Cambridge diéta
Ahojte má niektorá z Vás skúsenosti s dietou cambridge ? chcela by som ju vyskúšať
Stručné zhrnutie
- Viaceré ženy v diskusii majú osobnú skúsenosť s Cambridge diétou a hlásia rýchle úbytky hmotnosti, napr. 19 kg za 3 mesiace, 10–12 kg za ~40 dní, 8 kg za prvý mesiac alebo z 94 kg na 73 kg podľa rôznych príspevkov.
- Praktická podoba Cambridge diéty v diskusii bola opísaná ako 3 porcie denne (kokteil/shake, polievka, kaša alebo tyčinka), každá porcia má približne 33 % dennej výživovej dávky, odporúčané sú týždenné kontroly u poradcu a stabilizačný týždeň po kurze; v príspevkoch sa uvádza cena cca 63 EUR za týždeň (jeden príspevok uviedol mesačne 252 EUR).
- Diskutujúce upozorňovali, že diéta nie je vhodná pre tehotné a dojčiace, niektoré diabetičky dostali povolenú večeru (mäso + zelenina) a viacerí spomínali vedľajšie príznaky (bolesť hlavy, zápcha, zvýšené močenie) a potrebu lekárskeho dohľadu a dôslednej stabilizácie po skončení diéty.
Najčastejšie otázky
Q: Ako Cambridge diéta vyzerá v praxi a čo sa je tri razy denne?
A: Cambridge diéta v príspevkoch funguje ako náhrada stravy tromi porcemiami denne (ráno kokteil/shake, obed polievka, večer kaša alebo shake/tyčinka) a každý sáčok má približne 33 % dennej výživovej dávky; niektoré poradne odporúčajú aj jedno riadne večerné jedlo pre diabetikov.
Q: Koľko Cambridge diéta stojí?
A: Viaceré príspevky uvádzajú cenu cca 63 EUR za týždeň plnej náhrady stravy (jeden príspevok prepočítal 63 × 4 = 252 EUR mesačne) a jeden drink sa v diskusii spomína ako 3 EUR.
Q: Kde a s kým si mám dohodnúť konzultácie alebo objednať produkty?
A: Diskutujúce odporúčali hľadať lokálne poradkyne cez stránky a kontakty ako beautycenter.sk alebo vidastudio.sk, už spomínané miesta zahŕňali Stará Turá, KNM (Kysucké Nové Mesto) a Bratislavu; v diskusii bol uvedený konkrétny kontakt na poradkyňu v KNM: 0918305540 (uvádzané ako číslo pre telefonickú dohodu).
Q: Je Cambridge diéta vhodná pre diabetikov a čo sa zmenilo na liekoch?
A: Jedna diabetička napísala, že pri Cambridgii schudla 19 kg za 3 mesiace, mala povolenú večeru (mäso so zeleninou), po diéte jej lekár vysadil niektoré lieky a znížila dávky inzulínu, ale viacerí diskutujúci zdôrazňujú potrebu konzultácie s diabetológom pred začiatkom.
Q: Aké vedľajšie účinky a praktické problémy používatelia hlásili?
A: V diskusii sa uvádzali bolesti hlavy v prvých dňoch, zápcha u niektorých užívateliek, zvýšené močenie, chuťové nezhody (paradajková a chilli polievka často neoblúbené) a psychická kríza okolo 7.–11. dňa; viaceré poradne odporúčajú piť 3–4 litre vody denne.
Q: Ako overiť, že som v ketóze pri tejto diéte?
A: Používatelia odporúčali lakmusové papieriky na moč alebo testovací prístroj (uvedený „Hexa Phan“), pričom pozitívna ketóza sa spomína ako sfarbenie papierika do ružova/ružovejšieho odtieňa a údajné sledovanie ketolátok počas kúry.
Závery z diskusie
Zhoda
- Cambridge diéta sa v diskusii používa ako krátkodobá nízkokalorická náhrada stravy s rýchlym úbytkom tuku a váhy podľa viacerých užívateliek.
- Konzultácie u školenej poradkyne a pravidelné týždenné merania (váha, dokumentácia) sú v praxi štandardom.
