Je beh dobrý na chudnutie?

fondgirl
27. apr 2013

Ahojte, už dlhšie som upravila môj jedálniček - vylúčila som sladké, pečivo, zemiaky, ryžu...jedávam kuracie mäsko, veeeľa zeleniny, vajíčka, mliečne výrobky a podobné veci 🙂 chcem však zaradiť aj nejaký pohyb, lebo zatiaľ som vôbec necvičila...chcem začať behať trikrát do týždňa a dvakrát len tak bicyklovať po meste...myslíte, že ten beh je na chudnutie dobrý alebo skôr iba na vytvarovanie postavy? chcem schudnúť do leta ešte 10 kíl, tak poraďte, kto vie alebo má odskúšané 🙂

prasiatko30
27. apr 2013

Je tu dalsia tema ktora hovori presne o tom istom len sa vola beh a chudnutie - zeby to bolo o tom istom????!!!

misinn
27. apr 2013

@prasiatko30 preco hned utocis? urcite sa pyta za to zenevedela ze tu taka tema je, da sa to aj pekne napisat

saska.t
27. apr 2013

pri behu chudnes len v tedy,ak striedas rychlost,miernu s rychlou,ak behas monotonne jedno tempo spravis si kondicku a vytvarujes postavu 😉

miskap2111
27. apr 2013

Ja behávam pravideľne a pokiaľ dodržiavam stravu - 5x denne, veľa zeleniny a nemaškrtím,neprejedám sa - vźdy sa mi darí behom schudnúť. Strava je asi 70% úspechu. Ak si v behu začiatočník, treba sa najprv "naučiť" behať - je to ako s každým športom. Tzn. Začať pomalšie, postupne pridáváť (hovorí sa o cca 10% za týždeň) a keď sa ti vyvinie kondícia, tak začať striedať typy tréningu - dlhšie behy, intervaly, tempové behy.. Nakukni aj do tejto témy - mňa veľmi inšpirovala, ked som začala minulý rok v júni po dlhšej pauze behať. https://www.modrykonik.sk/forum/chcem-schudnut/beh-a-chudnutie/

zivika
27. apr 2013

jasne, ze pri behani schudnes, ale osobne behanie az tak velmi neuznavam...v dnesnej dobe je to strasny boom, ale ked vidim v centre mesta behat ludi priamo popri ceste, neviem, ci im ten beh viac prospieva alebo skodi...a to nehovorim o tom, ako klby trpia pri behu po betone/asfalte (jedine, ze by si investovala do drahych tenisiek)... myslim, ze behanie je prospesne len v pripade, ze clovek nema vysoku nadvahu, beha po prirodnom povrchu a mimo mesta a ovlada teoriu behania...

tea333
27. apr 2013

Beh je vynikajuci na chudnutie. Daj si ale pozor aby si si neublizila - spravna obuv je zaklad, ak sa aspon trosku da, behaj skor po terene nez po asfalte, ak uz musis behat na tvrdom, kup si na to topanky. to pisem pre dobro tvojich kolien.
Na spalovanie je idealne tzv Kardio, to znamena ze tvoj tep sa pri behu pohybuje, ak si normalna mlada baba, okolo 140.
Je fajn kupit si merac tepu (pas a hodinky), alebo bez proste tak, aby si sa potila, ale vladala behat dlhsie a dokazala pri behu rozpravat (nesmies byt bez dychu, po behu ta nesmu velmi palit a boliet svaly). cize radsej pomalsie ale dlhsie.
tuky zo zasob sa zacnu odburavat po 30-40 min kardio cvicenia. preto je fajn ak by si behala 45min a dlhsie, ak nevladzes staci striedat s rychlou chodzou.postava sa tvaruje aj pri takomto chudnuti, vytvaraju sa pekne stihle svaly, ake maju bezci na dlhe trate.
ak by si bezala z celych sil, napriklad len 10 minut a rychlo, skor by si naberala svalovu hmotu. to plati vseobecne o kazdom cviceni

