Pridajte sa k chudnutiu delenou stravou!
Baby, tak ja zacinam malu "odnoz" temy "Chudneme", lebo sa tam zacinaju pliest diety 🙂 . Uz som spiominala, ze pred 100 rokmi mi veeeelmi pomohla schudnut delena strava, aj teraz si ju obcas naordinujem, ale nevydrzim, takze v tomto novorocnom predstavzatovom obdobi - ktora sa ku mne prida? Aj nove recepty bodnu, aj podpora ...
Stručné zhrnutie
- Delená strava podľa Lenky Kořínkovej rozdeľuje potraviny do rastlinnej, živočíšnej a neutrálnej skupiny a zakazuje ich kombinovanie v tom istom dni; zelenina je možné kombinovať s obidvoma hlavnými skupinami.
- Alternatívne interpretácie obsahujú Hayovu diétu (W. H. Hay) a viacdňové plány (napr. deň zníženia kalórií, bielkovinový deň, sacharidový deň, beztukový deň, deň vitálnych látok), ktoré sa v praxi používajú ako variácie delenej stravy.
- Používatelia zdieľali online zdroje s tabuľkami a receptami (napr. chudnisrozumom.szm.sk, magazin.fit.sk, nanicmama.sk, wanda.atlas.sk, femina.cz) a uvádzali anekdotické výsledky: príklady hlásených úbytkov váhy zahŕňali −2,5 kg za 4 týždne, −5 kg za 7 týždňov, −8 kg za 2 mesiace a −25 kg za 8 mesiacov.
Najčastejšie otázky
Q: Čo je základná zásada delenej stravy podľa Lenky Kořínkovej?
A: Základom je rozdeliť potraviny do rastlinnej, živočíšnej a neutrálnej skupiny a v žiadnom prípade nekombinovať rastlinnú a živočíšnu skupinu v tom istom dni; medzi skupinami má byť odstup aspoň 8 hodín; zelenina sa kombinuje s oboma skupinami (zdroj: zverejnené pravidlá a graf v diskusii).
Q: Kde nájdem tabuľku „čo s čím“ podľa Korínkovej alebo ďalšie online zdroje?
A: V diskusii boli zdieľané konkrétne odkazy: http://chudnisrozumom.szm.sk/delena_strava.html , http://chudnisrozumom.szm.sk/delena_strava.gif , https://magazin.fit.sk/fit/vyziva/diety/delena-... , http://www.nanicmama.sk/?q=node/875 a http://www.nanicmama.sk/?q=node/876 .
Q: Môžem držať delenú stravu počas kojenia?
A: V diskusii väčšina uvádzala, že delenú stravu možno kombinovať s dojčením pri zabezpečení dostatočného kalorického a vitamínového príjmu; jedna skúsená matka však uviedla, že pri opätovnom držaní diéty dočasne stratila mlieko.
Q: Do ktorej skupiny patria sójové výrobky a ovocie?
A: Podľa zverejnenej Korínkovej tabuľky patria sójové výrobky (tofu, sójové „mäso“, sójové pomazánky, sójové párky, sójové mlieko) do rastlinnej skupiny; ovocie sa smie kombinovať iba s rastlinnou a neutrálou skupinou.
Q: Môžem jesť vyprážané jedlá pri delenej strave?
A: Diskusia uvádza, že vyprážané jedlá sa neodporúčajú, lebo trojobal (múka – vajce – strúhanka) mieša rastlinné a živočíšne zložky; niektorí používatelia však praktikujú občasné pečené alebo zapekané alternatívy (príklad: Bona‑VITA Sójové řízečky v Bille).
Q: Aké sú realistické očakávania úbytku hmotnosti pri delenej strave?
A: Anektdotické príklady z diskusie uvádzajú rôzne výsledky: −2,5 kg za 4 týždne, −5 kg za 7 týždňov, −8 kg za 2 mesiace, −16 kg v staršom prípade a −25 kg za 8 mesiacov; používatelia odporúčajú kombinovať s pohybom pre rýchlejšie výsledky.
Závery z diskusie
Zhoda
- Zásadné pravidlo delenej stravy je nekombinovať rastlinnú a živočíšnu skupinu v rámci jedného dňa a používať tabuľku (graf) na roztriedenie potravín.
- Zelenina sa považuje za kompatibilnú s oboma skupinami a môže sa pridávať k živočíšnym aj rastlinným dňom.
- Kombinácia delenej stravy s pravidelným pohybom (cvičenie, spinning, orbitrek) je v diskusii považovaná za bežné odporúčanie pre lepší úbytok hmotnosti.
Sporné názory
- Sója: Korínkovej tabuľka radí sójové výrobky medzi rastlinné potraviny versus niektoré moderné zdroje uvádzajú nejednotné zaradenie – teda možnosť oboch interpretácií.