- Diéta nie je doporučená pre tehotné a dojčiace a vyžaduje lekársky dohľad pri závažných ochoreniach.
- Je potrebný stabilizačný prechod na normálnu stravu po ukončení kúry, lebo inak hrozí návrat váhy.
Sporné názory
- Bezpečnosť a dopad na pečeň: jedna skupina tvrdí, že diéta je „nezdravá“ a môže zaťažovať pečeň, iná skupina uvádza zdravotné zlepšenia (napr. zníženie cukrovky a vysadeniu liekov u jednej diabetičky).
- Cena vs. hodnota: niektoré používateľky pokladajú Cambridge výrobky za predražené oproti domácej alternatíve (ovsená kaša, polievka, kokteil), iné oceňujú osobnú podporu poradkyne a rýchle výsledky.
- Prísnosť režimu: niektoré ženy striktne dodržiavali len 3 CD porcie denne, iné si dovolili jedno riadne večerné jedlo alebo občas bielkovinu bez údajného zlyhania diety.
Otvorené otázky
- Dlhodobé udržanie váhy po ukončení Cambridge diéty a mieru jojo efektu u väčšiny diskutujúcich zostáva nejasné.
- Presné bezpečnostné odporúčania pre insulin-dependent diabetikov pri nasadzovaní Cambridge diéty nie sú z diskusie plne zodpovedané.
- Kompletný zoznam miestnych poradní a dostupnosť produktov v konkrétnych mestách zostala v diskusii neúplne zdokumentovaná.
Spomenuté značky a firmy
Cambridge Diet, Norbi Update, Beautycenter (beautycenter.sk), VidaStudio (vidastudio.sk), Pure Planet (Zelený kamut), Mojavitalita (mojavitalita.sk), TV Markíza, myzeny.tvnoviny.sk, pluska.sk, Amazon, Jillian Michaels
Spomenuté produkty a metódy
Cambridge Diet (sáčky: kokteily/shaky, polievky, kaše, tyčinky), Norbi Update, Zelený kamut (Pure Planet), lakmusové papieriky na moč na ketózu, testovací prístroj „Hexa Phan“, Golden Vegetable korenie, osladzovač (spomínaný brusnicový), stabilizácia po diéte, ketodiéta / vyvolanie ketózy, týždenné kontroly u poradcu, meranie na špeciálnej váhe
Miesta a osoby
Kysucké Nové Mesto (KNM), Stará Turá, Žilina, Trnava, Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Prešov, Hotel Kriván, Jillian Michaels, Dr. Cajthamlová
ozaj baby a nemate problemy so zapchou? ja som mala, kupila som si predvcerom psyllium a tu na fore som niekde citala, ze nejaky chalan si to pridaval k sejkom, tak som to vyskusala a ono to fakt funguje, len po tom treba vypit este pohar vody navyse a odvtedy som veru ani vobec nebola hladna
@martinecka555 ano mozeme, konzultantka mi to povolila..ma najmenej kcal a sacharidov. Pred chudnutim som si uzivala rano kavu a pocas chudnutia som sa jej nemienila vzdat 🙂 ale zase mi zakazala pit cierny caj zeleny a aky kolvek iny.neviem preco. A co sa tyka zapchy mam ju aj ja a tiez pouzivam psyllium. Len asi to ze len pijem a nejem takmer vobec zeleninu mi sposobuje ze mam pocit ze ani psyllium uz nepomaha🙂
citala som tu nejaky prispevok o panovi, ktory nebol spokojny v Medissime v Bratislave, ako tam s nim zaobchadzali. link vsak uz nefunguje ( https://www.facebook.com/CambridgeDietSkusenost... ) , neviete poskytnut aspon zbezne vysvetlenie o co islo? zachytila som iba to, ze nieco 🙂 a potom, ze su tam obleceni ako v nemocnici v bielom, ze to mu vadilo....btw. aj v zahranici je to tak a to by mi asi vadilo najmenej, ved vieme, ze nie su lekari, a okrem toho su na stranka a vidim, ze nikto nema titul...
@martinecka555 v susenej je zakazane... myslim ze moje co pijem ma na 100ml 45 kcal..
