icon

Pridajte sa k chudnutiu delenou stravou!

avatar
babulka
4. jan 2007

Baby, tak ja zacinam malu "odnoz" temy "Chudneme", lebo sa tam zacinaju pliest diety 🙂 . Uz som spiominala, ze pred 100 rokmi mi veeeelmi pomohla schudnut delena strava, aj teraz si ju obcas naordinujem, ale nevydrzim, takze v tomto novorocnom predstavzatovom obdobi - ktora sa ku mne prida? Aj nove recepty bodnu, aj podpora ...

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 1. jún 2026 · 4600 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Delená strava podľa Lenky Kořínkovej rozdeľuje potraviny do rastlinnej, živočíšnej a neutrálnej skupiny a zakazuje ich kombinovanie v tom istom dni; zelenina je možné kombinovať s obidvoma hlavnými skupinami.
  • Alternatívne interpretácie obsahujú Hayovu diétu (W. H. Hay) a viacdňové plány (napr. deň zníženia kalórií, bielkovinový deň, sacharidový deň, beztukový deň, deň vitálnych látok), ktoré sa v praxi používajú ako variácie delenej stravy.
  • Používatelia zdieľali online zdroje s tabuľkami a receptami (napr. chudnisrozumom.szm.sk, magazin.fit.sk, nanicmama.sk, wanda.atlas.sk, femina.cz) a uvádzali anekdotické výsledky: príklady hlásených úbytkov váhy zahŕňali −2,5 kg za 4 týždne, −5 kg za 7 týždňov, −8 kg za 2 mesiace a −25 kg za 8 mesiacov.


Najčastejšie otázky

Q: Čo je základná zásada delenej stravy podľa Lenky Kořínkovej?
A: Základom je rozdeliť potraviny do rastlinnej, živočíšnej a neutrálnej skupiny a v žiadnom prípade nekombinovať rastlinnú a živočíšnu skupinu v tom istom dni; medzi skupinami má byť odstup aspoň 8 hodín; zelenina sa kombinuje s oboma skupinami (zdroj: zverejnené pravidlá a graf v diskusii).

Q: Kde nájdem tabuľku „čo s čím“ podľa Korínkovej alebo ďalšie online zdroje?
A: V diskusii boli zdieľané konkrétne odkazy: http://chudnisrozumom.szm.sk/delena_strava.html , http://chudnisrozumom.szm.sk/delena_strava.gif , https://magazin.fit.sk/fit/vyziva/diety/delena-... , http://www.nanicmama.sk/?q=node/875 a http://www.nanicmama.sk/?q=node/876 .

Q: Môžem držať delenú stravu počas kojenia?
A: V diskusii väčšina uvádzala, že delenú stravu možno kombinovať s dojčením pri zabezpečení dostatočného kalorického a vitamínového príjmu; jedna skúsená matka však uviedla, že pri opätovnom držaní diéty dočasne stratila mlieko.

Q: Do ktorej skupiny patria sójové výrobky a ovocie?
A: Podľa zverejnenej Korínkovej tabuľky patria sójové výrobky (tofu, sójové „mäso“, sójové pomazánky, sójové párky, sójové mlieko) do rastlinnej skupiny; ovocie sa smie kombinovať iba s rastlinnou a neutrálou skupinou.

Q: Môžem jesť vyprážané jedlá pri delenej strave?
A: Diskusia uvádza, že vyprážané jedlá sa neodporúčajú, lebo trojobal (múka – vajce – strúhanka) mieša rastlinné a živočíšne zložky; niektorí používatelia však praktikujú občasné pečené alebo zapekané alternatívy (príklad: Bona‑VITA Sójové řízečky v Bille).

