Nemecko III ( snazilky, tehulky, mamicky a ine..)
Mile damy, srdecne Vas vsetkych, novych i skalnych zdravim a vitam v uz tretom pokracovani temy Nemecko 3.... 😵
otvaram skranku ktorej cielom je si navzajom ponuknut relax, zabavu, kulturu, zaujimave info, udrziavanie a naväzovanie kontaktov v kruhu prijemnych ludi...
🙂 😵 😵 😵
VSETKO KRASNE A PRAJEM VELA ZABAVY 🙂 😉
Stručné zhrnutie
- AOK v diskusii požadovala formulár E112 na preplatenie pôrodu v Nemecku, pričom slovenská poisťovňa E112 pre pôrod podľa skúseností diskutujúcich nevydala a preto nie vždy dochádza k refundácii nákladov za pôrod v DE.
- V diskusii prevládal odpor k Baby Björn kvôli nevhodnej polohe nôh a voľnej hlavičke a preferovali sa ergonomické nosiče ako Manduca, Ergo/Ergocarrier alebo viazacie šatky (Didymos, Moby); v texte boli uvedené orientačné ceny: Manduca ~80 €, Ergo použitý ~70 €, Glückskäfer (Brouček) nový ~56 € na eBay.
- Rodičia v Nemecku používajú služby Tagesmutter a Hebamme pre starostlivosť a podporu pri kojení, a hľadajú detské veci cez eBay a lokálne bazáriky; spomenuté boli aj pomôcky ako odsávačka na vysávač (Babyvac), Pürierstab a adaptér/podnožka pod autosedačku.
Najčastejšie otázky
Q: Ako postupovať pri žiadosti o refundáciu pôrodu v Nemecku, ak som poistená na Slovensku?
A: Kontaktujte svoju slovenskú zdravotnú poisťovňu a žiadajte písne potvrdenie o preplatení nákladov; AOK môže požadovať formulár E112, ktorý podľa diskusie slovenská poisťovňa pre pôrod nemusí vydávať, čím môže byť refundácia zamietnutá.
Q: Ktoré nosiče sú v diskusii odporúčané pre novorodencov a malé bábätká?
A: Diskutujúce preferovali ergonomické nosiče Manduca (spomenutá cena ~80 €), Ergo/Ergocarrier (použitý okolo ~70 €) a viazacie šatky (Didymos, Moby), pričom Baby Björn bol označený za menej vhodný pre polohu nôh a chrbta.
Q: Aké sú dostupné alternatívy odsávania hlienu z nosíka?
A: V diskusii bola opísaná odsávačka pripojená k vysávaču (Babyvac) ako veľmi účinná, pričom upozornenie znelo, že môže dráždiť sliznicu; alternatívy sú balónová odsávačka Nuk a ručné odsávačky.
Q: Kde hľadať lacné alebo použité nosiče a detské vybavenie?
A: Diskutujúce odporúčali eBay a miestne bazáriky; v diskusii boli uvedené konkrétne príklady cien: Glückskäfer nový ~56 € na eBay, Manduca základná ~80 €, Ergo použitý ~70 €.
Q: Aké sú bežné možnosti dennej starostlivosti o dieťa v Nemecku spomenuté v diskusii?
A: V diskusii sa uvádza Tagesmutter ako bežná forma starostlivosti a Hebamme (pôrodná asistentka) ako podpora pri kojení a popôrodnej starostlivosti.
Q: Aké metódy zaspávania / odvykania od nočného prikrmovania rodičmi spomínané?
A: V diskusii bola spomenutá „metóda pána Febera“ (Ferberova metóda) ako spôsob učiť bábätko zaspávať samostatne, bez konkrétnych termínov úspešnosti v príspevkoch.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ergonomické nosiče (Manduca, Ergo/Ergocarrier) a viazacie šatky (Didymos, Moby) sú v diskusii považované za zdravšie a pohodlnejšie pre dieťa než Baby Björn.
