kalhotky na klouby / ortopedické nohavičky, manduca / klokanka (nosidlo), zavinovačka, cumlík (silikónový dudlík), Fisher-Price lehátko, TBC očkovanie (lokálna reakcia), odsávanie mlieka (pumpy)
Miesta a osoby
Domazlicich, antolskej, Baťov kanal, Pod dubom, OAZA, Umelka, Sachtickach, Petrzka, Devin
ahoj aspiiiiiiiiiii, cmukam kvetinku sikovnu 🙂
davala som aktiviu jahodovu a aj malinovu. jahodovu presnidavku uz mal a par dni dozadu okostoval tak isto bez reakcie tu druhu. riadila by som sa tym, ze co ti markytka z ovocia uz papala, ci ho chce, alebo pre istotu mozes aj bielu.
ahojte...pamätáte si ma?? 😀 😀 som už 2 dni nepísala 😅
včera ma celý deň bolelo brucho a preháňalo 🙄 o pol 8 som zalahla s erikom, zobudila sa o polnoci a aj tak mi stále bolo na tyčku...dnes to už bolo lepšie, boli sme vonku sa vyslniť 😎
a gratulkujeme oslávenčekom, aj k všetkým úspechom akrobatickým, rečovým, zubkatým 😵 😵
aspine...my papáme aktiviu sladkú bielu..spolu s ovocím(uvarím čerstvé a rozmixuje..čiže presnidávka 😉 ) a ked je to redšie , tak pridám keksíky 🙂 moc nám to šmakuje...dnes ráno sme toho zjedli skoro 4dcl..som zírala kde to do neho ide 😕 ale mali sme aj nesladkú...ked dáš do toho ovocie, tak ono to osladí 😉
ahooooj uz jsem se tu sama bala 🙂
no Marketka moc ovoce nee.....jediny co basti je banan 😅 ale ten jogurtek by ji mohl chutnat 😉 jo a jahodovou presnidavku mi skoro hodila na hlavu jakoze co ji to davam!! 😀
jsem se zasmala u tveho pribehu se sicim strojem 😀 ten matysek je ale gentleman! 😉
aaaa inn, matne si na teba pamatam 😀 a vitaj v klube grc-kak 😒
mne teraz vasko kupil tie co som pisala v akcii 4+2, ale prudko ich uz miname, dokupime zase ine 😝
rozmyslam - idem teraz davat ten jogurt kazdy den na desiatu? inn papa ti to denne?
diky holky, zitra hned vyzkousim 😉 mam doma bilou sladkou 😵
inn ze by strevni chripka? my ji meli asi pred tremi tydny...teda me se to vyhlo, ale jinak to postihlo vsechny 😠 tak drzim palce at to bylo jen jednodenni 😉
lucim jsem ti pred nekolika dny psala na skype....a ze by nedoslo? 😅
aspi hehehe, ale nastastie som pod ihlou nemala prsty alebo nevhodne latku, lebo by gentemansky presil co nemal 😀
aspine aaaaa so skype to bude asi tym, ze som ho zase vobec nezapinala 😉
inn zlatko, verla tekutin, mne pomohla kola, smecta, probiotika, dieta (ze ty chces este viac a rycchlejsie schudnut? 😀 ) a nech to rychlo odide. 😕
lucka...samotnú som raz skúsila, nechcel..mohla by som znova skúsiť...a papáme denne jednu...doobeda mu namiešam a poobede tiež...nič mu tak nešmakuje ako ovko s aktiviou 😝
takže viaceré tu krúti?? ☹ mne to našťastie len včera poobede trvalo...ráno mi bolo ešte tak divno, ale napapala som sa a bolo dobre 😀 ale zaujímaý poznatok..včera som naposledy jedla o pol 4 a furt som chodila na vecko a ráno som mala o kilo viac..nem chápem 🙄
inn ja som tusila, ze matko bude lubit activie, uz asi 2 mesiace dozadu mi ukradol kelimok zo stola a vylizoval ho natesene. 😝
no zdá sa, že to bola jednodňovka 😵 ale bolo mi včera tak, že to vyzeralo aj na grckanie a obsolutne do mňa nič nešlo...aj voda sa mi protivila...no a takto som začínala moje chudnutie 😀 v polke januára...trvalo mi to 4 alebo 5 dní..tak ma to naštartovalo 😀
lucka...aj erik je jogurtíkový...ked ja papám, tak mi také vrátka otvára..tak mu po troche dávam..a papá o dušu..a jedno, či mám čokoládový alebo višňu alebo karamel..všetky mu chutia 😀
aspi mam pusteny skype, ale teba tam este pridanu nemam. ??? ani nijaku spravu nevidim.
