Kedy dovoliť návšteve prísť pozrieť novorodenca?

natalia_r
27. sep 2021

Ahojte-zauimalo by ma ci existuhe nejake nepisane pravidlo, kedy dovolit prist pozret domov novorodenca-obavam sa ze moja svokra a matka budu u nas nasackovany kazdy den idealne hned v den jak prideme z porodnice. Ja by som najradsej mala 2 tyzdne klud s babankom nech si zvykne na svet. Zas sa chvem vyhnut reciam typu mame pravo vidiet svoje vnuca atd....Dakujem za nazory

anjelicek26
27. sep 2021

Ano maju pravo vidiet vnuca - ak prijdu poupratovat, donesu ti navarene jedlo a pod 2 hodiny odchadzaju, umyju si ruky a budu mat respirator/su zaockovany... Normalne si s nimi sadni a porozpravaj sa o svojich obavach, ze po porode by si rada mala chvilu klud aby ste nabehli na rezim, nech sa nikto neurazi, mas ich rada, ale chces si zvyknut na vsetko, proste ich na to psychicky priprav dopredu, ake tie navstevy budu...

luccija
27. sep 2021

@natalia_r aj ty máš právo nielen oni.Iba s respiratorom by som ich pustila a nie na dlho

lienka9
27. sep 2021

@natalia_r zalezi na tebe a partnerovi ako sa dohodnete.nas cakali rodicia uz ked sme z porodnice prisli a na dalsi den svokra so svagrinou,ale my mame super vztahy a aj sa casto s rodinou navstevujeme.pri synovi bola nejaky cas u mna mamina,ale pri dcerke to nebolo potrebne a vsetci chodili len nas pozriet na otocku 🙂 ziadne pravidlo nieje,iba ako sa ty citis.ja sa ale priklanam k tomu ze aspon na hodinku -dve ved nech pridu,budu mat dobry pocit a ty klud :D

felitsa
27. sep 2021

@natalia_r ahoj u mna to bolo tak ze keďže sme vtedy byvali u nasich samozrejme moji rodičia boli s nami odkedy sme došli. Dosť mi pomohli so starostlivosťou popri davani sa dokopy. Samozrejme tam sú aj vzťahy dobré. Svokrovcov nemám keďže manželovi rodičia už nie sú medzi nami. Moji starí rodičia keďže sú iba doma a nikam nechodia prišli po pár dňoch cca piatich aj to len pozrieť detuchy a vypiť kávu. Necakali žiadnu hostinu. Samozrejme keďže tam bola aj mamina pomohla niečo drobné nachystat. Nikto necakal že tam vydržím sedieť celú návštevu. Zvyšok rodiny hlavne tí čo pracujú tak tí prišli po viac ako dvoch týždňoch postupne. Krstní, svagrovci atd. Tých vyslovene sme oboznámili že skôr ako o tie dva týždne proste sa nedá keďže si to nezelame. Našťastie nikto nemal problém, všetci boli chápaví. Ale to je ta lepšia situácia.

junovedievca
27. sep 2021

@natalia_r zalezi fakt na tebe.mamka prisla po 2ch tyzdnoch.ostatni az po sestonedeli.aj som to tak vravela, takze vsetci vedeli ako sa maju zariadit.

arriana29
27. sep 2021

Ty a dieťa si prvoradá. A ty si prvá ktorá má právo na pokoj kľud keď sa na to necítis tak by som im to tak povedala nech prídu o dva týždne. Keď sa ich nechceš dotknúť tak nech prídu navštíviť na chvíľku ale hneď im povedz že si neprajes aby tak chodili každý deň kým sa nedáš dokopy. Oni uvidia vnúča a ty budeš mať potom kľud. Musia to pochopiť.

marianarem
27. sep 2021

@natalia_r Ja som po porode prijimala navstevy hned, ale iba tie, co s niecim pomohli, ci uz s babatkom alebo mne psychicky. V mojom pripade to boli mama a sestra. Svokor s priatelkou chceli prist, ale ich som odkazala na neskor. Suseda prisla neohlasene, doniesla aj kvietok, no zrovna ma zobudila. Tak som jej slusne podakovala, no ze maly prave spi a ja sa snazim spat s nim, pochopila.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
natalia_r
autor
27. sep 2021

