Ako si nastavím príjem kalórií pri chudnutí?

25. mar 2021

Ahojte.
Som obézna, BMI 32 a snažím sa chudnúť. Myslím si, že som nejedla príliš veľa, no nemám žiadnu aktivitu, len bežná starostlivosť o dieťa. Skúšala som kalorické tabuľky, ale nebaví ma všetko zapisovať a vážiť. Jem občas aj nezdravo, aj fastfood (1-2x do mesiaca).
Keďže sa mi nepodarilo schudnúť ani gram, skôr pomaličky priberám, objednala som si Fitkrabičky, najnižšiu verziu 5000kcal. No jedla je príliš veľa. Toľko som nejedla ani pred tým ako som začala rátať kalórie, často krát večeru už nestihnem zjesť alebo ju jem príliš neskoro.
Skúšala som hľadať iné jedálničky alebo výpočty, no rôzne články píšu, že by som mala prijať o niečo viac ako je bazálny metabolizmus čo je u mňa 6500-7000 kcal.
Nemáte niekto skúsenosti ako jesť aby som schudla? Trochu pridať či ešte ubrať? 😞
Cvičenie doma nie je nič pre mňa, skúšala som to, ale vždy vydržím pár dní a potom to flákam, lebo ma to nudí...
Ďakujem za skúsenosti 😇

scorpionflower1
25. mar 2021

Este vek ta poprosim

lindous
25. mar 2021

Na začiatku úspešného chudnutia je vzdelávanie sa, o tom ako funguje telo, čo sú kalórie, sacharidy, bielkoviny, tuky, prečo ich tvoje telo potrebuje, ako ich spracováva. Tá principiálna matematika za tým je jednoduchá - viac energie vydať ako prijať. V praxi, ale zohrávajú rolu aj iné faktory. Možno by sa viac ako do krabičiek oplatilo investovať do dobrého výživového poradcu, ktorý ťa toto všetko naučí udržateľne, lebo keď krabičky raz vysadíš a nebudeš vedieť ako ďalej, tak to budeš mať hneď späť. Tých infošiek je veľa, treba zvažovať čo sú dobré zdroje a čo bludy, ale dá sa to dobehnúť aj samoštúdiom. V jednom komente sa to zhrnúť nedá a ani nie som odborník, ale ak by si mala otázky ohľadom nejakých základných vecí, môžeš skúsiť napísať, ak budem vedieť poradiť tak rada, venovala som sa tomuto všetkému, keď som sa snažila pribrať (viem, že je to opak, ale fakty zostávajú faktami v oboch prípadoch).

A podľa mňa by si mala dať ešte šancu "cvičeniu", nájdi si pohyb, ktorý ťa bude baviť. Chôdza, bicykel, niečo tanečnejšie, niečo kľudnejšie... hocičo...nemusí to byť tak ako si každý predstavuje iba morda brušákmi.

autor
25. mar 2021
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
simca06022011
25. mar 2021

Nebuď jeleň, proste máš spomalený metabolizmus. Tým pádom nezjes veľa ale telo ukladá. .. Ak začneš viac jest (zase nie hocičo a hocikolko) a cvičiť tak by sa to malo naštartovať. V tom programe (vshred) , ktorý teraz sledujem idú spôsobom striedania lowcarb s Highcarb dní, tým pádom si telo nezvykne na diéty ktoré vylucia jednu zložku, je to v pohode lebo môžeš v podstate všetko jest s mierou a bohužiaľ treba vážiť, písať, ratat.. A nie keksik ti nepomôže lebo nemá žiadne živiny (ja by som bola 40kilova, lebo mávala som dní keď som zjedla jednu čokoládu a to bolo moje celodenné jedlo a veru, mam skôr 40kg naviac). Určite na zložení záleží. Mňa najviac prekvapilo keď som sledovala jedálniček koľko kal ma syr a podobne potraviby, lebo ja som proste syrová 😂 s tým neskutočne vyletí celá kaloricka hodnota jedla.
Ja mam napr veľký problém s rstanim kalórií, obdivujem ako to niekto dokáže, nechápem to.. Varím normalne, denne, celej rodine.. Dostala som typ, že ak chcem znížiť kalórie, že vždy z toho co mam na tanier mam mat polovicu zeleniny, tým pádom kalorie znizim, oproti tomu co som jedla predtym a nebudem hladná. Lebo reálne ja mam aj po jablku dosť...

