Frustrovaná matka

majlo1234
11. máj 2022

Ahojte mamicky, asi sa len potrebujem vyventilovat a pocut, ze je nadej na zlepsenie😀

Syn ma skoro 9 mesiacov a posledne dva tri mesiace potrebuje v bdelom stave neustalu spolocnost, inak strasne reve. Neustalu v zmysle, ze ho nemozem polozit na zem a robit obed. Nemozem ist na wc, otvorit postarovi, proste nic. A reve fakt strasne, chodime cvicit vojtovku(este nesedi ani sa neplazi) a aj tam vravia, ze taky plac ma malokto.🙄

Svokra povedala teraz muzovi, ze za to mozem ja, lebo sa mu vkuse venujem. Je to tak, mozem za to ja? Nezlepsi sa to, ked sa zacne sam hybat? Ja by som sa mu nevenovala, keby takto nereval😀mne to zdviha kortizol, tlak vsetko, neviem vklude urobit nic, ak musim, tak to je v cuku letku, nech len neplace tolko. A on cely bordovy, zasopleny, vsetko mokre od slz. Posledne dni uz robim nevyhnutne s nim v nosici, alebo ked spi. Inak teda vsade bordel, nenavarene ani nic.
A ja sa cele dni upinam na to, kedy pojde spat, proste mi to lezie na nervy. Ak mate nejake tipy, ako to cele prezit a nezblaznit sa, potesim sa urcite. Inak sa len budem opustat a cakat kym sa zobudi, aby sme si dali dalsie kolo😀

juliet86
12. máj 2022

mas narocne dieta. to nez debaty. nie je to sposobene tebou proste to tak je... iba k spaleniu. kukni satky znacky radavpred silt vzadu krytla a 50tku faktor k tomu poriadne natriwt ked jw holy

oblecenie99
12. máj 2022

@tosomja Super fotky, tá s telkou v pozadí mi pripomenula fajn spomienku. Spomínam si, keď náš syn začal loziť okolo telky popri TV stolíku, zavelila som mužovi, že musíme telku zavesiť na stenu, ale že hneď. Tak on utekal kúpiť si ten stojan, na čo sa zavesí telka, a bol to asi najdrahší stojan v obchode, lebo pri cúvaní z parkoviska si aj parádne rozbil zadné svetlá na aute o stĺp :D

majlo1234
autor
12. máj 2022

Zienky, vdaka za vsetky rady. Vyjadrim sa vsetkym naraz, co si spomeniem.
Naozaj neviem, ci je on narocny, alebo ja som proste neni stavana na materstvo. Som netrpezliva, frustruje ma, ze sa nehybe, ze place, ze mu nerozumiem co potrebuje.. ale dnes som sa cely den udrziavala v klude a bola s nim, a bol cely den kludny a spokojny.
Az pred spankom, ked som potrebovala odostlat, tak zacal rucat, uz bol aj unaveny. Ja som si tresla hlavu o stenu a odkopla malicek o ram postele, ale udrzala som sa a konecne spi😀😀😀
S vojtovkou mame oddnes pauzu, fyzio usudila, ze je to kontraproduktivne, kedze ona sa extremne vie zlostit a reve tak, ze je praskaju bubienky. Aspon vtedy si poviem, ze az tak neprehanam, ked to povie ona, co denne vidi milion deti.
Skusala som dnes dat na chrbat, zatial mi to neslo, predsa lwn ma 10 kil a asi to chce aj cvik, ale zvladla som uvarit s nim vpredu.
No a klobuk dole pred viacdetnymi zenami, to je momentalne pre mna uplne scifi

