Termín pôrodu marec 2016
Ahojte .... dufam ze nas bude viac takych, ktore sa ako ja dnes dozvedeli tu uzasnu novinku, ze cakaju babatko a budu rodit v marci 2016 🙂 tesim sa na diskusiu 🙂 🙂
Stručné zhrnutie
- Prenatálny screening (NT + krvné testy) sa vykonáva v 11.–13. týždni tehotenstva a výsledky sa hodnotia spolu s biochemickými odbermi krvi.
- Súkromné pracoviská a kliniky v diskusii (napr. Prenatal s.r.o., súkromná klinika v Žiline) ponúkali NT/3D ultrazvuk za približne 30–50 €; konkrétna cena 35 € bola uvedená niekoľkými užívateľkami.
- Bežné symptómy v prvom trimestri spomenuté v diskusii boli nevoľnosti a vracanie liečené infúziami a čípkami (Torecane), únava, pálenie záhy liečené Anacidom alebo Maloxom, kŕče liečené magnéziom a suplementácia Femibion 400.
Q: Kedy sa robí NT (nuchálna translucencia) a čo zahŕňa?
A: NT sa v diskusii uvádza ako vyšetrenie vykonávané v 11.–13. týždni; pozostáva z ultrazvuku merajúceho hrúbku šijového prejasnenia a z krvných testov, výsledky sa vyhodnocujú spoločne.
Q: Koľko stojí NT alebo 3D ultrazvuk v súkromnej ambulancii?
A: V diskusii ženy uvádzali cenu v súkromnom centre približne 30–50 €; konkrétne za NT v súkromnej klinike v Žiline bola spomenutá suma 35 €.
Q: Kde si objednať NT/3D ultrazvuk v okolí Hlohovca/Žiliny?
A: V diskusii boli odporúčané Prenatal s.r.o. a súkromná klinika v Žiline; pre Hlohovec boli zverejnené telefónne čísla 0337425754 a 0948493349 (kontakt na gynekológa, ktorý vykonáva NT).
Q: Aké doplnky a vitamíny sa spomínali a kedy sa majú užívať?
A: Spomínaný je Femibion 400 s dvoma verziami (forma pre 1. trimester a forma pre 2. a 3. trimester); v diskusii ženy uviedli užívanie Femibion pred otehotnením a v priebehu tehotenstva.
Q: Čo robiť pri silných nevoľnostiach a zvracaní v tehotenstve?
A: Ženy v diskusii opisovali hospitalizáciu s infúziami pri silnom zvracaní a použitie čapíkov Torecane; pri ťažkej dehydratácii a opakovanom zvracaní bola odporúčaná urgentná starostlivosť.
Q: Aké lieky alebo prípravky pomáhali na pálenie záhy?
A: V diskusii niektoré ženy odporúčali Anacid ako účinný prípravok na pálenie záhy; Malox bol u jednej ženy neúčinný.
Q: Aký je orientačný „normálny“ rozsah NT podľa diskusie a čo ak je vyšší výsledok?
A: V diskusii boli ako normálne uvádzané hodnoty NT približne 1–2,5 mm; niektoré ženy hlásili NT 3,11 mm alebo 4,1 mm a čakali na doplňujúce krvné testy a konzultáciu s lekárom.
Q: Kedy je možné očakávať, že žena pocíti pohyby plodu?
A: V diskusii ženy uvádzali prvé jasnejšie pohyby zhruba od 17.–20. týždňa, pričom druhorodičky pociťujú pohyby často skôr ako prvorodičky.
Závery z diskusie
Zhoda
- NT (nuchálna translucencia) sa robí v 11.–13. týždni a výsledky sa hodnotia spolu s krvnými testami.
- Súkromné NT/3D vyšetrenia v diskusii stáli približne 30–50 €, niektoré ženy platili 35 €.
- Pri ťažkých nevoľnostiach v tehotenstve sa v praxi riešilo hospitalizovanie s infúziami a podanie protivôľových liekov/čapíkov (Torecane).
Sporné názory
- Prítomnosť ranných príznakov tehotenstva: niektoré ženy bez nevoľností mali normálne tehotenstvá, iné so silným zvracaním tiež dosiahli normálny priebeh tehotenstva.
- Interpretácia NT: niektoré komentáre považujú hodnoty nad 2,5 mm za znepokojujúce, zatiaľ čo iní poukazujú, že NT treba hodnotiť spolu s krvným testom a definitívny záver nie je okamžitý.
Otvorené otázky
- Ako presne sa ďalej postupuje pri zvýšenom NT (napr. 3,11 mm alebo 4,1 mm) v konkrétnych prípadoch?
- Kedy presne a akým spôsobom najlepšie riešiť chronické alebo ťažké zvracanie, aby sa minimalizovalo riziko pre plod?