scorpionflower1
25. mar 2021

1600 kcal +-50 je tvoj BMR - bazalny metabolizmus, pod toto cislo nikdy nechod dlhsie ako na 2-3 tyzdne, najlepsie ho nepodliezaj vobec.Pri tvojej aktivite (bezne domace prace) spalis cca 2200kcal, treba odpocitat cca 450 - 500 kcal aby si chudla primeranou rychlostou, teda 1700 - 1750 kcal. Co sa tyka makronutritientov (ludovo makrá) bielkoviny 130 g/ den, tuky 51g/ den, 180 g sacharidov. Ak chces mozes tymi makrami manipulovat, ale do celkoveho prijmu ti to musi vyjst (tych 1700 - 1750 kcal, 1g sacharidov ma 4kcal, 1g bielkovin 4kcal a 1g tuku 9kcal)ale ak zacnes cvicit tak pridaj najma bielkoviny, idealne 2g na kg tvojej hmotnosti, aby si si zachovala svalstvo.

veronikavaneska
25. mar 2021

@scorpionflower1 ahoj pozrieš aj mne prosím koľko by som mala denne prijať? Mám 32rokov, 165cm, váha 70kg. Bežné domáce práce, sem tam si zacvičim a mám 4 deti 💕 dakujeeeem 💕

autor
25. mar 2021

@elizabet173 jasné, že by som stíhala keby chcem, alebo mám zvyk. No nikdy v živote som nejedla 5x denne, preto deti raňajkujú a ja zatiaľ robím čo treba, nie preto že by to nepočkalo, len proste tak skoro ráno nepociťujem hlad. Keď som hladná zrazu treba variť obed a ja svoje jedlo zas len odkladám, poviem si že však už vydržím doobeda. A tak sa z toho časom stal nejaký hlúpy zlozvyk. Preto som sa dala na krabičky, lebo keď to vidím tam nachystané, tak sa skôr donútiť a nasilu zjem aj ráno. Vôbec za to nemôžu deti, ani materská, ani nedostatok času... len to mám proste zle zorganizované (v hlave) a keď by som mala jesť tak nie som hladná, robím niečo iné a keď som hladná zrazu je niečo súrnejšie.
No každopádne tento problém odstránili dočasne krabičky a ostatné riešim za pochodu. Ale teda asi pridám ku krabičkám nejaký snack navyše... keď teda vyzerá, že jem málo 😞
A nepravidelné stravovanie sa so mnou ťahá od detstva čo si pamätám, takže sa to jednoduchšie povie ako spraví. A tiež som si myslela, že ako budem so synom pravidelne jedávam keď som ešte nemala deti, ako sa dám na zdravú stravu a prd z toho 🤦🏻‍♀️

autor
25. mar 2021

@simca06022011 syr je aj moja slabá stránka 😂 ale už obmedzujem. Viem o tom, že je to kalorická bomba.

autor
25. mar 2021

@scorpionflower1 ďakujem za podrobný výpočet 🙏🏻😇

jenny257
25. mar 2021

ja nejem vobec 5 krat denne... prijem mam nejakych 1300 kcal, neviem presne ale vsetky tie kalorie dam do tych 3 jedal :D poctivo si vazim, zapisujem, lebo bez toho sa nepohnem ... a bolo to len o zvyku :D teraz ked sa riadne nenajem tak som hladna ...

ivca88
25. mar 2021

Pozri kocka. Ak máš objednané jedlo a ani to nestíhaš zjesť, tak by si mala chudnúť ešte viac, než tí oni vypočítali.
Kde je chyba ?
Zobkas niečo popri tejto krabickovej strave ? Podvádzas?
Vieš, výhovoriek môžeš mať milión, ale je len na tebe, ako svoj život žiješ.
A neber to v zlom, ja som mala tiež 100kil a dve deti, z toho jedno novorodenec.
Nepísala som si žiadne tabuľky, ani nič.
Len som jedla omnoho viac zeleniny, ovocia, sladkého som sa fakt rok nedotkla. Začala som chodiť s deťmi aj mužom na horách ( malú v nosiči) a tak sme začínali.
Za prvý ani nie rok som mala 62 kíl.
Teraz po dvoch rokoch uz len formujem, a behávam lebo to milujem.
Zmenil sa mi život.
Z 44 konfekcie som na 36..
Nemala som žiadne krabickove jedla, žiadne diéty, žiadnych trénerov...
Len som jedla zdravo, menšie porcie a hýbala som sa
A hlavne, nepodvadzala . Musíš sa vzdať sladkosti aj sladkých vôd.. inak to nejde..
Vydrz. Stojí to za to. Fakt. Prvý mesiac bol ťažký, ale potom chuť na sladké bola menšia až nulová..
A teraz môžem povedať, že nikdy som nebola šťastnejšia a zdravšia.
Ak to fakt chces, dokážeš to !
Ale hlavne ver sama sebe... Nie týmto diétam. Oni to za teba nezhodia... Musíš to chcieť ty

