Dojčím a napriek tomu nechudnem. Je to normálne?
Ahojte dievčata. Takže som na tom asi tak že som počas tehu pribrala 17 kg... Všetci mi hovorili neboj budeš kojiť schudneš raz dva. No ja som porodila v porodnici som nechala len 5kg a ešte stale mam 8 navyše.. Všetky kočky okolo mna sa chvalia ako chudnu napriek tomu že jedia čo vidia a ja akosi nie a nie schudnuť. JEm tak normalne, ale vaha nejde dolu.. Je to normalne???? Ste tu ešte nejake čo su na tom podobne ako ja? Rada by som prišla na pričinu a tiež či nou nahodou nemože byť paradoxne prave dojčenie a či mam ešte nejaku nadej že niekedy schudnem
Stručné zhrnutie
- Mnohé dojčiace ženy v diskusii hlásili, že dojčenie nespôsobilo automatické chudnutie a kilá často pretrvávali až do odstaveniu dieťaťa alebo dlhšie.
- Diskutované príčiny pretrvávajúcej váhy počas dojčenia boli hormonálne zmeny, zvýšený apetít („vlčí hlad“), ukladanie tukových zásob pre tvorbu mlieka a genetická predispozícia; niekoľké maminy spomenuli aj problémy so štítnou žľazou (šž).
- Navrhované riešenia z diskusie zahŕňali vyčkávacie stanovisko do ukončenia kojenia, mierne zmeny režimu (prekonať jesťie medzi jedlami, nejesť po 18:00), pohyb (prechádzky, Zumba, plávanie) a zdravotné vyšetrenie pri podozrení na poruchu štítnej žľazy.
Najčastejšie otázky
Q: Môže dojčenie viesť k priberaniu namiesto chudnutia?
A: Áno; viaceré mamičky v diskusii uviedli, že počas dojčenia pribrali alebo si udržali prírastky z tehotenstva, pričom ako možné príčiny spomínali hormóny, zvýšený apetít a ukladanie tukových zásob pre mlieko.
Q: Kedy očakávať návrat na predtehotenskú váhu pri dojčení?
A: V diskusii niekoľko žien popísalo, že váha sa im začala výraznejšie znižovať až po odstaveni dieťaťa (príklady: okamžité zníženie o 3 kg behom týždňa a návrat na pôvodnú váhu do 1–2 mesiacov po odstaveni); iné ženy schudli postupne až do 1,5 roka po skončení kojenia.
Q: Je bezpečné držať diétu počas dojčenia?
A: Väčšina diskutujúcich radila neriskovať prísne diéty počas dojčenia; v diskusii bola spomenutá 90‑dňová diéta ako osobná skúsenosť jednej mamičky (držala ju 14 dní s „prehreškami“ a zaznamenala úbytok), ale všeobecné odporúčanie bolo uprednostniť stabilnú, pestrú stravu a vyčkávať do odstaveniu alebo konzultovať zmenu kalórií s lekárom.
Q: Aké konkrétne režimové zmeny ľuďom pomáhali udržať váhu?
A: Diskutujúce ženy spomenuli: nejesť po 18:00, nekonzumovať medzi jedlami, pravidelné prechádzky, Zumbu alebo plaváreň; jedna uviedla denný príjem ~8000 kJ pri snahe schudnúť, pričom spomenula odporúčanú hodnotu ~12000 kJ pre dojčiacu ženu (uveďte konzultáciu s odborníkom).
Q: Kedy vyhľadať vyšetrenie štítnej žľazy?
A: V diskusii niekoľko žien spomínalo podozrenie na funkčné problémy štítnej žľazy; jedna diskutujúca napísala, že užívala lieky na šž pred tehotenstvom a chodila na pravidelné kontroly; pri nevysvetliteľnom priberaní alebo iných príznakoch odporúčali konzultáciu s lekárom a vyšetrenie.
Q: Ako riešiť „vlčí hlad“ a chute na sladké počas dojčenia?