- Ako veľmi ovplyvňuje nadváha čas, kedy žena cíti pohyby a viditeľnosť tehotenského brucha?
Spomenuté značky a firmy
Prenatal s.r.o., Modrýkoník, súkromná klinika v Žiline, gynekologická ambulancia Hlohovec
Spomenuté produkty a metódy
Femibion 400, Malox, Anacid, Torecane (čípky proti nevoľnostiam), magnézium (magnezko), Duphaston, DHEA, Gynex, materská kašička, vitamíny C,E, NT (nuchálna translucencia), NB (nosová kostička), 3D ultrazvuk, morfologický ultrazvuk, kombinovaný prenatálny test, screening v 11.–13. tt, kyretáž (curettage), infúzne podanie pri dehydratácii
Miesta a osoby
Žilina, Hlohovec, Martin, Považská Bystrica, Dolný Kubín, Dr. Grochal
@dailla107 no u nas zaparena ritka nehrozi lebo ked len malicko je kaknuty tak uz sa hemzi a upozornuje jak keby tam mal moooc toho a to len take kak, takze to mu vadi asi bude fajnovy po tatinkovi xixixixixi len najlepsie je ze ho prebalim do novej a tam to uz ide poradne ixixixxixixixixi vraveli ze sa minie 7 plienok denne no u nas je ich ja 20 xixixixi
@skarabubu j som si nikdy neodstriekala viac ako 20ml...proste som to nevedela...malemu som davala furt aj ked som uz mala uplne prazdne prsia nech saje lebo to hlavne ti podpory tvorbu...potom ked zaspal konecne na dlhsie ako na hodinku tak uz som mala plnsie...teraz tiez ked je hore stale si pyta aj kazdu hodinu niekedy aj castejsie...ale potom ked spi ako treaz pri hodiny tak uz ma az bolia ake plne su...prikladat prikladat...uvidis
@gabuchah ano ano ved jasne sak ja si tiez nedam karfiol, alebo kyslu kapustu...len nechapem co je na nive? Myslim ze som aj pisala ze kazde dieta je ine...ale myslim si ze to netreba prehanat s tym obmedzovanim lebo skoncime ako ja pri prvom synovy na suchych rozkoch ...a vode....teraz cakam do ssoncenia sestonedelia a idem skusit paradajku, uhorku...strasne my chyba ta zelenina..ale zistila som ze kukurica a hrasok v zeleninovej zmesy mu nic nerobi 🙂
Ja hlásim, že špenát je u nás OK, malý pekne spinkal, hneval sa až ráno-nemohol sa vykakať, ale ako s podarilo zas spí ako anjelik, dala som tam aj malú cibuľu a 2 strúčiky cesnaku a pohoda, môj muž hovorí, že sa malý pučí a jeduje, lebo mu nedám na čo je zvyknutý s bruška-veľa cibule a veľa cesnaku 😀 😎
@1234lubka niva a celkovo plesnive syry -listeria...
A tuším môže byť problém aj ak.má niekto alergiu na penicilin, nehovoriac o mimi...
Sú to predsa len plesnive syry.. I keď podľa mňa ak poriadne prejdú varom...
Niekomu to nespraví nič a niekomu šarapatu, stačí kuk diskusie 🙂
Ja uhorku skúšala a v pohode, tá je myslím neutrál, rajčiny zatiaľ neriakujem tiež ☹
Prosím o radu, baby čo kupujete prásky na pranie z RAKUSKA daku znacku co ozaj opere skvrny a podobne? dakujeeeeeeeem a aj keby prasok detsky ak by ste o nejakom vedeli🙂))
@jarkajozo ked sa robi,vzdy je bordel...neboj,preraba vam byvanicko,ked to bude hotove,budete krasne byvat uvidis ☺😉 Vydrz este chvilu 🙂
Baby, tak som.dostala odmenu za trpezlivosť a stalo sa ako som na začiatku hovorila že asi... 🙂
Presne po 5tyzdnoch sa malá poobede chytila a papala 🙂 včera to samé, 2x a dnes zasa 😉 stále iba z jednej strany, ale nevadí, na druhej je slabšia bradavka, možno zasa za 5tyzdnov keď hubenka znova narastie 🙂
A pre tie ktorým deti plaču, aj keď mi mlieko tečie poriadne, treba ju predkrmit, alebo dokrmit aj keď pri kojeni na konci zaspí a vypije ešte 30-40, zatiaľ mám chabé skúsenosti ale ku zadnemu mlieku sa mi asi nedostane, obzvlášť ak kojite z oboch strán 🙂
@lenadka ďakujem, strašne sa teším z toho 🙂 leni mne ti odsávanie tiež moc nešlo, pár krát som to už skoro vzdala, aj modriny som.si narobila keď som rukami...nakoniec som prišla na spôsob a keď som.videla že je malá zdravá, odbery dopadli dobre a ona pribrala kilo za mesiac... To ma nakoplo 🙂
Ono zasa, aj samotné kojenie je náročné, ja zasa teraz obdivujem toto, ty musíš v noci vstať a kojiť, hlava ti určite kvacka 🙂 ja bola rada ze to ide aj inak, hlavne naposledy keď malého operovali a.musela som na celý deň preč..