miriammh
12. máj 2022

@ichbinich Zena, preste toto som si teraz potrebovala precitat. Vdaka 🙂

janica_
12. máj 2022

@majlo1234 ahoj 🙂 mne maly spaval len ked som pri nom lezala, akonahle som sa pohla, tak sa zobudil, skusala som milion sposobov ako odist, ale vsetky prekukol. Potom som si kupila na doma gmini lord kocik a vsade ho vozila so sebou, nosit by som ho nezvladla, respektive moj chrbat by to nedal. Teraz ma 14 mesiacov a viem ho cez den uz presunut do postielky kde si pospi takych 40 minut a ked sa zobudi tak ho este douspim v kociku. Ja som spokojna, on je spokojny, ucel svati prostriedky. Zatial nemam pocit, zeby tym nejak utrpel, vie byt aj bez mojej pritomnosti ci uz s muzom alebo starymi rodicmi.
S bolavymi zapastiami/pretazenymi som mala aj ja problem kedze bol velky, chodila som aj na rehabky a jeden ultrazvukovy pristroj mi robil velmi dobre tak som hladala ci nie je nieco take na doma, a nasla som Ultrazvukovu kavitaciu (v recenziach pisali pani ze im pomaha od bolesti na nohach) tak som to riskla, kupila z druhej ruky, obcas si to prejdem a mam po probleme. Snad si na novy nezakladam 🙂 ale maly uz chodi takze ruky uz zvladaju viac, skor ma bolia ako si na nich pol noci lezim na jednom a druhom boku pri didani 🙂
Kamoska sa tiez nemohla pohnut od maleho a stale ho mala na rukach takze mam predstavu co zazivas, ale raz to prejde, kazdym dnom to bude lepsie a lepsie 🌸

ivec16
12. máj 2022

a je vsetko v poriadku? otacat sa vie? preco sa neplazi nehybe? nohy zdviha ked je na brusku? moje dieta sa tiez nehybalo, sediet zacala v 16 tich mesiacoch… ako spi? budi sa casto? mozno je to len obdobie a treba vydrzat… drzim palce nwch je to len zle obdobie a rychlo za vami

bluka2
13. máj 2022

A má ešte nejaký problém, okrem toho, že nesedí? Lebo sedenie ide až po stvornozkovani, moja sedela v 10 mesiacoch a potom všetko na čas, chodenie, teraz je prváčka a šikovná v plávaní, v škole. Aj druhý syn začal sedieť v 9 mesiacoch a pohybovo úplne šikovný, ako dvojročný bicykloval. Možno je problém tá vojtovka. To skúšali aj na môjho syna krátko, máj z toho taký stres, že si držal ramená pri usoch, hneď som to stopla a úplne mu to prospelo - zrazu pomerne spokojné dieťa

andreatytler
13. máj 2022

@majlo1234 Vekom sa to bude zlepsovat. Budes mu vediet povedat ze pockaj chvilocku (5-10 minut), kym si toto nakrajam a aj s hrackami sa bude vediet hrat trochu dlhsie, ale ak je extrovert bude stale vyzadovat tvoju spolocnost.
Ako sa inac sprava? Zaujima sa o okolie? Chce aby si mu veci podala, alebo ho niekam doniesla? Je spokojny ked ho nosis po dome a ukazjes mu veci? Snazi sa hybat, ale nejde mu to? Uvazujem totiz ze je tiez mozne ze ho frustruje vlastna neschopnost sa hybat. Mentalne je 9 mesacne dieta uz na uplne inej urovni ako 4-5 mesacne. 9 mesacne sa zaujima ho svet a chce ho objavovat, zacina si uvedomovat svoje telo a chce ho ovladat a ked nic z toho nemoze, tak ho to hneva.
Fyzio cvicenie v 9 mesiacoch uz bude dost narocne. Skoda ze ste neriesili tu hypotoniu skor. Nas syn bol silne hypotonicky ale cvicili sme od 2 mesiaca osteopaticke cvicenia a uplne sa to napravilo do 3 mesiacov. Zacal stvornozkovat ked mal 6 mesiacov. Osteopatia nie je taka narocna ako vojtovka. Cvicenia su jednoduhsie a deticky ich ovela lepsie znasaju.
Vobec sa netrap tym ze ta vycerpava a otravuje sucasny stav. Vela zien to tak citi a nie si preto o nic horsia matka. Prave naopak.
Mna Nevychova naucila velmi vela, jednak o dietati ale aj o mne. Pomohlo mi to dost zmenit moj postoj. Na plac dietata sa uz nepozeram ako na nieco co je nutne zastavit, alebo tomu predchadzat za kazdu cenu. Dieta si tym len vyjadruje svoje emocie a ovela lepsie pomoze, ked mu tie emocie uznam, pochopim ich, vysvetlim co to je a verim ze ich zvladne spracovat. Proste si jeho emocie uz tak nepripustam a nevztahujem na seba. Som tam pre neho, ale nesnazim sa "riesit" jeho emocie a to ako ich prejavuje.
Druha vec co ma naucila je stanovit si svoje vlastne vnutorne hranice. Napriklad, ak je pre mna dolezite mat na WC sukromie, tak to pre seba urobim aj za cenu ze dieta bude 5 minut plakat v ohratke, alebo postielke. Dietatu vysvetlim ze toto jednoducho potrebujem a poziadam o spolupracu. Jasne ze sa tej spoluprace asi nedockas, ak ma on separacnu uzkost, ale uci ho to pochopit, ze zalezi aj na potrebach inych ludi. Lebo take to totalne sa obetovanie a robenie vsetkeho pre dieta nie je dobre ani pre teba ani pre dieta.