@martinecka555 kupujem joya - soja Organic pure ma 100 ml 43 kcal, tuky 2,4 sach. -0,9 a bielk. 4,1...
Ahojte ako sa dari?? Vcera som porusila dietu dvoma poharmi vina.Zajtra idem na vazenie tak uvidim.. Paci sa mi na tejto diete to, ze pri inej by som nemala vycitky.Ale tu si stale hovorim dve veci: ze ta dieta je taka draha, a ako budem vyzerat na vazeni, ze som nic neschudla a ze som este aj porusila 🙂 preto je mozno ucinna 🙂 Drzte sa.
@helika123 tak veru, pravdu mas. aj ja som si raz srkla z vina, asi pred 2 tyzdnami, bola som na skoleni a po nom nam skolitel porozlieval sampano, co od nas minule dostal a nedalo sa z toho vyzut, ale na druhy den som vazila menej, tak mi to asi neuskodilo. ja idem zajtra na vazenie, mam pocit, ze mi to nejako zastalo, zajtra bude presne mesiac, mam dole 8,7 kg, cakala som viac, no aj tak dobre, uvidime ako to pojde dalej, drzte sa vsetky, nech sa vam dari 🙂
Myslis ze by si inou dietou schudla viac?? Ja som vela kil schudla s dukanovou (ale uz som potrebovala zmenu) ak schudnem s cambridge dietou tak potom asi cely zivot budem dodrziavat pravidla dukanovej 🙂 a ked ju uz drzis mesiac nemas nahodou teraz ten extra tyzden? Mozno preto ti stoji vaha, resp .ak budes mat teraz len ten extra tyzden tak po tom tyzdni sa ti pohne 🙂 tak uz nejak vydrzime, ciel sa blizi.
haha dnes som sa ozaj zasmiala, aka sme kazda ina 😎 😝 ...chilli polievka je podla mna super, rovnako ako coko shaky, najmenej ma bere kapucino a ten maslovy sajrat co tu niektore ospevuju. v nedelu som prvy raz olutovala, ze som si nevzala tu ich vegetu. ja totiz vobec nesolim, velmi malo, ale tak strasne mi chybala horuca polievka (milujem) , ze som porusila a dala som si hovadzi vyvar...takze zajtra, ked pojdem na kontrolu, si ho radsej kupim...ako sa drzite vy? 🙂
Mala by som si asi jednu chilli polievku zobrat na ochutnanie 🙂 mozno ma prekvapi chut.zobrala som si ich vegetu aj ked ju nepouzivam ale planujem ju do buducna pouzit ked budem robit maso alebo zeleninovu polievku 🙂 asi tri tu mame zajtra kontrolu tak drzim palce 🙂
No mne ta chilli veru nechuti, pachne nejakou umelinou, najviac mi chuti ta porkovo zemiakova, uz som si zvykla aj na zeleninovu, sampionovej som sa obzrala prve 2 tyzdne, lebo som ju stale striedala s kuraco-sampionovou a ta rajcinova vraj nie je dobra, ale tu som este nemala. A kOkteily mi celkom chutia az na mango, nemala som ten maslovy ani coko- mentolovy
@helika123 myslim, ze by som viac neschudla, je to super, len som asi nedockava, najradsej by som sa uz hned na druhy den zobudila chuda 🙂 a moj ciel je este daleko, potrebujem este dat aspon 15 kg, mozno 20, tak uvidime dokedy vydrzim. Som uz teraz rada, ze som sa vobec po 5 rokoch zmotivovala a zacala so sebou nieco robit. A reakcie okolia ma utvrdzuju, ze mam pokracovat dalej. A ten extra tyzden neviem ci budem mat, ja mam 3+1, takze mam kazdy den extra 🙂
Ozaj baby, cvicite pri tom niektora? Ja by som uz chcela trosku zamakat, popytam sa zajtra co vlastne mozem. A este jedna pikoska - vcera som si v robote dala skontrolovat labaky a cuduj sa svete vsetko super, dokonca cholesterol som mala 3,5, norma je 3,4-5,2, takze vsetko v poriadku, uvidim ako dopadnem zajtra na kontrole, rada by som pokracovala este do Vianoc. Tak sa vsetky drzte a ozvite sa. Pa