- Preplatenie pôrodu v DE cez slovenskú poisťovňu môže vyžadovať formulár E112; ak E112 nie je vydaný, AOK môže odmietnuť refundáciu.
- eBay a miestne bazáre sa bežne používajú na nákup a predaj použitého detského vybavenia.
Sporné názory
- Odsávačka pripojená k vysávaču (Babyvac) je podľa niektorých užitočná a veľmi účinná, podľa iných menej vhodná, lebo môže dráždiť nosnú sliznicu.
- Baby Björn je pre niektoré rodičky praktický na rýchle použitie, zatiaľ čo iné ho označujú za nevhodný z hľadiska polohy nôh a chrbtice.
Otvorené otázky
- Ako presne získať od slovenskej poisťovne platné potvrdenie/E112 pre pôrod v Nemecku v prípadoch, keď poisťovňa E112 pre pôrod nevydáva?
- Ktoré nosiče a viazania sú optimálne pre konkrétne telesné proporcie rodičky (výška, váha) bez potreby skúšky naživo?
Spomenuté značky a firmy
AOK, Baby Björn, Manduca, Ergocarrier, Bondolino, Glückskäfer, Didymos, Moby, Nuk, Babyvac, Römer, Britax Verve, Payback, eBay, pavuciny.cz, zdravotnickaprodejna.cz, glueckskaefer.info, modrykonik.cz, eltern.de
Spomenuté produkty a metódy
E112 (formulár), Baby Björn, Manduca, Ergo / Ergocarrier, Bondolino, Glückskäfer (Brouček), Didymos šatka, Moby šatka, Nuk balónová odsávačka, odsávačka pripojená k vysávaču (Babyvac), Pürierstab (mixér/tyčový mixér), metóda pána Febera (Ferber), krosna na nosenie na chrbte, podvozok/adaptér pod autosedačku, Payback, bazár/eBay, satkovanie (viazanie šatiek)
Miesta a osoby
Norimberk, Bratislava, Bremerhaven, Dortmund, Seefeld, Texel, Barcelona, Bautzen, Kokorinsko, České Švýcarsko, Erfurt, Eisenach, Sondershausen, Bad Frankenhausen, Oberstdorf, Oberallgäu, Münsterland, Praha, Nemecko
yanny zas ma nemusíš sudiť tak prísne...samozrejme že nehladam informacie len na koňovy ,vačšinu veci som si už naštudovala ale je predsa ine to počuť aj od niekoho kto tam žije a prešiel si tým,nemyslím si že je zle sa opýtať 🙂 v nemecku som bola zatial 1 krat v živote,nemám predstavu ako to tam funguje.Ine je prečítať si oficialne informacie a ine sa naozaj spýtať niekoho kto tam žije.Priatel by chcel už do mesiaca odísť,ale asi nepojdem hned sním,je to na mňa moc rýchlo,potom za ním aj s dcérkou prídeme.Priatel ma pracu priamo v Bremene ,tam mame aj rodinu a bývanie,tak tam by sme asi zostali.aj ked je to strašne velke mesto ,nakolko teraz žijem s rodičmi na dedine budem si musieť zvyknuť..no uvidííme.dakujem vám teda maminy zatial 🙂 🙂
@nicky11 Katka to s tebou mysli dobre, ona len vzdy tak zhurta od srdca hned na jazyk 😀 😀 😀 a samozrejme jedobre sa pytat, len niekedy clovek nestastne sformuluje niektore otazky - myslim, ze ohladne vybavenia zdravotnickeho, potravinarskeho a pod si vobec nemusis robit starosti - zhananie skolky, neznalost nemciny, nove prostredie, ina mentalita - to uz su ine veci, ale myslim, ze prave vy uz vdaka rodine mate vela veci zlahcenych 😉
@yanni inac som sa preorientovala, ja ako fan a odoberac Stiftung Warentestu mam nastudovane testy smartphonov, cize mienku som zmenila a chcem Samsung Galaxy S2 😀 Iphone je sice kult, neni take velke hovado tehelne ako Samsung, ale okrem kamery ma akosi vsetko lepsie a stoji o 2 stovky menej, takze juchuuuuu
@yanni tak ideme kupovat? ale vyzorovo na iphone nema aj tak, ale neva, dolezite su predsa tie parametre. Inac treba davat pozor, ci je to i9100 alebo novsi i9100G, ten s tym Gckom je horsi, ale zasa castejsi v predaji, takze sa treba pytat, ono ani sami ti Händleri nevedia, co predavaju 🙂 Za kolko si videla ty? Ja za 415.