anny1984
13. máj 2022

@majlo1234 Ach tie svokry. 🤦‍♀️ Nič si z toho nerob. Synček začal obdobie separačej úzkosti, to prejde, nebude na tebe nalepený večne. Ja som tiež veľa vecí riešila nosičom, inak by som malú neuspala. Nemôže ti pomôcť manžel? Alebo sa proste na nepodstatné veci vykašli, navar si na 2 dni. A keď malý zaspí, tak skús aj vypnúť, nemusíš nutne niečo robiť. Aj keď ja som sa niekedy tiež neubránila a riad musel zmiznúť do skriniek. 🤣
Prajem pevné nervy, nie si v tom sama. 😉

11iva11
13. máj 2022

@tosomja Tá WC fotka vyzerá síce cool, ale vôbec to tak nemusí byť..zveličuje sa to - podobne ako že "nemám si ani čas vypiť kávu"...Čas a hranice pri deťoch si nastavujeme sami.
Mám dvojičky a spoločnosť na WC mi robia iba keď mi to nevadí a mám na to náladu a plánujem tam byt max. minútu. Čo je ale málokedy
Ináč sa zamknem a hotovo. Asi ich tam nebudem púšťať do smradu a podobne.
Deti sú bystré; rýchlo pochopia, že na záchod sa nemá liezť, keď tam niekto iný sedí..

PS: pre autorku: myslím, že tentokrát má svokra pravdu.

tosomja
13. máj 2022

@11iva11 brala som to ako odľahčenie. Samozrejme, že keď poviem, aby počkali, tak mi tam liezť nebudú, ako aj všetko ostatné, moje deti sú bystré, vedia, že keď ideme jesť, sedíme pri stole, vedia, že keď sa dohrame, hračky odložíme, keď ideme spať, najprv umyjeme zúbky atď.
Ja len píšem, že keď ma decko revat ako keby ho rezali, tak ho radšej vezmem do sebou do smradu 😉
Ja zase nie som zástancom toho, že nechám decko vytrvať, veď si zvykne a prestane. Moje deti revu len keď spadnú alebo teraz najmenšia keď chce mlieko ale nevie piť, lebo ju bolia ďasná. Ináč sú kľudne a vymýšľajú rôzne nezbedne vecí. A zase k tej ďalšej fotke kde všade lezú. To treba tiež často používať "nono" "nesmieš" zlez dole" "spadneš"...
Moje deti sú so mnou všade, v noci v posteli, cez deň okolo mňa. Nemám potrebu ich odsúvať aby som mala kľud. Budem mať, keď pôjdu do škôlky, školy a už úplne, keď budú mať svoje vlastné rodiny.

11iva11
13. máj 2022

@tosomja Jasné = deti sú s nami a okolo nás. Ja som reagovala na tie extrémy so WC, kávou, atď....napr. naši aj spia od narodenia vo vlastných postieľkach a nie s nami rodičmi, ale to je na každom.
Foto, kde lezú, som nevidela, lebo nemám chuť ani potrebu čítať celú diskusiu 😀

tamichloe
13. máj 2022

@tosomja aké bábätká ešte obe,máš čo robiť,pri takom vekovom rozdiele

tosomja
13. máj 2022

@tamichloe vieš čo, ani nie, len to mám dvojmo. Horšie je s rozdielom 11rokov, mám skoro 12r dcéru a to už je zaberak 🤣 papula, zduta, 5 minút úsmev, potom rev, potom prekrúca očami, potom sa 1000x prezlieka, neodlozi atď atď. Ešte že chodí do školy, lebo už by som sedela niekde v kúte s kazajkou 😃🙈