Poznam ten pocit, ze si nedockava🙂 ale chudnem len dva tyzdne nemam pravo byt nedockava 😀 ja som dlho rozmyslala o tejto diete, ci neskonci tak ako predosle. Ale zatial v poriadku, menej resp.pomalsie chudnem ako vy, po 13 dnoch 3,9 kg. Ale uz 5 krat som mala tycinku na obed lebo chodim na pracovne cesty. Ale co by sa inym zdala byt normalna vec, ale ked ja jem orieskovu tycinku tak nic krajsie nie je 🙂 necvicim. Pred zacatim diety som aktivne sportovala kazdy den.ale tak ked budem mat extra tyzden zacnem. Povedaa som si, ze zacnem cvicit ked sa vaha zastavi 🙂 ..samozrejme ze konzultantka ti odporuci lahko cvicit.. tak drzim dnes palce, aby ste mali pekne vysledky
Ahojte včera som bola na vážení za 3 týždne mám dole 7kg, ketózu som týždeň nemala bola som na antibiotikách 🙂 ale ja tak to ide krásne držím palce ostatným 😝
@martinecka555 ja som sa vyvarovala kokt.coko -mint ale somho vyskusala a chuti ako take cokoladky v dezerte After eight..vyborne 🙂 .. aj tie dva kokteily co si spominala nemam problem vypit chutia mi, ale inym nechutia.vyskusaj niekedy ked uz budes prejedena toho co mas 🙂 velmi rada skusam nove chute🙂 a s tou chilli polievkou neviem. Silvike chuti a tebe nie, asi by som jednu mala vyskusat 🙂
ahojte, takze dnes prve meranie po 7 dnoch. klasika to co som ocakavala, isla dole voda, takze krasnych 3,5 kila. nieco mi tam hovorila aj o tych inych hodnotach, ale kedze som bola prispata nepamatam si. jo a mala som uplne fialovu ketozu a to som lahko porusila. kazdopadne teraz to bude tazsie, ale aj nadalej si ju sama merat nebudem...vymenila som sampionovu, kvoli tym hubam co sa nerozpustaju. povedala, ze sa to ved moze horucou vodou zalievat, aj ked vsade pisu, ze nie a sama mi to povedala na prvom stretnuti 😀 takze asi tak. co sa tyka cvicenia, tiez som bola aktivna pred dietou dost, plavanie thaibox a flyfit yoga. mne cvicit prve dva tyzdne zakazala, ja mam velmi narocne treningy, takze preto. aj to dodrzujem, a kedze sa nebojim ovisnutej koze (lebo mam vybornu svalovu hmotu, len treba zhodit tie tuky co su okolo nej) tak necvicim a zacnem az v 3-4 tyzdni radsej. @martinecka555 je to zvrhle, ale ja si predstavujem, ze je to Tom kha (cinska kokosova polievka) 🙂 mne zial pachne umelinou vsetko 😖 ☹ kedze som sa predtym stravovala dost zdravo, toto je pre mna dost celkovo problem...ale vydrzim. pozdravujem vsetky bojovnicky 🙂
@maros313 aha, tak pardon, nerada by som tu poskytovala mylne info, tak nejako mi to zostalo v pamati, ale kazdopadne diky za tip 🙂
ahojte vospolok...mám za sebou 15-ty deň a ak váha neklamala,tak mám -6,3 kg.. 😎
no ja neviem, ale mne ten "bujon" chuti ako vegeta. ta bez glutamanu.uplne rovnako a vobec nie ako bujon :(
@silvinkabb ano chuti, ale ja som to pochopila aj tak, ze si mozes v tom uvarit karfiol a urobit si polievku 🙂
@martinecka555 musis vydrzat tie chute, uz dlhsie drzia dietu preto je to pochopitelne.ja som jedla aj tycinky, mozno keby si si jednu kupila a ked uz nebudes mat na nic chut tak zjes tycinku. Vydrz.🙂

@helika123 a sojove mlieko sa moze? to by som si vedela tu kavu uzit ovela lepsie 🙂