Q: Aké sú realistické očakávania úbytku hmotnosti pri delenej strave?
A: Anektdotické príklady z diskusie uvádzajú rôzne výsledky: −2,5 kg za 4 týždne, −5 kg za 7 týždňov, −8 kg za 2 mesiace, −16 kg v staršom prípade a −25 kg za 8 mesiacov; používatelia odporúčajú kombinovať s pohybom pre rýchlejšie výsledky.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Zásadné pravidlo delenej stravy je nekombinovať rastlinnú a živočíšnu skupinu v rámci jedného dňa a používať tabuľku (graf) na roztriedenie potravín.
  • Zelenina sa považuje za kompatibilnú s oboma skupinami a môže sa pridávať k živočíšnym aj rastlinným dňom.
  • Kombinácia delenej stravy s pravidelným pohybom (cvičenie, spinning, orbitrek) je v diskusii považovaná za bežné odporúčanie pre lepší úbytok hmotnosti.


Sporné názory

  • Sója: Korínkovej tabuľka radí sójové výrobky medzi rastlinné potraviny versus niektoré moderné zdroje uvádzajú nejednotné zaradenie – teda možnosť oboch interpretácií.
  • Kojenie: väčšina uvádza, že delená strava je pri dojčení možná pri dostatočnom príjme, zatiaľ čo niektoré skúsenosti hlásia dočasné vymiznutie mlieka.
  • Vyprážané jedlá: niektoré hlasy striktne odmietajú vyprážané jedlá kvôli trojobalu; iní príležitostne používajú pečené alebo kupované sójové náhrady (napr. Bona‑VITA).


Otvorené otázky

  • Presné zaradenie spracovaných potravín (margaríny, údeniny, parky so zmesami múky/soje) zostáva často nejasné a vyžaduje čítanie zloženia.
  • Neexistencia jedného oficiálneho, konzistentného grafu/tabuľky spôsobuje zmätok medzi rôznymi interpretáciami (Korínková vs. novšie tabuľky vs. Hayova diéta).
  • Dlhodobé nutričné dôsledky delenej stravy pri špecifických stavoch (napr. dlhodobé dojčenie) zostávajú v diskusii neuzavreté.


Spomenuté značky a firmy

Lenka Kořínková, W. H. Hay, Diamondovci, Pantharei, Tesco, Billa, Bona‑VITA, Perla TIP, Flora, Rama, Activia, Modrykonik, Mimibazar, nanicmama.sk, magazin.fit.sk, wanda.atlas.sk, chudnisrozumom.szm.sk, femina.cz

Spomenuté produkty a metódy

delená strava (Lenka Kořínkova), Hayova diéta (W. H. Hay), 90‑dňovka, Korínkovej tabuľka/graf, tofu, sójové výrobky (sójové párky, sójová majonéza, sójové „mäso“), Cottage cheese, Activia, Eidam, Perla TIP, Flora, Rama, Bona‑VITA Sójové řízečky, jablčný ocot (aj tablety), proteínový koktail, vláknina v tabletách, spinning, pilates, orbitrek, trojobal (múka–vajce–strúhanka), zápecená zelenina, beztukové dni, bielkovinové dni, sacharidové dni

Miesta a osoby

Lenka Kořínkova, W. H. Hay, Katarína Horáková, Diamondovci, USA, Balkán, Spiš

avatar
ninimini
3. feb 2012

@janula_nz no skoro je len nemožem kombinovat ovocie a zeleninu spolu v jeden den a v 90 je to tak ráno ovocie na obed zelenina🙂)

avatar
ninimini
3. feb 2012

@minuskad ahoj ved to protestujem doma teda ja 🙂) strašná zima a s dvomi detmi no neviem 🙂 vidíš špenát aj to si musím urobit ja som po porode malej začala jest špenát a po porode teraz pri malom som závislá na sušených figách teda odkedy delím som ich ešte nemala 😖
@zabka88 ja pri tej mojej baterke-samko 😀 beriem normálne kofeínové tabletky 😀 ale dnes som úplne mimo a to koli mrške tak by som to dala polovičke keby sa to dalo 😉

avatar
zabka88
3. feb 2012

@ninimini zabudni, naši muži by už umierali a čo myslíš kto by sa o nich staral? 😉
no vidíš, zapalme si večer tú sviečku a budeme protestovať po svojom 😀