A: Rady z diskusie zahŕňali pravidelné jedlá (bez vynechávania), nosenie zdravých snackov na odstránenie náhlych chutí, zvýšený pohyb (prechádzky) a psychologické opatrenia (neukladať veľké zásoby sladkostí doma); viaceré mamičky pripustili, že cukrovinky a jogurty im výrazne pomáhali upokojiť chuť.
Q: Pomáha pohyb počas dojčenia pri chudnutí?
A: Áno; účastníčky uviedli Zumbu, plávanie a časté prechádzky ako dostupné formy pohybu, pričom niektoré zaznamenali stabilizovanie alebo mierny úbytok váhy pri ich pravidelnom udržiavaní.
Závery z diskusie
Zhoda
- Dojčenie nezaručuje automatické chudnutie; mnohé ženy schudli až po ukončení kojenia alebo až po dlhšom čase, nie počas aktívneho dojčenia.
- Zvýšený apetít a chuť na sladké sú bežné počas dojčenia, a preto sa odporúča upraviť režim (pravidelné jedlá, obmedzenie večerného jedenia, viac pohybu) namiesto drastických diét.
Sporné názory
- Na jednej strane niekoľké mamičky tvrdili, že pri nich dojčenie spustilo úbytok hmotnosti; na druhej strane viaceré opisovali priberanie počas dojčenia a úbytok až po odstaveni.
- Niektoré ženy odporúčali okamžité režimové zmeny (obmedziť jedlá po 18:00, cvičiť Zumbu), iné radili vyčkať do ukončenia kojenia a až potom intenzívnejšie riešiť chudnutie.
- Jedna skupina považovala za možný faktor poruchu štítnej žľazy a odporúčala vyšetrenie, ďalší diskutujúci varovali, že samé priberanie bez ďalších symptómov nemusí znamenať ochorenie štítnej žľazy.
Otvorené otázky
- Prečo u niektorých žien dojčenie vedie k chudnutiu a u iných k priberaniu pri veľmi podobnom stravovaní a pohybovom režime?
- Aká je bezpečná a účinná kalorická hranica (kJ/kcal) a typ diéty počas aktívneho dojčenia pre ženy, ktoré chcú schudnúť bez ohrozenia dieťaťa?
- Ktoré cvičenie a kedy (po pôrode) sú najefektívnejšie a najbezpečnejšie pre dojčiace ženy s rôznym výškovým a váhovým východiskom?
Spomenuté značky a firmy
Modrykonik.sk, Lidl, Max, Schogetten, Nutella, Horalky, Koko tyčinky
Spomenuté produkty a metódy
90dňová diéta, delená strava, nejesť po 18:00, Zumba, plávanie, prechádzky, Torecan, kalorické hodnoty 8000 kJ a 12000 kJ (uvedené ako príklad denného príjmu)
Miesta a osoby
Košíc, Topolcian, Írsko, Max
@vejula no niečo mi hovor o tom ako vyzerá moja mama!!! ty kokos ona má už 68 rokov ale málokto jej to verí 😅to ja ak sa to aj dožijem tak ....dovidenia... 😝 😝 😝už teraz mám vrásky okolo očí...a ked poviem môjmu,že budem musieť ísť na plastiku tak mi povedal,že mi namontuje vzadu na hlave jednú skrutku a aby som si priťahovala ako budem potrebovať 😝 😀 😀 😎 😠 😠 😠 no ale ja hovorím mame že ona je preto taká šik že mala tie najlepšie deti aké si človek môže priať takže to je naša vizitka 😀 😀 😀 (ale inak mala dosť ťažký život ocko nám zomrel ked mala 39 rokov a nás bolo 6 z toho 4 sme boli ešte krpci) 😔 😢
teda aby bolo jasné myslela som tú skrutku na hlave
ostatné jasné že nie je vtipné určite je to ťažké nemať jedného z rodičov a tak vyrastať