@lienka9 ano len sa obavam ze ked podas prst.....ze to bude potom neunosne stale neohlasene navstevy a pod.

natalia_r
autor
27. sep 2021

@elizabet173 Ano presne moja rec, tak to mam na plane im slusne vysvetlit. Len oni su zial vsetci na dochodku a unudeni cely den, takze sa musim pripravit na place a hadky...ze im nechcem dovolit ani pokocikovat atd

len_nig
27. sep 2021

Ja nad tým tiež začínam pomaly rozmýšľať ako to bude keď porodim a prídeme z nemocnice, ale pravdepodobne poviem len svokrovcom a našim nech prídu nachvilocku pozrieť druhý deň keď prídeme a ostatní až neskôr po sestronedeli - prípadne skôr, ak sa budem na to cítiť. 😊 Inak bude určite režim že zvonček vypätý a nepustíme sem nikoho

lienka9
27. sep 2021

@natalia_r ja som to povedala jasne este pred porodom.ze budem radi ked pridu,ale len hodku dve a potom chceme byt sami.ak mate normalne vztahy urcite pochopia..a na tie dve hodky ak by sa aj 1x do tyzdna zastavili to sa da vydrzat..pripadne nech cestou nakupia,alebo donesu navarene..mne mama aj svokra vzdy pozehlili pocas navstevy,takze kazdy bol spokojny :D bez ohlasenia by navsteva nemala chodit,ani za standardnych okolnosti a nie po porode tak to ak nerobili predtym,snad teraz nezacnu..netreba mat z toho stres vopred a po porode sama uvidis,mozno budes aj za pomoc rada.ja som mala komplikovane hojenie pri prvom a za pomoc som bola rada 🙂 pri druhom som ani nevedela,ze som rodila tak pomoc nebola nutna,len navstevy na rozptylenie 🙂

hederamonstera
27. sep 2021

@natalia_r a ked im povies, ze neohlasene navstevy nechces? alebo tvoj manzel...neverim, ze by aj tak chodili...a co si pomyslia? snad ti je prvoradejsie tvoje dieta ;) ako matka sa musis naucit postavit sa za seba a tvoje dieta.

marianna_peskova
27. sep 2021

To je čisto na tebe, kedy sa cítiš na to pustiť svoju rodinu k bábätku. Moja sestra pri oboch deťoch nechcela vyše mesiaca nikoho vidieť, ja som prijala návštevu domov dva týždne po príchode domov z pôrodnice. 🤷🏻‍♀️

dada0902
27. sep 2021

Ja som povedala po 6tyzdnoch museli rešpektovať

ankare
27. sep 2021

To je len na Tebe. Ak to tak cítiš, pokojne aj 2 mesiace neprijimaj navstevy. Vy s babom si zvykate na seba,bábo je krehucke,stále sa dojcite,ty sa snaž oddychovat,keď bábo spinka. Ak chcú, nech donesú jedlo,nech poupratuju,...
Držím palce!

mable123
27. sep 2021

Keď budeš na to pripravená🙂 a hlavne nech malé nebozkávajú na ústa ako to majú vo zvyku poza chrbát... až babätko niečo nechytí

zuvelyn
27. sep 2021

Vtedy kedu chceš ty. U nas boli a aj budu "návštevy" (rodicaiprr nás nie sú návšteva) jedných aj druhých rodičov hned po príchode z pôrodnice

lilitela
27. sep 2021

@natalia_r Ja som bola tak v prdeli, ze by som to nezvladla. Ja som mesiac nechcela nikoho ani vidiet a dobre som urobila, lebo ako poznam moju aj muzovu mamu, aj teraz, ked akoze pridu pozriet vnucata, tak to iba kuknu ze caute a uz si sadnu a iba kvakaju o sebe. To keby som mala akoze v sestonedeli absolvovat, tak ma porazi. Akurat som si musela vypocut reci, ze aka som hrozna, ze som nedovolila, vtedy ma to velmi mrzelo, zrejme aj kvoli hormonom, dnes mi je to uz uplne jedno, lebo vlastne viem, ze som sa rozhodla dobre.