- Kojenie: väčšina uvádza, že delená strava je pri dojčení možná pri dostatočnom príjme, zatiaľ čo niektoré skúsenosti hlásia dočasné vymiznutie mlieka.
- Vyprážané jedlá: niektoré hlasy striktne odmietajú vyprážané jedlá kvôli trojobalu; iní príležitostne používajú pečené alebo kupované sójové náhrady (napr. Bona‑VITA).
Otvorené otázky
- Presné zaradenie spracovaných potravín (margaríny, údeniny, parky so zmesami múky/soje) zostáva často nejasné a vyžaduje čítanie zloženia.
- Neexistencia jedného oficiálneho, konzistentného grafu/tabuľky spôsobuje zmätok medzi rôznymi interpretáciami (Korínková vs. novšie tabuľky vs. Hayova diéta).
- Dlhodobé nutričné dôsledky delenej stravy pri špecifických stavoch (napr. dlhodobé dojčenie) zostávajú v diskusii neuzavreté.
Spomenuté značky a firmy
Lenka Kořínková, W. H. Hay, Diamondovci, Pantharei, Tesco, Billa, Bona‑VITA, Perla TIP, Flora, Rama, Activia, Modrykonik, Mimibazar, nanicmama.sk, magazin.fit.sk, wanda.atlas.sk, chudnisrozumom.szm.sk, femina.cz
Spomenuté produkty a metódy
delená strava (Lenka Kořínkova), Hayova diéta (W. H. Hay), 90‑dňovka, Korínkovej tabuľka/graf, tofu, sójové výrobky (sójové párky, sójová majonéza, sójové „mäso“), Cottage cheese, Activia, Eidam, Perla TIP, Flora, Rama, Bona‑VITA Sójové řízečky, jablčný ocot (aj tablety), proteínový koktail, vláknina v tabletách, spinning, pilates, orbitrek, trojobal (múka–vajce–strúhanka), zápecená zelenina, beztukové dni, bielkovinové dni, sacharidové dni
Miesta a osoby
Lenka Kořínkova, W. H. Hay, Katarína Horáková, Diamondovci, USA, Balkán, Spiš
@minuskad nooo asi tak by som to aj ja povedala, že je to niekedy 50 na 50... mne to zatiaľ takto vyhovuje, keď kilá dole nepôjdu, tak sa viac nad tým zamýšľať budem, ale keď idú, začala som aj cvičiť, tak myslím, že to nemusím hneď moc uponáhľať.. ako nehladám výhovorky, keby som ich hladala, tak ešte stále jem piate cez deviate, sladké, po večeroch a začínam chudnúť od "zajtra" 😀 😀 len zatiaľ sa mi to páči tak ako to je..
@romcag ahoj ja som teda nakoniec dala 1500 a 200brusakov k tomu 10minut na rotane 🙂 tak som so sebou maximalne spokojna 🙂 no esteze ja to tak nedelim 🙂 asúpon nemam take starosti 🙂 pojdem maleho nakrmit a dufam ze spinkat 🙂 aby sme sa vyspali a zajtra pokracovali 🙂 dennicek uz zavedeny tak sa vytesujem 🙂
Ahojte kocky, pridavam sa k Vam. Mam najviac kg vo svojej historii, nechapem, kde sa to nebralo, kedze cez Vianoce sa nezvyknem prejedat, ale asi dlha dovolenka a nic nerobenie a vsetko dokopy 😅 Mam 170 cm a rekordnych 72kg, bezne mavam tak 66.... Vysnivana vaha a teda aj ciel do leta je 58kg. Zacala som s cvicenim, raz do tyzdna pilates a 2x 20 min beh, zatial viac nezvladam, kondicka nepusti, ale casom by som chcela viac behat a na jar zase vytiahnut bicykel. O delenej strave neviem teda nic, ale dnes som zacala na nastartovanie s osvedcenou dietou, co som si sama nakombinovala, je to inspirovane cele podla Macingovej, az na mensie obmeny. Priklad dnesny den:
1.Rano: ananas, pomaranc
Olovrant: jogurt musli
Obed: fazulky syr
Olovrant: slivky, slnecnicove sem a mandle
Veca: tvaroh na sladko
Na olovrant vacsinou dojedam ovocie, co mi ostane z ranajok, ak ked viem, ze by sa nemalo. Ak neostane, tak mam pohotovostne slivky a orechy 😉
Jedalnicek na tento tyzden uz mam nachystany, tak snad uspesne zmensim zaludok a dostudujem, co to o delenej strave. Pecivo by som vsak chcela uplne vynechat a pokial to pojde, vynechat cele mucne jedla, lebo ma pocit, ze mi lepok nerobi moc dobre ☹
@moncikyta waaaw, si dobrá, gratulácia, ja som na steppri urobila 1250 a spokojnosť maximálna so sebou, ja čo sa moc hýbať nevládzem, dúfam, že aj dneska dám aspoň 1000 bo chceme ísť von na dlhšie, potom aj tatovi naproti, žehliť, variť, nooo neviem jak to bude mstíhať, ale snáď sa podarí a to sme sa len teraz zobudili... ale už sa mi brucho zdá menšie, teda ak sa to vôbec bruchom dá nazvať 😀 ja som v noci bola pár krát na wc a strašná žravosť ma chytala.. mám pocit, že to asi nedostatok cukru robí, však dneska 9ty deň bez sladkého.. uvidím ako sa s tým popasujem, noo aj sneh nám napadol a ešte aj padá, možno poobede aj sánky vyberieme a pôjdeme posánkovať 🙂 ale už sa teším na leto, joooj, vezmeme s mm korčule a pôjdeme korčulovať, teším teším, nech to už je tu
Dnes mám bielkoviny, takže na raňajky som mala acidko, na obed som si priniesla do práce šalát, čo som včera večer vyrobila. Dala som tam čínsku kapustu, kuracie prsko ugrilované, kúsky syra, uhorku a nízkotučnú smotanu, šalátové korenie. Poobede keď prídem domov, dám si zvyšok toho šalátu... už sa naň teším.