avatar
ninimini
3. feb 2012

@zabka88 tak tak 🙂)

avatar
ninimini
3. feb 2012

tuším všetky protestujete 😀

avatar
ninimini
4. feb 2012

no samozrejme víkend a zase som tu len ja 😀 😀

avatar
zabka88
4. feb 2012

@ninimini neboj moja, aj ja som tu. kukám gota a chystám sa variť obedík 😉

avatar
ywula
4. feb 2012

@ninimini
ahojte baby, nochválabohu som našla spriaznivky...je fajn začítať sa do vaších skúseností....no moja cesta k dnešnej váhe bola štandartná...počas tehotesntva krásnych + 9 kg...každý ma za to chválil že je to akurát a zdravo...po pôrode -12 kg...nechápala som, keď som to zrátala a zistila že som 3 kilečka do plusu...a teraz...prosíme pekne moja pôrodná hmotnosť....myšlienka že nechcem byť trojciferná ma zabila...tak hľadám niečo zaujímavé, čo ma bude baviť a kilečka pojdu dole...najhoršie je to že moja dcérka sa nechce tvrdohlavo vzdať prsníka....
....akú delenku dodržujete??...

avatar
ibamy2
4. feb 2012

@ywula ahoj, vacsinou delime podla korinkovej... a dojcenie je pri delenej(aspon pre mna a moju dcerku) uuuuuplne bez problemov ;) ved vlastne jes vsetko, akurat nie dokopy... tak vela stastia!

avatar
ywula
4. feb 2012

jej no super...Korinkovú som si vybrala aj ja...tak to sa teším...hlavne zháňam receptíky...nech to je kus pestrejšie...musím to tu počítať kus..ale momentalne sa nedá...dcérka protestuje...🙂))....tak sa tú ukážem častejšie...

avatar
ninimini
4. feb 2012

@ywula no konečne kto kojením pribral a neschudol 😀 lebo to bol moj prípad 😀 😀

avatar
ninimini
4. feb 2012

baby toto sú naozaj zásady podla korinkovej alebo máte iné 😀

Delena strava podľa Kořinkovej:

Skupina sacharidova /rastlinna/:
-zemiaky, ryza-naturalna, bezvaječné cestoviny, knedliky, muka,skrob,
-chlieb/všetky druhy/, pečivo-celozrnne, tmave, akekoľvek nesladké pečivo,kukurica, popkorn,
-vločky-všetky druhy nesladené cukrom
-musli – všetky druhy nesladené cukrom
-všetky druhy obilovin, semienok,
-soja a sojove výrobky – maso a všetky výrobky z neho, sojove mlieko, sojova majoneza, sojove syry, jogurty, paštety /pokiaľ neobsahuju vajce/
-šošovica, hrach, fazuľa a ostatné strukoviny
-krupy, krupica,
-rastlinné maslo, rastlinne tuky, droždie, glukóza, hroznový cukor, med, slad, vajahit,
-javorový sirup

Skupina bielkovinová:
-všetky druhy mäsa, udeniny, salamy, pašteky živočišneho pôvodu, hydina, ryby, všetky druhy konzervovanych ryb,
-syry-najlepsie do 30%, 45% tuku v susine
-biely jogurt, tvaroh a všetky nesladené výrobky z neho,
-mlieko- čerstve aj sušené
-šľahačka, smotana, majonéza, tatarska omačka, vajce, oleje všetkého druhu, maslo, živočísne tuky, masť,
-
Skupina neutrálna:
-ovocie-čerstvé aj sušené, okrem kandizovaného
-kompóty bez cukru, alebo umelo sladené
-zelenina-čerstvá, mrazena /okrem zeleniny miešanej-hrach, kukurica, mrkva/
-orechy-všetky, okrem burskych
-huby-sušené aj nakladané, väčšina dochucovadiel, korenin, sojova omačka, kečup
-paradajkovo-zeleninove zmesy
-horčica, kakao, vraj aj med-lesny, kvetovy vraj patri do rastlinnej skupiny, ale med je vlastne sacharid,
-umelo sladené dzemy
-čaje, aj ovocne
-káva
-nesladené, alebo umelo sladené limonády a minerálky
-fruktóza-ovocný cukor
-umelé sladidla, žltok,želatina, zeleninový vývar