Cavte drzky ako mate?? 😀 😀 😀
@rpinguin
@yanni ja mam samsung galaxy s plus a som maximum spokojna 😉 manzel ma iphone4 a vravel ze keby mohol vzal by si radsej samsung 😉
@evinkaaa ako sa dari???
@mooc preco stoji ten pas u vas az tolko??? ja som dala Amelie asi pred tromi tyzdnami spravit a dala som za to 13 eciek 😒
Caute. 😉
Aj ja sa pripajam k skupine samsung galaxy patracim 😀 . Najprv som uvazovala nad htc-ckom, kedze tiez je skvely, ale ten ma manzel a rozhodla som sa pre galaxy a nelutujem. Ma vsetko co potrebujem a co nema, tak to nepotrebujem 😀 😀 😀
I-phone by som nechcela uz len preto, lebo ze "kult". 😠 Nein, danke!
@mammy81 - ahoj steffi. Dik, mam sa fajn. Inak "habe ich nichts neues zu berichten" 😀
A ty? Ako sa dari s malou? 😉
@evinkaaa kult nekult, mne by pasoval k macu pekne 😀 😀 😀 ale co uz, aj 2 stovky su peniaz pekny, takze tak, no a dorazili to tie testy, cize znamka 1,8 🙂 a Testsieger.
HTC maju o nieco horsie kamery a akku. Evi, ty ho mas tiez v hotovosti a ziadne zbytocne zmluvy, mas Congstar, ze? Tak to chcem aj ja, mesacne platit len tych 13€ za surf flat 1000.
baby, ja som si kupila samsung za 15 eur, ktorym sa da telefonovat, pisat spravy a ma budik, a je perfektny, prezil aj pad (hodenie) do zachodu, bol prejdeny laufradom viackrat, no neskutocny kusok....to bola investicia mojho zivota! ozaj, co je to smartphone?
ja som tiez z tych, co nosia so sebou iba handy ako modny doplnok 😀 strasne tym rozculujem svojho muza 😀 nikdy sa ma nevie dovolat - ale ja tvrdim, ze to mam naozaj iba na nudzove situacie... ostatne ma nezaujima 😎
ja zboznujem jablka🙂) Mam dve pre istotu 😀 😀 len mi jedno treba dat opravit lebo drobec mi zablokoval 😠
@rpinguin Renci neviem kedy budem kupovat. Ja sa uz pripravujem od vianoc a este stale nic 😀 😀 😀 😀 A ceny som od vtedy uz nesledovala. Akurat co viem, vtedy stale nieco cez 5 stovak. Ale ti fakt neviem povedat, ci to bol ten s tym geckom alebo bez. A aky je v nich rozdiel?
Inak jaaaaaaaa bych taky to jablicko, ale ket si tych 7-8 ostovak predstavym. Ved to je tretina mojej Malta-Reise 😠
@kmk11 hihi to si ako ja. Ja to mam tiez len na nudzove. Ja ho z tasky nevytiahnem ako je den dlhy. Ale dobry budik to je 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Inak zajtra som v p. od troch, tak ak budes mat cas, budem robit po tebe Ausschau 😀 😀 😀 😀 😀 Spoznas ma bez problemov, hladaj tu co je najhlasnejsia, ma najväcsiu hubu a najviac kecia so zakaznikmi 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 nooooooooo a nic nerobi, len postava. Ja patrim k inventaru 😀 😀 😀 😀 😀
@yanni Kati, ty si vyberas dni, ked ma nas junior vzdy nejaku aktivitu 🙂 ale muz mi prave tvrdi, ze ho moze ist vyzdvihnut - ak sa na tom nic nezmeni, dobehla by som 😉 - dokedy si tam? - pretoze judo nam zacina o stvrtej v Grünwalde, tak predpokladam, ze do piatej by som mohla stihnut prist ku tebe 😎
@yanni ket+ predstavym= 😕 😕 😨 😨
citaj tu: http://www.chip.de/artikel/Test-Samsung-Galaxy-...