Budem ale šťastná ak sa malá naučí a bude papať aspoň čo to odo mňa, uz len pre ten pocit a vraj vzniká vtedy silná väzba na matku 🙂
Baby, zas si idem po radu :( kokos každý deň voľačo...:,( včera večer ma začalo pobolievat prší z vnútornej strany asi 2 cm vyššie od dvora, v noci to už bolelo celkom dosť, keď si to stlačiť len prstami... Ale.nemam pocit ze by som mala zdurene žľazy, že by Zápal? Poradíte čo na to?Mlieko mám...malý papa, aj keď menej, lebo po pár cucnutiach zaspí a je nezobuditelny... Aj odsávam denne tých 120ml, prevažne večer...nechcem byť v neklude a.nepohode, veď to zo mňa bude cítiť :(
@gabuchah super gratulujem,len tak dalej 🙂 uzivajte si kojenie aj jedna druhu 👍💕
Ja sa idem pochvalu tiez. V noci sme prespali celych 8 hodin. Od 21.30-5.30, za to cez den mi dala zabrat, vcera cely den hore, sice kludna, spala len poobede 3hodky, potom do pol 10 cula. Stale by bola len na ciciku teda klobuciku, tam zaspava a ked ju prelozim oci ma ako ceresne. Co robit? Radte? Dnes to iste 2 hodiny prisata? Toto nemoze takto byt. Zajtra ideme ku laktacnej aby sa pekne naucila papat
@18lula4 8 hodin spanku u novorodenca nie je ok. Moze poukazovat na nedostatok vyzivy. Zavolaj si laktacnu aby posudila papanie a pimohla s odstranenim klobucikov
@dailla107 vieš čo aj mne sa to stáva...hocikedy ma začne bolieť jeden alebo druhý na niektorých miestach...ale neriešim pokiaľ nie sú hrče a dieťa saje-prejde to, mám odskúšané, ako príde tak odíde do ďalšieho dňa, resp. deň a pol...ak veľmi bolelo dala som si obklad s bieleho vína (nahrádza octanové tabletky čo sa voľakedy rozpúšťali vo vode a robil sa obklad s toho), po pol dni obklad väčšinou zabral. Ak by neprechádzalo a dostala si zimnicu či teplotu potom by to zápal bol-to sa rieši u gynekológa/pohotovosti s ATB.
Tak som sa tešila ako si po pôrode pospím na bruchu a prd! 😀 Teraz zas nemôžem kvôli prsiam, aj som si pospala aj ma potom zobudí bolesť, takže to už neskúšam...
@18lula4 mne laktacna poradila cez mail, zahodiť fľaše, klibuciky, cumle.. Ja ju preto domov ani nevolala,lebo u nás bolo toto nepredstaviteľné..
A aké máš klubuciky? Ja som vyskúšala asi troje a čo mi nemocničná laktačna poradila, tie sa osvedčili, od MAM, sú z tenuckeho makkuckeho silikónu..
A skúšala si dokrmit? Naša tiež b VA niekedy celý deň hore, ale prespi max 4hodiny, 8je veľa... Obzvlášť ak stále na tebe visí.. Asi sa.nevie poriadne napapat... Ti vidím teraz aj na mojej, mlieka dosť, ťahá hodne ale zadné nevytiahne.. Ak si dá odo mňa tých 20-30z jednej strany.. Z druhej idstriekam a dám z fľaše ešte 30-40
@18lula4 a nerozmýšľala si požičať si váhu? Ti verím, že si nervózna z toho... A skúšala ši ju dokrmit koľko si potiahne a koľko jej vlastne treba k spokojnosti? Nám tvrdili v nemocnici, ajlaktacna že stačí 20-30 a malá aj 60tku dala, tvrdili za moc ale ona sama si určovala, doteraz tal papá každú hodinu, dve, teraz pomenej... Ale keď jej dávam odo mňa, tiež zaspí a za chvíľku prst v puse...
Preto hovorím daj na svoj pocit.. A koľko pribrala od narodenia?
@18lula4 laktacna ti ukaze ako spoznas ci na prsniku pije a ako spoznas ci ma dost bez vahy.Dokrmovat flaskou je kontraproduktivne ak chces dojcit.

@pahu Gratulujem! A krasna fotka, vyzeras ako by si ani nerodila, nie to este po vyvolavacke a sekcii. 😉 Paradne. Skore uzdravenie prajem.