zojanka
27. sep 2021

@mable123 presne. Ja neviem co je to za debilny mores bozkavat mimino na tvar (okrem rodicov) , mne sa nozik otvara 🙄

wonder13
27. sep 2021

@natalia_r mňa čakali už pri nemocnici, a po cisárovi si ani neviem predstaviť ze by nechodila mama a svokra. Ja ich nepovažujem za návštevu. Bola som rada ze mi doniesli jedlo, popestovali malého kým som si vlasy umyla, poprípade dobehla do poisťovne, k lekárovi,... Ja som v jednom kuse len kojenie riešila a na iné zo začiatku som vôbec nemala čas, pomoc sa zišla.

mijunik
27. sep 2021

@zojanka mňa tak od malička mamina učila, že keď dať pusinku bábätku, tak na nožičku. Alebo aj pohladkať - po nôžke. Je to hygienickejšie a nie tak doterné aj pre to bábenko. Samozrejme vlastné deťúrence, to je iná kapitola… Líčka majú vypusinkované až-až. ☺️
@natalia_r šestonedelie pre niečo je. Nik by sa nemal zdúvať, keď po pôrode nemáš náladu a/alebo silu príjimať návštevy. Dobre, starí rodičia, chápem. Ale max. na hodinku s tým, že celý servis okolo návštevy bude robiť Tvoj partner, ak Ty sama nebudeš z akéhokoľvek dôvodu chcieť. Ale pokojne až po tých dvoch týždňoch. Bez výčitiek svedomia. Dieťatko si buduje imunitu, aj o tom je šestonedelie, aj o Tvojej regenerácii. Tak tie dva týždne namiesto šiestich snáď starí rodičia vydržia. 🙂

luccija
27. sep 2021

@natalia_r všetko záleží od vzťahov ja si napríklad neviem predstaviť, že by mama a svokra neprisli hneď druhý deň.Citila som sa dobre, plná endorfinov a bola som pyšna a chcela som sa "pochváliť"porozprávať.Najlepšia kamarátka prišla po 2 t a kolegyna prišla neskôr po mesiaci.
Ja si neviem predstaviť, že 6 t chodím von s dieťaťom, do obchodu normálne fungujem a rodinu si k dieťaťu nepustím.
Ale tak každá ináč prežívame stav po pôrode ja som nemala zranenia a bola som na tom fyz a psy dobre to horšie prišlo až neskôr🙂
Ale určite si daj nejaké hranice, aby sa naozaj nestalo, že denne Ti bude niekto doma sedieť...mysli iba na seba a dieta

whatever1
27. sep 2021

@natalia_r Rob tak ako cítiš. V sestonedeli si kráľovná ty, hociako rozhodneš je správne. Ani chlap by do toho nemal zasahovať. Prečo? Po pôrode môžeš byť dlho ubolena, možno budeš mať problém sedieť, budeš si chcieť vetrat vevericu 😅(pred návštevou asi tazko), môžeš mať problém s kojenim,s prsiami, dieťa môže mať obrátený režim (celú noc hore)...Normalny človek sa spýta kedy môže prísť, alebo sám počká na pozvanie. Ak už si rozhodnutá pre dva týždne kludu, tak im to povedz už teraz. Neobhajuj sa, nediskutuj o tom, neospravedlňuj sa, len to oznam ako hotovu vec, že navstevy budete prijmat až po dvoch tyzdnoch. Keby to teraz povie niekto mne tak som ešte prekvapená že tak skoro keďže je korona a k tomu aj chripkove obdobie.

ikissedagirl
27. sep 2021

@natalia_r kedy ich pozves, vtedy pridu.
ak sa chcu urazit, tak sa urazia. Takze rozhodni sa podla seba.