Včera som mala rastlinky, tak som mala na raňajky celozrnné pečivo, na obed zemiaky so zeleninovým šalátom a na večeru zemiakovú polievku s bezvaječnými cestovinami. A ešte doobeda na desiatu jablko. 😉
@romcag sikula sak len kukam ako rychlo ti to ide 🙂 no sak nemozes vsetko naraz robit to je jasne a ked pojdete von tak tiez sa hybes 🙂 a domace prace kdesi bol link na tejto teme ze kolko tam schudnes tak sa mozes tesit 🙂 .. aj tysa tak tesis na leto? ja sa uz ani neviem dockat sa strasne tesim navyse drobec uz bude zacinat aj chodit tak ja budem potom makat o dusu oci budem mat vsade 🙂 vytiahnem korcule budem behat juj to bude parada 🙂 ..aj tu snezi tak ked pride babka tak mozem ist sneh odhadzovat a uvidime ako bude ci pojdeme von hadam na polhodinku prestane snezit aspon nech sa trosku nadycha cerstveho vzduchu 🙂
dobre rano babulky...tak ja v plne polne prichadzam do boja s kilami...dneska teda na vahe 86,8.....dalsie vazenie bude o tyzden,ak vydrzim.... 😅 😅 😅 nemam teda ani predstavu co si dam na ranajky,ale mam chut na to lecko co som vcera spravila,tak uvidim..zatial je na stole kavicka
@moncikyta nooo snažím sa trošku, ale zatiaľ sa moc neptrethujem veru 😒 v rámci možnosti 😉 možno by som aj viac pocvičila, ale nemám moc kedy, keď spí, nechcem buchotať, až sa nezobudí, keď je hore, niekedy ma nechá na pokoji, že môžem pocvičiť, no niekedy sa s ňou musím hrať 😀 ale tak pohodičkaaa zatiaľ, aspoň dáky pohyb, dneska večer sa konečne želiť chystám, joooj už teraz sa na to teším 😖 neznášam žehlenie 😅 😠 t 😠 raz malá zaspala, keď sa zobudí, narýchlo povysavam, aby sa nepovedalo.. dúfam aj ja že poobede sa vyčasí, by sme sa posánkovať išli, to bude zábavy 😀 joooj, idem sa asi učesať, zuby umyť atak trochu sa do kopy dať, lebo od rána som ešte ani nemala kedy 😕 zaaatoooo už som si zastepperovala 😵 😵
@borabora666 držím palce 😉 ja sa vážievam v nedelu, ale som sa rozhodla, že už sa budem ráno na lačno, predsa len sa na tie čísla omnoho lepšie pozerá ako na tie večerné a nechcem predsa vážiť obsah žalúdka, ale váhu tela a tú si budem vážievať ráno, som zvedavá na nedelňajšie čísielka 🙂
@romcag ok,tak ja to zjednotim s tebou a v necdelu sa postavim aj ja na vahu..este sa chcem aj pomerat a spravit si taku tablku
@borabora666 no môžeme sa teda spolu, ja som v nedelu večer mala 86,7kg, tak to asi tak narovnako 🙂 ja si meriam pás a boky, no a najčudnejšie meranie asi tuno, si beriem obvod ruky hore pri ramene, lebo si pripadám jak sumo zápasník, ale tak za týždeň išli z ruky 2cenťáky, dúfam, že aj ďalší týždeň bude taký úspešný 😉
@borabora666 to sme váhovo na tom rovnako ja som tiež začínala na tomto čísle 😀 tak si bude držkat palčeky
tak ja prave obedoranajkujem...dala som maleho spat,najem sa a sups upratovat 🙂
@borabora666 ahoj my sa vazievame vsetky v nedelu tak bude super ked budes aj ty 🙂
@romcag sak lepsie ako ziadny pohyb a nemozes hned vela spravit alebo co , inac presne ako ja ani ja necvicim ked maly spi az ho nezobudim dnes som sa aj pomerala zapisala tak uvidim ako to pojde dole stve ma to brusisko velikanske ostatne by si aj dalo ...u nas uz nesnezi 🙂 tak asi ani u vas ci? si uzite sankovacku sa riadne vyjaste 🙂
@moncikyta ak ťa poteším tak určite nemáš také brucho ako ja 😠 😠 tak nech ti to je útechov, a zachvíľu takýmto štýlom ho budeš mať pekné ploché 🙂 už ani u nás nesneží, na obed dám malú ešte spať a potom by sme vybehli von, snáď to tam do vtedy vydrží 🙂 akurát som dovysavala, idem zas trošku postepperovať, kým sa dá, bo pôjde malá spať, potom von, zas upratať z obeda, večer žehliť, keď som sa včera na to vybodla, tak bohvie kedy sa tam dostanem..