lucyvivien
27. apr 2013

beh je ideálny na chudnutie, ale nezabudni si kupit tenisky na beh 🙂

alex31
27. apr 2013

.... ano beh je vyborny na chudnutie pretoze sa pri nom posiluju naozaj takmer vsetky svalove skupiny ... ale ako to uz bolo napisane dolezita je spravna obuv aby sa zbytocne neposkodili kolenne klby a taktiez aj spravny povrch ... osobne tiez neuznavam behanie na chodniku popri ceste s autami ... na chudnutie je najlepsi "kardio" beh ... teda striedanie rychlejsieho behu s pomalsim v urcitych casovych intervaloch nasledujucich po sebe ... vtedy telo pracuje este niekolko hodin po behu ... pre chudnutie je to ucinnejsie ako niekolko "hodinove" behanie v tom istom tempe .... no a urcite nezabudnut na uvodne rozohriatie svalov ako aj zaverecne uvolnenie .... a na zaciatku zacat urcite v pomalsom tempe a kratsie vzdialenosti .... ako na vsetko aj na beh si telo najskor musi zvyknut 😀 ... a co by som ale trosku upozornila je ... vratit nejaky ten "umely" cukor spet do jedalnicka ... samozrejme v tom spravnom mnozstve .... cukor predsa spaluje ak ho clovek uplne vyluci v com sa potom ten tuk ma spalit ????? ja sa sportu venujem uz velmi dlho aj aktivne aj pasivne .... po kazdom treningu si dam jednu horalku alebo deli coko a hned som v pohode 🙂))) no a osobne by som este odporucila zaradit horcik .... mozno aj sumivy do vody (ako celaskon) ..... zabranuje krcom ktore sa mozu vyskytnut kedze beh nie len pomaha ale aj telo zatazuje 🙂 .... ja osobne beh "milujem" beham uz asi od malicka a mam pocit ze moj syn to zdedil po mne .... od kedy sa postavil na nohy len beha a beha 🙂

martina84mm
22. apr 2018

alex31 sportu sa venujes ale ludskemu telu nerozumies. Beh a takmer vsetky svalove skupiny? Z hornej casti su to len plecia a z dolnej to nie su vsetky svaly ani zdaleka.
Behat sa da aj bez cukrov-sacharidov. Hovori sa tomu behanie na tukove palivo. A to ci si telo vyberie ako energiu cukor alebo tuk sa rozhoduje podla aktualnej srdcovej frekvencie a podla stravy. To co ty volas kardio beh je v skutocnosti intervalovy beh.

atrami
22. apr 2018

Každý pohyb popri úprave stravy je prospešný na chudnutie, ak Ta to zacne aj bavit je to velke +

kates33
12. jan 2024

Ahojte. Nedávno som mala možnosť vidieť premenu mojej kamarátky, ktorá sa rozhodla schudnúť prostredníctvom behu. Kamarátka začala behať asi pred rokom. Na začiatku jej behanie nebolo vôbec ľahké a veľmi ju inšpiroval v tomto smere aj tento článok https://www.eslim.sk/chudnutie-behom-ake-vysled.... Začala pomaly, s krátkymi behmi niekoľkokrát týždenne. Spočiatku behala asi 15 až 20 minút, trikrát týždenne, a postupne zvyšovala intenzitu a dĺžku svojich behov. Počas prvých mesiacov sa zameriavala hlavne na to, aby udržala pravidelnosť a postupne zvyšovala svoju výdrž. Postupne sa jej podarilo zvýšiť dĺžku behu na 30 až 45 minút a začala behať aj štyrikrát až päťkrát týždenne. Okrem behu urobila zmeny aj vo svojom stravovaní. Začala jesť viac vyvážene, s dôrazom na celozrnné produkty, čerstvú zeleninu a ovocie, bielkoviny a zdravé tuky. Vyhýbala sa spracovaným potravinám a nadmernému príjmu cukrov. Za prvých šesť mesiacov sa jej podarilo schudnúť približne 10 kilogramov. Čo bolo ešte dôležitejšie, cítila sa oveľa zdravšie a mala viac energie. Jej postava sa pekne formovala a získala väčšiu svalovú hmotu vďaka pravidelnému behu. Tiež hovorila, ako jej beh pomohol nielen fyzicky, ale aj mentálne.