inn matko teraz zacal byt taky, chce vsetko okostovat, co mam ja 🙂 ... tak pred nim jedavam ovocie a on si pyta, konecne uz papal dobrovolne hrusku, banan aj jablcko.... a chlebik .... a... 😝
inn tak at uz je jen dobre 😉
tak ja zkusim dat banan s activii a uvidime 😉
lucim aha....no tak az zapnes 🙂
holky jsem tu fakt jen na skok...se dneska tesim do postele jak blazen....takze mizim 😵 mejte se krasne a neponocujte 😉
paaaaaaaaaaaaaaa
ahojte,
a mna si tiez este pamatate? 😀 ja uz som tu nebola aj viac jak 2 dni 😝
ja halsim ze sa Tami dneska sama postavila pri stoliku v obyvke, a stvornozkuje si uz kam chce, uz na to dosla ze nemusi mat motivaciu pred sebou ze to si moze len tak spacirovat. a najviac sa tesi ked si spaciruje ku mne na wecko 😀
a ja som bola dneska na zumbe prvykrat, normlane som sa cudovala ze som po 1,5 roku necvicenia aj vladala. no ale na konci som ola mokra jak mys a bordova jak cvikla 😀 uvidim ci sa zajtra postavim
a dufam ze mliecko bude OK, zatial tami pila len neviem jak rychlo sa tvori ak kyselina mliecna
a dodatocne gratulujeme vsetkym oslavencekom a aj k zubkom 🙂
cau maji, neboj, tiez si nam povedoma ... a zumbu chvaaaliiiim, a dufam, ze nebude svalovka. 🙂 a tamarku jasne ze chvalim este viac. 🙂
aspi dobru nocku.
lu..erik nechytil nič...neviem, či som to nemala zo stravy, ale nič také som nejedla..tak neviem..ale ani mm nič nemal 😒
aspi..dobrú nocku 😉
majka...super zumbica 😉 je to super, že?? prú hodinu som myslela, že tam dušu vyplujem 😀 erik nemal žiaden problem s mliečkom...pil bez rozdielu 😉 a gratulka a postaveniu a 4nožkovaniu 😉
majka...svalovka by nemala byť..ako nám tá predcvičovaltelka povedala, skôr budú klby bolieť ako bude svalovka..a veru mňa kosti boleli, ale svaly nie 🙂
no ja zatial citim len chrbat ale urcite bude na nohy zajtra lebo tie dostali zabrat najviac
a najprv sa mi to az tak nepacilo lebo som mala trosku ine ocakavania z tych roznych ukazok na nete ale potom to prislo a ked uz pustall len skoro same latino tak sa mi pacilo
inn tak bodaj by naozaj taalovica nebola, nam teta nehovorila nic, asi tam nebolo vela novopriselcov jak ja. ale ked sa mi podari tak by som isla skusit aj ineho cvicitela len to uz nemam tu v petrzke. no ved uvidime
no a idem spat, dobru nocku vsetkym 🙂
majka...nám takto povedala karolína(predcvičovatelka), ved uvidíš...si myslím, že svalovka nebude 😉
a idem aj ja...dobrú nocku... 🙂
dobre ranko zlaticka 🙂
a toto co, ze zatvaram aj otvaram? 😉 my uz recnime o 106, po serbliku, tak ideme do sveta.
ak su nejaki oslavenci, tak cmukame. 🙂
Dobré ráno !
alexarisko...................24.6................Lilien má dnes 9 mesiačikov 😵
Meniny oslavuje: Gabriel,
Meniny oslavuje v ČR: Gabriel, Zbislav, Zbyslav
Prajeme všetko najlepšie 🙂
Kalendárium:
Medzinárodný deň akcií železničiarov
(Medzinárodná federácia pracovníkov v doprave – ITF, pripomína sa od 2000)
Svetový deň tuberkulózy
(WHO, Medzinárodná únia proti tuberkulóze a respiračným ochoreniam – IUATLD, pripomína sa od 1982; v ten deň 1882 R. Koch oznámil objav Kochovho bacila, pôvodcu tuberkulózy)
Idú 3 blondínky na motorke a zastavia na križovatke. Zasvieti červená a hovoria:
Jeej, tá je krásna!!!
Zasvieti oranžová a hovoria:
Tá je ešte krajšia!!!
Zasvieti zelená a hovoria:
Tá je najkrajšia!!!
Zasvieti znova červená a hovoria:
Tú už sme videli, tak poďme!!!

ahoj ja jsem tu 😉 pokud tedy tady nekdo zbyl 😀
hlasim se jen na skok.....dneska pujdu brzo spat 🙂
jen ve zkratce - mame se krasne...mala je uzasna a je to nas smisek a divadelnik 😀 zkousi na nas ruzny triky a kulisarny 😵 jinak jsem jeste totalne bezzubi...nevyhrali jsme uz nahodou tu soutez? 😅
co se tyce lezeni tak to teda taky jeste neumime....jen kdyz fakt neco hrozne chce tak se snazi lezt ale takovym postrannim stylem 😀 no ale urcite to zdokonali 🙂
lucim muzu se zeptat jakou Activii davas? bilou nesladkou? a s nejakym ovocem?