@ywula
@ibamy2
@zabka88

avatar
marianka79
4. feb 2012

ja som dnes mala delenú stravu na obed najprv som zbaštila maso a potom zeleninu 😀 😀 😀 ...srandujem len 😉 ja by som toto nevedela dlho dodržiavat 😉

avatar
ninimini
4. feb 2012

@marianka79 to je celkom dobre aspon že nie masko a potom zemiačiky alebo ryžu a nakoniec koláčik 😀 a mysliet si že je to delená lebo som to nespapala naraz 😀 😀

avatar
zabka88
4. feb 2012

@ninimini
@ywula
@ibamy2 baby a ovocie mate v neutralnej? lebo ja to poznam ze ovocie sa da len v rastlinny dnik 😕

avatar
ywula
4. feb 2012

@ninimini no veru...tiež som žila v predstave ako pôjdu kojením kilačka dole...žiaľ nič také...ale tak zas z druhej strany čo lepšie sme mohli tým naším pokladom dať...napriek tým kilečkám...🙂)...
...TAK BOJUJME...nič iné nám neostáva...🙂

avatar
ywula
4. feb 2012

ja to mám takto..je to to isté..len som to preletela
DĚLENÁ STRAVA PODLE LENKY KOŘÍNKOVÉ

POTREBNÉ PRÍSADY

velmi účinná!!!!!!!
možné kombinace uvedeny na konci

POSTUP PRÍPRAVY

SKUPINA ROSTLINNÁ
Brambory, rýže (všechny druhy), bezvaječné těstoviny, knedlíky v prášku, mouka – všechny druhy světlé i tmavé, všechny druhy chleba, všechny druhy tmavého pečiva, kukuřice, popcorn, vločky a musli nepřislazované cukrem, všechny ostatní druhy obilovin, všechny druhy semínek, soja a sojové výrobky, sojové maso a všechny výrobky z něj, sojové mléko, sojová majonéza, tofu, sojové paštiky (pokud neobsahují vejce), všechny druhy luštěnin (sojové boby, hrách, čočka, fazole, cizrna), kroupy, krupice, droždí, glukóza

SKUPINA ŽIVOČIŠNÁ
Všechny druhy masa, uzeniny, salámy, paštiky, drůbež, ryby, všechny druhy konzervovaných ryb, sýry – nejlépe do 45%, bílý jogurt, bílý tvaroh, mléko živočišné – čerstvé i sušené, šlehačka, smetana, majonéza, majolka, tatarská omáčka, vejce, živočišné máslo, sádlo

ZELENINA
Zelenina čerstvá, mražená i nakládaná (kromě zeleniny smíchané s kukuřicí a luštěninami), houby čerstvé i nakládané, kečup, všechny druhy tomatovo-zeleninových směsí

OVOCE
Veškeré druhy čerstvého ovoce, veškeré druhy sušeného ovoce nepřislazovaného, ovocný cukr neboli frutóza, dextróza (hroznový cukr), všechny 100% džusy (tj. nepřislazované), všechny džemy slazené uměle, fruktózou, dextrózou nebo medem

SKUPINA NEUTRÁLNÍ
Rostlinné máslo a rostlinné oleje (s rostlinnou skupinou pouze minimálně), kokos a kokosové mléko, všechny druhy ořechů kromě burských, koření všeho druhu, sojová omáčka, všechny dresinky bez živočišných přísad a vajec, sušená vejce, vaječný žloutek, hořčice, kakao, karob, všechny druhy čajů včetně ovocných, káva, uměle slazené limonády, med, všechny druhy umělých sladidel, rozpustné vitaminy bez cukru