zibi
13. máj 2022

@majlo1234 my sme cvicili a mala vrestala ako túr.. Strasne. Len ju videla a vrieskala.
On ma bejsku diagnózu? Hypotonus?ze cvicite? Nesedi v zmysle, ze sa zo 4 neda do sedu? Lebo ten sed je prave zo styroch a ked nestvornozkuje a nie je na 4 roch. Nepojde ani do sikmeho sedu. Pri tej vojtovke sa stimuluju drahy a je mozne, ze bude najprv stvornozkovat..
A je mozne, ze sa jeduje, lebo chce robit nueco viac a nejde. Pretoci sa ti na brucho?
Ked je s tebou aj na zemi v kuchyni aj tak pisti?
Ono ta vojtovka dost stimuluje, aj nervovubdrahu tak moze byt predrazdeny.neskusali ste Bobatha?
Ale moja tiez dost pistala. Len zasa ona stvornozkovala ako drak a chodila okolo nabytku, tym padom dosla za mnou. Ale to. Pistanie bolo fakt hrozne🙈este aj teraz sem tam zaskrieka a to ma 2.
Skus zmenu cvicenia, pozri fyziomamu, macdobre rady ako stimulovstvdieta ku chodzi, lezeniu.. Atd. Skor by som fiesila pohyb u neho ako skriekanie, lebo pohybom a tym, ze sa stane viac mobilnejsii mu urcite prejavy opadnu.
Ale tiezsom na tom tak bola, ze pri malej a vsetko s nou robit...

luccija
13. máj 2022

@oblecenie99 až som sa zasmiala chlap v strese, že príde o TV🙂čo rodičia si zažijú pri deťoch by jeden neveril

portret7
13. máj 2022

@majlo1234 moj mal tiez take obdobie, nas zachranilo hopsadlo, ked som varila alebo cokolvek ine, videl na mna, vedel sa tam prehrat… https://www.mall.sk/rozvoj-aktivita-hracky/fish...
Da sa kupit aj z druhej ruky…

aluskasm
13. máj 2022

@majlo1234 Vydrzat, cim bude starsi zlepsi sa to. Hlavne vela lasky tu deti potrebuju asi najviac.

majlo1234
autor
13. máj 2022

@ivec16 je hypotonicky, cize ma slabe svaly a k tomu velky rozsah pohyblivosti, cize vsetko mu ide tazsie skrz to. Ale dufam, ze sa coskoro posadi, uz pivotuje aj sa odtlaca dozadu. Avsak myslela som, ze to pride skor😌
@andreatytler on je inak velmi spolocensky, miluje ruch, ked sa nieco deje, a hybat sa chce velmi, v tom mas pravdu. Mne sa jeho pohyblivost nezdala dlhsie, ale nasa pediatricka nas nechcela nikde poslat. Musela som si nasilu vydupat vymenny listok, preto cvicime az zeraz. A hranice mam, ze sa potrebujem najest, vypit kavu a vklude sa vykakat za zavretxmi dverami, ale realita je, ze sa musim za 5 sekund a jem a pijem na zemi😀
@11iva11 nemyslim si, ze sa takto skoro daju nastavit nejake pevne jranice, hlavne ked je dieta a jeho plnenie potrieb absolitne zavisle na mne😞
@portret7 to hopsadlo vyzera super zabavne, ale urcite nie je odporucane, vyslovene mi povedali, ze ho mam nechat pohybovat sa len tak, ako vie, ziadne podsadzanie…a ledze nevie stat, nwmoze ani hopsat☺️

ivec16
13. máj 2022

@majlo1234 nasa tak isto hypotonicka a hypermobilna… chce to len viac casu… drzim palceky

ichbinich
13. máj 2022

@miriammh
Myslis tu rodicovsku mantru? 😉 😀

tamichloe
13. máj 2022

@tosomja mám doma taký kus 11rocny 🤦a neboj horšie ešte len príde😁😁😄😄, našťastie už mám 2 dospelých 🤗