autor
25. mar 2021

@ivca88 akože ja fakt nemám dôvod podvádzať... snažila som sa menej jesť viac ako rok a kilá nešli dole ani keď som písala do kalorických tabuliek. Ale ani v tabuľkách som často nenaplnila dennú potrebu živín. Myslela som si, že je to ok. Skúšala som aj diétu, low carb, Dukan... Jem nepravidelne, pomerne málo, vôbec sa neprejedám, sladké keď zobnem tak je to maličkosť, čipsy boli moja slabosť a tiež som sa ich vzdala a nič. Krabičkami som chcela docieliť hlavne pravidelné stravovanie, lebo som to proste nezvládala. Jedine čo fakt nerobím tak sa nehýbem dosť... neviem sa donútiť k tomu. Ešte fitko by som dala, ale inak ma to nebaví a to je potom o ničom robiť niečo nasilu 😞

scorpionflower1
25. mar 2021

@veronikavaneska Pozriem, jasne, ale zajtra, ak nezabudnes, napis mi este do spravy a pripomen sa.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivca88
26. mar 2021

@elizabet173 pamätám si to na sebe. Mala som pocit že priberám z vody. Nechápala som prečo.
A až teraz spätne si uvedomujem, koľko som toho pojedla - a najmä vysoko kalorického jedla.
Neverím že zena ktorý je zdravo a primerane má vyše 100kil a ešte stále pomaly priberá.
Niekde tam chyba bude.
Možno aj drží diétu, ale nie dostatočne dlho.
Mne sa napríklad chudnutie ukáže až za tri týždne a môžem sa zodrať ako kôň, behávať 30 km tyzdenne ale aj tak to chce vždy čas.

Ak si pani nie je istá a fakt pochybuje že je niečo zle, tak nech kontaktuje dietológa.
Ale čo mám kocky v okolí čo schudli zo 120kil, tak prvých 30-40 kíl schudli len vďaka strave. Pri tej váhe sa naozaj ťažšie hýbe ...
Takže základ je naozaj strava.

ivca88
26. mar 2021

Alebo je problem v nápojoch.
Napr moja maminka práve schudla 8 kíl len preto, že dva mesiace nepije alkohol.
Stále sa sťažovala že má veľké brucho. X krát som jej povedala že to preto, lebo každý večer si dajú s mužom pivko alebo vínko.
Nepripúšťala si to, naberala stále viac a viac.
Tak teraz spravila pokus, prestala.
Čuduj sa svete. Maminka mi volá, že už potrebuje kúpiť 38cky nohavice, že sú jej všetky veľké, lebo ma 63kil..

Takže bacha aj na pivo, víno, tvrdý alkohol, sladené vody, energetaky!

Niekedy aj vieme v čom je chyba, len si to neprípustame. Nechceme sa toho vzdať.
Naozaj viem o čom píšem. Prešla som si tym. A vôbec pre mňa nie je ľahké mať postavu akú mám. Je tam kopec driny. Tak dlho jedavam zeleninu, že mi už ani nechutí.. ale naopak, milujem svoje telo - asi prvý krát v živote a stojí mi to za to. Nemám to šťastie, že by som bola chudá od prírody, ale našťastie som takýto boj s váhou vyhrala 🙏