ZÁSADNĚ NE!!!!!!!!
Rafinovaný cukr, řepný cukr, výrobek nazývaný přírodní cukr, bílé pečivo, burské oříšky, alkohol v kombinaci se živočišnou skupinou, příliš mnoho tuku zejména s rostlinnou skupinou

Základní graf – nesmí se kombinovat rostlinná a živočišná strava, ovoce a zelenina, živočišná strava a ovoce
- je určen pro každého, kdo se chce zbavit nadbytečných kilogramů razantně a rovněž se pořádně pročistit
Volnější graf – nesmí se kombinovat rostlinná a živočišná strava, ovoce a zelenina ve dni se skupinou živočišnou, ovoce a skupina živočišná
- je určen pro ty, kteří chtějí hubnout rychleji, ale absolutní striktnost základního grafu jim nevyhovuje
Nejvolnější graf – nesmí se kombinovat rostlinná a živočišná strava
- jeho přednost spočívá v tom, že můžete volně kombinovat ovoce a zeleninu nejen mezi sebou, ale i s oběma základními skupinami, což dává vašemu jídelníčku větší variabilitu
😉

avatar
ninimini
4. feb 2012

@zabka88 no ved práve preto sa pýtam či je to ok

avatar
zabka88
4. feb 2012

@ywula íha, takže ja idem (tak dobre snazim sa) tu volnejšiu 😀

avatar
zabka88
4. feb 2012

@marianka79 hehe, lepši spôsob je ked masko zjes v kuchyni a prilohu v obyvke 😀 😀 😀

avatar
ibamy2
4. feb 2012

@ninimini tak to, co si napisala, nie je korinkova, to bude asi ten dr.hays

avatar
ibamy2
4. feb 2012

@zabka88 zabi, podla korinkovej je to ak, ako pises, teda ovocie iba s kvetinkami 🙂

avatar
marianka79
4. feb 2012

@ninimini no aj ten kolačik bol neskor 😅 ale dala som si turistiku po schodoch 2x tak som niečo spálila podotýkam bývame na 6. poschodí 😉

avatar
marianka79
4. feb 2012

@zabka88 😀 aj také býva u mna 😝 alebo napríklad najprv zjem prezle a potom to maso 😅

avatar
zabka88
4. feb 2012

@ibamy2 jj, hlavne že čosi robime so sebou, to už je jedno v ktorej variante 😉 držme si palčeky, a zajtra meriame oki?alebo vazime, kazdemu co mu je blizsie 😀

avatar
ywula
5. feb 2012

no neni to až také strašné...ja idem tú moju už od štvrtku...samozrejme drobné prehrešky v podobe oblýzania lyžičky pri krmení malej ... dole som zatial asi kilečko, nemerala som sa, ale pocit mám výborný...
hlavne treba veľa študovať receptíky.aby to nenudilo. ja chodím na FB do skupiny..sú tam fajn baby...tiež väčšinou podľa Korinkovej....a dávajú skvelé recepty..
.včera som skúsila drožďovku..doma všetci hýkali aké to je dobré.

ešte som si kúpila Lcarnitin. má s ným niekto skúsenosť?
🙄 🙄 🙄

avatar
ywula
5. feb 2012
avatar
romcag
5. feb 2012

@minuskad aj my sme mali včera špenááááááááát.. mňaaaaaaaaaam 🙂 🙂 🙂

avatar
romcag
5. feb 2012

baby moc ste toho popísali, vidím nové tváre, nestíham vás ani čítať.. ja furt nedelím, papám čo chcem len menej 😅 😅 😅

taak dnešná váha z rána 81,8 kg (pôvodne 90kg) 😵

avatar
minuskad
5. feb 2012

@romcag blahozelaaaam 🙂

no baby ja som zvedava, ci vaha ide dole, ak ked predvcerom bol prehresok ale prisli kramy 😀 a od poldenlka zumbujem v klube tesim sa 🙂 🙂