oblecenie99
13. máj 2022

@majlo1234 Až teraz čítam,že aj cvičíte. Andrea vyššie ma pravdu, ja by som skúsila aj tie osteopaticke cviky,s našim synom to urobilo zázrak, tiež mal slabšie svaly 🙂 Nejdem ti radiť, že naučiť ho a pod.,mám len jedno dieťa a najväčšia vec,ktorú som sa naučila pri ňom je,že naozaj ale že naozaj je každé dieťa iné, a to niekedy ten istý aj každý deň 😅 a každý rodič je iny. Môj syn ako bábätko nikdy nebol extra mojkac, žiadne pusinky a dlhé skín to skin momenty nehrozili pri ňom, naradsej spal vo vlastnej postieľke, no a teraz už mal dva roky a je z neho brutálna prísavka (ja hovorím aj vďakabohu no konečne,aspoň viem,aké to je AAAAAALE rýchlo dodám,že akokoľvek ho ľúbim,milujem,nedám na neho dopustiť a vo všetko je numero Uno pred všetkým a každým... vrcholom môjho dňa je veru moment,keď ho preklopím z mojej do jeho postele a konečne si vydýchnem a mám trošku priestor aj na seba a pre seba 😁). Materstvo je aj o Tom čo píšeš,aj o tých pocitoch, samozrejme,že je to vyčerpávajúce a náročné.. a keď máš pocit,že ti to kvapka na hlavu a nemáš to komu povedať a potrebuješ to vyventilovat,tak kľudne napíš, ja pochopím a nesudim, poznám to. Je ale pravda,že čím si ty pokojnejšia, o to bude aj dieťa viac v pohode,mám to naozaj odpozorovane aj u nás..všetko je len obdobie,všetko prejde 😉

zina234
13. máj 2022

@majlo1234 vydrž, je to náročné viem, ale je to len obdobie. Ešte ti to bude chýbať. Čím viac sa budeš brániť tomu, že sa mu treba venovať, tým viac to bude vyžadovať. Aj ja som si to zažila. Domácnosť v katastrofálnom stave asi 3 mesiace. Ale o to lepší je teraz, keď ma rok a pol. Sam sa zahrá, už ma toľko nepotrebuje. Držím palce

sounia
13. máj 2022

@majlo1234 Ahoj si uzasna a uplne normalna mamina 😊 my sme to mali total rovnako. Dcerka mala niekedy nervoznejsie dni, tyzdne ci aj mesiace. No potom to vzdy preslo. Velmi pomohlo ak som sa dokazala ja udrzat v klude, vtedy boli aj tie dni o trochu mene narocne. No samozrejme sme len ludia a aj na mna uz niekedy dolahol nedostatok spanku, socialneho kontaktu ci proste len casu pre seba a vtedy som si myslela, ze nie som normalna a ako to ine maminy bez problemov zvladaju.... z mojej osobnej skusenosti mam pocit, ze vzdy po takych "fazach" dcerka ako keby urobila v nieco daky pokrok, alebo to bolo obdobie kedy sme prechadzali na menej spankov a cim dlhsie trvalo dane obdobie, tym to bola vyraznejsia zmena ... bohuzial nam to v tomto veku nevedia povedat, co sa to v nich vsetko deje... no mozno aj on je ciastocne frustrovany z toho, ze by sa velmi chcel motoricky "posunut" no nedari sa mu...... ja som v urcitej faze urobila dcerke v kazdej izbe rozne "kutiky" na hranie, kazdy s urcitym typom hraciek... a potom sme sa presuvali aj podla toho ako sa jej pacilo a ako som ja potrebovala nieco robit ..
inak kavu som mala vzdy aj ja ako cas pre seba... no neberiem to ako hranicu, ale ako akceptovanie aj mojich potrieb 😊... kazda to mame inak, ak nam to tak vyhovuje a sme s tym vlastne spokojne... tak je to podla mna presne ako to ma byt... niekedy nam radia susedy, tetky prajem vsetko dobre

kimivox
13. máj 2022

@elviku11 nechcela som tu komentovat ale ked spm si precitala tvoj prispevok tak s tebou uplne suhlasim👍mam dceru rok a pol a robim vsetko doma nimdy sa nestane ze nieco nestiham,nenajem sa alebo som b strese cez den...mala je uplne spokojne samostatne vysmiate a stastne dieta no od narodenia som ju ucila ze nie som jej "otrok" dala som jej podlozku hracky a robila si svoje aj ked zavaka mrncat alebo revat,,trvalo to len chvilu a ona sama pochopila ze ja tu nie som na to aby som 24h sedela pri nej...samozrejme venujem sa jej hram sa s nou ale teraz sa vie pohrat krasne sama pride ku mne vystuska ma za nohu a ide sa dalej hrat....myslim ze keby som bola hotova z toho ze zamrnci a radsej by som bola na nej nakeoena nonstop len aby nahodou nezaplakaka tak by som mala doma to iste...a aj pre nu to je lepsie lebo vifim ze je kreativnejsia zo dna na den ..im aj nuda prospieva a ked ideme k inym detom krasne sa s nimi hra a nereve

9gabi9
13. máj 2022

@majlo1234
Nečítala som všetky príspevky, v tých čo som prečítala vidím, že ťa už mamičky povzbudili. Ale pridám sa aj ja.