mariska1989
26. mar 2021

@scorpionflower1 ahoj pozrieš aj mňa prosím ťa 😁 156cm 64kg a 31r 🙏

scorpionflower1
26. mar 2021

@veronikavaneska Tvoj BMR je okolo 1450 kcal (BMR je bazalny metabolizmus, je to hodnota, ktoru denne spalis, aj keby si len cely den sedela a pozerala do TV), Denny energeticky vydaj ti vychadza okolo 1800 kcal, treba odpocitat tak 350 kcal (kvoli tomu, ze keby som odpicitala viac, chudla by si rychlejsie, ale asi by si bola unavena z nedostatku energie) takze skus jest okolo 1450-1500 kcal. Ak by si pocitovala taku zvlastnu unavu podbnu nevyspatosti + hlad skus si dat trochu niecoho sladkeho, múčneho alebo napr. bielu ryžu, ak ti bude lepsie, mas malo energie zo sacharidov, treba ich zjest viac a ubrat z tukov. Co sa tyka konkretnych zivin - 105 g bielkoviny, 35 g tuky, 190 g sacharidov. Mozes s tymi makrami manipulovat, ale tak aby ti to vyslo do tych 1500 kcal. Napr. dat viac tukov a ubrat zo sacharidov. Je to o tvojich konkretnych preferenciach v strave. Ale hlavne kasli na take blbosti ako keto dieta alebo nejake specialne detoxy. Vsetko su to len marketingove vymysly. Najlepsia cesta ako schudnut je naucit sa ake jedlo obsahuje kolko kalorii aspon priblizne. Jedz vsetko. Jedine co musis je udrzat kaloricky deficit - musis mat vacsi vydaj kalorii ako prijem. Skus si len tak par dni zapisovat co a kolko toho jes a budes vidiet kolko kalorii prijmes. Najlepsie je pri chudnuti si vsetky jedla pripravovat doma.
Najviac zlozenych (pomalych) sacharidov obsahuje ryza, zemiaky, cestoviny, múčne jedlá. Rychle sacharidy - sladkosti, niektore ovocie ma vela cukru (banany, hrozno) ine ma menej (bobulkove, citrusove)napr. este med, cukor, džem...Bielkoviny: maso, ryby, tvaroh, jogurt, vajcia, tofu... Tuky: tucne maso, syry, maslo, orechy, smotana, avokado, samozrejme, aj olej.
Ak budes mat cas, skus zvysit vydaj energie - prechadzka, cvicenie 20 min. denne, chôdza do schodov, bicykel. Ja napr. cvicim aj doma s malou niekedy, na You Tube je kopec 15-20 min. online cviceni zadarmo, ktore ti pomozu spalit kcal. Ak chces, dam ti aj tipy na konkretne cvicenia.

veronikavaneska
26. mar 2021

@scorpionflower1 wooou ty si úžasná ďakujem veľmi veľmi pekne 💕 jasne pošli mi nejaké cvičenia popozeram, nedarí sa mi každý deň cvičiť alé pár dní v týždni to dám 👌 🥰

scorpionflower1
26. mar 2021

@veronikavaneska nie je za co, keby si chcela cokolvek, ozvi sa. Aj tak ti mozem pomoct len s teoriou, zvysok uz je na tebe. Treba si najst system a pamätat na to, ze nie vsetko, co sedi v jedalnicku ostatnym, sadne aj tebe. Preto je blbost nasilu sa nutit jest napr. dusene kuracie prsia s ryzou, ked ich nemas rada (to bol moj pripad 😀). Musis si vytvorit taky system, aby bol dlhodobo udrzatelny. Nemusis jest tak malo kcal stale. V kalorickom deficite bud max. 2 mesiace, ked este nebudes mat este zelanu vahu na 2 tyzdne pridaj kcal do tych 1800 (ked budes cvicit aj viac) a po dvoch tyzdnoch zase zniz kcal na tych 1500 na nejaky cas, ale zas max. tie 2 mesiace, treba robit taketo cykly, aby si si "nespomalila metabolizmus". Ja som takto zhodila z bokov 10 cm za cca 5 mesiacov.

https://www.youtube.com/watch?v=6w73P5WWPnw


tu je link na cvicenie s ktorym som zacinala ja. Preklikaj online cvicenia na youtube od Ladylab alebo si daj stranku Fitfab strong - tam su vsetky videa zadarmo, je tam aj tyzdenny rozvrh cviceni, mozes si ho menit ako potrebujes. Je tam na stranke sekcia Fitfab Twenty (to su 20-minutove videa) zacni cvicit s vlastnou vahou, to je podla mna, najlepsie na zaciatok, ak si pred tym moc necvicila.

veronikavaneska
26. mar 2021

@scorpionflower1 ďakujem krásne 💕 idem to hneď kuknúť 😉 kalorické tabuľky som si nastavila aj jedálniček na zajtra pripravila a začínam tak na 55-60 kg by som to veľmi rada dala bolo by to super 🥰