Ja osobne by som navstevu domov pustila po 4-6 tyzdnoch. Ale stretnutie vramci prechadzky-kocikovania kludne aj skor.

evica17
27. sep 2021

Pri prvom porode som to akosi ani nestihla riesit, a svokra tu prisla neohlasene, este v ten den co som prisla z nemocnice, muz bol prave vtedy v obchode, zhanal odsavacku a ine veci pre mna. Necitila som sa prijemne a komfortne vtedy, sadla si a cakala ze sa jej budem venovat, a ja som sa snazila pochpoit toho maleho cloviecika. Ziadne sukromie, chcela ocumovat ako kojim, ako prebalujem a do vsetkeho mi mudrovala.
Na druhy den prisla svagrina, zas neohlasene. Ja som prave spala, neotvarala, tak utekala za muzom do prace a vtrhli mi tu. A ma zobudili, tiez aj synka aby ho videli. No bola som nahnevana.
Rodicia prisli na 5 ty den a pytali sa ci mozu prist, priniesli veci a jedlo, pomohli, nemudrovali.
Teraz pri druhom na tyzden nechcem navstevy, toboz nie neohlasene. Uz som muzovi povedala nech ozmami svojej rodine, a je mi jedno ze sa aj urazia. Zazila som to z tej jednej strany a nebola som spokojna. A po porode, nech si kazdy hovori co chce, ide hlavne o teba a babatko. Ty si rozhodujes o tom kto kedy a na ako dlho.
Aj teraz ked pridu neohlasene niektory clenovia rodiny, a chcu byt s malym, a on ma ist spat alebo nieco one, nemenim.kvoli nim rezim. A hnevaju sa ze neozu byt s nim, ze uz spat ide. Nemam rada neohlasene navstevy celkovo, a pri malom.dietato uz toboz nie.

jablkovastrudla
27. sep 2021

Urob to ako to citis ty a manzel. Ja som svokrovcov pozvala este do porodnice, maly sa narodil den po svokrinych narodeninach. Pomojkali, postiskali a boli najstastnejsi na svete. Kolegyne z prace-kamaratky prisli pozriet na druhy den ako sme prisli z porodnice. Robila som tak ako to vyhovovalo mne a muzovi 🙂

dada0902
27. sep 2021

@evica17 to mi tiež svokra pri malom spravila že sa dovalila neohlasenie na 2den z nemicnice a tiež mudrovacky muž tiež nebol doma v tedy bol v robote nervy som mala naši prišli pekne ako sme sa dohodli len z mužovej strany su takýto neohladuplny pri malej dopredu oznámil mame ze prídu keď sa s nimi dohodneme ona si myslí že ja budem robiť čo povie keďže neuspela robí naschváli a naše deti si toľko neceni ako svagrininu 😄

nairia
27. sep 2021

ja sa ziadnym pravidlom neriadim a je mi jedno, kto si co mysli. ja som povedala aj nasim, aj pred svokrovcami, ze minimalne mesiac chcem mat cas na to, aby sme sa s dietatom zzili a nasli si rezim. a je mi jedno, co kto bude hovorit. byvame mimo rodicov, takze ak by dosli, tak by to nebolo len na 2 hodiny, rovno by u nas chceli aj prespat a ja uz teraz viem, ze fakt nebudem mat naladu sa im venovat cele dni a sice ano, je tu manzel, ale vadilo by mi to narusenie sukromia. ja celkovo nie som moc typ, co si uziva rodicovske navstevy a ako sa poznam, tak po porode bude moja averzia znasobena unavou, nervozitou a 100%tnym zameranim sa na dieta.
takze - ako to ty citis, tak sa zariad a nemusis sa nicim ospravedlnovat.

evica17
27. sep 2021

@dada0902 ja uz neotbaram dvere, pokial spime s malym, alebo som kojila, alebo som len nemala naladu. Takze ziadna necakana navsteva pokial som sama s malym. Zial vtedy som bola blba, hned som utekala otvorit.
Ale je smutne, ze tvoja svokra robi rozdiely medzi vnucatami. Tie deti to citia.