Pri čítaní tvojho príspevku a aj tvojich doplňujúcich odpovedí - ako keby som čítala o sebe pred 8 rokmi 😂 Syn úplná prisavka, nemohla som sa od neho vzdialiť. Doma som neurobila nič. Pričom on bol veľmi zlý spáč. Vedel spať iba doma, uspatie trvalo okolo 45 min, občas aj vyše hodiny 😭 Po uspati som vedela, že mám 30 min. na to, aby som niečo stihla urobiť . Mala si vidieť tie šprinty po byte 😂😂😂 Potom som potichučky vošla do izby a ľahla k nemu, ináč by sa zobudil. Ležala som pri ňom až kým sa nevyspal. Takže ani počas spánku som toho veľa nestihla. Varili sme večer na 3-4 dni (mne ani mužovi to nevadilo ❤️), upratovanie väčšinou spolu v trojici, aj malý pomáhal 😁 Aby toho nebolo málo, je hypotonik, cvičili sme každý deň 3x, reval pri tom ako keby som ho rezala. Mužovi som hovorila že na nás susedia zavolajú sociálku 😂
Plazit sa začal ako 10m. a stvornozkovat ako 11m. Vtedy sa to trošku zlepšilo, lebo sa vedel dostať ku mne.
Všetko sme robili spolu, ale aj tak som sa mu musela veľa venovať. Tiež mi bolo neraz ťažko, obdivovala som muža že prežil moje nariekanie a výlevy 😭😂😂😂
Ako bolo už uvedené, je to len fáza. A odstupom času sa na tom budeš smiať.
Dnes má syn 8 r. Je samostatný, šikovný, v škole sa mu darí, chodí na futbal, plávanie. Je neskutočne empatický a citlivý. Na svoju ročnú sestru nedá dopustiť. Keď ho vidím ako sa s ňou hra, môžem ich s kľudom nechať v izbe samých a on sa o ňu postara. Keď bola menšia, chcel ju nosiť na rukách, v nosiči ako ja 🥰
Neboj, dnes investovaný cas sa ti raz vráti nie dvoj- ale niekoľkonásobne.
Držím palce, nech sa vám darí

andreatytler
13. máj 2022

@majlo1234 Na fyzioterapiu nepotrebojes odporucanie od pediatricky. Mozes ist aj sama a ku komukolvek. Skuste urcite nieco ine ako tu vojtovku. Ako uz poradili toho Bobatha alebo osteopatiu.

andreatytler
13. máj 2022

@oblecenie99 Mam to tak isto. Uplne sa uvolnim az ked syn vecer zaspi.
Ja som na sebe odpozorovala ze ma jeho nehonecna energia a aktivita velmi vycerpava. Teraz ked ma uz 2 roky, nemusim uz okolo neho tolko robit, ale staci mi na neho pozerat z gauca a ten naustaly pohyb a zvyky a slova a nalady co z neho srsia ma ako introverta velmi vycerpaju a dobijem si baterky az ked som sama v klude.

majlo1234
autor
13. máj 2022

@andreatytler ja viem, ze nwpotrebujem, ale tie ceny su extrem, sama som chodila k fyzio a platila som 40 eur za sedenie, pri malom, kde chodime dva tri krat do tyzdna by som zbankrotovala😓teraz chodime do tetisu, su vraj velmi dobri. ale rozhodne, ak nenastane progres coskoro, vyskusame nieco ine.
@9gabi9 vdaka za povzbudenie, ja mojho muza neznasam obcas za to, ze vklude moze odist z domu, najest sa, dat si kavu niekde, alebo sa vysrat na hodinku v hajzli😤🤪
Ale teda snazim sa prenastavit v hlave a uzit si toto obdobie, lebo ved asi to tychlo ubehne a ked uz nebude babatko, bude mi chybat