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninyart
27. mar 2021

Ahoj,
matika nepusti. Ked si mala krabicky s 1200kcal a nechudla si, tak si prijimala viac ako 1200kcal v prehreskoch. Deficit je raz deficit a nema na to vplyv ani spomaleny metabolizmus (nic take neexistuje, tak isto ako jojo efekt) a v deficite telo nedokaze ukladat (matika zas raz nepusti). Ako tieto sprostosti som si aj ja niekedy myslela, ale potom som radsej zainvestovala do trenerky a nelutujem. Dalsia blbost je, ze sa nema ist pod bazal. Smie sa pod neho ist, ale na kratke obdobie (mesiac, dva, tri), v ziadnom pripade nie dlhodobo, tam by az nastali zdravotne problémy. Tie kaloricke tabulky ti vazne pomozu na zaciatok v odhadoch. Vela ludi si nezapisuje olej co pouzije pri vareni. Ja som s olejom setrna, ale za mesiac to aj tak spravi okolo 8000kcal, co je 1kg tuku. A to je len olej a nie drobnosti ako hryz do sladkosti sem a hryz tam.
Niekto tu spominal, ze ked presvihnes sacharidy, tak nikdy neschudnes. Pravda je to len v tom pripade, ak by si ich presvihla a zaroven bola v kalorickom nadbytku. Ak budes v deficite a prijmes aj 300g sacharidov, tak chudnut budes, lebo matika nepusti.
Ja mam dni, ze prijmem 15g tukov a 250g sacharidov a potom dni, ked prijmem 100g tukov a 50g sacharidov a hadaj co sa deje...chudnem 🙂
Od januara mam dole 5kg z vahy (nepodstatne cislo) a 45cm z obvodov (toto je smerodajne). Jem vsetko, na com si zakladam su bielkoviny a kaloricky deficit. Inak mi je suma fuk kolko prijmem tukov alebo sacharidov 🤷‍♀️ Cvicim 4x v tyzdni po 40 minut a prechadzky s malou.
Na com treba zapracovat, tak pravidelne jest. Posledne jedlo 2-3 hodiny pres spanim (zabudni na myty, ze po 18:00 sa jest nema). A sladkost mozes raz za cas, ale treba si to naplanovat, aby si bola v deficite.

plnenapaprika
27. mar 2021

@ninyart KONECNE presne a jasne popisane skutocne chudnutie. Presne takto som to mala aj ja pri chudnuti a funguje to. Matika nikdy nepusti!

gigi87
31. mar 2021

Ahoj, prosim ta, pozri si videa na youtube od chalana Michal Hafo, ma pekne vysvetlene ako funguje priberanie, ako si vypocitas tvoj optimalny denny prijem, aj ze ked chces schudnut- TREBA HLAVNE UPRAVIT STRAVU, a stacia hodinove prechádzky rychlejsou chodzou, a pojde to...
Je to fakt..

https://www.youtube.com/watch?v=G2uES_wh6uA
scorpionflower1
31. mar 2021

@ninyart Suhlasim a drvivou vavsinou toho co pises, az na ten bazal. Mozes ist pod bazal, ale na 2-3 mesiace, podla.mna nie. Povedala by som max na 1. Aj to je pre tych, ktori potrebuju schudnut z velkej nadvahy napr. ked potrebuju ist do urciteho datumu na nejaky chirurg zakrok alebo su obezni a ohrozuje im to zdravie. Ale takato striktna dieta nie je podla mna pre zenu, ktora sa ma v prvom rade naucit zdravo jest a cvicit. Ked ides pod bazal si unavena a nevladzes cvicit. Osobne, pri 4x tyzdenne silovom treningu doma (vahy cca 2x 8kg, trvanie 45 min.) + 1x tyzdenne HIIT a beznej statostlivosti o dieta a domacnost isla pod 1400 kcal (bazal mam A1260 kcal) som bola totalne unavena (140 g carbov denne) . Lukas Roubik z Institutu modernej vyzivy ma o tom jedno cele video, kde povedal "odporucit 80 kg zene, ktora chce schudnut 10-20 kg a je navyknuta na pravidelny pohyb - chodza, beh, bicykel, ist pod bazal je uplne svinstvo." Je to totizto neudrzatelny sposob chudnutia. Takze, za mna, ano, mozes ist pod bazal, ale urcite by som to nedala na 3 mesiace, lebo na co? Vsak ona nerysuje na sutaz alebo neni morbidne obezna, nepotrebuje rychlo a.nezdravo zhodit.
S tym suvisi aj jojo efekt - keby chudĺa hentak drasticky, tak jasne, ze po tych 3 mesiacoch na 1200 kcal zacne hlava-nehlava jest barsco. Lebo dieta na hranici bazalu nie je nic zdrave a trvacne - teda sa nenaucila zdravo jest, takze je zas v tom svojom starom nezdravom sposobe stravovania.

m1shel
14. jún 2021

@scorpionflower1 mohla by si prosim, prosim, prosim vypocitat aj mne? Mne podla kalorickych tabuliek ukazuje 1337kcal, ale myslim, ze to nie je spravne . Mam 86kg, 166cm, 32 rokov, dakujem krasne 🙏🙏🙏🙏

scorpionflower1
16. jún 2021

@m1shel Idem na to