@janka1874 tak si fakt dobre vyretušovaná!!!!!!!!!! 😀 😀 😀 daj kontakt na fotografa a hodím aj ja foto 😀 zlatú bránu som nemusela to bola pre mňa trapošina,ale...repete si kuknem každé ráno!!!aj si skočím 😀 😀 😀 😀 a raťafák bol dobrý aj slnce na rukavici a teraz v sobotu ráno dávajú leto s Katkou aj to kukáme s mužom 😀 😅
@janka1874 no tak to fakt mlado vyzeráš to ja mám 36 no skoro37 aj vyzeráááám ale necítim sa 😎 to keby ja vyzerám na to ako sa cítim.tak behám po svete s pubertálnymi vyrážkami asi celý život!!!!(aj ked ja som ten problém našťastie nemala) 😀 😀 😀 a vy budete o chvíľu oslavovať rôčik 😉 🙂 darčeky sú už nakúpené?? A ešte variš malej zvlášť,alebo už papá to čo aj vy (ale nesolené) ja už nevarím na dvojo 😝 len nesolím a nekorením a spapká,aj ked nie veľa.Vždy sa ""dorazí""s cici ham 😀
@janca13 no to asi ako ja ale ja už nejako starnem ničí a depka z mojej postavy keď vidím tie mladé herečky pretŕčajúce svoje vnady a ja pri nich ako slonica s pupkom fuj 😝
veru o cca 2t oslavujeme rôčik a papá už všetko čo my ona je veľmi dobrý žrútik spapá všetko čo nespapá ju 😀 😀 😀 a solenie máme tiež už tak premyslené že varím jej to čo nám akurát jej potom odoberiem a nám dochutím ale dvojmo už nevarím a my sa kojíme už len ráno a večer
@janka1874
@vejula tak baby a mám doma maroda!!! ☹ čo som písala v stredu,že Lucka prišla domov zo školy že si vyvrtla členok tak ja som jej hned ponatierala octanovou masťou a že ved to do pondelka rozchodí noooo môj muž išiel s ňou k dr. a že zlomené ☹ 😔 ja som taká trúúba!!ved môj muž mi stále hovorí že som šaman domáci ale čo je moc je moc ked mne sa ani nezdalo že ju má opuchnutú lebo ona má také bucľaté labky.Takže 4až 6 týždňov gips 😝 😝mňa asi šibne!!!
@janca13 jooj to mi je luto, nech sa da rzchlo doporiadku 😔
Baby ja sa vam úposťažjem, maly vobec nechce domace varene prikrmy tak som dnes kupovala a to mi papal... beťar jeden... Teraz neviem či mu kupovať, ked mne to pripada take nie priliš zdrave... Mali ste niektora so svojim babom takuto skusenosť?
@vejula nič si z toho nerob!!! a nekupuj najlepšie je ked sa naučí na tvoju stravu mne Ninka dlllllho spapala len 2-3 lyžičky neboj on sa rozpapká .A tie kupované mne nechcela.Ona mala problém v 9.mes.spapať 1/2 pohárika aj výživu aj jogurt a nezje mi doteraz toho veľa stačí ked ti priberá.Ved skús napísať aj do tém prvé príkrmy a uvidíš,že každé bábo je iné.Jedno spapá ako kážu tabuľky a iné nie.Neboj rozpapá sa.. 😉 😉
@vejula tak potom fakt neviem ale viem o tom že deti sú také ale ja neporadím lebo keď som začínala ja som s tým nemala problém ale teraz ma napadlo skús to pomiešať t.j. príkrm s tým čo ty uvaríš a potom pomer príkrmu zmenšuj iné ma nenapadá ja mám totiž deti čo zjedja všetk čo nezje ich aspoň tak to bolo aj u staršej tá začína vymíšľať až teraz 😀

@janka1874 no konečne!!! moja tiež spinka a dúfam,že si ešte 1hod. potiahne a kávu som už mala aj ked by som si ešte dala ale pijem len 2 lebo potom zle spinka a ja som stíhla stiahnuť aj 5 pred tehu tak mi dosť chýba 😝