ahotje kočky,teší ma vaše nadšenie a veľmi Vám všetkým fandím...ale stres je tu zbytočný,ono to naozaj funguje,chce to len disciplínu a potom sa to už stane pre každú samozrejmosť. aby som sa trošku viac priblížila,mám 38 rokov a 2 deti. moja rekordná váha bola 95kg. dnes je to 54kg,ako som už včera písala,držím si ju 16 mesiacov. preto viem,že delená strava funguje,vždy,ked som sa stravovala podla nej,vždy som schudla. ja však dodržiavam oddelenú stravu podľa prof.RNDr.Kataríny Horákovej,všimla som si na nete,že sa tejto téme venovalo viac ľudí a niekde sú odchýlky... mne osobne najviac vyhovujú bielkovinové dni,nakolko sa pri nich rýchlo chudne,ale...dlhodobo byť na bielkovinách neodporúčam,má to svoje zdravotné riziká. dnes mám už svoj presný systém,ako sa stravovať a málokedy ma to láka porušiť 🙂 a keď už,tak sa to porušienie snažím zrealizovať vždy v doobedných hodinách,nikdy nie poobede a večer,lebo je tu ešte šanca,že počas dňa aj tie "hriešne" kalórie ešte vypohybujem....večer sa to žiaľ už všetko ukladá do tukov...ak by som vedela nejako poradiť,pýtajte sa. ale časom si aj tak každá nájde tú svoju správnu cestu,ako sa stravovať-lebo toto nie je diéta,toto je spôsob stravovania...a mal by byť trvalý
@sisi1103 sisi a mas nejaky odkaz na to ako to deli ona???? ja mam totiz tabulku,ale neviem podle koho je ta delena strava,tak bysom si to pozrela......
borabora666,ja mám knižku od p.Horákovej,ale bola vydaná ešte v roku 1998,pochybujem,že bude ešte dotlač.zbehnem po ňu k susedke,lebo som jej ju požičala a tú tabuľku Ti opíšem.možno máš nakoniec tú istú 🙂 ,tak aspoň pre porovnanie. inak táto kniha bolo fakt super vydanie,sú tam aj nejaké recepty,žiaľ,čisto receptovú knihu,ktorú napísala p.Horáková sa mi už nepodarilo zohnať,ale čítala som na nete ohlasy,že jej knihy mali obrovský úspech a ja sa ozaj nečudujem,lebo skutočne vie,čo píše
@romcag sisi nepise za 16mesiacov,ale ze 16 mesiacov si udrzuje vahu...nie???aspon ja som to tak pochopila...ale kazdopadne je pre mna velky vzor.....teda aj mne sa podarilo schudnut zo 108kg na 7Y5kg v priebehu dvoch rokov.....ale ostalo mi ovisnute brucho....teraz k tomu musim pridat aj cvicenie,mam lavicu na brusaky a eliptical a ten pas na elektrody.....aj ked si myslim,ze v buducnu ma caka abdominoplstika
@sisi1103 sisi budem rada,ak to tu hodis
ja mam tuto,aj ked neviem ci to pojde zvetsit ked to tu vyvesim,mozno len stiahnut do pocitace a potom pozret


@minuskad nooo ja som zataiľ aj bez delenia pekne schudla.. tak ako silno rozmýšľam, že budem ďalej bez delenia chudnúť, ak sa to spomalí, alebo to nepôjde, tak je mi jasné, že budem musieť.. ale neviem sa do toho dokopať, keď vidím, že aj takto to pekne ide 😉 aaachh jaaaj, neviem