@iii 😝 ja viem co je smartphone.. ale ja take ani nechcem.. nepotrebujem byt stale online.. 🙂 mam uz 6 rokov mobil a to som ho zdedila po mm (on ma novy najmenej 2x do roka) aaaaaa uplne najlepsie na mojom telefone je, ze baterka mi este aj takomto zrelom "veku" vydrzi najmenej 10 dni.. 😝 nemam dovod ho menit a to by nas novy nestal nic, lebo my mame mobily firemne..
baby, nicky sa odplienkoval sam, zo dna na den - vo dne aj v noci.. 😎 a zvazujem, ze zajtra ho este nedam do skolky kvoli tym parazitom.. pockam, kym nebudu uplne prec..
@rpinguin Renci ved sa uz nerozculuj. Ja pri pisani po SK uz ani nerozmyslam. No kedy ja potrebujem slovencinu. A necvicim ju ani pri citani bulvaru na nete ako ty 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Inak dik za link, kuknem v kancli ak budem mat cas. Nejak mam v poslednej dobe perno, uz mi to ide na nervy, ziadne sukromne veci v kancli nestiham, normalne ma to se....
@mooc Reni aj ja mam moj uz 6 rokov a funguje. Len uz zacina nejak strajkovat 😠 Pomaly si uz mosim poridit novy. Ak ked, tak hned nejaky mensi luxus. Len co ma serie, ze tie smartfony, tie lepsie, su take hebeda.
No sikovneho ty mas junaka 😉 Ozaj a ako si budes ista, ze sa tie zvieratka uz odstahovali? Ja a ta moja paranoja. Ja by som sa musela presvedcit sama ale ako? 😠
@yanni Kati, takze si kupime, ok? A dame do toho congstar surf flat za mesacne 12.90€, telefonovanie a smsky ja moc nepotrebujem, ale volanie a pisanie za 9 centov je tiez super, to nema ziadny pausal. A velke to je, ale zasa ja ani moj terajsi po vackoch v gatiach nenosim a do bundy sa zasa zmesti vzdy 🙂
Do kabelky si mobil nedavam nikdy.
A neospravedlnuj sa necitanim, bulvar citat nemusis, staci, ze som uz ja taka posahana, ty si pekne odbornu literaru v slovencine studuj, ty by si v tom bulvari este hadam horsie chyby pochytila ako robis sama :-P 😀
Tak vela elanu do noveho tyzdna s vela casom pre privatne veci 🙂 Ja idem na shopping do EF. 🙂 , ked odsikujem mladych do skolky 😵
@rpinguin Renci ani ma nestvi. Taaak bulvar citam, obcas, ale po nemecky 😀 😀 😀 A co by som ja prosim ta robila s odbornou pravnickou literaturou v slovencine? Mne staci bohate ta nemecka 😉
No ja budem kupovat urcite. Ale este neviem kedy. Asi niekedy v lete. Teraz nemam na to cas. A tie tarify si musim este pokukat. Ja tiez netelefonujem, obcas nejaka ta smska, internet tiez nemusi byt, ved ho mam vlastne vsade, ale keby bol tak by som ho samozrejme pouzivala 😀 Ja mam o2o, kolko prevolam tolko platim. A platim tak euro mesacne 😀 😀 😀 😀 Ja by som tiez potom brala len nejaky minitarif na surfovanie. Co ja viem, musim este riadne kuk, ked to bude aktualne. A tiez tie ceny tych mobilov. A kde si nasla za 415?

@mexico_16 - myslim, ze v tejto oblasti tu nemame nikoho 😖